Повеќе вести како оваа (25)


Во текот на вчерашниот ден можевме да прочитаме дека Google, јас слободно би кажал конечно, планира да направи редизајн на веб верзијата од Gmail . Покрај новиот изглед за којшто беше најавено дека ќе преземе дел од дизајнот на Inbox by Gmail, новата верзија ќе вклучува и неколку нови функции. Можноста за правење „snooze“ на пораките и нивно подоцнежно повторно појавување, како и „Smart Reply“ препораки за одговор на пораките (сепак корисни само за англиските корисници), се дел од очекуваните новини. Што се однесува до самиот дизајн, главната промена ќе биде во интегрирањето на календарот од Google во посебна лента до пораките, а според сликите до кои дојде The Verge, во лентата ќе може да се прикаже и Google Keep, апликацијата за белешки, како и листата со задачи (tasks). Од The Verge исто така истакнуваат дека новиот дизајн на Gmail ќе овозможи три различни распореди за прикажување на пораките. Стандарден којшто ќе биде сличен со тој на Inbox, каде во листата со пораки ќе се гледаат и прикачените ...
| | веќе видена | слични

Знаете ли дека има цел куп често скриени, но многу корисни производи и услуги на Google, кои никогаш не сте сомневале дека можете да ги користите? Со над 60.000 вработени во светот интернет гигантот има ресурси да создава прекрасни услуги кои ги придодава кон пребарувачот и другите свои големи бизнис потфати. Ви претставуваме неколку интересни и малку познати „богатства“, кои може да се откријат во Google. Листата е подготвена од изданието Бизнис Инсајдер: Google Keep Тоа е одлична апликација за водење белешки и работи како на десктоп, така и на мобилни уреди. Неговиот светол и убав дизајн ќе ве држи позитивно настроени кон вашите листи со задачи – дури и кога ништо не е означено – и дури може да поставите потсетници кои ќе се интегрираат со календарот на Google. Gmail-ify Дури и да не го користите мејл сервисот на Google, во Gmail можете да влегувате преку вашиот профил во Yahoo, Hotmail или Outlook, како и да ги додадете сите предности и дизајн елементи без да ја менувате вашата мејл адреса. Проектот ...
| | веќе видена | слични

Ако имате Gmail сметка или сте корисник на некој од Google апликациите, постои голема шанса, местата каде што сте биле во моментот кога сте користеле некој од апликациите да сте впишани во регистарот на Google. Користевте Google Maps за да не се изгубите или сте му напишале меил на вашиот пријател додека сте седеле во кафич? Сите тие информации постојат. Google сето тоа го забележал. Со употребата на Location history можете да видете што се компанијата Google дознала за вас. Логирајте се на вашата Gmail сметка или на некој од апликациите кој ги користите и кликнете овде . Без паника, од комапнијата напоменаа дека впишаните локации можете да ги исклучите во секој момент.
| | веќе видена | слични

Последната итерација на апликацијата Gmail за iPhone конечно почна да користи некои од способностите на најновиот оперативен систем. Ова се добри вести за фановите на сервисот бидејќи функционалноста е драстично подобрена. Апликацијата сега ви дозволува да одговорите на вашата електронска пошта преку самите нотификации. Директно од нив можете и да архивирате порака. Исто така, сега можете да пратите документи до апликацијата директно од менито за споделување, и исто така можете да одредите точно која апликација да ги отвара разните типови на документи прикачени на една електронска порака. За жал апликацијата се’ уште не е доволно добра за работа без интернет, за разлика од тоа како функционира на Android, но сепак последното ажурирање секако ја доведе апликацијата во малку пофункционална состојба од претходно. Google исто така ги ажурираше и другите познати апликации, но освен визуелни промени кои треба да ги донесат апликациите поблиску до материјалниот дизајн на компанијата, големи разлики во ...
| | веќе видена | слични

„Google Calendar“ конечно е достапен како самостојна апликација за „iPhone“. Досега најпопуларниот организаторот на интернет гигантот беше достапен за „iOS“ само преку „Google Sync“, но веќе има сопствена бесплатна апликација. Верзијата на „Google Calendar“ за „iPhone“ речиси не се разликува од онаа за „Android“. Таа располага со идентичен сет на функции, вклучувајќи и „Events from Gmail“, така што автоматски може да се создаваат настани во календарот од добиени пораки. Апликацијата може да нуди места за средби, удобен „Timeline“ дизајн за преглед на настаните и друго. Интерфејсот на апликацијата го следи новиот „Material“ дизајн на „Google“, а е усогласен и со дизајнот на „iOS“. „Google Calendar“ има за цел да ги натера корисниците да го користат наместо стандардната апликација на „iOS“. Предлогот на „Google“ дури може да работи со сите останати организаторите, кои се инсталирани на уредот и да извлекува информациите од нив. Засега компанијата не коментира дали ќе има специјална верзија на „Calendar“ и за ...
| | веќе видена | слични

