Повеќе вести како оваа (25)

Лионел Меси е најплатениот фудбалер на светот со годишен приход од 130 милиони евра, а „Трансфермаркет“ објави интересен податок дека во Топ-10 најплатени ...
сите 51 | | | веќе видена

Манчестер јунајтед е клубот кој одвојува најголеми плати во светот на фудбалот, просечната годишна плата на Олд Трафорд изнесува 5,77 милиони фунтиВо студијата на Спортинг Интелеџенс се земени речиси 10 000 спортисти од 333 клубови во седум спортови од 17. најбогати првенства во светот.Играчите на Манчестер јунајтед се најплатени во светот на фудбалот, просечна годишна плата на Олд Трафорд изнесува 5,77 милиони фунти.Но приматот му припаѓа на Кливленд Кавалис, просечната годишна плата кај шампионот на НБА е 6,54 милиони фунти.Пред „Црвените Ѓаволи“ уште се наоѓаат и Њујорк Јенкис (5,81 милиони фунти) и ЛА Клиперс (5,78 милиони фунти).10. клубови со најголеми плати (просечна годишна плата):1. Кливленд Кавалирс (£6.54m)2. Њујорк Јенкис (£5.81m)3. ЛА Клиперс (£5.78m)4. Манчестер јунајтед (£5.77m)5. Барселона (£5.64m)6. Портланд Трејл Блејзерс (£5.59m)7. Мемфис Гризлис (£5.51m)8. Далас Маверикс (£5.50m)9. Манчестер Сити (£5.42m)10. Орландо Меџик (£5.38m)Кога се во прашање фудбалерите со најголеми плати, ...
| | веќе видена | слични

Бразилецот Хулк е како Аргентинецот Меси, а француската фудбалска ѕвезда Погба е на осмото место… Во продолжение дознајте ги најплатените фудбалери на светот, неодамна Манчестер Јунајтед го направи Пол Погба еден од најплатените играчи на планетата, со годишна плата од 13. милиони евра нето. КРИСТИЈАНО РОНАЛДО (РЕАЛ МАДРИД, ШПАНИЈА) 21 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО ЛИОНЕЛ МЕСИ (БАРСЕЛОНА, ШПАНИЈА) 20 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО ХУЛК (ШАНГАЈ СИПГ, КИНА) 20 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО НЕЈМАР (БАРСЕЛОНА, ШПАНИЈА) 19 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО ЗЛАТАН ИБРАХИМОВИЌ (МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД, АНГЛИЈА) 16 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО ГРАЦИЈАНО ПЕЛЕ (ШЕНДОНГ ЛУНЕНГ, КИНА) 16 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО ТОМАС МИЛЕР (БАЕРН МИНХЕН, ГЕРМАНИЈА) 13.5 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО ПОЛ ПОГБА (МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД, АНГЛИЈА) 13 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО ЕЗЕКИЕЛ ЛАВЕЦИ (ХЕБЕИ К. Ф., КИНА) 13 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО ЏЕКСОН МАРТИНЕЗ (ГВАНГЖУ Е., КИНА) 12.5 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед е подготвен да го направи Пол Погба еден од најплатените фудбалери на светот… На младиот Французин му подготвија годишна плата од 13 милиони евра. Во продолжение дознајте кои се најплатените 10 играчи на денешницата: -Кристијано Роналдо (Реал Мадрид) 21 милион евра годишно -Лионел Меси (Барселона) 20 -Хулк (Шангај СИПГ) 20 -Нејмар (Барселона) 19 -Златан Ибрахимовиќ (Манчестер Јунајтед) 16 -Грацијано Пеле (Шендонг Луненг) 16 -Томас Милер (Баерн Минхен) 13.5 -Езекиел Лавеци (Хебеи Ч. Форчун) 13 -Џексон Мартинез (Гвангжу Евергранде) 12.5 -Тиаго Силва (ПСЖ) 12
| | веќе видена | слични

Аргентинецот Есекијел Лавеци пред една година го напушти ПСЖ и потпиша договор со кинескиот клуб Хебеи, но по 365 дена во клубот тој има поразителна статистика. Лавеци со трансферот во Хебеи стана еден од најплатените играчи во светот на фудбалот, бидејќи неговата годишна плата изнесува 25 милиони евра. За тие пари во клубот очекуваа голови, но Аргентинецот за една година не успеа да постигне ниту еден гол на десетте натпревари колку што одиграл за Хебеи. Есекјел Лавеци во кариерата настапувал во Естудијантес, Сан Лоренцо, Наполи и ПСЖ. Не сметајќи го Хебеи има одиграо 486 натпревари и постигнато 126 голови. Девет голови има постигнато за аргентинската репрезентација за која има одиграно 51 натпревар.
| | веќе видена | слични

