Повеќе вести како оваа (25)

Иранскиот врховен лидер, ајатолах Али Хамнеи порача дека иранската младина ќе сведочи на пропаста на Израел и американската цивилизација. „Вие, младите луѓе ...
сите 131 | | | веќе видена

Иранската младина ќе биде сведок на пропаѓањето на Израел и на американската цивилизација, порача во средата иранскиот врховен водач ајатолахот Али Хамнеи, а ...
| | веќе видена | слични

ајатолах Али Хамнеи Иран ќе го „разнесе срцето“ на Израел ако биде нападнат од таа држава или од Соединетите Американски Држави. Ова денеска го порача претставникот на елитните сили „Чувари на револуцијата“. „Дури и ако една американска или ционистичка ракета ја погоди нашата држава, пред да се спушти прашината, иранските ракети ќе го разнесат срцето на Израел“, рече Моџтаба Золнур, пренесе агенцијата „Ирна“. Золнур е и заменик на духовниот ирански водач, ајатолах Али Хамнеи. Израел, пак не ја исклучува воената акција против Иран, доколку не успее Западот преку дипломатски преговори да им стави крај на нуклеарните воени амбиции.
| | веќе видена | слични

Иран ќе го „разнесе срцето“ на Израел ако биде нападнат од таа држава или од Соединетите Американски Држави. Ова денеска го порача претставникот на елитните сили „Чувари на револуцијата“. „Дури и ако една американска или ционистичка ракета ја погоди нашата држава, пред да се спушти прашината, иранските ракети ќе го разнесат срцето на Израел“, рече Моџтаба Золнур, пренесе агенцијата „Ирна“. Золнур е и заменик на духовниот ирански водач, ајатолах Али Хамнеи. Израел, пак не ја исклучува воената акција против Иран, доколку не успее Западот преку дипломатски преговори да им стави крај на нуклеарните воени амбиции./крај/хи/амп
| | веќе видена | слични

Од Техеран денеска стигна отворено предупредување до Вашингтон и Тел Авив.  Воените власти на Иран соопштија дека ќе го разнесат срцето на Израел ако бидат нападнати од таа држава или од САД. Претставникот на елитните сили „Чувари на револуцијата“,Моџтаба Золнур, изјави дека ако дури и само една американска или ционистичка ракета го погоди Иран, тогаш уште пред да се спушти прашината, иранските ракети ќе го разнесат срцето на Израел. Золнур е и заменик на духовниот ирански водач, ајатолах Али Хамнеи. Израел и понатаму не ја исклучува воената акција против Иран, доколку Западот не успее преку дипломатски преговори да им стави крај на нуклеарните воени амбиции на исламската република.
| | веќе видена | слични

Иран ќе го „разнесе срцето“ на Израел ако биде нападнат од таа држава или од Соединетите Американски Држави. Ова денеска го порача претставникот на елитните сили „Чувари на револуцијата“. „Дури и ако една американска или ционистичка ракета ја погоди нашата држава, пред да се спушти прашината, иранските ракети ќе го разнесат срцето на Израел“, рече Моџтаба Золнур, пренесе агенцијата „Ирна“. Золнур е и заменик на духовниот ирански водач, ајатолах Али Хамнеи. Израел, пак не ја исклучува воената акција против Иран, доколку не успее Западот преку дипломатски преговори да им стави крај на нуклеарните воени амбиции. Copyright 2009 makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со makfax.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД ќе ја прифати иницијатива на Иран доколку сака преговори. – Ако сакаат да разговараат, јас сум ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД ќе ја прифати иницијатива на Иран доколку сака преговори. – Ако сакаат да разговараат, јас сум ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД ќе ја прифати иницијатива на Иран доколку сака преговори. – Ако сакаат да разговараат, јас сум ...
| | веќе видена | слични

Нападот на Израел врз Иран би предизвикал поширока регионална војна во која ќе биде вовлечен и САД, прогнозира симулација на американската војска. Официјлани лица на Војската на САД предупредуваат на непредвидлива и неконтролирана природа на можен напад на Израел и противнапад на Иран. Симулација на војската на Соединетите американски држави за нападот на Израел врз Иран прогнозира дека таков напад би предизвикал реагионална војна во која би била вовлечена и Америка, пишува Њујорк Тајмс. Њујоршкиот дневник се повикува на тајни воени извештаи во кои е направена симулација на првите две недели од војната во случај Израел да ги нападне иранските нуклеарни објекти. Според воени официјални лица, симулацијата предвидува дека таков напад би предизвикал поширок регионален судир, во кој ќе биде замешана и Америка. Се проценува дека стотици американски војници би можеле да загинат. Почетен напад на Израел би ја уназадил иранската нуклеарна програма за една година, а американскиот би предизвикал дополнително ...
| | веќе видена | слични

