Повеќе вести како оваа (25)

Зоран Заев најави дека доколку не добие датум за преговори со ЕУ една од опциите е враќање на мандатот и распишување на избори. Сега кога е многу веројатно ...
сите 3 | | | веќе видена

Зоран Заев најави дека доколку не добие датум за преговори со ЕУ една од опциите е враќање на мандатот и распишување на избори. Сега кога е многу веројатно ...
| | веќе видена | слични

Зоран Заев најави дека доколку не добие датум за преговори со ЕУ една од опциите е враќање на мандатот и распишување на избори. Сега кога е многу веројатно ...
| | веќе видена | слични

Зоран Заев најави дека доколку не добие датум за преговори со ЕУ една од опциите е враќање на мандатот и распишување на избори. Сега кога е многу веројатно ...
| | веќе видена | слични

Пред десетина дена по посетата на Македонија на Јоханес Хан и тројцата европратеници Кукан, Вајгл и Флекештајн видилива беше радоста кај приврзаниците на СДСМ, а разочарување кај приврзаниците на ВМРО-ДПМНЕ. Од понеделник следи обратна ситуација. По средбите на Груевски на Малта и по средбата на Иванов во понеделник со Доналлд Туск, од понеделник ќе следи разочарување кај приврзаниците на СДСМ а радост кај ВМРО-ДПМНЕ. Така е во Македонија, с транците си играат народски кажано „шани – нани„ со нашите политичари. Да потсетам на мислата на Хенри Кисинџер за политичарите кои само слушаат што ќе им речат странците, цитирам: „Тие што слепо те слушаат и служат се толку глупави што ќе тргнат по кого било и по што било. Тие се глупави животни што имаат употребна вредност. Затоа, откако ќе ги употребиш, ослободи се од нив„. Јанко Бачев
| | веќе видена | слични

Веќе стана практика марионета Зоран Заев, а отвори уста да излаже. Така беше и по вчерашната средба со Анѓела Меркел по која Заев бомбастично изјави дека ...
| | веќе видена | слични

Зоран Заев доколку има грам морал и совест треба веднаш да побара распишување на нови парламентарни избори од неколку причини, побара Единствена Македонија. ...
| | веќе видена | слични

Зоран Заев доколку има грам морал и совест треба веднаш да побара распишување на нови парламентарни избори од неколку причини: Зоран Заев направи во земјата да ...
| | веќе видена | слични

Дел од европските медиуми проценуваат дека остарената, некогашна ѕвезда на американската дипломатија Кисинџер, би можел да „спречи нова Студена војна" Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер (93) го советувал новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп да ја прифати руската анексија на Крим, откриваат лондонски медиуми, повикувајќи се на неименувани дипломатски извори. Овие извори тврдат дека Кисинџер веќе е поставен во своевидна улога на посредник меѓу Трамп и рускиот претседател Владимир Путин, откако претходно го пофали Трамп, а потоа, на неколкупати се има сретнато со новоизбраниот претседател, во неговата „Трамп тауер" во Њујорк. Дел од европските медиуми проценуваат дека остарената, некогашна ѕвезда на американската дипломатија, би можел да „спречи нова Студена војна". Се тврди дека Кисинџер работи за изградбата на нова платформа за односите на САД со Русија. Основата на таа платформа се тврди дека би било останувањето на Крим во рамките на Руската федерација, во замена за ...
| | веќе видена | слични

„Зоран Заев доколку има грам морал и совест треба веднаш да побара распишување на нови парламентарни избори од неколку причини:Зоран Заев направи во земјата да ...
| | веќе видена | слични

Дел од европските медиуми проценуваат дека остарената, некогашна ѕвезда на американската дипломатија Кисинџер, би можел да „спречи нова Студена војна"Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер (93) го советувал новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп да ја прифати руската анексија на Крим, откриваат лондонски медиуми, повикувајќи се на неименувани дипломатски извори.Овие извори тврдат дека Кисинџер веќе е поставен во своевидна улога на посредник меѓу Трамп и рускиот претседател Владимир Путин, откако претходно го пофали Трамп, а потоа, на неколкупати се има сретнато со новоизбраниот претседател, во неговата „Трамп тауер" во Њујорк.Дел од европските медиуми проценуваат дека остарената, некогашна ѕвезда на американската дипломатија, би можел да „спречи нова Студена војна".Се тврди дека Кисинџер работи за изградбата на нова платформа за односите на САД со Русија.Основата на таа платформа се тврди дека би било останувањето на Крим во рамките на Руската федерација, во замена за повлекувањето на ...
| | веќе видена | слични

