Повеќе вести како оваа (25)


Вкупно 171 шведски уметници и познати личности потпишаа отворено писмо во кое повикуваат да го бојкотираат натпреварот за песна на Евровизија во Израел, ...
| | веќе видена | слични

Вкупно 171 шведски уметници и познати личности потпишаа отворено писмо во кое повикуваат да го бојкотираат натпреварот за песна на Евровизија во Израел, ...
| | веќе видена | слични

Можни се терористички напади во Израел за време на Евровизија. Американската амбасада во Израел објави безбедносно предупредување до сите американски граѓани ...
| | веќе видена | слични

Новата евровизиска кралица , Нета Барзилај, ги запали социјалните мрежи со својот победнички говор повикувајќи ги гледачите в година да дојдат во Ерусалим, пренесува „Раша тудеј“. Нета ги повика сите да дојдат во окупираниот Ерусалим, а не во меѓународно признатиот израелски град Тел Авив. Барзилај, која беше главна кандидатка за победата на натпреварувањето, го освои првото место со својата песна „Toy“. Песната е со текст во кој се посочува и зајакнува феминизмот. Но, освен чудната музика, твитер-корисниците беа изненадени од исклучителната поларизирана изјава што таа ја даде на бината кога беше прогласена за победничка. „Ви благодарам што ја избравте различноста, ви благодарам што ги прифативте разликите меѓу нас, ја сакам мојата земја, следниот пат се гледаме во Ерусалим!“, изјавила пејачката. Некои од корисниците бргу нагласиле дека Нета Барзилај ја испратила пораката за прифаќање и разноликост, така што својата изјава ја завршила во согласност со израелската пропаганда. „Како Евровизија може да ги ...
| | веќе видена | слични

Израелската интернет страница која преку „стримиг“ во живо ја пренесуваше првата полуфинална вечер од „Евросонг“ во Израел беше хакирана со анимирани слики од ...
| | веќе видена | слични

Домаќинот Израел се обидува да го искористи популарниот избор за песна на Евровозија за да се претстави како толерантна и космополитска држава која се стекнува ...
| | веќе видена | слични

Палестинците во Појасот Газа синоќа во знак на протест против Евросонг, пееја традиционални народни песни на урнатините на станбена зграда која минатата ...
| | веќе видена | слични

ЛОНДОН (АП) - Британска академска група која ги поддржува правата на Палестинците бара од Елтон Џон да го откаже својот летен концерт во Израел. Британскиот одбор на универзитетите од Палестина во отворено писмо до Елтон Џон изјави дека не е во ред тој да настапува во Израел поради наводните насилства извршени за време на израелската воена кампања во појасот Газа минатата година.Во писмото од одборот стои дека Џон не смее да биде морално непристрасен во конфликтот помеѓу Палестинците и Израелците. Концертот на Џон е закажан на 17 јуни на стадионот во Тел Авив. Во последните неколку години други поголеми пејачи кои пееле во Израел се Пол Макартни и Мадона.
| | веќе видена | слични

„Хјуман рајтс воч“ ја осуди одлуката на Израел за депортирање на Омар Шакир, директор на ХРВ за Израел и палестинските територии, поради неговиот активизам во ...
| | веќе видена | слични

„Хјуман рајтс воч“ ја осуди одлуката на Израел за депортирање на Омар Шакир, директор на ХРВ за Израел и палестинските територии, поради неговиот активизам во ...
| | веќе видена | слични

Палестинското движење „Исламски џихад“ од Појасот Газа се закани дека ќе спречи одржување на изборот за Песна на Евровизија кој почнува за 10 дена во Израел, ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...