Лина Ѓорческа е првата Македонка со победа на гранслем (видео)

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа запиша историја за себе и за македонскиот тенис со победата во првото квалификациско коло на Австралија опен во 2017 година Ѓорческа (202. место на листата на ВТА) стана првата Македонка со триумф на еден гранслем-турнир победувајќи ја во Мелбурн на стартот од квалификациите Американката Саша Викери (137. место на ВТА) во три сета. Првиот сет го доби ...

⇐ DailyРепублика ⇒