„Google Calendar“ конечно е достапен како самостојна апликација за „iPhone“. Досега најпопуларниот организаторот на интернет гигантот беше достапен за „iOS“ само преку „Google Sync“, но веќе има сопствена бесплатна апликација. Верзијата на „Google Calendar“ за „iPhone“ речиси не се разликува од онаа за „Android“. Таа располага со идентичен сет на функции, вклучувајќи и „Events from Gmail“, така што автоматски може да се создаваат настани во календарот од добиени пораки. Апликацијата може да нуди места за средби, удобен „Timeline“ дизајн за преглед на настаните и друго. Интерфејсот на апликацијата го следи новиот „Material“ дизајн на „Google“, а е усогласен и со дизајнот на „iOS“. „Google Calendar“ има за цел да ги натера корисниците да го користат наместо стандардната апликација на „iOS“. Предлогот на „Google“ дури може да работи со сите останати организаторите, кои се инсталирани на уредот и да извлекува информациите од нив. Засега компанијата не коментира дали ќе има специјална верзија на „Calendar“ и за ...
| | веќе видена | слични

Gmail е одлична алатка за комуникација со останатите и нема никакво сомневање во нејзиното постојано надградување. Две релативно нови функции ви дозволуваат не само да работите побрзо и поефикасно, туку и да не бидете ограничувани од потребата за константно имање интернет. Google воведе нова функција која се вика Smart Compose, а користи вештачка интелигенција за да ви помогне да ги пишувате вашите мејлови за значително побрзо време така што ви предложува да вметнете соодветни зборови или фрази во реално време, односно во моментот додека пишувате. Со Smart Compose најнормално си пишувате и-мејл, но сите предлози ви се прикажуваат во сива боја. За да прифатите да се прилепи одреден предлог, потребно е да го притиснете копчето Tab од вашата тастатура. На овој начин, не мора да трошите енергија и да се замарате доколку се чувствувате несигурни во поглед на правилниот правопис или граматички грешки. Нормално, вештачката интелигенција е далеку од совршена, но на моменти знае да го прикаже вашето владеење со ...
| | веќе видена | слични

Интернет гигантот Google ги повика сите компании да започнат да ги користат апликациите на Google бидејќи со тоа можат неверојатно многу да заштедат. За оние кои и понатаму се скептични, Google направил калкулатор и благодарение на тоа секој може да види колку Google заштедува. Имено, Google наведува дека нивните апликации чинат вкупно 50 долари годишно, што е многу помалку отколку што една компанија троши на утринско кафе за 12 месеци. Тие наведуваат дека сандачето на Gmail е многу поголемо од стандардното, што е голема предност за бизнис луѓето, а благодарение на Gmail се штеди и време бидејќи спамовите автоматски се филтрираат. На корисниците на апликациите на Google им се овозможени и видео разговори кои што ја олеснуваат комуникацијата, но и онлајн споделувањето на податоци и документи. Тука можете самите да си пресметате колку ќе заштедите со помош на апликациите на Google.
| | веќе видена | слични

Google е интернет гигант кој знае се за дигиталните навики и активности на своите корисници, па сега оди чекор понапред со опцијата Personal која е воведена во Google Search. Преку истата ќе може да пребарувате интернет резултати кои се дел од сервисите на кои вие сте претплатени како што се Google Photos, YouTube, Gmail, социјалната мрежа Google + и други сервиси на Google кои се поврзани со информации и содржини. Бидејќи станува збор за доверливи информации нивното прикажување е приватно и се однесува само на посочениот корисник.
| | веќе видена | слични

Денешната интернет мрежа дефинитивно не може да ја замислиме без Google и неговите опции, а токму тоа нè доведува до фактот за, сакале ние или не, прочуената компанија да знае огромно количество на информации за секој од нас. А причината за тоа е крајно едноставна – Google не е компанија којашто се занимава со пука претражување, туку нејзината главна заработка доаѓа токму од продажбата на реклами. Колку повеќе знае Google за своите корисници, толку повеќе пари може и да заработи од огласувачите коишто ќе ви продаваат целни реклами. Интернет гигантот навистина знае многу за нас. Пред се тука мислиме на нашите интереси, желби, потреби, верувања и пол. А сето тоа го знаат со тоа што ја следат нашата активност на популарните сервиси како Google пребарувачот, Google Chrome, Gmail, Google Ads и бројни други. Google исто така знае што во секој момент работиме на интернет мрежата, од каде пристапуваме, што читаме и гледаме. Оваа компанија врз основа на податоците за локацијата знае и каде сме биле, каде работиме и ...
| | веќе видена | слични

