Повеќе вести како оваа (25)

Претседателот очекува сериозни и коренити промени за време на неговата администрација кон имиграционото прашање Доналд Трамп го објави долгоочекуваниот предлог ...
сите 12 | | | веќе видена

Претседателот денес се очекува да објави план за имиграциони реформи Претседателот на САД Доналд Трамп денес треба да го објави предлогот за имиграциони ...
| | веќе видена | слични

Само неколку часа откако најави дека заедно со рускиот претседател ќе работи на формирање на заедничка специјална единица за интернет безбедност, Доналд Трамп го повлече предлогот. Како по традиција, американскиот претседател ваквата одлука ја образложи на Твитер. „Фактот дека Путин и јас дискутиравме за единица за сајбер безбедност не значи дека мислам оти тоа ќе се случи. Тоа не може, но примирјето може и се случи.“ - напиша американскиот претседател. За време на средбата која двајцата лидери ја имаа на самитот на Г-20, Трамп изјави дека со Владимир Путин разговарале за формирање на единица за сајбер безбедност со цел да не се создадат нови проблеми какви што се случија минатата година за време на претседателската кампања. Ваквата идеја на Трамп веднаш наиде на осуда од членовите на републиканската партија а особено остар беше сенаторот Линдзи Греам. „Ова не е најглупавата идеја за којашто сум слушнал, но е многу блиску до тоа. Никој не тврди дека Русите влијаеа на конечниот резултат од изборите, но тие се ...
| | веќе видена | слични

На Малта се одржува првиот самит на ЕУ годинава. Ќе доминира темата бегалци, но ќе се разговара и за потезите на новиот американски претседател. Што сѐ стои на политичкото мени? Бегалци Европа е под притисок. Поради серијата избори во ЕУ кои претстојат, но и подемот на деснорадикалните партии, девизата гласи: натамошно намалување на бројот на бегалци. ЕУ сега има намера итно да ја затвори рутата преку Либија, по која во 2016 година во Европа стигнале околу 180.000 луѓе, а околу 350.000 и натаму се заглавени во таа земја. Затоа Брисел, и покрај политички нестабилната состојба во Либија, уште вчера водеше преговори со владата на единство на Фајез ал-Сарај. Целта е да се обучат и вооружат припадниците на либиската крајбрежна стража за да се спречи бегалците од различни африкански земји воопшто да тргнат преку море во гумените чамци на шверцерите со луѓе. Проблем е што либискиот брег е долг речиси 2000 километри, а премиерот Ал-Сарај контролира само еден дел. Исто така, не е јасно како ЕУ ќе се однесува кон ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека следната недела очекува формална објава дека Коалицијата што се бори против Исламска држава ја ...
| | веќе видена | слични

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп заедно со неговата сопруга Меланија пристигна во Белата куќа, каде беше пречекан од претседателот во заминување Барак Обама и досегашната прва дама Мишел. Откако заедно испија чај, Обама и Трамп стигнаа во Капитол Хил каде ќе биде објавена свечена инаугрурација на новоизбраниот претседател. На приемот се и новиот потпретседател на САД, Мајкл Пенс со сопругата како и неговиот претходник Џозеф Бајден, исто така со сопругата. Обама денеска за последен пат излезе од Овалната канцеларија, работа соба на американскиот претседател каде на работно биро од 19 век, остави писмо за Трамп, како што е обичај претседателот во заминување да остави лична порака за својот наследник.
| | веќе видена | слични

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп заедно со неговата сопруга Меланија пристигна во Белата куќа, каде беше пречекан од претседателот во заминување Барак Обама и досегашната прва дама Мишел. Откако заедно испија чај, Обама и Трамп стигнаа во Капитол Хил каде ќе биде објавена свечена инаугрурација на новоизбраниот претседател. На приемот се и новиот потпретседател на САД, Мајкл Пенс со сопругата како и неговиот претходник Џозеф Бајден, исто така со сопругата. Обама денеска за последен пат излезе од Овалната канцеларија, работа соба на американскиот претседател каде на работно биро од 19 век, остави писмо за Трамп, како што е обичај претседателот во заминување да остави лична порака за својот наследник.
| | веќе видена | слични

Путин и Трамп ќе се сретнат за прв пат  на самитот во Хамбург , Германија , каде веќе пристигнаа автомобилите на Американскиот претседател . Американскиот претседател Трамп ќе биде сместен во куќата на хамбуршкиот сенат , која се наоѓа во близина на американскиот конзулат , а до неа се стигнува преку канал . Силно обезбедување ќе ги покрива сите приоди до каналот . Рускиот претседател Путин , заедно со премиерите на Канада и Јужна Кореја ќе бидат сместени во луксузниот хотел ,,Парк Хајат “ . Канцеларката Меркел ќе престојува во хотелот ,, Атлантик Кемпински “ , а Турскиот претседател Ердоган во ,,Софител “ . Наместо апартмани , Саудискиот крал Салман го закупи целиот луксузен хотел ,, Four seasons “ , каде ќе престојува заедно со бројната делегација .
| | веќе видена | слични

