Повеќе вести како оваа (25)


Продолжуваат засилените поливжциски контроли на патиштата, се со цел да се превенира и да се намалат сообраќајните несреќи кои се зачестена појава во лентиот период. По акцијата во која полицијата гонеше алкохолизирани лица зад воланите, вчерашната акција се однесуваше на несовесните возачи кои управуваат моторни возила со брзина поголема од предвидената. И натаму продолжуваат засилените полициските контроли на патиштата во Битола и регионот. Во текот на вчерашниот ден беше изведена акција од страна на Полициската станица за безбедност на патиштата во сообраќајот-Битола кај селото Логоварди. Зголемениот интензитет на полициски контроли на патиштата се должи на зголемениот број регистрирани сообраќајни прекршоци во летниот период, а една од најчестите е недозволената брзина, односно преминување на законски предвидената брзина на патиштата. „За таа цел и денес присуствуваме на место каде што се врши засилена контрола со цел да се откријат возачи кои возат со брзина поголема од дозволената, бидејќи овој вид на ...
| | веќе видена | слични

НОВОПЕЧЕНИТЕ ВОЗАЧИ НЕ ГИ ПОЧИТУВААТ ЗАКОНСКИТЕ ОГРАНИЧУВАЊА Најмногу од нив се санкционираат поради тоа што во вечерните часови возат без возач придружник, како што е пропишано со Законот Секојдневно на патиштата во државава страдаат млади возачи бидејќи неискуството, склоноста кон ризичното однесување и почетничките грешки се фатални за нив. Според статистичките податоци, во Република Македонија лани имало 148 жртви. Дваесет и пет проценти од сообраќајките кои завршиле со потешки последици се предизвикани од млади лица до 29 години, додека 30 проценти од вкупно загинатите лица се млади на возраст од 29 години. Во 2007 година, во Законот за безбедност во сообраќајот на патиштата беше воведена категоријата возач почетник и низа други законски ограничувања кои имаа цел да се намали бројот на сообраќајни прекршоци извршени од овие возачи. Но, по сè изгледа дека Законот не ги испорача очекуваните резултата. Статистички гледано, секојдневно се казнуваат по 20-ина возачи почетници поради непочитувањето на ...
| | веќе видена | слични

Манчестер јунајтед за одличниот Јапонец Кагава понуди 16,8 милиони евра и се чинеше дека трансферот е готова работа додека не се појавија административните проблеми. Имено, Кагава не беше член на селекцијата која играше на СП во Јужна Африка во 2010 година и последните три години одиграл помалку од 75% натпревари за својата земја, што е еден од условите за добивање дозвола за работа на Островот. Јапонија престојните месеци има закажано три натпревари. Дури и да ги одира овие средби Кагава нема да ги исполнува условите за дозвола.
| | веќе видена | слични

Полицијата во Јапонија на возрасните возачи им дава попуст на супа од тестенини, доколку доброволно ги вратат своите возачки дозволи, како дел од мерките за поголема безбедност во сообраќајот.„Непристојната понуда“ доаѓа по неколкуте автомобилски несреќи со фатален исход, што ги предизвикаа возачи постари од 75 години, кои во Јапонија ги има околу 4,8 милиони.Надевајќи се дека меѓу јапонските сениори преовладува желбата за убав и евтин оброк, полицијата во централната префектура Аичи на возачите кои имаат повеќе од 75 години им понуди попусти во локалните ресторани.Старите возачи кои одлучиле да ги предадат возачките дозволи од плицијата ќе добијат потврда со која за нарачан оброк со тестенити ќе добијат попуст од 90 јени.Минатиот месец во Јокохама загина шестгодишно момче, а 11 деца од основно училиште биле повредени кога 87-годишен возач на комби ги „собра“ пред едно основно училиште.Во март во Јапонија беа воведени нови когнитивни тестови за возачи кои наполниле 75 година и кои сакаат да им се продолжи ...
| | веќе видена | слични

