Повеќе вести како оваа (25)

Во пожарите кои беснеат низ Австралија загина уште едно лице, со што бројот на жртвите порасна на четири. Австралиските власти предупредуваат дека временските ...
сите 51 | | | веќе видена

Властите во австралиските држави Квинсленд и Нов Јужен Велс прогласија вонредна состојба поради пожарите кои избија за време на викендот, при што загинаа три ...
| | веќе видена | слични

Властите во австралиските држави Квинсленд и Нов Јужен Велс прогласија вонредна состојба поради пожарите кои избија за време на викендот, при што загинаа три ...
| | веќе видена | слични

Властите во австралиските држави Квинсленд и Нов Јужен Велс прогласија вонредна состојба поради пожарите кои избија за време на викендот, при што загинаа три ...
| | веќе видена | слични

Од Австралија пристигнува видео кое ќе ве разнежни - ја прикажува средбата на повредена и исцрпена коала и човек кој веднаш понуди помош. Ширум Австралија веќе ...
| | веќе видена | слични

Две лица загинаа, а петмина се пријавени за исчезнати, додека најмалку 150 куќи се уништени во пожари што беснеат низ источна Австралија, соопштија денеска ...
| | веќе видена | слични

Властите во австралиските држави Квинсленд и Нов Јужен Велс прогласија вонредна состојба поради пожарите кои избија за време на викендот, при што загинаа три ...
| | веќе видена | слични

Како дел од напорите за ставање под контрола на пожарите што беснеат во цел Нов Јужен Велс, австралиските пожарникари ги споија двата големи пожара во близина на Сините Планини. Како дел од напорите за ставање под контрола на пожарите што беснеат во цел Нов Јужен Велс, австралиските пожарникари ги споија двата големи пожара во близина на Сините Планини.Како што соопшти комесарот на противпожарната служба на оваа австралиска држава, Шејн Фицсимонс денеска се очекува влошување на метеолошките услови. Тој додаде дека пожарите во Државниот рудник и планината Викторија „намерно и тактички се споени“ во обид да се спречи поврзување на огнената стихија со третиот пожар во Спрингвуд.Од 60 пожари кои ги има низ Австралија, само 13 се ставени под контрола. Досега се уништени повеќе од 200 домови, а околу 100 се оштетемиВо гаснење на пожарите во Нов Јужен Велс се ангажирани повеќе од 1.500 пожарникари.
| | веќе видена | слични

Најмалку двајца пожарникари се повредени, а 19 куќи се уништени за викендот во пожарите кои ја зафатија австралиската држава Нов Јужен Велс. Повеќе од 2.500 лица се бореле со 100 пожари ширум Нов Јужен Велс, додека температурите во одредени делови на земјата достигнувала и до 47 Целзиусови степени. Пожарите, како што оценуваат локалните власти, се предизвикани од сувите и жешки северозападни ветрови од правецот на австралиската пустина, кои дувале со брзина од 75 километри на час. Шумските пожари се чести во Австралија во текот на летната сезона. Во пожарите во 2009 година кои ја зафатија државата Викторија настрадаа 173 лица, а уништени беа повеќе од 2.000 куќи./META
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...