Повеќе вести како оваа (25)


Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф им предложил на земјите во Персискиот залив да потпишат договор за ненапаѓање поради зголемените ...
| | веќе видена | слични

Американските разурнувачи „Мекфол“ и „Гонзалес“ синоќа впловија во Персискиот Залив, објави денеска информативниот портал на Воено поморскиот институт на САД, ...
| | веќе видена | слични

Американските разурнувачи „Мекфол“ и „Гонзалес“ синоќа впловија во Персискиот Залив, објави денеска информативниот портал на Воено поморскиот институт на САД, ...
| | веќе видена | слични

Американските разурнувачи „Мекфол“ и „Гонзалес“ синоќа впловија во Персискиот Залив, објави денеска информативниот портал на Воено поморскиот институт на САД, ...
| | веќе видена | слични

Американските разурнувачи „Мекфол“ и „Гонзалес“ синоќа впловија во Персискиот Залив, објави денеска информативниот портал на Воено поморскиот институт на САД, ...
| | веќе видена | слични

Додека САД во Персискиот Залив „ѕвечкаат со оружје“ , Хајко Мас сака да го спаси атомскиот договор со Иран и да го смири Техеран. Поглед на актуелната ...
| | веќе видена | слични

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама го зголемува распоредувањето одбранбени системи и ракети за заштита од евентуални ирански ракетни напади во Персискиот Залив, јави „Њујорк тајмс“. Станува збор за специјални бродови, опремени со радари и со системи за противракетна одбрана, кои постојано патролираат покрај иранскиот брег, и распоредување на противракетни системи од типот „патриот“ во четири арапски земји. Информацијата за распоредување системи за противракетна одбрана во заливот е дел од координираната стратегија на САД за зајакнување на притисокот врз Техеран. Целта е да се отфрли впечатокот дека Иран брзо преминува во најмоќна воена сила на Блискиот Исток и да се спречи ескалирање на конфронтацијата со Западот, доколку бидат воведени нови санкции за Техеран. Потегот, од друга страна, им цел да му покаже на американскиот сојузник Израел дека нема потреба од итна акција и бомбардирање на нуклеарните капацитети на Иран. Според изворите на „Њујорк тајмс“, земјите што ги прифатиле ...
| | веќе видена | слични

Американските воени трупи кои од Иран мораат да се повлечат до крајот на 2011 ќе се преместат во Кувајт, од каде што ќе можат лесно да реагираат било каде во Персискиот залив. Америка се подготвува за напад врз Иран, односно за нова војна во Персискиот залив. Администрацијата на САД планира трупите кои ќе ги повлече од Иран да ги стационира во Кувајт. Имено, откако на Обама не му тргнало баш најдобро за да ја наговори владата на Иран во земјата да остави 20.000 американски војници, Пентагон огчигледно направил друга стратегија. За тој 'План Б' американските политичари веќе со месеци зборуваат, а добил приоритет откако Обама неодамна објавил дека последниот војник од Иран ќе се повлече до крајот на оваа година. Поради можната воена интервенција во Иран тој план подразбира и поцврсти воени врски co шест земји на Персискиот залив - Саудиска Арабија, Кувајт, Бахреин, Катар, Соединети Арапски Емирати и Оман. Иако САД веќе имаат блиски билатерални воени односи со секоја од наведените земји, американската ...
| | веќе видена | слични

Заменик шефот на иранската Револуционерна гарда Мохамад Салех Џокар денеска изјави дека дури и иранска ракета со краток дострел би можела да достигне до ...
| | веќе видена | слични

Заменик шефот на иранската Револуционерна гарда Мохамад Салех Џокар денеска изјави дека дури и иранска ракета со краток дострел би можела да достигне до ...
| | веќе видена | слични

Заменик шефот на иранската Револуционерна гарда Мохамад Салех Џокар денеска изјави дека дури и иранска ракета со краток дострел би можела да достигне до ...
| | веќе видена | слични

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков денеска изјави дека официјална Москва и претходно му порачала на Вашингтон да го отфрли планот за ...
| | веќе видена | слични

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот исток за да се спротистави на Иран во регионот. ...
| | веќе видена | слични

Убиството на генералот Касим Сулејмани, командант на единиците „Кудс“ – елитен дел на иранската Револуционерна гарда – е драматична ескалација во ужасниот ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...