Google официјално ја претстави најновата верзија од Android оперативниот систем, Android 5.0 Lollipop, минатата недела заедно со претставувањето на новите Nexus 6 и 9 мобилен телефон и таблет компјутер. Надградбата на најновата верзија од Android, како и обично, може да ја очекуваат корисниците на постарите Nexus уреди, како и корисниците на поновите телефони од другите производители. Корисниците на Nexus уреди надградбата на Android 5.0 треба да почнат да ја добиваат од идниот месец, додека останатите ќе треба да причекаат повеќе. Како што тоа го направи веќе со неколку апликации, а ќе продолжи и со останатите, Google ќе претстави нова верзија од Gmail апликацијата која што треба да биде направена во таканаречениот Material дизајн кој што беше претставен и ќе се користи во новата Android верзија. Новата Gmail апликација не е уште готова и пуштена за корисниците, но од Android Police како и многу пати до сега, имаат дојдено до видео на кое што може да се види како ќе таа ќе изгледа. Меѓутоа она што е ...
| | веќе видена | слични

Google официјално ја претстави најновата верзија од Android оперативниот систем, Android 5.0 Lollipop, минатата недела заедно со претставувањето на новите Nexus 6 и 9 мобилен телефон и таблет компјутер. Надградбата на најновата верзија од Android, како и обично, може да ја очекуваат корисниците на постарите Nexus уреди, како и корисниците на поновите телефони од другите производители. Корисниците на Nexus уреди надградбата на Android 5.0 треба да почнат да ја добиваат од идниот месец, додека останатите ќе треба да причекаат повеќе. Како што тоа го направи веќе со неколку апликации, а ќе продолжи и со останатите, Google ќе претстави нова верзија од Gmail апликацијата која што треба да биде направена во таканаречениот Material дизајн кој што беше претставен и ќе се користи во новата Android верзија. Новата Gmail апликација не е уште готова и пуштена за корисниците, но од Android Police како и многу пати до сега, имаат дојдено до видео на кое што може да се види како ќе таа ќе изгледа. Меѓутоа она што е ...
| | веќе видена | слични

Слободно може да се каже дека ова е до некаде изненадување, со оглед дека од компанијата активно работат на развој на Gmail, но сепак Google претстави нова email апликација наречена Inbox. Но, да не ве збуни, не се работи за посебен email сервис, односно Inbox работи преку Gmail, направен е и развиван од страна на развивачите на Gmail и претставува нов начин на организирање и користење на вашиот инбокс. Моментално е во фаза на тестирање и можете да го користите само доколку добиете покана за која што можете да се пријавите со испраќање на email на inbox@google.com . Доколку добиете пристап до Inbox, ќе можете да праќате покани до вашите пријатели. Inbox работи како апликација на Android и iOS, а исто така е достапен и како веб апликација за компјутерите. Сите ваши Gmail пораки ќе бидат достапни и во Inbox. Она што Inbox го прави е унапредување на системот на групирање на пораките започнат во Gmail. Па така, пораките ќе бидат групирани според нивната тема, а истите многу лесно ќе можете да ги намалите доколку ...
| | веќе видена | слични

Instagram ќе има опција за да брои колку време минувате таму... Instagram ќе ја има новата функција Usage Insights, која ќе им помага на корисниците да знаат по колку точно време минуваат на апликацијата, пишува The Verge. Кевин Систром, Извршниот директор на Instagram, на Twitter објави дека компанијата развива алатка што ќе и помогне на Instagram заедницата да следи колку време го користи Instagram.
| | веќе видена | слични

Фото: Google На годишната конференција за програмери Google ја најави новата алатка на gmail наречена Smart Compose . Како што пишува The Verge ова е проширување на веќе постоечката функција Smart Reply, и со неа отсега на корисниците ќе им се предлагаат целосни реченици што со еден клик ќе може да се вметнат во текстот на електронската порака. На овој начин Google на своите корисници им го олеснува пишувањето на електронските пораки, заштедувајќи им време, но и можност да се избегне испраќање на порака со граматички и правописни грешки. Smart Compose исто така го препознава контекстот, со што ќе дава опции за вметнување на учтиви фрази при затварањето на пораката. Оваа функција ќе почне да се појавува во текот на следните недели и во првите месеци ќе биде интегрирана за корисниците на G Suite
| | веќе видена | слични