Дури и Mazda, произведувач кој се фали со високиот квалитет и издржливост, не остана имуна на повлекувањето возила... Овој пат се работи за повлекување на 215.000 Mazda 3 и 5 (2007-2009 година) наменети за пазарот во САД, поради сомневање за неисправен серво уред во воланите. Овој проблем, според истражувањата, би можел да биде причина и за посериозни сообраќајни несреќи, а веќе бил пријавен од 33 загрижени возачи на погоре споменатите возила во САД. Проблемот во Mazda не е нов – истото се случи и со моделите наменети за јапонскиот пазар. Mazda јавува дека ова е веќе втора година како се соочува со истиот проблем. Ние пак, знаејќи дека моделите на Mazda се произведуваат во Јапонија, би можеле да очекуваме, повлекување на овие модели наскоро да има и во Европа.
| | веќе видена | слични

Вашингтон Јапонскиот произведувач на автомобили „Мазда“повлекува 215.000 модели на „мазда 3“ и „мазда 5“во САД, поради проблем со серво воланите. Возилата се повлечени поради тоа што може да се случат многу сообраќајни несреќи, пренесе СМедиа. Компанијата ги информираше американските власти дека дефектот се однесува на моделите „мазда 3“ произведени помеѓу 2007 и 2009 година и на „мазда 5“ произведен од април 2007 до ноември 2009 година. Од истите причини, „Мазда“ минатата година повлече возила од јапонскиот автомобилски пазар и ги прати на доработка. Компанијата соопшти дека веќе две години се соочува со истиот проблем. Американската национална агенција за безбедност во сообраќајот соопшти дека од јуни 2010 година примила 33 жалби од возачи на моделите на Мазда поради проблеми со сервосистемот и дека се забележани три сообраќајни несреќи во кои учествувале автомобили од оваа марка.
| | веќе видена | слични

Јапонскиот произведувач на автомобили „Мазда“повлекува 215.000 модели на „мазда 3“ и „мазда 5“во САД, поради проблем со серво воланите. Возилата се повлечени поради тоа што може да се случат многу сообраќајни несреќи, пренесе СМедиа. Компанијата ги информираше американските власти дека дефектот се однесува на моделите „мазда 3“ произведени помеѓу 2007 и 2009 година и на „мазда 5“ произведен од април 2007 до ноември 2009 година. Од истите причини, „Мазда“ минатата година повлече возила од јапонскиот автомобилски пазар и ги прати на доработка. Компанијата соопшти дека веќе две години се соочува со истиот проблем. Американската национална агенција за безбедност во сообраќајот соопшти дека од јуни 2010 година примила 33 жалби од возачи на моделите на Мазда поради проблеми со сервосистемот и дека се забележани три сообраќајни несреќи во кои учествувале автомобили од оваа марка.
| | веќе видена | слични

Јапонскиот произведувач на автомобили „Мазда“повлекува 215.000 модели на „Mазда 3“ и „Mазда 5“во САД, поради проблем со серво воланите. Возилата се повлечени поради тоа што може да се случат многу сообраќајни несреќи, пренесе СМедиа. Компанијата ги информираше американските власти дека дефектот се однесува на моделите „Mазда 3“ произведени помеѓу 2007 и 2009 година и на „Mазда 5“ произведен од април 2007 до ноември 2009 година. Од истите причини, „Мазда“ минатата година повлече возила од јапонскиот автомобилски пазар и ги прати на доработка. Компанијата соопшти дека веќе две години се соочува со истиот проблем. Американската национална агенција за безбедност во сообраќајот соопшти дека од јуни 2010 година примила 33 жалби од возачи на моделите на Мазда поради проблеми со сервосистемот и дека се забележани три сообраќајни несреќи во кои учествувале автомобили од оваа марка.
| | веќе видена | слични

