Повеќе вести како оваа (25)


Бамјата е една од најстарите здрави намирници, која на голема врата се враќа во менијата на бројни кујни, но и во козметички цели. Сепак за неа се уште се ...
| | веќе видена | слични

Бамјата е една од најстарите здрави намирници, која на голема врата се враќа во менијата на бројни кујни, но и во козметички цели. Сепак за неа се уште се ...
| | веќе видена | слични

Бамјата е една од најстарите здрави намирници, која на голема врата се враќа во менијата на бројни кујни, но и во козметички цели. Сепак, за неа сѐ уште се ...
| | веќе видена | слични

Бамјата е една од најстарите здрави намирници, која на голема врата се враќа во менијата на бројни кујни, но и во козметички цели. Сепак, за неа сѐ уште се ...
| | веќе видена | слични

Сепак за неа се уште се зборува срамежливо, бидејќи повеќето не ни знаат како изгледа, ниту каков вкус има, ниту што се поседува. За нејзиното исклучително ...
| | веќе видена | слични

Бамјата е деликатес, со уникатен изглед и вкус, најчесто застапена во ориенталните јадења, но и незаменлива во македонска турли-тава Бамјата (лат. Hibiscus ...
| | веќе видена | слични

Состојки: 1/2 кг свежи бамји 1 пченка 1 голем виолетов кромид околу 15 шери доматчиња 3 лажици маслиново масло сол, црн пипер 1 зрело авокадо Приготвување: Во ...
| | веќе видена | слични

Бамјата е посебен вид на зеленчук кој не е популарен само поради својот вкус, туку и поради бројните здравствени бенефити. Позната е и како окра и е неспорно ...
| | веќе видена | слични

Сега е времето на бамјата. Ова едногодишно растение е познато од пред три илјади години во стариот Египет и во Азија. Се смета за едно од клучните елементи во ...
| | веќе видена | слични

Состојки: 500 г. свинско месо 1 црвен кромид 1 кромид 2 модри домати 2 моркови 2 стапчиња целер 200 г. боранија 2-3 компири 2 домати-излупени неколку бамји ...
| | веќе видена | слични

Сега е сезоната на бамјата. Ја има во изобилство на сите пазари во разни димензии и со добар квалитет. Зачинете ги своите тави со овој деликатен зеленчук. Го ...
| | веќе видена | слични

Оваа билка ја има во умерените тропски подрачја, многу е здрава иако поретко се користи во домаќинствата. Станува збор за бамјата, која го смалува шеќерот во ...
| | веќе видена | слични

Вкусна кашичка од карфиол и ориз. Потребни состојки: 100 гр. карфиол 1 кафена лажица ориз 1 кафена лажица маслиново масло Начин на подготовка: Карфиолот се ...
| | веќе видена | слични

Бамјата е едногодишно растение и едно од главните елементи во арапската кујна.Таа е е деликатес и специјалитет, истворемено е и храна и лек. Содржи витамини А ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...