Има и такво време кога на човек му е јасно дека треба да замолчи, пишува Мирка Велиновска во колумната „ ЦИА му испраќа засилување на Бејли “. Што и да каже – многу е оти сѐ беше кажано, сѐ беше веќе видено и сторено повеќепати. Република Македонија фактички нема повеќе државен поредок заснован на Устав. Нема државни институции што ќе ги спроведуваат законите. Нема вистински политички партии кои носат одговорност за своите постапки. Нема одбрана, нема дипломатија. На наместени избори, во кои учествуваше албанската мафија, Сорос, Стејт департментот, странски амбасади и амбасадори, странски тајни служби, домашни корисни идиоти, квислинзи, а отсуствуваа државата и нејзините функционери, резултатот е овој низ кој минуваме. Паднавме генерациски на овој испит на зрелост. И сега ќе мора да живееме со резултатите. Повторно ја прокоцкавме шансата да имаме своја држава, свој дом. Теарце ќе нѐ одлучувало! А ВМРО-ДПМНЕ немало да даде. Црпко ќе формирал влада, а црпнатите ќе биле победници. Kако и Мухамед Зекири оти се ...
| | веќе видена | слични

Има и такво време кога на човек му е јасно дека треба да замолчи, пишува Мирка Велиновска во колумната „ ЦИА му испраќа засилување на Бејли “. Што и да каже – многу е оти сѐ беше кажано, сѐ беше веќе видено и сторено повеќепати. Република Македонија фактички нема повеќе државен поредок заснован на Устав. Нема државни институции што ќе ги спроведуваат законите. Нема вистински политички партии кои носат одговорност за своите постапки. Нема одбрана, нема дипломатија. На наместени избори, во кои учествуваше албанската мафија, Сорос, Стејт департментот, странски амбасади и амбасадори, странски тајни служби, домашни корисни идиоти, квислинзи, а отсуствуваа државата и нејзините функционери, резултатот е овој низ кој минуваме. Паднавме генерациски на овој испит на зрелост. И сега ќе мора да живееме со резултатите. Повторно ја прокоцкавме шансата да имаме своја држава, свој дом. Теарце ќе нѐ одлучувало! А ВМРО-ДПМНЕ немало да даде. Црпко ќе формирал влада, а црпнатите ќе биле победници. Kако и Мухамед Зекири оти се ...
| | веќе видена | слични

Има и такво време кога на човек му е јасно дека треба да замолчи, пишува Мирка Велиновска во колумната „ЦИА му испраќа засилување на Бејли“. Што и да каже – многу е оти сѐ беше кажано, сѐ беше веќе видено и сторено повеќепати. Република Македонија фактички нема повеќе државен поредок заснован на Устав. Нема државни институции што ќе ги спроведуваат законите. Нема вистински политички партии кои носат одговорност за своите постапки. Нема одбрана, нема дипломатија. На наместени избори, во кои учествуваше албанската мафија, Сорос, Стејт департментот, странски амбасади и амбасадори, странски тајни служби, домашни корисни идиоти, квислинзи, а отсуствуваа државата и нејзините функционери, резултатот е овој низ кој минуваме. Паднавме генерациски на овој испит на зрелост. И сега ќе мора да живееме со резултатите. Повторно ја прокоцкавме шансата да имаме своја држава, свој дом. Теарце ќе нѐ одлучувало! А ВМРО-ДПМНЕ немало да даде. Црпко ќе формирал влада, а црпнатите ќе биле победници. Kако и Мухамед Зекири оти се ...
| | веќе видена | слични

Има и такво време кога на човек му е јасно дека треба да замолчи, пишува Мирка Велиновска во колумната „ЦИА му испраќа засилување на Бејли".Што и да каже – многу е оти сѐ беше кажано, сѐ беше веќе видено и сторено повеќепати. Република Македонија фактички нема повеќе државен поредок заснован на Устав. Нема државни институции што ќе ги спроведуваат законите. Нема вистински политички партии кои носат одговорност за своите постапки. Нема одбрана, нема дипломатија. На наместени избори, во кои учествуваше албанската мафија, Сорос, Стејт департментот, странски амбасади и амбасадори, странски тајни служби, домашни корисни идиоти, квислинзи, а отсуствуваа државата и нејзините функционери, резултатот е овој низ кој минуваме. Паднавме генерациски на овој испит на зрелост. И сега ќе мора да живееме со резултатите. Повторно ја прокоцкавме шансата да имаме своја држава, свој дом. Теарце ќе нѐ одлучувало! А ВМРО-ДПМНЕ немало да даде. Црпко ќе формирал влада, а црпнатите ќе биле победници. Kако и Мухамед Зекири оти се ...
| | веќе видена | слични

„Зоран Заев продолжува да ја понижува Република Македонија на меѓународен план со најновото поданичко молење на неговите странаски газди во Брисел да дадат ...
| | веќе видена | слични

