Повеќе вести како оваа (25)

Ситуацијата во Велика Британија, поврзана со брегзит, дополнително ќе се искомплицира в четврток. Скоро два месеци откако земјата требаше да ја напушти ...
сите 20 | | | веќе видена

Претседателката на Долниот дом на британскиот Парламент, Андреа Лидсом денеска најави дека на 29 јануари би требало да се одржи дебата и гласање за „планот Б“ за Брегзит на премиерката Тереза Меј. – Целодневната дебата за предлогот би се одржала во вторник на 29 јануари, доколку Долниот дом се согласи со тоа, изјави Лидсом. Таа најави дека Меј в понеделник на Парламентот ќе му го достави „план Б“ за Брегзит, откако во вторникот пратениците во Долниот дом го одбија Договор за истапување на Велика Британија од ЕУ, што лани во ноември го постигнаа Владата во Лондон и Брисел. Доколку сега се одржи рефермдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул“. Според ова истражување, доколку се исклучат неопределените и оние што не би гласале, на евентуалниот референдум, за останување на Велика Британија во ЕУ би се изјасниле 56 проценти од анкетираните, додека ...
| | веќе видена | слични

Британската премиерка, Тереза Меј, изјави дека договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ 95 проценти е готов. Ново истражување покажува дека Британците сакаат да останат во ЕУ. Според истражувањето на каналот „Ченел 4“, 54 отсто од Британците денеска би гласале за останување во Унијата, пренесува „Ројтерс“. Од Кабинетот на Тереза Меј е соопштено дека таа е уверена дека решението за Северна Ирска, прашање кое моментално е точка на несогласување во преговорите за брегзит, ќе биде пронајдено до рокот за постигнување договор, кој истекува во март 2019 година. Телевизијата „Ченел 4“ објави дека во случај на повторно гласање за излез од ЕУ, околу 46 отсто Британци го поддржуваат тоа, за разлика од референдумот одржан во јуни во 2016 година, кога одлуката за брегзит беше донесена со 51,9 отсто гласови „за“ и 48,1 отсто од оние кои биле против. Текстот Меј: Договорот за брегзит е готов 95 отсто, во ЕУ би останале 54 проценти Британци е превземен од МАКФАКС .
| | веќе видена | слични

Половина од гласачите во Велика Британија се за одржување референдум на кој ќе се избира меѓу договорот што Владата сака да го издејствува од ЕУ, Брегзит без договор, или останување во Унијата, покажа анкета на телевизијата „Скај Њуз“ објавена денеска. Според истражувањето, 40 отсто од Британците се против таков референдум, а 10 проценти се без мислење. Околу 78 отсто од анкетираните сметаат дека Владата на премиерката Тереза Меј лошо се справува во преговорите за Брегзит. Само 10 отсто сметаат дека Кабинетот работи добро. Поддршката за Меј е намалена на 24 проценти, покажува анкетата на „Скај дејта“ – одделот за маркетинг на телевизијата. Испитаниците се поделени и во мислењата дали Брегзит ќе биде за добро или за лошо – 40 проценти тврдат дека ќе биде за добро, а 51 проценти го сметаат спротивното. На предлогот да изберат еден од трите – зделката на Меј, напуштање без договор или останување во ЕУ – 48 отсто велат дека се за членство во Унијата, 27 отсто се за „хард“ Брегзит, а 13 проценти го одобруваат ...
| | веќе видена | слични

Половина од гласачите во Велика Британија се за одржување референдум на кој ќе се избира меѓу договорот што Владата сака да го издејствува од Европската Унија (ЕУ), Брегзит без договор, или останување во Унијата, покажа анкета на телевизијата „Скај Њуз“ објавена денеска. Според истражувањето, 40 отсто од Британците се против таков референдум, а 10 проценти се без мислење. Околу 78 отсто од анкетираните сметаат дека Владата на премиерката Тереза ​​Меј лошо се справува во преговорите за Брегзит. Само 10 отсто сметаат дека Кабинетот работи добро. Поддршката за Меј е намалена на 24 проценти, покажува анкетата на „Скај дејта“ – одделот за маркетинг на телевизијата. Испитаниците се поделени и во мислењата дали Брегзит ќе биде за добро или за лошо – 40 проценти тврдат дека ќе биде за добро, а 51 проценти го сметаат спротивното. На предлогот да изберат еден од трите – зделката на Меј, напуштање без договор или останување во ЕУ – 48 отсто велат дека се за членство во Унијата, 27 отсто се за „хард“ Брегзит, а 13 ...
| | веќе видена | слични

