Повеќе вести како оваа (25)

Во Собранието денеска е изгласан Законот за повисока минимална плата од 14.500 денари со почеток на исплата од месец декември. Пратеникот Александар Кирацоски ...
сите 82 | | | веќе видена

Грција е влијателна земја во ЕУ и побарав да помогне за да добиеме датум за почеток на преговорите, изјави премиерот Заев по средбата со неговиот грчки колега. ...
| | веќе видена | слични

Грција е влијателна земја во ЕУ и побарав да помогне за да добиеме датум за почеток на преговорите, изјави премиерот Заев по средбата со неговиот грчки колега. ...
| | веќе видена | слични

Членовите на Судскиот совет со едногласна одлука не ја прифати иницијативата на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска за разрешување на ...
| | веќе видена | слични

Откако „Слободен печат“ објави дека на Бојан Јовановски, во јавноста познат како Боки 13, му откажа левиот бубрег и тој бара затворскиот притвор да му биде ...
| | веќе видена | слични

Судијката Добрила Кацарска на денешното сослушување пред тројца членови на Судскиот совет, по иницијативата за нејзино разрешување, поднесена од осудената во ...
| | веќе видена | слични

Зоран Милевски – Кичеец кој во случајот „Рекет“ е второ осомничено лице ќе биде спроведен во домашен притвор. Ова станува јасно од денешното соопштение на ...
| | веќе видена | слични

Судијката Добрила Кацарска со двајца адвокати дојде во Судскиот совет за претставката за разрешување. Претставката за разрешување на судијката од Кривичниот ...
| | веќе видена | слични

Судскиот совет едногласно ја отфрли иницијативата на осудената ексминистерка Гордана Јанкулоска за разрешување на судијката од Кривичниот суд Добрила Кацарска, ...
| | веќе видена | слични

Поранешната министерка Гордана Јанкулоска лично пред комисијата во Судскиот совет не дојде да образложи зошто бара од судското тело разрешување на судијката ...
| | веќе видена | слични

Поранешната министерка Гордана Јанкулоска лично пред комисијата во Судскиот совет не дојде да образложи зошто бара од судското тело разрешување на судијката ...
| | веќе видена | слични

Судијката Добрила Кацарска со двајца адвокати дојде во Судскиот совет за претставката за разрешување. Претставката за разрешување на судијката од Кривичниот ...
| | веќе видена | слични

Судијката Добрила Кацарска со двајца адвокати дојде во Судскиот совет за претставката за разрешување. Претставката за разрешување на судијката од Кривичниот ...
| | веќе видена | слични

Судијката Добрила Кацарска со двајца адвокати дојде во Судскиот совет за претставката за разрешување. Претставката за разрешување на судијката од Кривичниот ...
| | веќе видена | слични

Влатко Илиевски, сопругот на Гордана Јанкулоска, и се закани на судијката Добрила Кацарска дека ќе ја пријави во Европскиот суд за човекови права затоа што ја ...
| | веќе видена | слични

„Република Македонија повторно извиси, Заев и Пендаровски не добија датум за почеток на преговори во јуни оваа година.Заев и Пендаровски ги лажат граѓаните ...
| | веќе видена | слични

Пристрасно водење на постапката за случајот “Тенк”, груба повреда на судсискиот кодекс по основ на пол и политичка припадност и повреда на правата за правично ...
| | веќе видена | слични

Сопругот на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, Влатко Илиевски, испратил претставка до Судскиот совет за разрешување на судијката од ...
| | веќе видена | слични

Ексминистерката Гордана Јанкуловска низ солзи во завршните зборови за случајот „Тенк“ рече дека кај дел од судечкиот совет чиј претседател е судијката Добрила Кацарска постои пристрасност уште од самиот почеток на судскиот процес. – Ова е постапка се води во исклучителни околности за мене. Постои пристрасност кај мнозинството од судечкиот совет кој јавно искажа став дека сум виновна уште при носење на пресудата за Ѓоко Поповски и Никола Груевски. Дополнителна околност за пристрасност е носење на одлука во експресен период. На почетокот на Процесот требаше да се грижам за дете кое имаше 2 месеци, а сега на крајот има 3 месеци, рече Јанкулоска низ солзи. Пресудата за издвоената постапка за Гордана Јанкулоска за предметот „Тенк“ ќе биде соопштена на 8 октомври, соопшти Кацарска, по изнесените завршни зборови. Обвинителството, во завршниот збор, побара Судот да ја прогласи Јанкулоска за виновна за злоупотреба на службена должност и овластувања, заедно со Попоски и Груевски. Обвинетата Јанкулоска смета дека судот ...
| | веќе видена | слични

Членовите на Судскиот совет, одлуката за отфрлање на иницијативата за разрешување на судијката Добрила Кацарска ја донеле едногласно, дознава неофицијално „ “. ...
| | веќе видена | слични

Сопругот на Гордана Јанкулоска, кој е и нејзин адвокат, Влатко Илиевски, пред тричлената комисија од Судскиот совет, повеќе од еден и пол час ја објаснуваше ...
| | веќе видена | слични

Судијката Добрила Кацарска со двајца адвокати дојде во Судскиот совет за претставката за разрешување. „А1он“ дознава дека Кацарска побарала седницата на која ...
| | веќе видена | слични

Поранешната министерка Гордана Јанкулоска бара судијката Добрила Кацарска да не ѝ суди во постапката за случајот „Тенк”. Нејзините адвокати, Боро Тасевски и Сања Алексиќ, на денешното рочиште доставија барање за изземање на Кацарска од овој предмет. Причина за барањето на Кацарска е мислење донесено на 27 август од Комисијата за заштита од дискриминација со кое се заклучува дека судот отстапил од вообичаената пракса на закажување на рочиштата и дека постои дискриминаторско однесување и постапување што доведува до вознемирување и повреда на достоиснтвото на Јанкулоска како и дека тоа претставува заканувачка, понижувачка и застрашувачка практика. Во мислењето на комисијата, составена од 7 члена, која го разгледувала предметот за случајот „Тенк“ стои дека е утврдено вознемирување од страна на Кацарска до Јанкулоска и дека судијката ја депривилегирала и ја изложила Јанкулоска на деградирачки однос во областа на пол и политичка припадност од член 3 од законот. А од областа на социјалната сигурност и здравствената ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...