Повеќе вести како оваа (25)

Претседателот на САД, Доналд Трамп, вели дека „нема никакви судири“ во неговата политика за Блискиот Исток и дека додека тензиите со Иран продолжуваат, тој е ...
сите 168 | | | веќе видена

Овој потег уследи откако администрацијата на Трамп предупреди на потенцијални закани кон американските сили на Блискиот исток САД наредија вработените во ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател, Доналд Трамп, е речиси сигурен дека ќе се повлече од иранскиот нуклеарен договор, соопшти за „Ројтерс“ извор запознаен со проблемот. Според истиот извор, постои мала шанса САД да останат на договорот, кој, доколку се случи, би се должел на потребата за задржување на добрите односи со Европската Унија и францускиот претседател, Емануел Макрон. Според агенцијата, повлекувањето на САД од договорот, најверојатно, ќе предизвика одмазднички одговор од Иран – рестартирање на нуклеарната програма или удари врз американските сојузници во Сирија, Ирак, Јемен и во Либан.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател, Доналд Трамп, е речиси сигурен дека ќе се повлече од иранскиот нуклеарен договор, соопшти за „Ројтерс“ извор запознаен со проблемот. Според истиот извор, постои мала шанса САД да останат на договорот, кој, доколку се случи, би се должел на потребата за задржување на добрите односи со Европската Унија и францускиот претседател, Емануел Макрон. Според агенцијата, повлекувањето на САД од договорот, најверојатно, ќе предизвика одмазднички одговор од Иран – рестартирање на нуклеарната програма или удари врз американските сојузници во Сирија, Ирак, Јемен и во Либан.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател, Доналд Трамп е речиси сигурен дека ќе се повлече од иранскиот нуклеарен договор, соопшти извор запознаен со проблемот, за „Ројтерс“.Според истиот извор, постои мала шанса САД да останат на договорот, што доколку се случи, би се должело на потребата за задржување на добрите односи со Европската Унија и францускиот претседател, Емануел Макрон.Според агенцијата, повлекувањето на САД од договорот најверојатно ќе предизвика одмазднички одговор од Иран – рестартирање на нуклеарната програма или удари по американските сојузници во Сирија, Ирак, Јемен и Либан.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф денеска изјави оти американскиот претседател Доналд Трамп се лаже ако мисли дека Иран ќе се врати ...
| | веќе видена | слични

Кога сенаторот на Њу Џерси, Роберт Менендез, најави дека ќе се спротивстави на номинацијата на Мајк Помпео за нов американски државен секретар, тој ја образложи својата одлука затоа што Помпео, кој беше директор на ЦИА, не успеал да ја зачува во тајност посетата во Северна Кореја за Велигден, како пратеник на претседателот Доналд Трамп. За Менендез не беа прифатливи храброста и тајноста во подготовките на владата на Трамп за планираниот самит меѓу Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун. Во едно скорашно обраќање Менендез наведе дека „не очекува преговорите во дипломатијата да се случуваат јавно, но очекува од некого што е номиниран за државен секретар, кога се обраќа пред лидерството во комитетот, да се побара да одговори на специфични прашања за Северна Кореја, да сподели одредени ставови за таквата посета и притоа смета дека врвниот дипломат во државата треба да биде искрен“. Според американскиот устав, сенаторите се одговорни да ги потврдат, со мнозинска поддршка, номинациите на претседателскиот ...
| | веќе видена | слични

Американскиот секретар за енергија, Рик Пери, одобрил шест тајни овластувања што им овозможуваат на компаниите тајно да ја снабдуваат Саудиска Арабија со ...
| | веќе видена | слични

Американскиот министер за одбрана Патрик Шанахан изјави во понеделникот дека го одобрил испраќањето на групата на носач авиони и бомбардери на Блискиот исток ...
| | веќе видена | слични

Иран денеска ги негираше американските тврдења дека неговата балистичка ракета, што беше лансирана во неделата, се распаднала набрзо по полетувањето, нагласувајќи дека тестот бил успешен. - Тестирањето на ракетата во неделата беше успешно. Со тоа не е прегршен Договорот за нуклеарната програма со светските сили или која било резолуција на ОН, изјави денеска иранскиот министер за одбрана, Хосеин Дехган. Во истовреме, советникот на иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хаменеи, Али Акбар Велајати денеска изјави дека Иран „нема да биде запрен од заканите од САД“ поради тестот. - Не е првпат неискусна личност, каков што е претседателот на САД Доналд Трамп, да и се заканува на Исламската Република (Иран). Американските власти треба да сфатат дека со заканите против Иран нема да постигнат ништо, изјави Велајати. - На Иран не му треба дозвола од ниту една земја за да се брани себе си, дополни тој.
| | веќе видена | слични

