Која е новата шампионка на Вимблдон, Гарбиње Мугуруса?

Моќната тенисерка го освои Френч Опен лани, а годинава го освои Вимблдон против Венус Вилијамс. Габриње е родена во Каракас, Венецуела на 8 октомври, 1993 година. Мајка ѝ Скарлет Бланко е од Венецуела, а татко ѝ Хосе Антонио Мугуруса е Шпанец и Гарбиње има двојно државјанство. Со нејзините 23 години Гарбиње досега има постигнато многу во светот на професионалниот тенис. Има одиграно речиси 300 ...

⇐ DailyКајгана ⇒