Повеќе вести како оваа (25)


Во Џалалабад, главниот град на источната авганистанска провинција Нангархар, денеска експлодираше бомба во близина на училиштето за акушерки, соопштија авганистанските власти, не наведувајќи дали има жртви. Атахулах, Когјани, портпарол на провинцискиот гувернер, изјави дека станува збор за терористички напад и дека во близина на центарот на градот се слушнала силна експлозија. Портпаролот на провинциската здравствена служба Инамулах Мијакаил го потврди нападот. Ниту еден од официјалните претставници не соопшти дали има жртви. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, но талибанските бунтовници и исламските државни борци се активни во источниот дел на Авганистан, особено во Нангархар. МИА
| | веќе видена | слични

Во Џалалабад, главниот град на источната авганистанска провинција Нангархар, денеска експлодираше бомба во близина на училиштето за акушерки, соопштија авганистанските власти, не наведувајќи дали има жртви. Атахулах, Когјани, портпарол на провинцискиот гувернер, изјави дека станува збор за терористички напад и дека во близина на центарот на градот се слушнала силна експлозија. Портпаролот на провинциската здравствена служба Инамулах Мијакаил го потврди нападот. Ниту еден од официјалните претставници не соопшти дали има жртви. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, но талибанските бунтовници и исламските државни борци се активни во источниот дел на Авганистан, особено во Нангархар.
| | веќе видена | слични

Во Џалалабад, главниот град на источната авганистанска провинција Нангархар, денеска експлодираше бомба во близина на училиштето за акушерки, соопштија авганистанските власти, не наведувајќи дали има жртви. Атахулах, Когјани, портпарол на провинцискиот гувернер, изјави дека станува збор за терористички напад и дека во близина на центарот на градот се слушнала силна експлозија. Портпаролот на провинциската здравствена служба Инамулах Мијакаил го потврди нападот. Ниту еден од официјалните претставници не соопшти дали има жртви. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, но талибанските бунтовници и исламските државни борци се активни во источниот дел на Авганистан, особено во Нангархар.
| | веќе видена | слични

Бројот на загинати џихадисти од Исламската држава, откога САД го нападнаа источниот дел на Авганистан со досега најголемата ненуклеарна бомба, се зголеми на 94, соопштија денеска авганистанските власти.Авганистански официјални лица претходно објавија дека од американската бомба ГБУ-43, позната како „мајка на сите бомби“ загинаа најмалку 36 припадници на терористичката организација.- Најмалку 92 припадници на исламската држава се убиени во бомбашки напад - изјави за АФП окружниот гувернер Акин Есмаил Шинвари истакнувајќи дека нема воени и цивилни жртви.Од друга страна, портпаролот на провинцијата Нангахар Атаулах Когјани тврди дека 90 џихадисти се убиени во нападот.Американската војска на 13 април објави дека при нападот во Авганистан е користена досега најголемата ненуклеарна бомба ГБУ-43, позната како „мајка на сите бомби“.Исламската држава негира дека претрпела било каква загуба во источната авганистанска провинција Нангархар.
| | веќе видена | слични

Четири лица загинаа и околу 40 се ранети во бомбашки напад врз џамија во провинцијата Нангархар, во источниот дел од Авганистан. Експлозијата се случила за време на петочната миолитва во округот Родат, близу главниот град на провинцијата Џалалабад. Портпарол на полицијата изјави дека бројот на жртвите може да се зголеми бидејќи голем дел од ранетите се во критична состојба. Меѓу загинатите се и имамот на џамијата и едно дете, јави ДПА.
| | веќе видена | слични

Четири лица загинаа и околу 40 се ранети во бомбашки напад врз џамија во провинцијата Нангархар во источниот дел од Авганистан. Експлозијата се случила за време на петочната миолитва во округот Родат близу главниот град на провинцијата – Џалалабад. Портпарол на полицијата изјави дека бројот на жртвите може да се зголеми бидејќи голем дел од ранетите се во критична состојба. Меѓу загинатите се и имамот на џамијата и едно дете, јави ДПА.
| | веќе видена | слични