Половина од гласачите во Велика Британија се за одржување референдум на кој ќе се избира меѓу договорот што Владата сака да го издејствува од ЕУ, Брегзит без договор, или останување во Унијата, покажа анкета на телевизијата „Скај Њуз“ објавена денеска. Според истражувањето, 40 отсто од Британците се против таков референдум, а 10 проценти се без мислење. Околу 78 отсто од анкетираните сметаат дека Владата на премиерката Тереза ​​Меј лошо се справува во преговорите за Брегзит. Само 10 отсто сметаат дека Кабинетот работи добро. Поддршката за Меј е намалена на 24 проценти, покажува анкетата на „Скај дејта“ – одделот за маркетинг на телевизијата. Испитаниците се поделени и во мислењата дали Брегзит ќе биде за добро или за лошо – 40 проценти тврдат дека ќе биде за добро, а 51 проценти го сметаат спротивното. На предлогот да изберат еден од трите – зделката на Меј, напуштање без договор или останување во ЕУ – 48 отсто велат дека се за членство во Унијата, 27 отсто се за „хард“ Брегзит, а 13 проценти го одобруваат ...
| | веќе видена | слични

Половина од гласачите во Велика Британија се за одржување референдум на кој ќе се избира меѓу договорот што Владата сака да го издејствува од ЕУ, Брегзит без договор, или останување во Унијата, покажа анкета на телевизијата „Скај Њуз“ објавена денеска. Според истражувањето, 40 отсто од Британците се против таков референдум, а 10 проценти се без мислење. Околу 78 отсто од анкетираните сметаат дека Владата на премиерката Тереза ​​Меј лошо се справува во преговорите за Брегзит. Само 10 отсто сметаат дека Кабинетот работи добро. Поддршката за Меј е намалена на 24 проценти, покажува анкетата на „Скај дејта“ – одделот за маркетинг на телевизијата. Испитаниците се поделени и во мислењата дали Брегзит ќе биде за добро или за лошо - 40 проценти тврдат дека ќе биде за добро, а 51 проценти го сметаат спротивното. На предлогот да изберат еден од трите - зделката на Меј, напуштање без договор или останување во ЕУ - 48 отсто велат дека се за членство во Унијата, 27 отсто се за „хард“ Брегзит, а 13 проценти го одобруваат ...
| | веќе видена | слични

Лидерката на шкотската Конзервативна партија, Рут Дејвидсон изјави дека ќе агитира за останување на Велика Британија во ЕУ доколку се организира втор референдум за ова прашање. – Не навивам за Брегзит, изјави Дејвидсон во интервју за Би-Би-Си, забележувајќи дека би била многу посреќна ако никогаш повеќе нема да има референдум за кое било прашање. – Сепак, доколку има одново референдум за ЕУ, тогаш ќе гласам за останување во Унијата, изјави Дејвидсон. Во текот на минатогодишната кампања за референдумот за Брегзит, таа агитираше за останување во ЕУ, а и самата е силен подржувач на Унијата и на европското интегрирање. Во јуни 2016 година, таква беше определбата на тогашниот партиски лидер и премиер, Дејвид Камерон, а зад него застанаа најголемиот број од владините министри, вклучувајќи ја и Тереза Меј. Сега како британска премиерка, Меј целата своја политичка активност, во партијата и во Владата ја насочи кон Брегзит, оправдувајќи се со потребата да ја „спроведе волјата на гласачите“. Дејвидсон, меѓутоа, остана ...
| | веќе видена | слични

