Повеќе вести како оваа (25)


Италијанскиот шампион денеска и официјално потврди дека досегашниот тренер Масимилијано Алегри ќе го напушти клубот по крајот на актуелната сезона. Откако го ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот калчолигаш Јувентус планира да го задржи стратегот Масимилијано Алегри во своите редови и затоа подготвува понуда според која тој би останал на кормилото до 2019 година. Според новиот договор, Алегри би заработувал 4,5 милиони евра годишно, што е за еден милион евра повеќе од сегашната негова плата. Раководството на „старата дама“ сака навреме да го обезбеди потписот на Алегри за дополнителна верност, откако се појавија информации дека тој е прв „пик“ на Флорентино Перез за нов тренер на Реал Мадрид од следната сезона. Претходно, Алегри беше поврзуван и за тренерската позиција на Челси, меѓутоа на крајот Роман Абрамович го избра италијанскиот селектор Антонио Конте. Трофејниот тренер во неколку наврати потенцираше дека мислите му се насочени кон освојување на пехари со „старата дама“, но барем засега не потпишува нов договор со најтрофејниот италијански клуб. Воедно, Алегри денеска беше избран и за најдобар тренер во италијанскиот фудбал за изминатата 2015 година, што е второ вакво признание за ...
| | веќе видена | слични

Ариго Саки брутално и без влакна на јазикот распали по ѕвездите на ПСЖ откако доживеаја доста лесна елиминација во Лигата на шампионите во дуелот со Реал Мадрид, а воедно ја даде и најдобрата илустрација за тоа како изгледаше распоредот на силите со оглед прикажаното на „Паркот на принцовите“ во возватниот дуел од осминафиналето. Легендарниот тренер на Милан и предводник на италијанската фудбалска репрезентација сега направи една нова кратка анализа за следниот противник кој ќе го има Реал Мадрид во најелитното фудбалско натпреварување, во случајот италијанскиот фудбалски шампион Јувентус кој веќе шест години доминира во Калчо лигата. Само за потсетување, тимот на Масимилијано Алегри минатата сезона загуби од Реал Мадрид во големото финале во Кардиф, а без оглед на тоа што „кралевите“ ќе влезат како фаворити и во новите две пресметки, Саки смета дека Јувентус има шанса за минување во наредната фаза од една едноставна причина што е посилен од минатата сезона кога ја елиминираше Барселона и загуби во финалето ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот фудбалски шампион Јувентус го назначи Масимилијано Алегри за нов тренер, неполни 24 часа по заминувањето на неговиот претходник на клупата на „старата дама" Антонио Конте. Алегри (46) беше отпуштен од Милан во јануари по три и пол сезони со клубот, кој го предводеше до титулата во Серија во сезоната 2010/11. Претходно, тој ги предводеше Гросето, Сасуоло и Калјари. Конте беше на клупата на Јувентус изминатите три сезони и освои исто толку титули во италијанскиот шампионат, но си замина со заемна согласнот. Тој напомна дека заминувањето е поврзано со несогласување со управата околу трансферите. Конте, наводно, сакал да ангажира ѕвезди како Алексис Санчес од Барселона, Хуан Куадрадо од Фиорентина, но клубот не му излегол во пресрет. Место нив, торинскиот клуб тргна по Патрис Евра од Манчестер јунајтед, Алваро Мората од Реал Мадрид и Хуан Итурбе од Верона. Конте, заедно со Роберто Манчини, сега е фаворит за испразнетата селекторска позиција во италијанскиот национален тим.
| | веќе видена | слични

Масимилијано Алегри смета дека Реал Мадрид и Барселона не се непобедливи. "Во прашање се двата моментално најдобри европски тима. Но можеме да ги победиме и едните и другите. Ќе го видите тоа против Барселона на 'Сан Сиро'. Они ги имаат Меси и Роналдо, но ние го имаме Ибра кој не е ништо послаб играч од нив" тврди младиот тренер. Новинарите ги интересираше коментарот за книгата на Ибрахимович. "Напишана е за тоа што повеќе да се продава" низ смеа изјави Алегри. Милан е бранител на титулата? "Фаворити за титулата се Јувентус и Милан, но нема да ме изненади тука да се приклучи и Интер. Лацио и Удинезе играат над сите очекувања" додаде Алегри.
| | веќе видена | слични