Иран ќе го „разнесе срцето“ на Израел ако биде нападнат од таа држава или од Соединетите Американски Држави. Ова денеска го порача претставникот на елитните сили „Чувари на револуцијата“. „Дури и ако една американска или ционистичка ракета ја погоди нашата држава, пред да се спушти прашината, иранските ракети ќе го разнесат срцето на Израел“, рече Моџтаба Золнур, пренесе агенцијата „Ирна“. Золнур е и заменик на духовниот ирански водач, ајатолах Али Хамнеи. Израел, пак не ја исклучува воената акција против Иран, доколку не успее Западот преку дипломатски преговори да им стави крај на нуклеарните воени амбиции.
| | веќе видена | слични

Иран ќе го „разнесе срцето“ на Израел ако биде нападнат од таа држава или од Соединетите Американски Држави. Ова денеска го порача претставникот на елитните сили „Чувари на револуцијата“. „Дури и ако една американска или ционистичка ракета ја погоди нашата држава, пред да се спушти прашината, иранските ракети ќе го разнесат срцето на Израел“, рече Моџтаба Золнур, пренесе агенцијата „Ирна“. Золнур е и заменик на духовниот ирански водач, ајатолах Али Хамнеи. Израел, пак не ја исклучува воената акција против Иран, доколку не успее Западот преку дипломатски преговори да им стави крај на нуклеарните воени амбиции./крај/хи/амп
| | веќе видена | слични

Денеска во близина на теснецот Ормуз од страна на војската на иранската Национална револуционерна гарда беа започнати поморски вежби. Имено теснецот Ормуз е многу значајна стратешка точка од причина што преставува премин за нафтените танкери во Персискиот залив. Иранските воените бродови ќе одржат едномесечни маневри, наспроти тоа земјите сојузнички го зајакнаа своето присуство во Заливот. Во заливот исто така е сместен и американскиот носач на авиони "Абрахам Линколн", како логистичка подршка за морнариците на западните земји. Иран ќе одговори на сите воени закани, порача вчера иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи.
| | веќе видена | слични

Два американски разурнувачи вооружени со Томахавк ракети минале низ Хормушкиот теснец и навлегле во Персискиот залив, а наскоро се очекува да пристигне и носач ...
| | веќе видена | слични

Иран може прв да го нападне Израел

Високи функционери во Техеран препорачуваат превентивен удар врз Израел за да се спречи израелскиот напад на иранските нуклеарни реактори. Оваа информација неодамна во Лондон ја соопштил д-р Саед Сафави, директор на Истражувачкиот институт за стратешки студии во Техеран и советник на врховниот верски водач Али Хамнеи. За ударот на Израел лобирала група високи функционери. - Израелските изјави и острата реторика за нападот врз Иран им даде муниција во рацете на овие поединци, истакна Сафави.
| | веќе видена | слични

Иранскиот врховен верски водач, ајатолахот Али Хамнеи преку пишана порака ги обвини „непријателите на Иран“ за поттикнување на масовните протести. - Во изминатите денови непријателите на Иран користат разни инструменти - пари, оружје, политика и разузнување, за да создадат проблеми во Исламската Република, обвини ајатолахот Хамнеи, преку соопштение објавено на неговата интернет страница. Хамнеи најави дека ќе и се обрати на нацијата за протестите кога „ќе дојде вистинскиот момент за тоа“. Иранскиот претседател Хасан Рохани, пак, изјави дека протестите се помогнати од страна на САД и Израел, кои „не можат да ги поднесат геополитичките успеси на Иран“. Американскиот претседател Доналд Трамп и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху им изразија поддршка на демонстрантите, додека пак Русија ги повика странските држави да не се мешаат во иранските политички прашања. Најмалку 21 лице, од кои повеќето демонстранти, беа убиени за време на протестите што почнаа во четвртокот во градот Масшад, додека само во главниот ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот врховен верски водач, ајатолахот Али Хамнеи преку пишана порака ги обвини „непријателите на Иран“ за поттикнување на масовните протести. - Во изминатите денови непријателите на Иран користат разни инструменти - пари, оружје, политика и разузнување, за да создадат проблеми во Исламската Република, обвини ајатолахот Хамнеи, преку соопштение објавено на неговата интернет страница. Хамнеи најави дека ќе и се обрати на нацијата за протестите кога „ќе дојде вистинскиот момент за тоа“. Иранскиот претседател Хасан Рохани, пак, изјави дека протестите се помогнати од страна на САД и Израел, кои „не можат да ги поднесат геополитичките успеси на Иран“. Американскиот претседател Доналд Трамп и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху им изразија поддршка на демонстрантите, додека пак Русија ги повика странските држави да не се мешаат во иранските политички прашања. Најмалку 21 лице, од кои повеќето демонстранти, беа убиени за време на протестите што почнаа во четвртокот во градот Масшад, додека само во главниот ...
| | веќе видена | слични

Али Хамнеи порача дека преговарањето со американската влада е „отровно“ затоа што тоа не се добронамерни луѓе и не почитуваат ништо. Според врховниот лидер на ...
| | веќе видена | слични

Врховниот лидер на Иран ајатолахот Али Хамнеи го повика денеска водачот на палестинското исламистичко движење Хамас Калед Мешаал да продолжи со отпорот против Израел.