Доколку сега се одржи референдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул“. Според ова истражување, доколку се исклучат неопределените и оние што не би гласале, на евентуалниот референдум, за останување на Велика Британија во ЕУ би се изјасниле 56 проценти од анкетираните, додека 44 отсто би биле за брегзит. Агенцијата посочува дека ова е највисок процент на поддржувачи на британското останување во ЕУ во една анкета од референдумот за брегзит во 2016 година. Од вкупните резултатите, 48 проценти од анкетираните би се изјасниле за останување на земјата во ЕУ, 38 отсто би биле за напуштање, седум проценти се неопределени, а шест отсто не би излегле да гласаат на евентуален нов референдум. Анкетата е спроведена вчера, ден по одлуката на британскиот Парламент да го отфрли Договорот за брегзит, со учество на 1.070 полнолетни граѓани на Велика Британија.
| | веќе видена | слични

Доколку сега се одржи рефермдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул“. Според ова истражување, доколку се исклучат неопределените и оние што не би гласале, на евентуалниот референдум, за останување на Велика Британија во ЕУ би се изјасниле 56 проценти од анкетираните, додека 44 отсто би биле за Брегзит. Агенцијата посочува дека ова е највисок процент на поддржувачи на британското останување во ЕУ во една анкета од референдумот за Брегзит во 2016 година. Од вкупните резултатите, 48 проценти од анкетираните би се изјасниле за останување на земјата во ЕУ, 38 отсто би биле за напуштање, седум проценти се неопределени, а шест отсто не би излегле да гласаат на евентален нов референдум. Анектата е спроведена вчера, ден по одлуката на британскиот Парламент да го отфрли Договорот за Брегзит, со учество на 1.070 полнолетни граѓани на Велика Британија.
| | веќе видена | слични

Доколку сега се одржи рефермдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул“. Според ова истражување, доколку се исклучат неопределените и оние што не би гласале, на евентуалниот референдум, за останување на Велика Британија во ЕУ би се изјасниле 56 проценти од анкетираните, додека 44 отсто би биле за Брегзит. Агенцијата посочува дека ова е највисок процент на поддржувачи на британското останување во ЕУ во една анкета од референдумот за Брегзит во 2016 година. Од вкупните резултатите, 48 проценти од анкетираните би се изјасниле за останување на земјата во ЕУ, 38 отсто би биле за напуштање, седум проценти се неопределени, а шест отсто не би излегле да гласаат на евентален нов референдум. Анектата е спроведена вчера, ден по одлуката на британскиот Парламент да го отфрли Договорот за Брегзит, со учество на 1.070 полнолетни граѓани на Велика Британија.
| | веќе видена | слични

Доколку сега се одржи рефермдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул”. Според ова истражување, доколку се исклучат неопределените и оние што не би гласале, на евентуалниот референдум, за останување на Велика Британија во ЕУ би се изјасниле 56 проценти од анкетираните, додека 44 отсто би биле за Брегзит. Агенцијата посочува дека ова е највисок процент на поддржувачи на британското останување во ЕУ во една анкета од референдумот за Брегзит во 2016 година. Од вкупните резултатите, 48 проценти од анкетираните би се изјасниле за останување на земјата во ЕУ, 38 отсто би биле за напуштање, седум проценти се неопределени, а шест отсто не би излегле да гласаат на евентален нов референдум. Анектата е спроведена вчера, ден по одлуката на британскиот Парламент да го отфрли Договорот за Брегзит, со учество на 1.070 полнолетни граѓани на Велика Британија.
| | веќе видена | слични

Доколку сега се одржи рефермдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул“. Според ова истражување, доколку се исклучат неопределените и оние што не би гласале, на евентуалниот референдум, за останување на Велика Британија во ЕУ би се изјасниле 56 проценти од анкетираните, додека 44 отсто би биле за Брегзит. Агенцијата посочува дека ова е највисок процент на поддржувачи на британското останување во ЕУ во една анкета од референдумот за Брегзит во 2016 година. Од вкупните резултатите, 48 проценти од анкетираните би се изјасниле за останување на земјата во ЕУ, 38 отсто би биле за напуштање, седум проценти се неопределени, а шест отсто не би излегле да гласаат на евентален нов референдум. Анектата е спроведена вчера, ден по одлуката на британскиот Парламент да го отфрли Договорот за Брегзит, со учество на 1.070 полнолетни граѓани на Велика Британија.
| | веќе видена | слични