Тренерот на италијанскиот шампион Јувентус има во план да ја продолжи кариерата во друга земја откако ќе завршат неговите обврски во моменталниот клуб. Тој е на пат кон четвртата лигашка титула во низа со клубот од Торино. Масимилијано Алегри потврди дека ќе го продолжи тренерскиот занает надвор од Италија откако ќе го напушти тимот на Јувентус. Премиерлигашките тимови како Челзи и Арсенал од поодамна се заинтересирани за Алегри. Раководството на Челзи веќе неколку години го следи развојот на ситуацијата во Јувентус, за да го привлече италијанскиот тренер на нивната клупа. „Сините“ од Лондон сакаат Алегри да го замени Конте на клупата, исто како што го направи тоа во Јувентус. Но, Арсенал го гледа Масимилијано Алегри како долгорочен наследник на Арсен Венгер, па се очекува лондонските клубови да се борат за неговиот потпис. „Завршив со работата во Италија. Откако ќе заврши оваа авантура со Јувентус, ќе одам во некоја од другите земји“, изјави Алегри за The Telegraph. Тој вечерва ќе се најде во дуел против ...
| | веќе видена | слични

Медиумите во Шпанија и Италија објавија дека управата на Реал Мадрид испратила понуда до Масимилијано Алегри вредна 7 милиони евра по сезона. Со оваа понуда официјалните лица од “Кралскиот” клуб ќе се обидат да го предомислат Алегри во неговите намери да остане на клупата на Јувентус и следната сезона. Покрај Реал Мадрид, како можна дестинација на поранешниот тренер на Милан и Каљари се споменува и Челзи, но веројатноста за реализација на овој трансфер е минимална пред се поради тоа што Роман Абрамовиќ неколку пати јавно изјави дека го сака Конте за тренер на “Сините”. Покрај Алегри, како алтернативи за тренерската позиција на Реал Мадрид се споменува Јоаким Лев и моменталниот тренер на Тотенхем Маурицио Покетино
| | веќе видена | слични

Масимилијано Алегри и дефинитивно продолжува како шеф на стручниот штаб на Јувентус, откако трофејниот стрaтег потпиша нов тригодишен договор со најтрофејниот италијански клуб. Поразот од Реал Мадрид во финалето од Лигата на шампионите не го наруши одличниот впечаток што „старата дама“ го остави во текот на сезонава, во која не само што беше освоена третата италијанска двојна круна во низа, туку Јувентус имаше одличен настап во најелитното друштво. Сериозен интерес за Алегри во изминатиот период искажаа Барселона и Арсенал, но италијанскиот стратег секогаш потенцираше дека приоритет му е останување во Јувентус, желба што му се исполни на крајот со новиот потпишан договор кој е со важност до 2020 година.
| | веќе видена | слични

Во текот на неделата Јувентус и Масимилијано Алегри ќе го потврдат новиот договор со важност до јуни 2018 година. Италијанскиот тренер кој беше поврзуван со Реал Мадрид и Челзи и чиј претходен договор му истекуваше во јуни 2017 година реши да остане во редовите на италијанскиот шампион и се согласил на продолжување на соработката до 2018 година со опција за продолжување на уште една. Алегри ќе заработува по четири милиони евра по сезона, сума која ќе достигне до пет милиони со бонуси и со тоа ќе стане еден од најплатените тренери во Италија покрај Роберто Манчини од Интер.
| | веќе видена | слични