Аргентинецот Есекијел Лавеци пред една година го напушти ПСЖ и потпиша договор со кинескиот клуб Хебеи, но по 365 дена во клубот тој има поразителна статистика. Лавеци со трансферот во Хебеи стана еден од најплатените играчи во светот на фудбалот, бидејќи неговата годишна плата изнесува 25 милиони евра. За тие пари во клубот очекуваа голови, но Аргентинецот за една година не успеа да постигне ниту еден гол на десетте натпревари колку што одиграл за Хебеи. Есекјел Лавеци во кариерата настапувал во Естудијантес, Сан Лоренцо, Наполи и ПСЖ. Не сметајќи го Хебеи има одиграо 486 натпревари и постигнато 126 голови. Девет голови има постигнато за аргентинската репрезентација за која има одиграно 51 натпревар.
| | веќе видена | слични

Аргентинецот Есекијел Лавеци пред една година го напушти ПСЖ и потпиша договор со кинескиот клуб Хебеи, но по 365 дена во клубот тој има поразителна статистика. Лавеци со трансферот во Хебеи стана еден од најплатените играчи во светот на фудбалот, бидејќи неговата годишна плата изнесува 25 милиони евра. За тие пари во клубот очекуваа голови, но Аргентинецот за една година не успеа да постигне ниту еден гол на десетте натпревари колку што одиграл за Хебеи. Есекјел Лавеци во кариерата настапувал во Естудијантес, Сан Лоренцо, Наполи и ПСЖ. Не сметајќи го Хебеи има одиграо 486 натпревари и постигнато 126 голови. Девет голови има постигнато за аргентинската репрезентација за која има одиграно 51 натпревар. /
| | веќе видена | слични

Аргентинецот Есекијел Лавеци пред една година го напушти ПСЖ и потпиша договор со кинескиот клуб Хебеи, но по 365 дена во клубот тој има поразителна статистика. Лавеци со трансферот во Хебеи стана еден од најплатените играчи во светот на фудбалот, бидејќи неговата годишна плата изнесува 25 милиони евра. За тие пари во клубот очекуваа голови, но Аргентинецот за една година не успеа да постигне ниту еден гол на десетте натпревари колку што одиграл за Хебеи. Есекјел Лавеци во кариерата настапувал во Естудијантес, Сан Лоренцо, Наполи и ПСЖ. Не сметајќи го Хебеи има одиграо 486 натпревари и постигнато 126 голови. Девет голови има постигнато за аргентинската репрезентација за која има одиграно 51 натпревар.
| | веќе видена | слични

Аргентинецот Езикиел Лавеци пред една година го напушти ПСЖ и потпиша договор со кинескиот клуб Хебеи, но по 365 дена во клубот тој има поразителна статистика. Лавеци со трансферот во Хебеи стана еден од најплатените играчи во светот на фудбалот, бидејќи неговата годишна плата изнесува 25 милиони евра. За тие пари во клубот очекуваа голови, но Аргентинецот за една година не успеа да постигне ниту еден гол на десетте натпревари колку што одиграл за Хебеи. Езикиел Лавеци во кариерата настапувал во Естудијантес, Сан Лоренцо, Наполи и ПСЖ. Не сметајќи го Хебеи има одиграо 486 натпревари и постигнато 126 голови. Девет голови има постигнато за аргентинската репрезентација за која има одиграно 51 натпревар.
| | веќе видена | слични

Аргентинецот Есекијел Лавеци пред една година го напушти ПСЖ и потпиша договор со кинескиот клуб Хебеи, но по 365 дена во клубот тој има поразителна статистика. Лавеци со трансферот во Хебеи стана еден од најплатените играчи во светот на фудбалот, бидејќи неговата годишна плата изнесува 25 милиони евра. За тие пари во клубот очекуваа голови, но Аргентинецот за една година не успеа да постигне ниту еден гол на десетте натпревари колку што одиграл за Хебеи. Есекјел Лавеци во кариерата настапувал во Естудијантес, Сан Лоренцо, Наполи и ПСЖ. Не сметајќи го Хебеи има одиграо 486 натпревари и постигнато 126 голови. Девет голови има постигнато за аргентинската репрезентација за која има одиграно 51 натпревар.
| | веќе видена | слични