Доколку сега се одржи рефермдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул“. Според ова истражување, доколку се исклучат неопределените и оние што не би гласале, на евентуалниот референдум, за останување на Велика Британија во ЕУ би се изјасниле 56 проценти од анкетираните, додека 44 отсто би биле за Брегзит. Агенцијата посочува дека ова е највисок процент на поддржувачи на британското останување во ЕУ во една анкета од референдумот за Брегзит во 2016 година. Од вкупните резултатите, 48 проценти од анкетираните би се изјасниле за останување на земјата во ЕУ, 38 отсто би биле за напуштање, седум проценти се неопределени, а шест отсто не би излегле да гласаат на евентален нов референдум. Анкeтата е спроведена вчера, ден по одлуката на британскиот Парламент да го отфрли Договорот за Брегзит, со учество на 1.070 полнолетни граѓани на Велика Британија.
| | веќе видена | слични

Доколку сега се одржи референдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул“. Според ова истражување, доколку се исклучат неопределените и оние што не би гласале, на евентуалниот референдум, за останување на Велика Британија во ЕУ би се изјасниле 56 проценти од анкетираните, додека 44 отсто би биле за брегзит. Агенцијата посочува дека ова е највисок процент на поддржувачи на британското останување во ЕУ во една анкета од референдумот за брегзит во 2016 година. Од вкупните резултатите, 48 проценти од анкетираните би се изјасниле за останување на земјата во ЕУ, 38 отсто би биле за напуштање, седум проценти се неопределени, а шест отсто не би излегле да гласаат на евентуален нов референдум. Анкетата е спроведена вчера, ден по одлуката на британскиот Парламент да го отфрли Договорот за брегзит, со учество на 1.070 полнолетни граѓани на Велика Британија.
| | веќе видена | слични

Доколку сега се одржи рефермдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул". Според ова истражување, доколку се исклучат неопределените и оние што не би гласале, на евентуалниот референдум, за останување на Велика Британија во ЕУ би се изјасниле 56 проценти од анкетираните, додека 44 отсто би биле за Брегзит. Агенцијата посочува дека ова е највисок процент на поддржувачи на британското останување во ЕУ во една анкета од референдумот за Брегзит во 2016 година. Од вкупните резултатите, 48 проценти од анкетираните би се изјасниле за останување на земјата во ЕУ, 38 отсто би биле за напуштање, седум проценти се неопределени, а шест отсто не би излегле да гласаат на евентален нов референдум. Анектата е спроведена вчера, ден по одлуката на британскиот Парламент да го отфрли Договорот за Брегзит, со учество на 1.070 полнолетни граѓани на Велика Британија.
| | веќе видена | слични

