Повеќе вести како оваа (25)


Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф денеска изјави дека имал конструктивен состанок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и оти е оптимист дека иранските интереси во нуклеарниот договор ќе бидат заштитени и покрај повлекувањето на САД.– Тоа беше убав и конструктивен состанок. На вистински пат сме да обезбедиме интересите на другите потписнички, посебно на Иран, да бидат гарантирани, рече Зариф.Трамп на 8 мај соопшти дека САД се повлекуваат од нуклеарниот договор со Техеран.Иран после тоа соопшти дека ќе остане верен на договорот од 2015 година, и покрај одлуката на Трамп, но смета дека Европа има „ограничени можности“ да го заштити тој договор.
| | веќе видена | слични

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф ги повика сојузниците на САД, како Јапонија, да преземат акција за заштита на нуклеарниот договор ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф ги повика потписниците на Договорот за нуклеарно оружје да се спротивстават на агресивното однесување на Вашингтон. Од трговски парнери бара да му ги надоместат загубите предизвикани од повлекувањето на САД од договорот. Спогодбата од 2015-та година предвидува намалување на санкциите кон Иран во замена за прекин на развојот на нуклеарната програма на земјата.
| | веќе видена | слични

Разговорите на Иран со европските земји за спас на нуклеарниот договор и покрај повлекувањето на САД од него, се на вистинскиот пат, изјави иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф по денешната средба во Брисел со шефот на европската дипломатија Федерика Могерини. Тој истакна дека средбата била добра и конструктивна, а работите се движат во вистинска насока. - Какво и да биде решението, тоа треба да ги почитува и гарантира правата на Иран. Нашите разговори со европската тројка (Германија, Франција и Велика Британија) ќе продолжат во следните две недели, изјави Зариф во Брисел. Во меѓувреме, иранскиот претседател Хасан Рохани побара од ЕУ да се спротивстави на „нелегалните и нелогични" потези на САД и додаде дека по повлекувањето на Вашингтон од договорот, Техеран може да остане во него само ако тоа му носи корист. (Миа)
| | веќе видена | слични

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф ги повика сојузниците на САД, како Јапонија, да преземат акција за заштита на нуклеарниот договор ...
| | веќе видена | слични

Иран ги предупреди САД за непријатни последици доклку таа држава се повлече од нуклеарниот договор што Техеран и шест светски сили го постигнаа во 2015 година. Иран ги предупреди САД за непријатни последици доклку таа држава се повлече од нуклеарниот договор што Техеран и шест светски сили го постигнаа во 2015 година. – Иран има неколку опции ако САД се откажат од нуклеарниот договор. Реакцијата на Техеран за американското повлекување ќе биде непријатна, објави државната телевизија цитирајќи го иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф при доаѓањето во Њујорк. Според договорот, Техеран се согласи да ја ограничи нуклеарната програма во замена за укинување санкции од кои најголемиот дел се укинати во јануари 2016 година.
| | веќе видена | слични

Иран го отфрли како неприфатливо барањето на американскиот претседател Барак Обама за прекин на тајните нуклеарни дејности за најмалку 10 години. - Иран нема да прифати прекумерни и нелогични барања. Техеран ќе ги продолжи нуклеарните преговори со шесте сили, истакна иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф. Обама претходно изјави дека Иран треба да преземе ангажман за прекин за најмалку 10 години на тајните нуклеарни дејности и тоа треба да биде проверено.
| | веќе видена | слични

Русија очекува од европските потписнички на нуклеарниот договор со Иран од 2015 година да ги исполнат своите обврски од договорот, изјави денеска рускиот ...
| | веќе видена | слични

Русија очекува од европските потписнички на нуклеарниот договор со Иран од 2015 година да ги исполнат своите обврски од договорот, изјави денеска рускиот ...
| | веќе видена | слични

Заменик командантот на Револуционерната гарда на Иран изјавил дека американската флота во Заливот е веќе во дострелот на иранските ракети, додавајќи дека САД ...
| | веќе видена | слични

Иран предупредува дека ќе дојде до тешки последици доколку САД под водство на претседателот Доналд Трамп реши да се повлече од нуклеарниот договор постигнат за време на водството на Барак Обама кој гарантираше забавување на развојот на нуклеарно оружје во замена за подигање на економските санкции. – Иран има неколку опции ако САД се откажат од нуклеарниот договор. Реакцијата на Техеран за американското повлекување ќе биде непријатна, објави државната телевизија цитирајќи го иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф при доаѓањето во Њујорк. Според договорот, Техеран се согласи да ја ограничи нуклеарната програма во замена за укинување санкции од кои најголемиот дел се укинати во јануари 2016 година.
| | веќе видена | слични

„Преговорите за иранската нуклеарна програма меѓу Техеран и големите светски сили се „тешки“ и нема „гаранции за успех“ за постигнување конечен договор“ – изјави високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, која вчера пристигна во прва посета на Иран. „Времениот договор е многу важен, но е толку важен колку конечниот договор за кој се преговара“ – рече Ештон на заедничката прес-конференција со иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф. - Започнавме тешки преговори, со многу предизвици, и нема гаранција за успех. Многу е важно иранскиот народ да ги поддржи напорите на шефот на дипломатијата и неговиот тим за да се дојде до постигнување договор, додаде Ештон. Групата „5+1“ (петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН: САД, Русија, Велика Британија, Франција и Кина плус Германија) во ноември минатата година склучи времен договор со Иран и моментно води тешки преговори за конечен договор со цел да се реши нуклеарниот проблем на Техеран.
| | веќе видена | слични