Изјавата на иранскиот ајатолах е во време кога еврејската држава поддржа контакт со Хамас, за да постигне примирје во Појасот Газа и по соопштението дека Сирија е ангажирана во преговори со Израел за постигнување на мир.
| | веќе видена | слични

Иранскиот врхоевен лидер, ајатолахот Али Хамнеи денеска изјави дека Иран не работи на создавање атомска бомба, но дека ниту една сила не може да го спречи Техеран да го направи тоа доколку има таква намера. Ајатолах Хамнеи, во својата резиденција во Техеран, изјавил дека Иран поддржува уништување на нуклеарното оружје. Неговите коментари се објавени на неговата Интернет страница „ khamnei.ir “. Иранските власти особено го истакнуваат верскиот декрет за забрана на нуклеарното оружје, донесен од Хамнеи, во обид да ги поткрепат своите тврдења дека нуклераната програма ја користат исклучително за научни истражувања. САД и сојузниците стравуваат дека Иран во иднина ќе постигне капацитети за создавање нуклеарно оружје.
| | веќе видена | слични

Aјатолахот Али Хамнеи, иранскиот врховен лидер, денеска изјави дека Иран не работи на создавање атомска бомба, но дека ниту една сила не може да го спречи Техеран да го направи тоа доколку има таква намера. Ајатолах Хамнеи, во својата резиденција во Техеран, изјавил дека Иран поддржува уништување на нуклеарното оружје. Неговите коментари се објавени на неговата Интернет страница „khamnei.ir“. Иранските власти особено го истакнуваат верскиот декрет за забрана на нуклеарното оружје, донесен од Хамнеи, во обид да ги поткрепат своите тврдења дека нуклеарната програма ја користат исклучително за научни истражувања. САД и сојузниците стравуваат дека Иран во иднина ќе постигне капацитети за создавање нуклеарно оружје.
| | веќе видена | слични

Иран не работи на создавање атомска бомба, но дека ниту една сила не може да го спречи Техеран да го направи тоа доколку има таква намера, изјави иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи. Ајатолах Хамнеи, во својата резиденција во Техеран, изјавил дека Иран поддржува уништување на нуклеарното оружје. Неговите коментари се објавени на неговата Интернет страница „khamnei.ir“. Иранските власти особено го истакнуваат верскиот декрет за забрана на нуклеарното оружје, донесен од Хамнеи, во обид да ги поткрепат своите тврдења дека нуклераната програма ја користат исклучително за научни истражувања. САД и сојузниците стравуваат дека Иран во иднина ќе постигне капацитети за создавање нуклеарно оружје.
| | веќе видена | слични

Иранскиот врхоевен лидер, ајатолахот Али Хамнеи денеска изјави дека Иран не работи на создавање атомска бомба, но дека ниту една сила не може да го спречи Техеран да го направи тоа доколку има таква намера. Ајатолах Хамнеи, во својата резиденција во Техеран, изјавил дека Иран поддржува уништување на нуклеарното оружје. Неговите коментари се објавени на неговата Интернет страница „khamnei.ir“. Иранските власти особено го истакнуваат верскиот декрет за забрана на нуклеарното оружје, донесен од Хамнеи, во обид да ги поткрепат своите тврдења дека нуклераната програма ја користат исклучително за научни истражувања. САД и сојузниците стравуваат дека Иран во иднина ќе постигне капацитети за создавање нуклеарно оружје.
| | веќе видена | слични

Иранскиот врховен духовен лидер Али Хамнеи го обвини Западот дека кова заговор против Иран, но напомена дека можноста за избивање воен судир е мошне мала. - Непријателот дојде да се судри со иранската управа во психолошка војна...не би требало да го игнорираме планот на непријателот, кој кова заговор и создава раздор, изјави Хамнеи на состанокот на Врховниот верски совет на експерти, орган кои го поставува и разрешува врховниот духовен лидер на Иран и ја следи неговата работа. Хамнеи не го спомена нуклеарниот спор со Западот, но ги обвини непријателите на Иран дека се вмешани во немирите, кои избија по објавувањето на резултатите од претседателските избори во јуни. Иранскиот врховен духовен лидер Али Хамнеи го обвини Западот дека кова заговор против Иран, но напомена дека можноста за избивање воен судир е мошне мала. - Непријателот дојде да се судри со иранската управа во психолошка војна...не би требало да го игнорираме планот на непријателот, кој кова заговор и ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...