Повеќе вести како оваа (25)

Иранската младина ќе биде сведок на пропаѓањето на Израел и на американската цивилизација, порача во средата иранскиот врховен водач ајатолахот Али Хамнеи, а ...
сите 134 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негираше во вторникот тврдењата во американските медиуми дека планира да испрати 120.000 војници на Блискиот исток ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот врховен лидер, ајатолах Али Хамнеи порача дека иранската младина ќе сведочи на пропаста на Израел и американската цивилизација. „Вие, младите луѓе ...
| | веќе видена | слични

Во водите на Персискиот залив од пристаништето Бандар Абас, Иран пушти во пловидба подморница и разурнувач, во време кога во истите води се одржува воена маневра на американските и сојузничките сили. Властите во Техеран повторно се заканија дека ќе го затворат Ормускиот теснец, главната рута за извозот на нафтата од Персискиот залив, доколку Израел се обиде да ги нападне иранските нуклеарни постројки. Оваа седмица САД, Британија и Франција и повеќе земји од Блискиот Исток одржуваат воена вежба во Персискиот залив, а централен дел од маневрите е чистењето на морето од мините кои Техеран или герилските групи би можеле да ги постават за да го спречат пловењето на танкерите по оваа маршрута. Иранската подморница „Тарек-901" и разурнувачот „Саханд" се поринати во морето по директна наредба на врховниот ирански водач, ајатолахот Али Хамнеи, извести официјалната новинска агенција IRNA.
| | веќе видена | слични

Властите во Техеран повторно се заканија дека ќе го затворат Ормускиот теснец, главната рута за извозот на нафтата од Персискиот залив, доколку Израел се обиде да ги нападне иранските нуклеарни постројки. Оваа седмица САД, Британија и Франција и повеќе земји од Блискиот исток одржуваат воена вежба во Персискиот залив, а централен дел од маневрите е чистењето на морето од мините кои Техеран или герилските групи би можеле да ги постават за да го спречат пловењето на танкерите по оваа маршрута. Иранската подморница „Тарек-901" разурнувачот „Саханд" се поринати во морето по директна наредба на врховниот ирански водач ајатолахот Али Хамнеи, извести официјалната новинска агенција IRNA.
| | веќе видена | слични

Врховниот ирански водач ајатолахот Али Хамнеи изјави во средата дека американскиот претседател Доналд Трамп нема да успее во својот тврд став кон Иран, како и дека Техеран посилен отколку во периодот на „помоќниот и паметниот“ негов претходник Роналд Реган. „Реган беше помоќен и попаметен од Трамп, и подобар во заканите, и тој идеше на нас и ни урна авион“, изјави ајатолахот Али Хамнеи во говорот кој го пренесуваше иранската државна телевизија. Американскиот борбен авион во 1988 година урна ирански патнички авион над Персискиот залив при што загинаа сите 290 луѓе во авионот во инцидентот за кој Вашингтон призна дека е грешка. Техеран тогаш обвини дека тоа бил намерен напад врз Иран кој тогаш беше во војна со соседен Ирак со кој владееше диктаторот Садам Хусеин. „Но Реган повеќе го нема и според нашите верувања го стасала Божјата одмазда.... а Иран од неговиот период напредуваше на сите полиња. Тој тренд ќе продолжи и за време на сегашниот американски претседател и секоја надеж од нивната страна за да може ...
| | веќе видена | слични

Иранската Револуционерна гарда во петокот порача дека нема да преговата со САД околу нуклеарната програма на Техеран, а истакнат верски авторитет предупреди ...
| | веќе видена | слични

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го предупреди својот американски колега по должност Мајк Помпео кој во вторникот престојува во посета на ...
| | веќе видена | слични