Најмалку пет лица се убиени, а 25 се ранети во средата на нападот врз бирото на хуманитарната агенција Save the Children (Да ги спасиме децата) во авганистанскиот град Џалалабад, пренесуваат агенциите. Одговорноста за нападот ја презема сунитската џихадистичка група Исламска држава. Нападот започна со експлозија на автомобил бомба а потоа четворица напаѓачи влегле во комплексот и се судрија со авганистанските специјални сили. Напаѓачите десет часа ѝ одолеваа на акцијата на авганистанските командоси. „Борбата е завршена“, изјавил портпаролот на покраинскиот гувернер Атула Когјани за AFP. Двајца загинати се стражари во бирото на агенцијата а еден е цивил. Засега не е познато дали другите двајца загинати се напаѓачи или цивили. Исламската држава во соопштение преку нејзината новинска агенција Amaq објави дека цел на нападот биле британски, шведски и авганистански институции. Агенцијата Да ги спасиме децата има седиште во Велика Британија, а во близина на канцеларијата во Џалалабад се наоѓа и бирото на една ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 15 лица загинаа, а 14 се повредени во самоубиствен бомбашки напад во источниот дел на Авганистан, изјавија официјални лица. Според информациите, напаѓачот активирал експлозив за време на погреб во провинцијата Нангархар. Официјалните лица изјавија дека бројот на загинати може да се зголеми бидејќи има повеќе повредени кои се во критична состојба. Провинцискиот гувернер, Атаулах Когјани, објасни дека напаѓачот се разнел кога луѓето се собрале на погребот на поранешниот гувернер на округот, на гробиштата во градот Џалалабад. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, кој следеше само неколку дена откако најмалку 41 лице загинаа, а повеќе од 80 беа повредени во самоубиствен напад врз шиитски културен центар во Кабул. Одговорноста за тој напад ја презеде Исламска држава.
| | веќе видена | слични

Најмалку 15 лица загинаа, а 14 се повредени во самоубиствен бомбашки напад во источниот дел на Авганистан, изјавија официјални лица. Според информациите, напаѓачот активирал експлозив за време на погреб во провинцијата Нангархар. Официјалните лица изјавија дека бројот на загинати може да се зголеми бидејќи има повеќе повредени кои се во критична состојба. Провинцискиот гувернер, Атаулах Когјани, објасни дека напаѓачот се разнел кога луѓето се собрале на погребот на поранешниот гувернер на округот, на гробиштата во градот Џалалабад. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, кој следеше само неколку дена откако најмалку 41 лице загинаа, а повеќе од 80 беа повредени во самоубиствен напад врз шиитски културен центар во Кабул. Одговорноста за тој напад ја презеде Исламска држава.
| | веќе видена | слични

Најмалку 15 лица загинаа, а 14 се повредени во самоубиствен бомбашки напад во источниот дел на Авганистан, изјавија официјални лица. Според информациите, напаѓачот активирал експлозив за време на погреб во провинцијата Нангархар. Официјалните лица изјавија дека бројот на загинати може да се зголеми бидејќи има повеќе повредени кои се во критична состојба. Провинцискиот гувернер, Атаулах Когјани, објасни дека напаѓачот се разнел кога луѓето се собрале на погребот на поранешниот гувернер на округот, на гробиштата во градот Џалалабад. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, кој следеше само неколку дена откако најмалку 41 лице загинаа, а повеќе од 80 беа повредени во самоубиствен напад врз шиитски културен центар во Кабул. Одговорноста за тој напад ја презеде Исламска држава. извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Најмалку 11 лица, од кои шест деца, загинаа денеска при експлозија на бомба поставена крај пат во источната авганистанска провинција Нангархар. Досега никој не презеде одговорност за нападот, но се претпоставуваа дека тој е дело на талибанските бунтовници или џихадистичката група Исламска држава, кои се активни во Нангархар. Нападот се случува на вториот ден од парламентарните избори во Авганистан, откако вчера, на првиот ден од гласањето, при околку 200 напади и други инциденти загинаа најмалку 38 лица, а над сто беа повредени.
| | веќе видена | слични

Најмалку 11 лица, од кои шест деца, загинаа денеска при експлозија на бомба поставена крај пат во источната авганистанска провинција Нангархар. Досега никој не презеде одговорност за нападот, но се претпоставуваа дека тој е дело на талибанските бунтовници или џихадистичката група Исламска држава, кои се активни во Нангархар. Нападот се случува на вториот ден од парламентарните избори во Авганистан, откако вчера, на првиот ден од гласањето, при околку 200 напади и други инциденти загинаа најмалку 38 лица, а над сто беа повредени.
| | веќе видена | слични

Бомба експлодираше во близина на училиште за акушерки во Џалалабад, главниот град на источната авганистанска провинција Нангархар, соопштија авганистанските власти. Нема информации за жртви. Атахулах Когјани, портпарол на провинцискиот гувернер, изјави дека станува збор за терористички напад и дека во близина на центарот на градот се слушнала силна експлозија.Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, но талибанските бунтовници и исламските државни борци се активни во источниот дел на Авганистан.
| | веќе видена | слични

Најмалку 18 лица загинаа, а околу 30 се повредени во експлозија во Багдад. Терорист-камиказа изврши напад во џамија, сместена во југозападниот кварт на ирачката престолнина. Бројот на жртвите и повредените може да се зголеми, бидејќи во храмот имало многу луѓе за традиционалната петочната молитва. Никој не ја превзеде одговорноста за нападот.
| | веќе видена | слични

Најмалку 18 лица загинаа, а околу 30 се повредени во експлозија во Багдад. Терорист-камиказа изврши напад во џамија, сместена во југозападниот кварт на ирачката престолнина. Бројот на жртвите и повредените може да се зголеми, бидејќи во храмот имало многу луѓе за традиционалната петочната молитва. Никој не ја превзеде одговорноста за нападот.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...