Тереза Меј од денеска е новиот премиeр на Велика Британија. Таа доаѓа на местото на Дејвид Камерон, после гласањето за Брегзит, што доведе до оставка на Камерон. Меј има список на задачи кои мора да ги реализира после Брегзит и тоа во земја каде што 48% од гласачите не сакаа излез од ЕУ. За време на референдумот Тереза Меј, новата британска премиерка, му беше верна на Дејвид Камерон и се залагаше за останување на Велика Британија во ЕУ. Таа се надеваше дека резултатите ќе бидат спротивни од она што се случи. Нејзината евроскептичност е добро позната на британскиот остров. Меј се залагаше за ограничување на имиграцијата, омилена тема на поддржувачите за излез од ЕУ. Пред да стане премиер им ги одзеде сите надежи на Британците кои сакаат да останат во ЕУ и најави дека „Брегзит значи Брегзит и ние од тоа ќе направиме успех”. И додаде дека нема да има обиди да се остане во ЕУ преку некоја друга врата и дека нема да има втор референдум. Како министер за внатрешни работи Тереза Меј беше чест гостин во Брисел и ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор изрази загриженост дека термините за Брегзит и за почнување на преговорите со ЕУ за излез на Велика Британија од Унијата, ги диктира „тиранијата на мнозинството“, а дека оние 48 отсто од гласачите кои беа за останување во ЕУ се третирани како да не гласале и да не постојат. Мејџор прифаќа дека Велика Британија нема повеќе да биде целосно членка на ЕУ, но се надева дека договорот за Брегзит ќе и овозможи на земјата, колку што е можно да биде поблиску до другите 27 членки и до единствениот пазар на Унијата. Тој инсистира дека британскиот Парламент мора да се изјасни околу крајниот договор на владата со Брисел и да одлучи дали да се организира и втор референдум за договорот на Велика Британија со ЕУ. Актуелната Влада на премиерот Тереза Меј верува дека Врховниот суд ќе је поништи претходната пресуда на лондонскиот Виш суд, според која, Парламентот мора да гласа пред Владата да го покрене членот 50 од Лисабонската спогодба за излез од ЕУ. Мејџор, како и неговиот наследник ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор изрази загриженост дека термините за Брегзит и за почнување на преговорите со ЕУ за излез на Велика Британија од Унијата, ги диктира „тиранијата на мнозинството“, а дека оние 48 отсто од гласачите кои беа за останување во ЕУ се третирани како да не гласале и да не постојат. Мејџор прифаќа дека Велика Британија нема повеќе да биде целосно членка на ЕУ, но се надева дека договорот за Брегзит ќе и овозможи на земјата, колку што е можно да биде поблиску до другите 27 членки и до единствениот пазар на Унијата. Тој инсистира дека британскиот Парламент мора да се изјасни околу крајниот договор на владата со Брисел и да одлучи дали да се организира и втор референдум за договорот на Велика Британија со ЕУ. Актуелната Влада на премиерот Тереза Меј верува дека Врховниот суд ќе је поништи претходната пресуда на лондонскиот Виш суд, според која, Парламентот мора да гласа пред Владата да го покрене членот 50 од Лисабонската спогодба за излез од ЕУ. Мејџор, како и неговиот наследник ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор изрази загриженост дека термините за Брегзит и за почнување на преговорите со ЕУ за излез на Велика Британија од Унијата, ги диктира „тиранијата на мнозинството“, а дека оние 48 отсто од гласачите кои беа за останување во ЕУ се третирани како да не гласале и да не постојат. Мејџор прифаќа дека Велика Британија нема повеќе да биде целосно членка на ЕУ, но се надева дека договорот за Брегзит ќе и овозможи на земјата, колку што е можно да биде поблиску до другите 27 членки и до единствениот пазар на Унијата. Тој инсистира дека британскиот Парламент мора да се изјасни околу крајниот договор на владата со Брисел и да одлучи дали да се организира и втор референдум за договорот на Велика Британија со ЕУ. Актуелната Влада на премиерот Тереза Меј верува дека Врховниот суд ќе је поништи претходната пресуда на лондонскиот Виш суд, според која, Парламентот мора да гласа пред Владата да го покрене членот 50 од Лисабонската спогодба за излез од ЕУ. Мејџор, како и неговиот наследник ...
| | веќе видена | слични

Британската премиерка, Тереза Меј, изјави дека договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ 95 проценти е готов. Ново истражување покажува дека Британците сакаат да останат во ЕУ. Според истражувањето на каналот „Ченел 4“, 54 отсто од Британците денеска би гласале за останување во Унијата, пренесува „Ројтерс“. Од Кабинетот на Тереза Меј е соопштено дека таа е уверена дека решението за Северна Ирска, прашање кое моментално е точка на несогласување во преговорите за брегзит, ќе биде пронајдено до рокот за постигнување договор, кој истекува во март 2019 година. Телевизијата „Ченел 4“ објави дека во случај на повторно гласање за излез од ЕУ, околу 46 отсто Британци го поддржуваат тоа, за разлика од референдумот одржан во јуни во 2016 година, кога одлуката за брегзит беше донесена со 51,9 отсто гласови „за“ и 48,1 отсто од оние кои биле против.
| | веќе видена | слични