Најдобриот фудбалер на светот за минатата година, првотимецот на Барса и аргентински репрезентативец Лионел... ... Меси, со годишна заработка од 33 милиони евра е на врвот на листата најплатени фудбалери, тврди магазинот "France Football". Престижниот магазин веќе 11 години објавува листа на најплатените играчи на светот, а Меси оваа година се најде на првото место пред Дејвид Бекам, кој заработува околу 30.4 милиони евра, и третопласираниот португалец Кристиано Роналдо со заработка од 30 милиони евра. Прв на листата на најплатени тренери е шефот на Интер од Милан, Португалецот Жозе Мурињо, чија годишна плата изнесува 13 милиони евра, додека зад него се најде неговашниот селектор на Бразил, Луис Фелипе Сколари, кој во Узбекистански клуб добива плата од 9.5 милиони евра за сезона. Најплатениот фудбалер во Франција е дефанзивецот од Олимпик од Марсеј, Аргентинецот Габриел Хајнце, со годишен приход од 4.4 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Норвежанката Ада Хегерберга е првата фудбалерка која ја освои Златната топка. Таа беше избрана за најдобра фудбалерка во 2018 година, а интересно е дека ...
| | веќе видена | слични

Денес француски „Л’Екип“ ја објави најновата листа за најплатени играчи во Европа. На врвот на листата Лионел Меси е далеку пред Кристиано Роналдо кој од оваа сезона го носи дресот на Јувентус. Интересно е што од една од најсилните првенства во Европа, Бундес лигата нема ниту еден претставник помеѓу најплатените 10 играчи во Европа. Доминира шпанската Ла Лига, Премиер лигата и француската Лига 1 имаат двајца претставници, додека Роналдо е единствениот играч од Серија А. Во листата на „Л’Eкип“ платите се прикажани во бруто износ за еден месец. НАЈПЛАТЕНИ ФУДБАЛЕРИ Лионел Меси – 8.3 милиони евра Кристиано Роналдо – 4.7 милиони евра Антоан Гризман – 3.3 милиони евра Нејмар – 3.1 милиони евра Луис Суарез – 2.9 милиони евра Герет Бејл – 2.5 милиони евра Фелипе Кутињо – 2.3 милиони евра Алексис Санчез – 2.3 милиони евра Килијан Мбапе – 1.7 милиони евра Месут Озил – 1.6 милиони евра Во Бундес лигата која нема свој претставник во топ 10 најплатен е Роберт Левандовски со 1.3 милиони евра по месец. Oбјавена најновата ...
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо не ги прослави двата гола постигнати против Гранада во неделата, а како причина го наведе неговото незадоволство од управата на Реал Мадрид. Медиумите веднаш почнаа да шпекулираат околу причините за незадоволството на Португалецот, а единствениот логичен проблем се парите. „Марка“ денеска излезе со топ-листа на десетте најплатени фудбалери во светот. Интересно е тоа што Кристијано Роналдо се наоѓа дури на десетото место со точно 10 милиони евра годишна плата, додека Лионел Меси е едно место погоре со 500.000 евра поголема плата. Роналдо најверојатно е незадоволен бидејќи Самуел Ето, кој воедно е и најплатен фудбалер на денешницата, има годишна плата од дури 20 милиони евра во екипата на Анжи. Втор на листата на најплатени фудбалери е Златан Ибрахимовиќ со 14,5 милиони евра, потоа следува Вејн Руни со 13,8 милиони евра, а на четвртото и петото место се двајцата играчи на Манчестер Сити Јаја Туре и Серхио Агеро со 13, односно 12,5 милиони евра. Дидие Дрогба е шести најплатен играч со 12 ...
| | веќе видена | слични

Лавеци со трансферот во Кина стана петтиот најплатен фудбалер на денешницата. Досегашниот член на ПСЖ потпиша две-годишен договор со составот на Хебеи К.Ф. Еве кои фудбалери се наоѓаат во Топ 10: 1. Кристијано Роналдо (Реал Мадрид) 21 милион евра 2. Лионел Меси (Барселона) 20 3. Златан Ибрахимовиќ (ПСЖ) 16 4. Томас Милер (Баерн Минхен) 13,5 5. Езекиел Лавеци (Хебеи К.Ф.) 13 6. Џексон Мартинез (Гвангжу Евергранде) 12,5 7. Тиаго Силва (ПСЖ) 12 8. Вејн Руни (Манчестер Јунајтед) 11,5 9. Герет Бејл (Реал Мадрид) 11 10.Анхел Ди Марија (ПСЖ) 11
| | веќе видена | слични