Јапонскиот произведувач на автомобили „Мазда“ повлекува 215.000 модели на „мазда 3“ и „мазда 5“ во САД, поради проблем со серв-воланите. Возилата се повлечени поради тоа што може да се случат многу сообраќајни несреќи. Компанијата ги информира американските власти дека дефектот се однесува на моделите „мазда 3“ произведени помеѓу 2007 и 2009 година и на „мазда 5“ произведен од април 2007 до ноември 2009 година. Од истите причини, „Мазда“ минатата година повлече возила од јапонскиот автомобилски пазар и ги прати на доработка. Компанијата соопшти дека веќе две години се соочува со истиот проблем. Американската национална агенција за безбедност во сообраќајот соопшти дека од јуни годинава примила 33 жалби од возачи на моделите на „Мазда“ поради проблеми со серво-системот и дека се забележани три сообраќајни несреќи во кои учествувале автомобили од оваа марка.
| | веќе видена | слични

Уште една сообраќајна несреќа со човечка жртва во главниот град. Утринава на влезот на Катлановска бања се судриле автобус кој сообраќал од Транспортниот центар кон бањата и автомобил марка „Застава“ Уште една сообраќајна несреќа со човечка жртва во главниот град. Утринава на влезот на Катлановска бања се судриле автобус кој сообраќал од Транспортниот центар кон бањата и автомобил марка „Застава“ при што на лице место загинал возачот на автомобилот. Според информациите до кои на лице место дојде телевизија Алфа се работи за човек на околу 30 години кој во моментот на насреќата бил сам во автомобилот. Додека екипата на Алфа беше присутна, припадници на МВР и Јавен обвинител вршеа увид на местото на несреќата а пожарникари чекаа да заврши увидот за да можат потоа да го исечат автомобилот и да го извлечат телото на загинатиот возач. Детали за тоа како дошло до оваа собраќајка со фатални последици МВР најави дека ќе соопшти подоцна. Инаку главниот град за жал од ...
| | веќе видена | слични

САД почна истрага за "Тојота корола" ВАШИНГТОН, 19 февруари (АП) - Одделот за транспорт планира да започне формална истрага за "Тојота корола" за 2009-2010 година поради можните проблеми со управувањето на автомобилите, изјави претставник на одделот.Прелиминарната истрага започна вчера и вклучува околу 500.000 автомобили. Претставникот сакаше да остане анонимен бидејќи "Тојота" сè уште не знае за тестирањето."Тојота мотор" изјави на пресконференција во Јапонија дека има поплаки за проблеми со воланите за "королата" и дека размислува за нејзино повлекување како едно од решенијата. "Тојота" рече дека примиле помалку од 100 поплаки.Во САД, Администрацијата за безбедност на националните патишта добила околу 150 поплаки од возачите за овој проблем. Бројот на поплаките е мал во споредба со бројот на автомобилите: околу 363.000 автомобили од моделот од 2009 година и околу 136.000 од моделот од 2010 година.Во поплаките возачите велеле дека губат контрола над воланите, особено на поголеми брзини - на ...
| | веќе видена | слични

- Изминатата 2016 година имавме во делот на сообраќајот сообраќајни несреќи со последица губење на животи, односно, имаме евидентирано 18 човечки жртви, изјави Гордана Панајотова – портпарол во СВР Штип. Главни причинители за несреќите се младите возачи. Адреналинот заедно со желбата за самодокажување, поткрепен со алкохол е најчестата кобна комбинација кај младите за вакви несакани слики по патиштата во источна Македонија. -Најчести причини за случување на овој вид на сообраќајни несреќи со кобни последици по животот на луѓето се консумирањето на алкохол, и неприлагодената брзина на патот, дополни Панајотова. Граѓаните надополнуваат. Неискуството во управување со возило по различни временски услови, особено кога е дождливо е втор аргумент за сообраќајките. - Тоа се зависи од личноста која седи зад воланот. Колку е присебна, колку има познавање од возачката вештина, искуството и колку е оспособена личноста да биде возач искоментира граѓанин на Штип. Надлежните од штипскиот СВР се категорични. Превентивата и ...
| | веќе видена | слични