Торино, 24 април 2018 (МИА) – Управата на италијанскиот шампион Јувентус не размислува да го врати на тренерското кормило поранешниот тренер на тимот Антонио Конте во случај Масимилијано Алегри да си замине по завршувањето на сезоната. Самиот Конте, кој е пред отказ во Челзи, пројавувал интерес за тренерската позиција на „старата дама“, но раководните луѓе на клубот од Торино не сакаат да го вратат 48-годишниот стручњак. Италијанските медиуми објавија дека во најтесен круг за евентуални наследници на Алегри е и тренерот на Спартак Москва, Масимо Карера, кој беше дел од екипата на Конте во Јувентус. Како активен играч, Карера играше за Јувентус од 1991-1996 година.
| | веќе видена | слични

Управата на италијанскиот шампион Јувентус не размислува да го врати на тренерското кормило поранешниот тренер на тимот Антонио Конте во случај Масимилијано Алегри да си замине по завршувањето на сезоната. Самиот Конте, кој е пред отказ во Челзи, пројавувал интерес за тренерската позиција на „старата дама“, но раководните луѓе на клубот од Торино не сакаат да го вратат 48-годишниот стручњак. Италијанските медиуми објавија дека во најтесен круг за евентуални наследници на Алегри е и тренерот на Спартак Москва, Масимо Карера, кој беше дел од екипата на Конте во Јувентус. Како активен играч, Карера играше за Јувентус од 1991-1996 година.
| | веќе видена | слични

Управата на италијанскиот шампион Јувентус не размислува да го врати на тренерското кормило поранешниот тренер на тимот Антонио Конте во случај Масимилијано Алегри да си замине по завршувањето на сезоната. Самиот Конте, кој е пред отказ во Челзи, пројавувал интерес за тренерската позиција на „старата дама“, но раководните луѓе на клубот од Торино не сакаат да го вратат 48-годишниот стручњак. Италијанските медиуми објавија дека во најтесен круг за евентуални наследници на Алегри е и тренерот на Спартак Москва, Масимо Карера, кој беше дел од екипата на Конте во Јувентус. Како активен играч, Карера играше за Јувентус од 1991-1996 година.
| | веќе видена | слични

Управата на италијанскиот шампион Јувентус не размислува да го врати на тренерското кормило поранешниот тренер на тимот Антонио Конте во случај Масимилијано Алегри да си замине по завршувањето на сезоната. Самиот Конте, кој е пред отказ во Челзи, пројавувал интерес за тренерската позиција на „старата дама“, но раководните луѓе на клубот од Торино не сакаат да го вратат 48-годишниот стручњак. Италијанските медиуми објавија дека во најтесен круг за евентуални наследници на Алегри е и тренерот на Спартак Москва, Масимо Карера, кој беше дел од екипата на Конте во Јувентус. Како активен играч, Карера играше за Јувентус од 1991-1996 година.
| | веќе видена | слични

Откако Лука Модриќ ја доби престижната Златна топка, се огласи и тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри. Кристијано Роналдо беше меѓу кандидатите за освојување на престижната награда, но сепак Златната топка заврши во рацете на неговиот поранешен соиграч од Реал Мадрид, Лука Модриќ. Сепак, според тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, Златната топка ја заслужил Кристијано Роналдо. „Тоа е разочарување, затоа што Роналдо очигледно заслужи да ја освои оваа награда поради се што направи со Реал Мадрид. Со Португалија на Мундијалот не можеше да оди подалеку. Неговата следна мотивација е да ја освои Златната топка во дресот на Јувентус“, изјави Масимилијано Алегри.
| | веќе видена | слични

Откако Лука Модриќ ја доби престижната Златна топка, се огласи и тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри. Кристијано Роналдо беше меѓу кандидатите за освојување на престижната награда, но сепак Златната топка заврши во рацете на неговиот поранешен соиграч од Реал Мадрид, Лука Модриќ. Сепак, според тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, Златната топка ја заслужил Кристијано Роналдо. „Тоа е разочарување, затоа што Роналдо очигледно заслужи да ја освои оваа награда поради се што направи со Реал Мадрид. Со Португалија на Мундијалот не можеше да оди подалеку. Неговата следна мотивација е да ја освои Златната топка во дресот на Јувентус“, изјави Масимилијано Алегри.
| | веќе видена | слични