Лавеци со трансферот во Кина стана петтиот најплатен фудбалер на денешницата. Досегашниот член на ПСЖ потпиша две-годишен договор со составот на Хебеи К.Ф. Еве кои фудбалери се наоѓаат во Топ 10: 1. Кристијано Роналдо (Реал Мадрид) 21 милион евра 2. Лионел Меси (Барселона) 20 3. Златан Ибрахимовиќ (ПСЖ) 16 4. Томас Милер (Баерн Минхен) 13,5 5. Езекиел Лавеци (Хебеи К.Ф.) 13 6. Џексон Мартинез (Гвангжу Евергранде) 12,5 7. Тиаго Силва (ПСЖ) 12 8. Вејн Руни (Манчестер Јунајтед) 11,5 9. Герет Бејл (Реал Мадрид) 11 10.Анхел Ди Марија (ПСЖ) 11
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Барселона, Лионел Меси води на топ 10 листата на најплатени фудбалери која ја објави весникот „France Football“ и според која Аргентинецот е апсолутен рекордер со годишна заработка од 33 милиони евра. Тој од Барселона има плата од 10,5 милиони евра годишно, а од бонуси и награди заработува додатни 1,5 милини. Меѓутоа Меси најмногу, дури 21 милиони евра заработува од маркетинг, снимање реклами и спонзорски договори. Втор најдобро платен фудбалер е ветеранот Дејвид Бекам кој годишно заработува 31,5 милиони евра, но само 4,8 милиони му се плата од ЛА Галакси, а останатите 26 милиони евра ги заработува од реклами. Португалецот Кристијано Роналдо од Реал Мадрид заработува 13 милиони евра плата, а надвор од терените добива дополнителни 15,5 милиони, односно тој годишно вкупно заработува 29,2 милиони евра. Најдобро платен тренер на планетата е Жозе Мурињо кој годишно заработува 14,8 милиони евра. Втор е сегашниот тренер на ПСЖ, Карло Анчелоти со 13,5 милиони евра. Топ 10 фудбалери со ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Барселона, Лионел Меси води на топ 10 листата на најплатени фудбалери која ја објави весникот „France Football“ и според која Аргентинецот е апсолутен рекордер со годишна заработка од 33 милиони евра. Тој од Барселона има плата од 10,5 милиони евра годишно, а од бонуси и награди заработува додатни 1,5 милини. Меѓутоа Меси најмногу, дури 21 милиони евра заработува од маркетинг, снимање реклами и спонзорски договори. Втор најдобро платен фудбалер е ветеранот Дејвид Бекам кој годишно заработува 31,5 милиони евра, но само 4,8 милиони му се плата од ЛА Галакси, а останатите 26 милиони евра ги заработува од реклами. Португалецот Кристијано Роналдо од Реал Мадрид заработува 13 милиони евра плата, а надвор од терените добива дополнителни 15,5 милиони, односно тој годишно вкупно заработува 29,2 милиони евра. Најдобро платен тренер на планетата е Жозе Мурињо кој годишно заработува 14,8 милиони евра. Втор е сегашниот тренер на ПСЖ, Карло Анчелоти со 13,5 милиони евра. Топ 10 фудбалери со најголема ...
| | веќе видена | слични

Заработката на најдобрите светски фудбалери е енормна, а акцијата „Футбол Ликс“ откри интересни податоци дека Лионел Меси и Кристијано Роналдо не се најплатените. Португалецот е на втората позиција со 428.000 евра неделна плата, а Меси е далеку зад него, со 317.000 евра седмично. Кралот доаѓа од Аргентина, но не е Меси, туку Езекиел Лавеци. Тој од Пари Сен Жермен замина во кинескиот Хебеи чајна форчун и заработува фантастични 579.000 евра како неделна плата.
| | веќе видена | слични

