Повеќе вести како оваа (25)

Под влијани на влажната и нестабилна воздушна маса која ја зафати нашата држава изминатиот период во текот на утрешниот ден повторно на повеќе места ќе услови ...
сите 291 | | | веќе видена

Под влијани на влажната и нестабилна воздушна маса која ја зафати нашата држава изминатиот период во текот на утрешниот ден повторно на повеќе места ќе услови ...
| | веќе видена | слични

Првиот изразен бран конечно доаѓа во Македонија, поточно поради формирање на длабок циклон над Атлантикот од петок па натаму од југ кон нашите краишта ќе ...
| | веќе видена | слични

Првиот изразен бран конечно доаѓа во Македонија, поточно поради формирање на длабок циклон над Атлантикот од петок па натаму од југ кон нашите краишта ќе ...
| | веќе видена | слични

Првиот изразен бран конечно доаѓа во Македонија, поточно поради формирање на длабок циклон над Атлантикот од петок па натаму од југ кон нашите краишта ќе ...
| | веќе видена | слични

За време на викендот кој ни доаѓа, нашата територија ќе биде под влијание на северно воздушно струење и на влажна и нестабилна воздушна маса која ќе предизвика нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер особено од пладневните часови, објави метеорологот Славчо Попоски. Локално се можни и нешто поинтензивни атмосферски процеси проследени со услови за појава на град, поинтензивен пороен дожд, електрични празнења и засилен ветер. Поради продорот од север, температурите на воздухот ќе бележат тенденција на опаѓање особено во недела, кога истите ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 32 степени.
| | веќе видена | слични

Од утре па за време на викендот нашата територија ќе биде под влијание на влажна и на нестабилна воздушна маса која ќе биде во склоп со циклонот Викторија и ќе ...
| | веќе видена | слични

Првиот изразен бран конечно доаѓа во Македонија, поточно поради формирање на длабок циклон над Атлантикот од петок па натаму од југ кон нашите краишта ќе ...
| | веќе видена | слични

Се поблиску до нас е студениот моќен форнт од север кој е поврзан со циклонот Силвија, стои вовременската на Славчо Поповски. Денес (петок) во текот на претпладнето времето во државава ќе биде сончево и многу топло со умерена облачност додека од пладневните часови па натаму на повеќе места ќе започне развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат Поинтензивни и застапени во форма на невреме проследено со пороен дожд, електрични празнења, засилен ветер и услови за појава на град. Доцна попладне и навечер на повеќе места ќе започне да дува засилен ветер од северен правец со што од север ќе започне спуштање на значително постудена воздушна маса која за кратко време температурите на воздухот ќе ги спушти дури и за повеќе од 10 степени. Поради наглото заладување на времето не се исклучува можноста на највисоките планински врвови особено на северозападот од државава во текот на утрешната ноќ кон сабота и во сабота да провее малку снег. Максималните ...
| | веќе видена | слични

Под влијание на многу топла воздушна маса од југ и во текот на следните денови времето во државава ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена облачност ...
| | веќе видена | слични

За време на викендот територијата на нашата држава ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места ќе придонесе за развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, објави метеорологот Славчо Попоски. Локално процесите можно е да бидат поинтензивни и застапени во форма на невреме проследено со пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и појава на град. Ќе започне да дува северен ветер особено во недела кога ќе има освежување на времето и пад на температурите на воздухот. Максималните дневни температури на воздухот утре (сабота) ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 35 степени додека во недела истите ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 31 степени. Појава на локален пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град ќе има и во скопскиот регион. На граѓаните ги советуваме во случај на појава на електрични празнења да не претстојуваат на отворен простор и под осамени дрвоја додека овчарите своите стада да ги делат во помали ...
| | веќе видена | слични

Циклонот Владимир пристигна во Македонија. Денес во текот на претпладнево во нашата држава времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а има услови и за сосема слаб и локален дожд. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 27 степени. Од пладневните часови па натаму ќе има развој на нестабилна облачност на многу места проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Еве какво време да очекуваме наредниве денови:
| | веќе видена | слични

Уште во текот на пладневните и доцните предпладневни часови територијата на нашата држава беше зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која се спушти од север и од северозапад и истата особено на југозапад и исток услови поројни врнежи од дожд, електрични празнења, засилен ветер а регистрирана е и локална појава на град особено на југоистокот од државава поточно во околината на струмичко, објавува „Метеомакс“. До крајот на денот ќе биде нестабилно на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер а локално ќе има услови за појава на невеме со интензивен пороен дожжд, силен ветер, електрични празнења и појава на град. Нестабилното време со поројни врнежи и грмежи на повеќе места и тоа особено од пладневните часови па натаму ќе се задржи и во текот на утрешниот неделен ден кога повторно ќе има услови за локална појава на град а ќе биде и посвежо кога ќе започне да дува и северен ветер. Максимумот на температурите на воздухот денес (сабота) ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 34 степени додека во ...
| | веќе видена | слични

Уште во текот на пладневните и доцните предпладневни часови територијата на нашата држава беше зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која се спушти од север и од северозапад и истата особено на југозапад и исток услови поројни врнежи од дожд, електрични празнења, засилен ветер а регистрирана е и локална појава на град особено на југоистокот од државава поточно во околината на струмичко, објавува „Метеомакс“. До крајот на денот ќе биде нестабилно на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер а локално ќе има услови за појава на невеме со интензивен пороен дожжд, силен ветер, електрични празнења и појава на град. Нестабилното време со поројни врнежи и грмежи на повеќе места и тоа особено од пладневните часови па натаму ќе се задржи и во текот на утрешниот неделен ден кога повторно ќе има услови за локална појава на град а ќе биде и посвежо кога ќе започне да дува и северен ветер. Максимумот на температурите на воздухот денес (сабота) ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 34 степени додека во ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...