Google ги читаше сите ваши пораки досега и врз основа на тие информации ви се појавуваа реклами кога ќе го отворевте Gmail . Сега се променети алгоритмите на Google, откако борците за безбедност на интернет го обвинуваа гигантот за злоупотреба на личните податоци и откако САД поднесе обвинение против Google Alphabet така поради притисоците донесе одлука да ги заштити сите 1.2 милијарда корисници на бесплатниот Gmail, дека веќе нема да гледаат реклами во инбокс и ќе бидат креирани врз основа на други податоци, кои Google ги собира од корисниците.
| | веќе видена | слични

Google подготвува конкуренција на Dropbox, и многу набргу ќе го понуди Google Drive, сопственото решение за сервис за споделување на фајлови преку облак. За новиот сервис се уште нема многу веродостојни и проверени информации, но The Next Web пишува дека Google Drive може да биде претставен уште во текот на следната недела. Според најавите Google ќе нуди пет гигабајти простор бесплатно, а оние што ќе сакаат повеќе простор, ќе можат да докупат. Во секој случај тоа е три гигабајти повеќе од актуелната понуда на Dropbox. Информациите велат дека уште од почетокот сервисот ќе работи и на Windows и на Mac компјутери, а ќе биде интегриран и во останатите сервиси, веројатно најмногу со Gmail. TechCrunch јавува дека успеале да „ѕирнат“ во сервисот на Google со Gmail корисничкиот профил и објаснуваат дека е функционална апликација. Чудно е што интернет гигантот дури сега лансира ваков тип на услуга, а покрај Dropbox кој е лидер на пазарот, Apple, Amazon и Microsoft објавија свои решенија за складирање податоци во ...
| | веќе видена | слични

Брзиот трансфер на пари е доста популарен меѓу корисниците на интернет услугите и апликациите. Една од најзастапените платформи, PayPal, нуди доста брзо, едноставно и лесно плаќање и примање на пари. Трансферот помеѓу две PayPal сметки е речиси моментален, додека патот од домашна банковна сметка е нешто подолг, но ретко се оддолжува на повеќе од ден или два. Сега со своја таква услуга во доменот на трансфер на пари се наметнува и Google, преку својата поштенска платформа Gmail. Оваа апликација за мобилни телефони, која својот животен пат го започна како електронска пошта за десктоп компјутери, дотурка далеку во светот на технолошкиот прогрес. Во неа, од неодамна, е интегрирана опцијата Google Wallet, па сега преку неа можете да правите и трансфер на пари. Доколку сакате да пратите пари на друго лице или фирма, едноставно ќе го извадите од џеб смартфонот, ќе отворите Gmail апликација, ќе ја иницирате новата алатка, нешто подолу на екранот ќе го стиснете копчето за додавање на прилог и меѓу опциите да одберете ...
| | веќе видена | слични

Кинеските колнови на познати Android смартфони можеби изгледаат идентично како и уредите на мобилните брендови, евтини се за купување и ќе помислите дека за малку пари сте завршиле работа, но најновите податоци покажуваат дека овие мобилни се полни со вируси, а за квалитетот и долготрајноста воопошто не треба ни да се дискутира. Најнов смартфон во оваа измама е Star N9500 кој е копија на Galaxy смартфоните од средната класа, има речиси исти компоненти, но најстрашно од се е што се продава со вграден тројански вирус, односно апликацијата Play Store за Android е всушност заменета со штетен софтвер. Последиците од користење на ваков измамнички телефон може да бидат големи, како што е пробивање на вашиот Google профил кој се користи за пристап во Play Store, YouTube, Gmail, Google Keep и сите останатите апликации на интернет гигантот, затоа подобро купете постар и поедноставен Android смартфон од познат бренд, отколку евтин кинески клон.
| | веќе видена | слични

По веста дека Google има откриено и пријавено корисник на Gmail од Texas кој што испраќал слики кои содржат детска порнографија, повторно се отвори дискусијата околу приватноста на онлајн комуникацијата. Иако никој не спори дека откривањето и пријавувањето на луѓето кои разменуваат слики со ваква содржина е добра работа, сепак го отвора прашањето за нивото до кое што компаниите имаат пристап до содржината на своите корисници. Одговорот на ова прашање е можеби и едноставен, кога ќе се соберат сите достапни информации во последните години можеме слободно да заклучиме дека компаниите, а посебно тие на масовно користените сервиси, имаат целосен пристап со содржината. Веќе е познато дека Google ги скенира сите пораки кои што ги разменувате преку Gmail за да овозможи заштита од малициозен софтвер, да ви прикаже специјално наменети реклами и слично. Скенирањето на сликите за откривање на детска порнографија, од компанијата изјавуваат дека е единственото скенирање кое што се прави со цел откривање на криминални ...
| | веќе видена | слични