Британската премиерка, Тереза Меј, изјави дека договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ 95 проценти е готов. Ново истражување покажува дека Британците сакаат да останат во ЕУ. Според истражувањето на каналот „Ченел 4“, 54 отсто од Британците денеска би гласале за останување во Унијата, пренесува „Ројтерс“. Од Кабинетот на Тереза Меј е соопштено дека таа е уверена дека решението за Северна Ирска, прашање кое моментално е точка на несогласување во преговорите за брегзит, ќе биде пронајдено до рокот за постигнување договор, кој истекува во март 2019 година. Телевизијата „Ченел 4“ објави дека во случај на повторно гласање за излез од ЕУ, околу 46 отсто Британци го поддржуваат тоа, за разлика од референдумот одржан во јуни во 2016 година, кога одлуката за брегзит беше донесена со 51,9 отсто гласови „за“ и 48,1 отсто од оние кои биле против.
| | веќе видена | слични

Британската премиерка, Тереза Меј, изјави дека договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ 95 проценти е готов. Ново истражување покажува дека Британците сакаат да останат во ЕУ. Според истражувањето на каналот „Ченел 4“, 54 отсто од Британците денеска би гласале за останување во Унијата, пренесува „Ројтерс“. Од Кабинетот на Тереза Меј е соопштено дека таа е уверена дека решението за Северна Ирска, прашање кое моментално е точка на несогласување во преговорите за брегзит, ќе биде пронајдено до рокот за постигнување договор, кој истекува во март 2019 година. Телевизијата „Ченел 4“ објави дека во случај на повторно гласање за излез од ЕУ, околу 46 отсто Британци го поддржуваат тоа, за разлика од референдумот одржан во јуни во 2016 година, кога одлуката за брегзит беше донесена со 51,9 отсто гласови „за“ и 48,1 отсто од оние кои биле против.
| | веќе видена | слични

Лидерката на шкотската Конзервативна партија, Рут Дејвидсон изјави дека ќе агитира за останување на Велика Британија во ЕУ доколку се организира втор референдум за ова прашање.- Не навивам за Брегзит, изјави Дејвидсон во интервју за Би-Би-Си, забележувајќи дека би била многу посреќна ако никогаш повеќе нема да има референдум за кое било прашање. Сепак, доколку има одново референдум за ЕУ, тогаш ќе гласам за останување во Унијата, изјави Дејвидсон.Во текот на минатогодишната кампања за референдумот за Брегзит, таа агитираше за останување во ЕУ, а и самата е силен подржувач на Унијата и на европското интегрирање.Во јуни 2016 година, таква беше определбата на тогашниот партиски лидер и премиер, Дејвид Камерон, а зад него застанаа најголемиот број од владините министри, вклучувајќи ја и Тереза Меј.Сега како британска премиерка, Меј целата своја политичка активност, во партијата и во Владата ја насочи кон Брегзит, оправдувајќи се со потребата да ја „спроведе волјата на гласачите“.Дејвидсон, меѓутоа, остана ...
| | веќе видена | слични

Лидерката на шкотската Конзервативна партија, Рут Дејвидсон изјави дека ќе агитира за останување на Велика Британија во ЕУ доколку се организира втор референдум за ова прашање.– Не навивам за Брегзит, изјави Дејвидсон во интервју за Би-Би-Си, забележувајќи дека би била многу посреќна ако никогаш повеќе нема да има референдум за кое било прашање. – Сепак, доколку има одново референдум за ЕУ, тогаш ќе гласам за останување во Унијата, изјави Дејвидсон.Во текот на минатогодишната кампања за референдумот за Брегзит, таа агитираше за останување во ЕУ, а и самата е силен подржувач на Унијата и на европското интегрирање.Во јуни 2016 година, таква беше определбата на тогашниот партиски лидер и премиер, Дејвид Камерон, а зад него застанаа најголемиот број од владините министри, вклучувајќи ја и Тереза Меј.Сега како британска премиерка, Меј целата своја политичка активност, во партијата и во Владата ја насочи кон Брегзит, оправдувајќи се со потребата да ја „спроведе волјата на гласачите“.Дејвидсон, меѓутоа, остана ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...