Полициски контроли на секој чекор. Се бараат пијани возачи низ патиштата на истокот. Особено многу, полицајците ги има за време на викендите.- Од вкупно контролирани 243 возачи на кои им е извршен алкотест, утврдено е присуство на алкохол кај 27 возачи, додека еден возач одбил да се аклотестира, поради што возачите се исклучени од сообраќај и на 26 времено им се одземени возачките дозволи, а на 28 им се издадени мандатни платни налози, изјави Гордана Панајотова, портпарол на СВР – Штип.Вака беше овој викенд, а вака веројатно ќе биде и во сите наредни.- Апелираме и укажуваме на сите возачи дека СВР Штип дека и понатаму ќе продолжи со зајакнати контроли за откривање и санкционирање на овој вид прекршок, затоа што е најчестата причина за случување на сообраќајни незгоди со тешки последици, истакна Панајотова.Ова е резултат на големиот број сообраќајни несреќи, што годинава го одбележаа живеењето на Истокот. Од почетокот на годинава досега, сообраќајките беа причина за дури 12 погреби, од кои 10 беа во Штип. ...
| | веќе видена | слични

По период во кој забележавме намалување на бројот на сообраќајни незгоди со трагичен исход, оваа година ситуацијата е загрижувачка. Во првото полугодие од годината бројот на сообраќајни незгоди со загинати е зголемен за осум отсто. Тоа е заклучно со јуни. Наредните месеци имаме уште полоша ситуација - вели Тоше Јанев, портпарол на Републичкиот совет за безбедност на патниот сообраќај Кај возачите се создава перцепција дека седнуваат во безбеден автомобил и забораваат на брзините Викендов на патиштата во земјава се случија четири сообраќајни несреќи со исто толку загинати. За седум дена девет жртви на македонскиот асфалт. Несреќи се случуваа по градските улици, автопатишта, магистрални, регионални, локални коловози, а гинеа пешаци, велосипедисти, возачи и сопатници во автомобили (вторите повеќе), трактористи. Минатонеделниот биланс, според експертите, само ја отсликува состојбата со безбедноста во сообраќајот, од почетокот на оваа година, а кулминираше во летните месеци. И од Републичкиот совет за ...
| | веќе видена | слични

Полицијата во Јапонија на возрасните возачи им дава попуст на супа од тестенини, доколку доброволно ги вратат своите возачки дозволи, како дел од мерките за поголема безбедност во сообраќајот. Полицијата во Јапонија на возрасните возачи им дава попуст на супа од тестенини, доколку доброволно ги вратат своите возачки дозволи, како дел од мерките за поголема безбедност во сообраќајот.„Непристојната понуда“ доаѓа по неколкуте автомобилски несреќи со фатален исход, што ги предизвикаа возачи постари од 75 години, кои во Јапонија ги има околу 4,8 милиони.Надевајќи се дека меѓу јапонските сениори преовладува желбата за убав и евтин оброк, полицијата во централната префектура Аичи на возачите кои имаат повеќе од 75 години им понуди попусти во локалните ресторани.Старите возачи кои одлучиле да ги предадат возачките дозволи од плицијата ќе добијат потврда со која за нарачан оброк со тестенити ќе добијат попуст од 90 јени.Минатиот месец во Јокохама загина шестгодишно момче, а 11 деца од основно училиште биле ...
| | веќе видена | слични

Според последните податоци на Светската здравствена организација, во Молдавија луѓето над 15-годишна возраст пијат во просек 15,2 литра чист алкохол по глава ...
| | веќе видена | слични

Според последните податоци на Светската здравствена организација, во Молдавија луѓето над 15-годишна возраст пијат во просек 15,2 литра чист алкохол по глава ...
| | веќе видена | слични

Според последните податоци на Светската здравствена организација, во Молдавија луѓето над 15-годишна возраст пијат во просек 15,2 литра чист алкохол по глава ...
| | веќе видена | слични

