Повеќе вести како оваа (25)

Командантот на иранскиот корпус на Гардата на исламската револуција, бригаден генерал Хосејн Салами вчера изјави дека Техеран се наоѓа „на работ на целосна ...
сите 167 | | | веќе видена

Командантот на иранскиот корпус на Гардата на исламската револуција, бригаден генерал Хосејн Салами вчера изјави дека Техеран се наоѓа „на работ на целосна ...
| | веќе видена | слични

Иран тројно го зголеми производството на ракети, изјави денеска Амир Али Хаџизадех, бригаден генерал во елитниот Корпус на гардата на исламската револуција. – Нашето производство е тројно зголемено во однос на минатото, истакна иранскиот генерал за локалните медиуми. Генералот не прецизира за колкав временски период станува збор. Тој само истакнал дека Владата, парламентот и други институции во Иран одлучиле дека земјата има поголема потреба од ракетите „земја-земја
| | веќе видена | слични

Иран тројно го зголеми производството на ракети, тврди Амир Али Хаџизадех, бригаден генерал во елитниот корпус на гардата на Исламската револуција, без да прецизира за колкав временски период станува збор. Истакна дека Владата, Парламентот и други институции во Иран одлучиле дека земјата има поголема потреба од ракетите „земја-земја“.
| | веќе видена | слични

Иран тројно го зголеми производството на ракети, изјави денеска Амир Али Хаџизадех, бригаден генерал во елитниот Корпус на гардата на исламската револуција.– Нашето производство е тројно зголемено во однос на минатото, истакна иранскиот генерал за локалните медиуми.Генералот не прецизира за колкав временски период станува збор. Тој само истакнал дека Владата, парламентот и други институции во Иран одлучиле дека земјата има поголема потреба од ракетите „земја-земја“.
| | веќе видена | слични

Американското воено присуство во Персиски Залив некогаш беше сериозна закана, сега е можност, ако тргнат на нас да ги удриме право во глава, изјави командантот ...
| | веќе видена | слични

Иран ја предаде контролата над Заливот на Револуционерната гарда

Техеран 16 09 12:49

Иранските власти ги предадоа сите овластувања на елитната Револуционерна гарда за одбрана на државните води во Персискиот залив, јави новинската агенција Ирна.

Генерал Рахим Сафави, поранешен командант на Гардата, не прецизираше кога е донесена таквата одлука, пренесува агенцијата.

Сафави посочи дека иранските вооружени сили, со своите ракети, морнарица и подморници, се способни да го контролираат протокот Ормуз во Персискиот залив, преку кој се врши 40 отсто од светскиот транзит на нафта.

Иран, од исламската револуција во 1979 година има две паралелни армии регуларна војска и Револуционерна гарда.

Гардата располага со многу пософистицирано вооружување, ракети со краток и среден домет, како и ракети со домет од две илјади километри.

Изјавата на генералот за преземање на контролата врз Заливот се оценува како заострување на курсот на Иран, откако ...
| | веќе видена | слични

Иран има детални планови за напад врз 35 околни американски бази – во случај САД да го нанесат првиот удар. Командантот на воздушните сили на иранската Револуционерна гарда, елитна воена формација на Исламската Република, рече дека неговата земја има детално разработени планови за напад врз 35 американски бази – ако САД почнат први. Бригадниот генерал Амир Али Хаџизадех рече дека сите овие бази се во дострелот на иранските ракети, кои би можеле да ги погодат кратко време по евентуалниот почеток на непријателството, објави полуофицијалната иранска агенција Фарс, пренесува Вечерње новости. „Американските бази не се закана, туку ‘шанса’ за иранската армија“, додаде генералот. Во исто време, Иранците спроведоа голема воена вежба – испратија бараж од ракети кон лажни непријателски бази во пустината. Вториот бригаден генерал, Хусеин Салами, рече дека главната цел била да се покаже решителноста на иранскиот народ да ги брани своите основни вредности и национални интереси. Според него, тоа било „цврст одговор до ...
| | веќе видена | слични

