Повеќе вести како оваа (25)

Од Австралија пристигнува видео кое ќе ве разнежни - ја прикажува средбата на повредена и исцрпена коала и човек кој веднаш понуди помош. Ширум Австралија веќе ...
сите 44 | | | веќе видена

Од разорената Австралија од пожарите пристигна видео кое покажува средба межу маж и жедна и повредена коала. Ширум земјата беснеат повеќе од 100 пожари, а ...
| | веќе видена | слични

Социјалните мрежи преплавени се со видеа и фотографии од оваа земја. Пожарите сè уште се активни во Нов Јужен Велс, а таму е направена неверојатна снимка од ...
| | веќе видена | слични

12.02.2009, 15:25ВИДЕО Експрес Спасувањето на коалата Сем Љубовната приказна меѓу две коали кои беа спасени од огнената стихија во Австралија малку ги стопли срцата, и покрај фактот што во пожарите на континентот загинаа над 180 лица. Приказната на Сем и нејзиното момче Боб се појави во јавност откако пожарникарот - доброволец Дејв Три со мобилен телефон го сними спасувањето на женката - коала.Таа е пронајдена со изгореници во изгорената ѓума во Мирбу Норт, на 145 километри југоисточно од Мелбурн.Фотографиите и видеото што го направи Три како и се приближува на Сем и и подава шише со вода, а таа му ја подаде изгорената шепа, брзо стана хит на Јутјуб.Коалата Сем беше потоа пренесена во засолниште каде таа го запозна Боб, спасен исто така од пожарникарите само два дена пред тоа.Пожарникарот Три вели дека е екстремно ретко човек да и се доближи на коала кои се научени на живот во дивината и можат да бидат агресивни кон луѓето.Приказната на Сем е слична на онаа од 2003 година кога пожарникарите во тогашните ...
| | веќе видена | слични

Во Австралија и натаму не стивнуваат шумските пожари кои се активни веќе со недели, а Социјалните медиуми се преплавени со снимки и фотографии од состојбата во ...
| | веќе видена | слични

Во Сиднеј, најнаселениот австралиски град со повеќе од 5 милиони жители прогласена е „катастрофална опасност од пожарите“. Австралиските власти прогласија ...
| | веќе видена | слични

Во Австралија и натаму беснеат пожарите, а државите Нов Јужен Велс и Квинсленд се целосно опустошени. Покрај луѓето, во пожарите најмногу страдааат и ...
| | веќе видена | слични

На оваа #ФотографијаНаДенот може да се види едно коала младенче во Зоолошката градина во Дуизбург кое по задолжителното мерење на тежината се има зграпчено за една кадифена коала. Коалата се вбројува меѓу најпознатите животни на Австралија. Често се нарекува коала мечка и мечка торбар и овие имиња упатуваат на сличноста во надворешниот изглед на коалата со мечките. Меѓутоа коалата не е во сродство со мечките, туку таа се вбројува во за Австралија типичниот род на цицачи- торбари. На оваа #ФотографијаНаДенот може да се види едно коала младенче во Зоолошката градина во Дуизбург кое по задолжителното мерење на тежината се има зграпчено за една кадифена коала. Малечката коала сѐ уште нема добиено име. Со вкупно 10 коали, Зоолошката градина во Дуизбург го има најголемиот фонд на овие симпатични животни во Германија. На 20 јули Зоолошката се вклучува во меѓународниот ден за заштита на коалата: "Save-the-Koala-Day“
| | веќе видена | слични

Ова малечко суштество се вратило назaд во своето живеалиште во Нов Јужен Велс (Австралија) само за да го пронајде уништено и разрушено. Коалите неодамна беа ...
| | веќе видена | слични

Сиднеј денес е обвиен од чад додека силните ветрови неколку километри подалеку ги разгоруваат пожарите кои се протегаат долж источниот брег на Австралија. ...
| | веќе видена | слични

Шумски пожари веќе со недели беснеат во Австралија. Најмалку шест лица загинаа, а во најголема опасност се животните во шумите кои се во пламен.Најмалку 350 ...
| | веќе видена | слични

Бројот на коали ширум Австралија драстично опаднал, а со тоа овој животински вид е “функционално изумрен”, сметаат активистите. Фондацијата за коали навела ...
| | веќе видена | слични

Бројот на коали ширум Австралија драстично опаднал, а со тоа овој животински вид е “функционално изумрен”, сметаат активистите. Фондацијата за коали навела ...
| | веќе видена | слични

Властите во австралиската сојузна држава Квинсленд денеска прогласија евакуација на околу 8.000 лица, поради пожарите што беснеат во тој дел на Австралија. Тие информираа дека во Квинсленд во моментов горат над 130 пожари, поради што веќе е прогласена вонредна состојба во окрузите Гејсмеир и Станвел. Во источните и централните делови на Квинсленд нивото на опасност од пожари првпат е зголемено на највисокиот, „катастрофален“ степен. Поради пожарите, чие ширење е потпомогнато од сувото време и силните ветрови, затворени се над 35 училишта и пет детски градинки. Пожарите во Квинсленд почнаа кон крајот на минатата недела и досега уништија неколку објекти, но нема информации за жртви. ФОТО: МИА
| | веќе видена | слични