Преговорите за иранската нуклеарна програма меѓу Техеран и големите светски сили се „тешки“ и нема „гаранции за успех“ за постигнување конечен договор, изјави високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, која вчера пристигна во прва посета на Иран. - Времениот договор е многу важен, но е толку важен колку конечниот договор за кој се преговара, истакна Ештон на заедничката прес-конференција со иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф. - Започнавме тешки преговори, со многу предизвици, и нема гаранција за успех. Многу е важно иранскиот народ да ги поддржи напорите на шефот на дипломатијата и неговиот тим за да се дојде до постигнување договор, додаде Ештон. Групата „5+1“ (петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН: САД, Русија, Велика Британија, Франција и Кина плус Германија) во ноември минатата година склучи времен договор со Иран и моментно води тешки преговори за конечен договор со цел да се реши нуклеарниот проблем на Техеран.
| | веќе видена | слични

Преговорите за иранската нуклеарна програма меѓу Техеран и големите светски сили се „тешки“ и нема „гаранции за успех“ за постигнување конечен договор, изјави високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, која вчера пристигна во прва посета на Иран. - Времениот договор е многу важен, но е толку важен колку конечниот договор за кој се преговара, истакна Ештон на заедничката прес-конференција со иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф. - Започнавме тешки преговори, со многу предизвици, и нема гаранција за успех. Многу е важно иранскиот народ да ги поддржи напорите на шефот на дипломатијата и неговиот тим за да се дојде до постигнување договор, додаде Ештон. Групата „5+1“ (петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН: САД, Русија, Велика Британија, Франција и Кина плус Германија) во ноември минатата година склучи времен договор со Иран и моментно води тешки преговори за конечен договор со цел да се реши нуклеарниот проблем на Техеран.
| | веќе видена | слични

Преговорите за иранската нуклеарна програма меѓу Техеран и големите светски сили се „тешки“ и нема „гаранции за успех“ за постигнување конечен договор, изјави високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, која вчера пристигна во прва посета на Иран. - Времениот договор е многу важен, но е толку важен колку конечниот договор за кој се преговара, истакна Ештон на заедничката прес-конференција со иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф. - Започнавме тешки преговори, со многу предизвици, и нема гаранција за успех. Многу е важно иранскиот народ да ги поддржи напорите на шефот на дипломатијата и неговиот тим за да се дојде до постигнување договор, додаде Ештон. Групата „5+1“ (петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН: САД, Русија, Велика Британија, Франција и Кина плус Германија) во ноември минатата година склучи времен договор со Иран и моментно води тешки преговори за конечен договор со цел да се реши нуклеарниот проблем на Техеран.
| | веќе видена | слични

Преговорите за иранската нуклеарна програма меѓу Техеран и големите светски сили се „тешки“ и нема „гаранции за успех“ за постигнување конечен договор, изјави високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, која вчера пристигна во прва посета на Иран. - Времениот договор е многу важен, но е толку важен колку конечниот договор за кој се преговара. Започнавме тешки преговори, со многу предизвици, и нема гаранција за успех. Многу е важно иранскиот народ да ги поддржи напорите на шефот на дипломатијата и неговиот тим за да се дојде до постигнување договор, истакна Ештон на заедничката прес-конференција со иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф. Групата „5+1“ (петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН: САД, Русија, Велика Британија, Франција и Кина плус Германија) во ноември минатата година склучи времен договор со Иран и моментно води тешки преговори за конечен договор со цел да се реши нуклеарниот проблем на Техеран. Извор: МИА
| | веќе видена | слични

Преговорите за иранската нуклеарна програма меѓу Техеран и големите светски сили се „тешки“ и нема „гаранции за успех“ за постигнување конечен договор, изјави високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, која вчера пристигна во прва посета на Иран. - Времениот договор е многу важен, но е толку важен колку конечниот договор за кој се преговара, истакна Ештон на заедничката прес-конференција со иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф.- Започнавме тешки преговори, со многу предизвици, и нема гаранција за успех. Многу е важно иранскиот народ да ги поддржи напорите на шефот на дипломатијата и неговиот тим за да се дојде до постигнување договор, додаде Ештон.Групата „5+1“ (петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН: САД, Русија, Велика Британија, Франција и Кина плус Германија) во ноември минатата година склучи времен договор со Иран и моментно води тешки преговори за конечен договор со цел да се реши нуклеарниот проблем на Техеран.
| | веќе видена | слични

Преговорите за иранската нуклеарна програма меѓу Техеран и големите светски сили се „тешки“ и нема „гаранции за успех“ за постигнување конечен договор, изјави високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, која вчера пристигна во прва посета на Иран. - Времениот договор е многу важен, но е толку важен колку конечниот договор за кој се преговара - истакна Ештон на заедничката прес-конференција со иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф. Започнавме тешки преговори, со многу предизвици, и нема гаранција за успех, многу е важно иранскиот народ да ги поддржи напорите на шефот на дипломатијата и неговиот тим за да се дојде до постигнување договор, додаде Ештон. Групата „5+1“ (петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН: САД, Русија, Велика Британија, Франција и Кина плус Германија) во ноември минатата година склучи времен договор со Иран и моментно води тешки преговори за конечен договор со цел да се реши нуклеарниот проблем на Техеран.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...