Американскиот бизнисмен и кандидат за претседател Доналд Трамп(70) во неделата стана дедо по осми пат. Неговата ќерка од првиот брак, Иванка Трамп на свет донесе здравчо момченце, но има само еден проблем – дедото најверојатно нема да биде многу импресиониран од името на новото внуче. Иванка (33) и нејзиниот сопруг Џаред Кушнер на својот трет наследник му дале име Теодор (Тед), па јавноста веднаш почна со коментарите дека Доналд нема да биде воодушевен од тоа што неговио внук ќе го носи името на неговиот главен политички противник на изборите, Тед Круз. Baby Theodore. My heart is full. xx, Ivanka #grateful pic.twitter.com/aOux7Nm3BU — Ivanka Trump (@IvankaTrump) March 28, 2016
| | веќе видена | слични

„Ќе имаме Вселенски сили“, рекол Трамп и додал дека тие ќе бидат од одвоен, но еднаков род на војска. Како што рекол, САД ќе бидат далеку пред останатите во веселната, а планира и да го оживее националиот вселенски програм. Американскиот претседател космосот го означил како прашање на национална безбедност наведувајќи дека не сака „Кина и Русија да бидат земји пред“ САД. Новите вселенски сили ќе бидат под команда на начелникот на здружениот генералштаб Џозеф Данфорд. Тпк исто така ветил дека наскоро ќе ги врати САД на Месечината и дека ќе стигне до Марс. Трамп вчера потпиша нова директива з анамалување на бројот на сателити во вселената, Новата прилика предвидува осигурување на безбедно оружје во орбитата каде се зголемува сообраќајот на сателити.
| | веќе видена | слични

Неделникот „Економист“ за кого се вели дека е глас на елитата објави текст во кој се наведува дека Доналд Трамп не смее да постане претседател. Во текстот се наведува дека постои загриженост дека Трамп би можел да ја победи Хилари Клинтон доколку САД бидат повторно зафатени од економска криза. Во текстот понатаму се наведува дека Трамп станал популарен постојано говорејќи за омраза и насилство, што го прави непогоден за водство на една од најсилните политички партии во светот. Неделникот „Економист“ е во сопственост на банкарското семејство Ротшилд, кој поседува 50 проценти од неговите акции и поради тоа тие премногу влијаат врз уредувачката политика. Последната статија само укажува на тоа колку неолибералната глобална елита е уплашена од тоа дека Трамп би можел да стане новиот претседател на САД. Редовниот член на „Билдерберг групата“Мартин Волф неодамна изјави дека елитата мора да го спречи Доналд Трамп да победи. – Популистите не смејат да победат таа приказна завршува премногу лошо, напишал Волф. Америка ...
| | веќе видена | слични

САД и Турција се соочуваат со заеднички закани, по средбата со турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган, изјави американскиот претседател Доналд Трамп, мислејќи на терористичката закана - Денес ние сме соочени со нов непријател во борбата против тероризмот и повторно заедно се обидуваме да се спротивставиме на оваа закана, истакна Трамп, јави германската агенција ДПА. - Во последните години, па дури и неодамна, турскиот народ доживеа ужасни терористички напади, потсети американскиот претседател. Тој потенцираше дека американско-турските односи ќе останат нескршливи во борбата против Исламската држава во Сирија и Ирак. Трамп изјави дека САД ја поддржуваат Турција во борбата против тероризмот, вклучувајќи ја т.н. Исламска држава, но и против Курдската работничка партија (ПКК). пренесува ТАСС. - Ние ја нудиме нашата поддршка за турскиот народ. Ние ја поддржуваме Турција во борбата против тероризмот и терористичките групи, како ИД и ПКК, за да гарантираме дека за нив нема да има сигурно место, рече тој. Трамп изјави ...
| | веќе видена | слични

Со или без Меланија, Доналд Трамп уште недојден несомнено е најголемата ѕвезда во Давос, но дефинитивно најнедобредојден на улиците. И покрај 17-те илјади полицајци и војници, неколку стотици антикапиталисти успеаја да се пробијат до завеаниот Давос, а останатите неколку илјади, протестираа во Цирих, со најава дека ќе окупираат градот и ќе го оневозможат американскиот претседател да дојде на форумот. - Присуството на Трамп во Швајцарија е одвратно. Не разбирам како таков човек може да биде претседател. Тој е сексист и расист, изјави демонстрантка од Цирих Трамп утре доаѓа во Давос, а свој говор ќе одржи во петок, кога и ќе го затвори собирот, каде по традиција најбогатите три дена одржуваат работните појадоци и тркалезни маси, но и полноќни коктели, медитации и вежбање јога. Голем дел од светските лидери очекуваат Трамп конечно да ја пропушти максимата „Америка на прво место“, која на форумот се доживува како антитеза на слободната трговија и отворените граници. Токму на тема егоизам, популизам и ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...