Властите во австралиската сојузна држава Квинсленд денеска прогласија евакуација на околу 8.000 лица, поради пожарите што беснеат во тој дел на Австралија. Властите информираа дека во Квинсленд во моментов горат над 130 пожари, поради што веќе е прогласена вонредна состојба во окрузите Гејсмеир и Станвел. Во источните и централните делови на Квинсленд нивото на опасност од пожари првпат е зголемено на највисокиот, „катастрофален“ степен. Поради пожарите, чие ширење е потпомогнато од сувото време и силните ветрови, затворени се над 35 училишта и пет детски градинки. Пожарите во Квинсленд почнаа кон крајот на минатата недела и досега уништија неколку објекти, но нема информации за жртви пренесува МИА.
| | веќе видена | слични

Властите во австралиската сојузна држава Квинсленд денеска прогласија евакуација на околу 8.000 лица, поради пожарите што беснеат во тој дел на Австралија. Властите информираа дека во Квинсленд во моментов горат над 130 пожари, поради што веќе е прогласена вонредна состојба во окрузите Гејсмеир и Станвел. Во источните и централните делови на Квинсленд нивото на опасност од пожари првпат е зголемено на највисокиот, „катастрофален“ степен. Поради пожарите, чие ширење е потпомогнато од сувото време и силните ветрови, затворени се над 35 училишта и пет детски градинки. Пожарите во Квинсленд почнаа кон крајот на минатата недела и досега уништија неколку објекти, но нема информации за жртви.
| | веќе видена | слични

Властите во австралиската сојузна држава Квинсленд денеска прогласија евакуација на околу 8.000 лица, поради пожарите што беснеат во тој дел на Австралија. Властите информираа дека во Квинсленд во моментов горат над 130 пожари, поради што веќе е прогласена вонредна состојба во окрузите Гејсмеир и Станвел. Во источните и централните делови на Квинсленд нивото на опасност од пожари првпат е зголемено на највисокиот, „катастрофален“ степен. Поради пожарите, чие ширење е потпомогнато од сувото време и силните ветрови, затворени се над 35 училишта и пет детски градинки. Пожарите во Квинсленд почнаа кон крајот на минатата недела и досега уништија неколку објекти, но нема информации за жртви.
| | веќе видена | слични

Властите во австралиската сојузна држава Квинсленд денеска прогласија евакуација на околу 8.000 лица, поради пожарите што беснеат во тој дел на Австралија.Властите информираа дека во Квинсленд во моментов горат над 130 пожари, поради што веќе е прогласена вонредна состојба во окрузите Гејсмеир и Станвел.Во источните и централните делови на Квинсленд нивото на опасност од пожари првпат е зголемено на највисокиот, „катастрофален“ степен.Поради пожарите, чие ширење е потпомогнато од сувото време и силните ветрови, затворени се над 35 училишта и пет детски градинки.Пожарите во Квинсленд почнаа кон крајот на минатата недела и досега уништија неколку објекти, но нема информации за жртви. Текстот Илјадници евакуирани поради пожарите во Австралија е превземен од А1он.
| | веќе видена | слични

Властите во австралиската сојузна држава Квинсленд денеска прогласија евакуација на околу 8.000 лица, поради пожарите што беснеат во тој дел на Австралија. Властите информираа дека во Квинсленд во моментов горат над 130 пожари, поради што веќе е прогласена вонредна состојба во окрузите Гејсмеир и Станвел. Во источните и централните делови на Квинсленд нивото на опасност од пожари првпат е зголемено на највисокиот, „катастрофален“ степен. Поради пожарите, чие ширење е потпомогнато од сувото време и силните ветрови, затворени се над 35 училишта и пет детски градинки. Пожарите во Квинсленд почнаа кон крајот на минатата недела и досега уништија неколку објекти, но нема информации за жртви. МИА
| | веќе видена | слични

Властите во австралиската сојузна држава Квинсленд денеска прогласија евакуација на околу 8.000 лица, поради пожарите што беснеат во тој дел на Австралија. Властите информираа дека во Квинсленд во моментов горат над 130 пожари, поради што веќе е прогласена вонредна состојба во окрузите Гејсмеир и Станвел. Во источните и централните делови на Квинсленд нивото на опасност од пожари првпат е зголемено на највисокиот, „катастрофален” степен. Поради пожарите, чие ширење е потпомогнато од сувото време и силните ветрови, затворени се над 35 училишта и пет детски градинки. Пожарите во Квинсленд почнаа кон крајот на минатата недела и досега уништија неколку објекти, но нема информации за жртви.
| | веќе видена | слични

Во пожарите кои беснеат низ Австралија загина уште едно лице, со што бројот на жртвите порасна на четири. Австралиските власти предупредуваат дека временските ...
| | веќе видена | слични

Топол ден во градот Аделаид кој се наоѓа во јужна Австралија. Коала која била покрај патот им се приближила на велосипедистите кој застанале да се одморат. Коалата дошла до нив и тие и понудиле да се напие вода, коалата на заминала се додека не го испразнила целото шише. Велосипедистите оваа коала ја Крстија Каролина. Ова е само потсетиник дека сушата и топлото време им создаваат проблеми и на животните. Во нормални услови коалата може да јада само листови од еукалиптус и со тоа да ја прима течноста која и е потребна на нејзиниот организам, но кога е е многу топло и суво време тие мораат да најдат вода на друго место.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...