Повеќе вести како оваа (25)


Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф ги повика сојузниците на САД, како Јапонија, да преземат акција за заштита на нуклеарниот договор ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф ги повика сојузниците на САД, како Јапонија, да преземат акција за заштита на нуклеарниот договор ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф денеска изјави оти американскиот претседател Доналд Трамп се лаже ако мисли дека Иран ќе се врати ...
| | веќе видена | слични

Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф ги продолжува интензивните дипломатски обиди за да го зачува нуклеарниот договор на Иран со светските сили ...
| | веќе видена | слични

Русија очекува од европските потписнички на нуклеарниот договор со Иран од 2015 година да ги исполнат своите обврски од договорот, изјави денеска рускиот ...
| | веќе видена | слични

Русија очекува од европските потписнички на нуклеарниот договор со Иран од 2015 година да ги исполнат своите обврски од договорот, изјави денеска рускиот ...
| | веќе видена | слични

Лозана, 2 април 2015 (МИА) - Иран и претставниците на меѓународната „шесторка“ на денешните преговори во Лозана постигнаа согласност за клучните точки од рамковниот договор за иранската нуклеарна програма, соопшти вечерва германското Министерство за надворешни работи. Информацијата ја потврди и иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф, кој соопшти дека се најдени решенија за спорните прашања со шесте светски сили за иранската нуклеарна програма. - Најдени се решенија, подготвени сме да почнеме веднаш со работа на нацрт-договор, напиша Зариф на Твитер по осумдневните преговори во Лозана. Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини изјави дека со договорот се обезбедени гаранции за намалување на капацитетите на Иран за збогатување ураниум. - Нуклеарниот објект во Фродо ќе биде трансормиран во центар за нуклеарна физика и во него ќе нема атомски материјали. Идниот договор меѓу светските сили и Иран ќе треба да биде одобрен од Советот за безбедност на ОН, изјави ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска предупреди дека Техеран ќе престане да се придржува до одредени делови од нуклеарниот договор и им даде рок од 60 ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска предупреди дека Иран ќе престане да се придржува до одредени делови од нуклеарниот договор и им даде рок од 60 ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...