Ирански офицер изјави дека на група воени бродови им е наредено да се приближат до американските морски граници како одговор на распоредувањето на американските бродови во Персискиот залив, јави иранската агенција Fars. „Иранската воена флота се приближува на американските бродови и тој потег испраќа порака", изјавил адмиралот Афшин Резаџи Хадад. Хадад, командант на северната флота на иранската воена морнарица, изјавил дека бродовите се на пат кон Атлантскиот Океан преку „водите недалеку од Јужноафриканската Република". Агенцијата Fars наведува дека планот е дел од „иранскиот одговор на американското јакнење на своето воено поморско присуство во Персискиот залив". Агенцијата Reuters забележува дека нема независна потврда на ваквата информација. Иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи вчера изјави дека САД би ја урнале власта во Иран кога би можеле, додавајќи дека Вашингтон кон Техеран се однесува како „надзорник кој се меша во сè". Во говорот по повод одбележувањето на 35-годишнината од Исламската ...
| | веќе видена | слични

Од официјален Техеран се заканија дека доколку Израел се приклучи на американската флота во Персискиот залив може да дојде до воен судир. Вашингтон и натаму се ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот генерал Мортеза Корбани тврди дека Иран може да ги потопи американските воени бродови во Персискиот залив со употреба на ракети и „тајно оружје“. ...
| | веќе видена | слични

Најновото распоредување на дополнителни илјада американски војници на Блискиот исток, кое беше објавено во понеделникот, ќе вклучува и единици со проектилите ...
| | веќе видена | слични

Нападот на Израел врз Иран може да предизвика поширока регионална војна во која ќе учествуваат и САД, пишува во најновиот број „Њујорк тајмс“. Њујоршкиот весник се повикува на таен воен извештај во кој е направена симулација на првите две недели од војната во случај Израел да ги нападне иранските нуклеарни инсталации. Според сценариото, по нападот Иранците ќе гаѓаат еден од американските воени бродови во Персискиот залив, што може да доведе до смрт на 200 американски војници. На овој начин и САД ќе бидат вовлечени во војната, бидејќи ќе следи одмазда врз нуклеарните инсталации во Иран. Иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи денеска предупреди дека неговата земја ќе возврати на секој напад на Израел и САД. Западните земји стравуваат дека иранската нуклеарна програма за своја цел има создавање нуклеарно оружје, додека Техеран тврди дека програмата има исклучиво мирновремена намена.
| | веќе видена | слични

Нападот на Израел врз Иран може да предизвика поширока регионална војна во која ќе учествуваат и САД, пишува во најновиот број „Њујорк тајмс“. Њујоршкиот весник се повикува на таен воен извештај во кој е направена симулација на првите две недели од војната во случај Израел да ги нападне иранските нуклеарни инсталации. Според сценариото, по нападот Иранците ќе гаѓаат еден од американските воени бродови во Персискиот залив, што може да доведе до смрт на околу 200 американски војници. На овој начин и САД ќе бидат вовлечени во војната, бидејќи ќе следи одмазда врз нуклеарните инсталации во Иран. Иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи денеска предупреди дека неговата земја ќе возврати на секој напад на Израел и САД. Западните земји стравуваат дека иранската нуклеарна програма за своја цел има создавање нуклеарно оружје, додека Техеран тврди дека програмата има исклучиво мирновремена намена.
| | веќе видена | слични

Нападот на Израел врз Иран може да предизвика поширока регионална војна во која ќе учествуваат и САД, пишува во најновиот број „Њујорк тајмс“. Њујоршкиот весник се повикува на таен воен извештај во кој е направена симулација на првите две недели од војната во случај Израел да ги нападне иранските нуклеарни инсталации. Според сценариото, по нападот Иранците ќе гаѓаат еден од американските воени бродови во Персискиот залив, што може да доведе до смрт на околу 200 американски војници. На овој начин и САД ќе бидат вовлечени во војната, бидејќи ќе следи одмазда врз нуклеарните инсталации во Иран. Иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи денеска предупреди дека неговата земја ќе возврати на секој напад на Израел и САД. Западните земји стравуваат дека иранската нуклеарна програма за своја цел има создавање нуклеарно оружје, додека Техеран тврди дека програмата има исклучиво мирновремена намена.
| | веќе видена | слични

Иран може да уништи американски воени бродови во Персискиот залив користејќи ракети и „тајно оружје”, изјави високиот ирански воен претставник генерал Мортеза ...
| | веќе видена | слични