Управата на италијанскиот шампион Јувентус не размислува да го врати на тренерското кормило поранешниот тренер на тимот Антонио Конте во случај Масимилијано Алегри да си замине по завршувањето на сезоната.Самиот Конте, кој е пред отказ во Челзи, пројавувал интерес за тренерската позиција на „старата дама“, но раководните луѓе на клубот од Торино не сакаат да го вратат 48-годишниот стручњак.Италијанските медиуми објавија дека во најтесен круг за евентуални наследници на Алегри е и тренерот на Спартак Москва, Масимо Карера, кој беше дел од екипата на Конте во Јувентус.Како активен играч, Карера играше за Јувентус од 1991-1996 година.
| | веќе видена | слични

Масимилијано Алегри, тренерот на калчолигашот Милан, во пресрет на дуелот против Барселона во рамките на Лигата на шампионите (на 23.11) ги изнесе и своите видувања за тековната сезона во интервју за италијанскиот La Gazzetta dello Sport. “Ибрахимовиќ вреди колку Лео Меси и Кристијано Роналдо заедно... Барселона и Реал Мадрид можеби се најдобри оваа сезона во Европа, но сметам дека можеме да ја победиме Барса на Сан Сиро. Тоа нема да биде обичен натпревар, туку финале...“ - пренесува goal.com. Пред дуелот со Барса, во ценатарот на внимението се најде и биографијата на Ибрахимовиќ и неговите односи со Гвардиола. “Мислам дека Ибрахимовиќ ги кажува сите тие работи за да продаде што поглем број примероци од неговата книга“ – вели Алегри. Што се однесува до домашното првенство Алегри смета дека Милан и Јувентус, ќе ја водат главната битка за Скудетото. “Милан и Јувентус се главни фаворити за титулата, но ако му тргне на Интер, да победи пет натпрервари во серија, како што сторивме ние, сигурно ќе се вратат ...
| | веќе видена | слични

Јувентус продолжи цврсто да го држи тронот во италијанскиот фудбал, откако по триумфот над Сампдорија во Џенова и математички ја завери 31-та титула во италијанската Серија А. Ова е веќе четврта титула во низа за „бјанконерите“, а големи заслуги за тоа има и Масимилијано Алегри, тренерот кој го препороди Јувентус. „Одговорноста во Јуве е голема, но сето тоа се исплати кога знаеш дека си направил среќни 250 милиони јувентини низ целиот свет“ , кратко порача Алегри по средбата со Сампдорија. Следната цел е јасна – да се нападне европскиот трон, а таму на патот стои ни помалку ни повеќе, најтрофејниот европски клуб и актуелен шампион на Европа, Реал Мадрид.
| | веќе видена | слични

Предводникот од клупата на италијанскиот шампион, Масимилијано Алегри, верува дека неговиот тим е меѓу фаворитите за освојување на големиот трофеј. „Да, Јувентус е меѓу фаворитите, но важно е да се избегнат тимовите кои ќе завршат како први во групата... Тоа се Барселона, Манчестер Сити, Реал Мадрид, можеби ПСЖ... Ќе биде помалку потешко ако бидеме први во групата" - рече Алегри пред италијанските медиуми. Фудбалерите на Јувентус вечерва му гостуваат на Јанг Бојс во натпреварот од шестото коло од групната фаза од Лигата на Шампионите. „Црно-белите" од Торино имаат обезбедено премин во наредниот елиминациски круг, но против швајцарскиот тим ќе се борат да останат на првата позиција во групата „Х". „За нас е многу важно да завршиме како први. Мораме да одиграме еден сериозен натпревар. Јувентус така и ќе игра, затоа што ова е еден одговорен тим, кој знае каква е важноста на натпреварот, Нема изговори тука, мораме да победиме" - порача Алегри, со забелешка дека Кристијано Роналдо ќе игра од првата минута, но ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...