Командантот иранскиот Корпус на гардата на исламската револуција, Мохамад Али Џафари, изјави дека Саудиска Арабија нема да се осмели да испрати копнени сили во Сирија. – Тие ќе бидат убиени ако влезат таму, рече Али Џафари пред новинската агенција Фарс. Ова е прва официјална реакција на Иран на саудиската изјава од оваа недела дека Ријад е подготвен да се приклучи кон земните операции во Сирија. Поранешниот лидер на иранските гардисти, генерал Мохсен Резаи, од своја страна, предупреди дека постои опасност од регионална војна, ако во Сирија влезат саудиски војници, пренесе Ројтерс. Иран веќе испрати војници како поддршка на режимот на Башар Асад, потсетуваат агенциите.
| | веќе видена | слични

Иран објави дека со леснотија може да ги гаѓа американските воени бродови распоредени во Персискиот Залив, на тој начин продолжувајќи ја размената на остри ...
| | веќе видена | слични

Командантот на иранскиот Корпус на Револуционерната гарда на Исламската револуција, генерал Мохамед Али Џафари, денеска изрази незадоволство поради историскиот телефонски разговор меѓу претседателите на Иран и САД, Хасан Рохани и Барак Обама. Ова е прво јавно неодобрување од страна на висок ирански претставник на првиот контакт меѓу ирански и американски висок функционер по долги години. Со ваквата изјава Џафари ги занемари и барањата на Рохани и на високиот ирански духовен лидер ајатолахот Али Хамнеи, кои им порачаа на гардистите да не се мешаат во политиката. - Претседателот имаше заземено цврстата позиција, но како што одби да се сретне со Обама, така требаше и да одбие телефонски да зборува со него и да чека конкретни чекори на американската влада, изјави генерал Џафари. За да одговорот на „добрата волја“ покажана од Иран во Генералното собрание на ОН, САД треба да „ги укинат сите санкции кон Иран, да ги ослободат блокираните ирански авиони во САД, да го запрат непријателскиот однос кон Иран и да ја ...
| | веќе видена | слични

Иран објави дека со леснотија може да ги гаѓа американските воени бродови распоредени во Персискиот Залив на тој начин продолжувајќи ја размената на остри ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф им предложил на земјите во Персискиот залив да потпишат договор за ненапаѓање поради зголемените ...
| | веќе видена | слични

Kомандантот на воздушните сили на иранската Револуционерна гарда, Бригадниот генерал Амир Али Хаџизадех, вели дека Иран има детаљно разработени планови за напад врз 35 американски бази ако САД нападнат први. Хаџизадех рече дека сите овие бази се во дострелот на иранските ракети, објави полуофицијалната иранска агенција - Американските бази не се закана, туку шанса за иранската армија - додаде генералот. Иранците спроведоа голема воена вежба – испратија бараж од ракети кон лажни непријателски бази во пустината. Вториот бригаден генерал, Хусеин Салами, рече дека главната цел била да се покаже решителноста на иранскиот народ да ги брани своите основни вредности и национални интереси. Државната телевизија пренесе дека на маневрите се тестирани неколку вида ракети, меѓу кои и „шахаб-3“, чиј опсег е околу 1.500 км, што значи дека би можеле да гаѓаат цели низ целиот Блиски Исток. Источната граница на Израел, на пример, е оддалечена од Иран околу 1.000 км, а до базата на американската Петта флота во Бахреин нема ...
| | веќе видена | слични

Њујорк тајмс Изјавата на претседателот Доналд Трамп дека корпусот на Иранската исламска револуционерна гарда претставува терористичка организација е прв пат ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот воен командант, бригадниот генерал Хосеин Хамедани е убиен во Сирија, каде што престојуваше во советодавна мисија на силите на владата на претседателот Башар ал-Асад во борбите против сунитските екстремни организации како Исламската држава и Џебхат ан-Нусра, соопшти во петокот Гардата на чуварите на иранската исламска револуција (IRCG) чиј офицер беше. Генералот Хосеин Хамедани, како што објави на својата страница Гардата, е убиен ноќта кон петокот во напад на „терористите на Даеш“ (арапски акроним за Исламската држава), во областа на предградие градот Алепо од кој поголемиот дел е под контрола на владините сили, бидејќи мнозинството население во градот беа припадници на алавитската (шиитска) заедница, од којашто потекнува семејството на претседателот Башар ал-Асад, и христијани. Бунтот од март 2011 година, започнат по инерција на ткн Арапската влада, со поддршка на сунитските земји како Турција, Саудиска Арабија и Катар, против претседателот Асад, прерасна во граѓанска војна со многу бунтовнички ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...