До: Средствата за јавно информирање Предмет: Прес конференција – Бачев: Ајде на избори па народот нека одлучи дали е за НАТО и ЕУ или за Русија и ЕЕУ Датум: 18 април 2018 Единствена Македонија денес, среда, 18 април 2018 на прес конференција побара предвремени парламентарни избори во контекст на Извештајот на Европската комисија и „Извештајот„ на Русија, а кои би се одржале заедно со предвремените претседателски избори по претстојната одлука за аболиција и оставката на Иванов. На прес конференцијата претседателот на Единствена Македонија д-р Јанко Бачев рече: Почитувани, Вчера видовме една голема манипулативна лага од Зоран Заев кој се обиде на Извештајот на Европската комисија да му даде историско значење иако се работи за вообичаена препорака која претставува неизвесен факт и обично ветување за преговори за членство во ЕУ кое не може со сигурност да се тврди дека и ќе се реализира во наредните петнаесетина години. Истовремено, Зоран Заев свесно премолча дека прифаќањето на препораката на Европската ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска по судењето за случајот „Поткуп“ изјави дека очекува по 29 јануари мандадот за формирање на влада да го добие неговата партија. Заев вели дека претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов треба да му го додели мандатот нему и дека новата влада ќе биде предводена од СДСМ. Рече дека како што истекува рокот од мандатот на Никола Груевски за формирање влада, тој и неговата партија ќе излезат со своја платформа и со став по прашањата за состав на новата влада. „Навлегувајќи во крајните денови од мандатот на Груевски за составување влада, кој истекува на 29 јануари, веројатно ќе бидеме принудени да ги соопштиме своите позиции околу овие прашања. Јас искрено верувам дека по 29 јануари мандатот ќе биде во наши раце заради сите аргументи што ѝ се познати на целата јавност“ – изјави Заев. Заев потврди дека освен со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, периодов имал разговори околу политичката состојба и со претставници на Движењето БЕСА и на Алијансата на Албанците.
| | веќе видена | слични

Зоран Заев продолжува да ја понижува Република Македонија на меѓународен план со најновото поданичко молење на неговите странаски газди во Брисел да дадат ...
| | веќе видена | слични

Зоран Заев продолжува да ја понижува Република Македонија на меѓународен план со најновото поданичко молење на неговите странаски газди во Брисел да дадат ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев денеска потврди дека е договорен состанокот со германската канцеларка, Ангела Меркел, по што ќе се има попрецизна слика дали Македонија ќе ...
| | веќе видена | слични

– Нашиот народ и нашата земја го заслужија тоа, изјави Заев, додавајќи дека очекува во септември или октомври земјата да добие датум за преговори, а кон крајот ...
| | веќе видена | слични

Нема вистински политички партии кои носат одговорност за своите постапки. Нема одбрана, нема дипломатија. На наместени избори, во кои учествуваше албанската мафија, Сорос, Стејт департментот, странски амбасади и амбасадори, странски тајни служби, домашни корисни идиоти, квислинзи, а отсуствуваа државата и нејзините функционери, резултатот е овој низ кој минуваме. Паднавме генерациски на овој испит на зрелост. И сега ќе мора да живееме со резултатите. Повторно ја прокоцкавме шансата да имаме своја држава, свој дом. Теарце ќе н` одлучувало! А ВМРО-ДПМНЕ немало да даде. Црпко ќе формирал влада, а црпнатите ќе биле победници. Kако и Мухамед Зекири оти се покажало дека Албанците биле силни и свесни, а Македонците не. На оваа калакурница ~ недостигаше само елегантниот Срѓан Kерим, кој дури сега се почувствува повикан да испрати свој „остар“ коментар скоцкан во манирот на дипломатскиот новоговор и упатен не знам кому, дека не било коректно некои амбасадори да се мешаат во нашите избори. Е, па, значи браво, браво и ...
| | веќе видена | слични

Нема вистински политички партии кои носат одговорност за своите постапки. Нема одбрана, нема дипломатија. На наместени избори, во кои учествуваше албанската мафија, Сорос, Стејт департментот, странски амбасади и амбасадори, странски тајни служби, домашни корисни идиоти, квислинзи, а отсуствуваа државата и нејзините функционери, резултатот е овој низ кој минуваме. Паднавме генерациски на овој испит на зрелост. И сега ќе мора да живееме со резултатите. Повторно ја прокоцкавме шансата да имаме своја држава, свој дом. Теарце ќе н` одлучувало! А ВМРО-ДПМНЕ немало да даде. Црпко ќе формирал влада, а црпнатите ќе биле победници. Kако и Мухамед Зекири оти се покажало дека Албанците биле силни и свесни, а Македонците не. На оваа калакурница ~ недостигаше само елегантниот Срѓан Kерим, кој дури сега се почувствува повикан да испрати свој „остар“ коментар скоцкан во манирот на дипломатскиот новоговор и упатен не знам кому, дека не било коректно некои амбасадори да се мешаат во нашите избори. Е, па, значи браво, браво и ...
| | веќе видена | слични

На прес конференцијата претседателот на Единствена Македонија Јанко Бачев рече: Почитувани, Вчера се случи едно од најголемите предавства во поновата ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...