Снежната бура што ја зафати Јапонија досега однесе вкупно шест жртви, додека над 1.000 лица се повредени, јави ИТАР-ТАСС. Во повеќе реони паднаа рекордни колчини снег - во градот Кофу, во префектурата Јаманаши, снежната покривка достигна 114 сантиметри, со што беше соборен 120-годишниот рекорд. Во Токио снежната покривка изнесува 14 сантиметри. Во главниот град Токио наврнаа 14 сантиметри снег. Невремето предизвика тешкотии во работата на транспортниот систем на Јапонија. Над 2.000 лица беа принудени да ја поминат ноќта на токискиот аеродром „Нарита“, додека ги чекаа своите летови. Над 770 летови беа откажани денеска поради обилни снежни врнежи. Снежните врнежи предизвикаа и десетици сообраќајни несреќи, при што едно лице загина. Околу 850 лица се примени во болница поради скршеници при лизгање на снегот. Возовите по главните линии се движат со големи задоцнувања. Затворени се редица главни патишта. Тешката состојба засегна околу 370.000 патници. Извор: МИА
| | веќе видена | слични

Снежната бура што ја зафати Јапонија досега однесе вкупно шест жртви, додека над 1.000 лица се повредени, јави ИТАР-ТАСС. Во повеќе реони паднаа рекордни колчини снег - во градот Кофу, во префектурата Јаманаши, снежната покривка достигна 114 сантиметри, со што беше соборен 120-годишниот рекорд. Во Токио снежната покривка изнесува 14 сантиметри.Во главниот град Токио наврнаа 14 сантиметри снег. Невремето предизвика тешкотии во работата на транспортниот систем на Јапонија. Над 2.000 лица беа принудени да ја поминат ноќта на токискиот аеродром „Нарита“, додека ги чекаа своите летови. Над 770 летови беа откажани денеска поради обилни снежни врнежи. Снежните врнежи предизвикаа и десетици сообраќајни несреќи, при што едно лице загина. Околу 850 лица се примени во болница поради скршеници при лизгање на снегот. Возовите по главните линии се движат со големи задоцнувања. Затворени се редица главни патишта. Тешката состојба засегна околу 370.000 патници.
| | веќе видена | слични

Снежната бура што ја зафати Јапонија досега однесе вкупно шест жртви, додека над 1.000 лица се повредени, јави ИТАР-ТАСС. Во повеќе реони паднаа рекордни колчини снег - во градот Кофу, во префектурата Јаманаши, снежната покривка достигна 114 сантиметри, со што беше соборен 120-годишниот рекорд. Во Токио снежната покривка изнесува 14 сантиметри.Во главниот град Токио наврнаа 14 сантиметри снег. Невремето предизвика тешкотии во работата на транспортниот систем на Јапонија. Над 2.000 лица беа принудени да ја поминат ноќта на токискиот аеродром „Нарита“, додека ги чекаа своите летови. Над 770 летови беа откажани денеска поради обилни снежни врнежи. Снежните врнежи предизвикаа и десетици сообраќајни несреќи, при што едно лице загина. Околу 850 лица се примени во болница поради скршеници при лизгање на снегот. Возовите по главните линии се движат со големи задоцнувања. Затворени се редица главни патишта. Тешката состојба засегна околу 370.000 патници. Извор: МИА
| | веќе видена | слични

Снежната бура што ја зафати Јапонија досега однесе вкупно шест жртви, додека над 1.000 лица се повредени, јави ИТАР-ТАСС.Во повеќе реони паднаа рекордни колчини снег – во градот Кофу, во префектурата Јаманаши, снежната покривка достигна 114 сантиметри, со што беше соборен 120-годишниот рекорд. Во Токио снежната покривка изнесува 14 сантиметри.Во главниот град Токио наврнаа 14 сантиметри снег.Невремето предизвика тешкотии во работата на транспортниот систем на Јапонија. Над 2.000 лица беа принудени да ја поминат ноќта на токискиот аеродром „Нарита“, додека ги чекаа своите летови. Над 770 летови беа откажани денеска поради обилни снежни врнежи.Снежните врнежи предизвикаа и десетици сообраќајни несреќи, при што едно лице загина. Околу 850 лица се примени во болница поради скршеници при лизгање на снегот.Возовите по главните линии се движат со големи задоцнувања. Затворени се редица главни патишта. Тешката состојба засегна околу 370.000 патници.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...