Аргентинецот Езекил Лавеци е претставен во новиот кинески прволигаш Хебеи. Доскорашниот фудбалер на ПСЖ, Езекил Лавеци денес е претставен како ново засилување на кинескиот Хебеи. Кинеската екипа за трансферот на аргентинскиот напаѓач издвои околу шест милиони евра, плус 13 милиони евра за годишната плата на Лавеци, со што тој стана еден од најплатените фудбалери во светот. Оваа сезона Лавеци главно ја преседе на клупата на „светците“, заради што реши да ја прифати понудата на амбициозниот клуб кој оваа зима влезе во Прва лига. Богатиот Хебеи во овој преоден рок освен Лавеци го доведе и Жервињо од Рома, Гаел Какута од Севиља и Стефан Мбија од редовите на Трабзонспор.
| | веќе видена | слични

Кинескиот фудбалски суперлигаш Хебеи, како што пренесува шпанскиот весник AS, ќе се обиде со неверојтана годишна плата да го убеди Лионел Меси да се пресели во Кина. Според истиот извор Хебеи е подготвен да му исплаќа на Аргентинецот сума од 100 милиони евра годишно, односно 500 милиони евра за пет години, доколку Меси пристигне во овој клуб. Лионел Меси е член на Барселона од својата 13-та година, тој е еден од најдобрите играчи во историјата на фудбалот, а со клубот има договор до 2018 година. Шпанските медиуми шпекулираат дека тој одбил да потпише нов договор со Барса бидејќи ќе побарал нов предизвик во кариерата.
| | веќе видена | слични

Лионел Меси најмногу заработил од сите фудбалери во текот на оваа сезона, открива истражувањето на „Франс фудбал“. Аргентинецот заработил 126 милиони евра. „Франс фудбал“ до оваа сума дошол откако ја пресметал бруто платата, премиите и маркетинг активностите. Меси е прв на таа листа со многу поголема заработика од Кристијано Роналдо. Португалецот заработил 96 милиони евра, а трет е Нејмар со 81,5 милиони евра. Меѓу петтмината најплатени се уште Герет Бејл (44) и Џерард Пике (29). Минатата сезона прв на оваа листа бил Кристијано Роналдо со заработка од 87,5 милиони ера. Кога станува збор за тренерите на врвот е менаџерот на Манчестер јунајтед Жозе Мурињо со 26 милиони евра, втор е селекторот на Кина, Марчело Липи (23), а зад нив се Диего Симеоне (22) и Зинедин Зидан (21).
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на ПСЖ, Езекил Лавеци и официјално ќе биде дел од кинеската лига, тој денеска потпиша богат договор со екипата Хебеи Кина Фортуна, а неговата плата како што соопштува ESPN, ќе биде неверојатна, дури поголема од оние на Меси и Роналдо. Кина дефинитивно формира бастион на сегашни и поранешни славни играчи од Европа, кои за богати суми на пари, се префрлаат во Супер лигата на Кина, да настапуваат за тамошните екипи. Сега на ред дојде и Лавеци, кој верувале или не, ќе има неделна плата од 400.000 фунти, што е без малку 550.000 евра, месечно повеќе од 2 милиони евра, што се бројки кои шокираат. Европа дефинитивно нема да може да се носи со вакви цифри, и веројатно е дека ваквиот тренд ќе продолжи и следната сезона, па во Кина ќе има се поголем одлив на луѓе од Европа.
| | веќе видена | слични

Францускиот фудбалски магазин Франс Фудбал 11 година по ред ја објави листата на најплатени светски фудбалери и тренери. Според француското издание Меси покрај тоа што е најдобар светски фудбалер во избор на Франс фудбал и ФИФА, тое е и најплатен играч во светот. Аргентинецот во дресот на Барса годишно заработува 33 милиони евра. Меси води пред Дејвид Бекам, чија заработка е 30.4 милиони евра. Дури на третото место на листата се наоѓа Кристијано Роналдо од Реал мадрид со годишна плата од 30 милиони евра.Меѓу тренерите убедливо води стратегот на Интер, Жозе Мурињо со 13 милиони евра пред Бразилецот Луис Фелипе Сколари, кој во узбекистанскиот Бунјодкор заработува 9.5 милиони евра годишно. Во Франција, најплатен е одбранбениот играч на Марсеј, Габриел Хајнце (4.4 милиони евра), пред Јоан Гуркуф од Бордо (4.4) и Лучо Гонзалес од Марсеј (4.3).
| | веќе видена | слични

Многу често слушаме како најплатените фудбалери во светот заработуваат далеку повеќе отколку што заслужуваат, но контра-аргументот вели дека тие се најдобрите ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...