Од Google одлучиле да заборават на принципите на приватноста и да ги поврзат броевите на корисниците со нивните пребарувања на интернет. Овие податоци во секој момент ќе им бидат достапни на државните органи. Без паника, станува збор за кинескиот пазар! Google веќе со години се обидува да се наметне на кинескиот пазар, но главната причина за досегашниот неуспех беше тоа што Google не им нудеше можност на кинеските власти да го контролираат протокот на информации и да водат евиденција за активностите на корисниците на интернет. И додека некои компании и натаму се двоумат дали да останат на своите принципи, или да попуштат пред барањата на кинеските власти и да влезат на тамошниот пазар, од Google наводно веќе се одлучиле да сторат се што ќе се побара од нив. Како што пренесува “The Verge”, Google креира апликација која што резултатите од Google ќе ги поврзува со мобилните телефони на кинеските корисници. На овој начин компанијата ќе се прилагоди на кинеските закони за цензура и широко ќе им се отвори вратата ...
| | веќе видена | слични

Од Google одлучиле да заборават на принципите на приватноста и да ги поврзат броевите на корисниците со нивните пребарувања на интернет. Овие податоци во секој момент ќе им бидат достапни на државните органи. Без паника, станува збор за кинескиот пазар! Google веќе со години се обидува да се наметне на кинескиот пазар, но главната причина за досегашниот неуспех беше тоа што Google не им нудеше можност на кинеските власти да го контролираат протокот на информации и да водат евиденција за активностите на корисниците на интернет. И додека некои компании и натаму се двоумат дали да останат на своите принципи, или да попуштат пред барањата на кинеските власти и да влезат на тамошниот пазар, од Google наводно веќе се одлучиле да сторат се што ќе се побара од нив. Како што пренесува “The Verge”, Google креира апликација која што резултатите од Google ќе ги поврзува со мобилните телефони на кинеските корисници. На овој начин компанијата ќе се прилагоди на кинеските закони за цензура и широко ќе им се отвори вратата ...
| | веќе видена | слични

Престижниот “Wall Street Journal” објави вест дека вработените во “Gmail”, но и трети лица можат непречено да ги читаат мејловите на корисниците, а ваквата вест за кратко време ја потресе цела интернет заедница. Имено, како што пишува познатиот медиум , над стотици произведувачи на софтвер и апликации имаат увид во пораките на корисниците, и тоа преку апликации од трета страна. Во некои од случаите биле компромитирани над илјадници профили на корисниците, а помеѓу останатото, тие изнеле и докази дека истиот случај се појавил во компанијата “Edison Software” чии програмери читале илјадници мејлови од своите корисници со цел да ја усовршат својата опција “Smart Reply”. Gmail app developers have been reading your emails https://t.co/KZA9ol4uw9 pic.twitter.com/lD1O7TvGS7 — The Verge (@verge) July 8, 2018 “Gmail” кој е во склоп на компанијата “Google” го користат милијарди лица ширум светот, а овој интернет гигант ја демантирал оваа информација со објаснување дека “никој не ги чита мејловите на корисниците, ...
| | веќе видена | слични

Престижниот "Wall Street Journal" објави вест дека вработените во "Gmail", но и трети лица можат непречено да ги читаат мејловите на корисниците, а ваквата вест за кратко време ја потресе цела интернет заедница.Имено, како што пишува познатиот медиум, над стотици произведувачи на софтвер и апликации имаат увид во пораките на корисниците, и тоа преку апликации од трета страна. Во некои од случаите биле компромитирани над илјадници профили на корисниците, а помеѓу останатото, тие изнеле и докази дека истиот случај се појавил во компанијата "Edison Software" чии програмери читале илјадници мејлови од своите корисници со цел да ја усовршат својата опција "Smart Reply".Gmail app developers have been reading your emails https://t.co/KZA9ol4uw9pic.twitter.com/lD1O7TvGS7 The Verge (@verge) July 8, 2018"Gmail" кој е во склоп на компанијата "Google" го користат милијарди лица ширум светот, а овој интернет гигант ја демантирал оваа информација со објаснување дека "никој не ги чита мејловите на корисниците, освен во ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...