Ирански воен бродови принудиле американски воен брод да го измени курсот на пловење, доближувајќи се на опасно растојание во водите на Персискиот залив, потврдија во вторникот американски воен извор и портпаролот на Пентагон. Инцидентот се случил во неделата, 4-ти септември, кога иранскиот брод му се доближил на американскиот на растојание од 100 јарди, или околу 90 метри. Американскиот брод трипати се обидел да стапи во контакт со иранскиот екипаж при инцидентот што се случил во централниот дел од Персискиот залив, но не добил одговор, рекол соговорникот на агенцијата Reuters. Според портпаролот на Пентагон, Џеф Дејвис со чин капетан на боен брод, во неделата „седум ирански брзи патролни бродови“ му се приближиле на „USS Firebol“ американски брод за крајбрежно патролирање, пренесува AFP. Три ирански брода му се приближиле на американскиот со откриено оружје на помалку од 500 метри, без да одговорат на неговиот радио контакти, потврдил Дејвис. Истакнал дека еден од нив застанал пред американскиот брод, ...
| | веќе видена | слични

Ирански воен бродови принудиле американски воен брод да го измени курсот на пловење, доближувајќи се на опасно растојание во водите на Персискиот залив, потврдија во вторникот американски воен извор и портпаролот на Пентагон. Инцидентот се случил во неделата, 4-ти септември, кога иранскиот брод му се доближил на американскиот на растојание од 100 јарди, или околу 90 метри. Американскиот брод трипати се обидел да стапи во контакт со иранскиот екипаж при инцидентот што се случил во централниот дел од Персискиот залив, но не добил одговор, рекол соговорникот на агенцијата Reuters. Според портпаролот на Пентагон, Џеф Дејвис со чин капетан на боен брод, во неделата „седум ирански брзи патролни бродови“ му се приближиле на „USS Firebol“ американски брод за крајбрежно патролирање, пренесува AFP. Три ирански брода му се приближиле на американскиот со откриено оружје на помалку од 500 метри, без да одговорат на неговиот радио контакти, потврдил Дејвис. Истакнал дека еден од нив застанал пред американскиот брод, ...
| | веќе видена | слични

Ирански воен бродови принудиле американски воен брод да го измени курсот на пловење, доближувајќи се на опасно растојание во водите на Персискиот залив, потврдија во вторникот американски воен извор и портпаролот на Пентагон. Инцидентот се случил во неделата, 4-ти септември, кога иранскиот брод му се доближил на американскиот на растојание од 100 јарди, или околу 90 метри. Американскиот брод трипати се обидел да стапи во контакт со иранскиот екипаж при инцидентот што се случил во централниот дел од Персискиот залив, но не добил одговор, рекол соговорникот на агенцијата Reuters. Според портпаролот на Пентагон, Џеф Дејвис со чин капетан на боен брод, во неделата „седум ирански брзи патролни бродови“ му се приближиле на „USS Firebol“ американски брод за крајбрежно патролирање, пренесува AFP. Три ирански брода му се приближиле на американскиот со откриено оружје на помалку од 500 метри, без да одговорат на неговиот радио контакти, потврдил Дејвис. Истакнал дека еден од нив застанал пред американскиот брод, ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи предупреди денеска дека Иран ќе одговори на секој евентуален напад од Израел или САД. - Немаме нуклеарно оружје и нема да произведуваме, но при евентуални напади од нашите непријатели, независно дали се САД или ционистичкиот режим со цел да се заштитиме ќе ги нападнеме на ист начин, рече Хамнеи во обраќање по повод иранската Нова година, емитувано директно од државната телевизија. - Куранот вели дека доколку непријателот прв ве нападне, тој со сигурност ќе биде поразен. Тоа е божји закон. Ние не размислуваме за напади и агресија, но сепак мораме да ги браниме постоењето и идентитетот на Исламската република, додаде тој. Хамнеи нагласи дека Американците „многу грешат доколку мислат дека преку закани ќе ја уништат иранската нација“. „Њујорк тајмс“ во најновиот број тврди дека мападот на Израел врз Иран може да предизвика поширока регионална војна во која ќе учествуваат и САД. Њујоршкиот весник се повикува на таен воен извештај во кој е направена симулација на ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...