Иран денеска ги негираше американските тврдења дека неговата балистичка ракета, што беше лансирана во неделата, се распаднала набрзо по полетувањето, нагласувајќи дека тестот бил успешен. – Тестирањето на ракетата во неделата беше успешно. Со тоа не е прегршен Договорот за нуклеарната програма со светските сили или која било резолуција на ОН, изјави денеска иранскиот министер за одбрана, Хосеин Дехган. Во истовреме, советникот на иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хаменеи, Али Акбар Велајати денеска изјави дека Иран „нема да биде запрен од заканите од САД“ поради тестот. – Не е првпат неискусна личност, каков што е претседателот на САД Доналд Трамп, да и се заканува на Исламската Република (Иран). Американските власти треба да сфатат дека со заканите против Иран нема да постигнат ништо, изјави Велајати. – На Иран не му треба дозвола од ниту една земја за да се брани себе си, дополни тој.
| | веќе видена | слични

Иран денеска ги негираше американските тврдења дека неговата балистичка ракета, што беше лансирана во неделата, се распаднала набрзо по полетувањето, нагласувајќи дека тестот бил успешен. - Тестирањето на ракетата во неделата беше успешно. Со тоа не е прегршен Договорот за нуклеарната програма со светските сили или која било резолуција на ОН, изјави денеска иранскиот министер за одбрана, Хосеин Дехган. Во истовреме, советникот на иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хаменеи, Али Акбар Велајати денеска изјави дека Иран „нема да биде запрен од заканите од САД“ поради тестот. - Не е првпат неискусна личност, каков што е претседателот на САД Доналд Трамп, да и се заканува на Исламската Република (Иран). Американските власти треба да сфатат дека со заканите против Иран нема да постигнат ништо, изјави Велајати. - На Иран не му треба дозвола од ниту една земја за да се брани себе си, дополни тој.
| | веќе видена | слични

Иран денеска ги негираше американските тврдења дека неговата балистичка ракета, што беше лансирана во неделата, се распаднала набрзо по полетувањето, нагласувајќи дека тестот бил успешен. – Тестирањето на ракетата во неделата беше успешно. Со тоа не е прегршен Договорот за нуклеарната програма со светските сили или која било резолуција на ОН, изјави денеска иранскиот министер за одбрана, Хосеин Дехган. Во истовреме, советникот на иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хаменеи, Али Акбар Велајати денеска изјави дека Иран „нема да биде запрен од заканите од САД“ поради тестот. – Не е првпат неискусна личност, каков што е претседателот на САД Доналд Трамп, да и се заканува на Исламската Република (Иран). Американските власти треба да сфатат дека со заканите против Иран нема да постигнат ништо, изјави Велајати. – На Иран не му треба дозвола од ниту една земја за да се брани себе си, дополни тој.
| | веќе видена | слични

Иран денеска ги негираше американските тврдења дека неговата балистичка ракета, што беше лансирана во неделата, се распаднала набрзо по полетувањето, нагласувајќи дека тестот бил успешен. - Тестирањето на ракетата во неделата беше успешно. Со тоа не е прегршен Договорот за нуклеарната програма со светските сили или која било резолуција на ОН - изјави денеска иранскиот министер за одбрана, Хосеин Дехган. Во истовреме, советникот на иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хаменеи, Али Акбар Велајати денеска изјави дека Иран „нема да биде запрен од заканите од САД“ поради тестот. - Не е првпат неискусна личност, каков што е претседателот на САД Доналд Трамп, да и се заканува на Исламската Република (Иран). Американските власти треба да сфатат дека со заканите против Иран нема да постигнат ништо - изјави Велајати. - На Иран не му треба дозвола од ниту една земја за да се брани себе си - дополни тој.
| | веќе видена | слични

Иран денеска ги негираше американските тврдења дека неговата балистичка ракета, што беше лансирана во неделата, се распаднала набрзо по полетувањето, нагласувајќи дека тестот бил успешен. – Тестирањето на ракетата во неделата беше успешно. Со тоа не е прегршен Договорот за нуклеарната програма со светските сили или која било резолуција на ОН, изјави денеска иранскиот министер за одбрана, Хосеин Дехган. Во истовреме, советникот на иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хаменеи, Али Акбар Велајати денеска изјави дека Иран „нема да биде запрен од заканите од САД“ поради тестот. – Не е првпат неискусна личност, каков што е претседателот на САД Доналд Трамп, да и се заканува на Исламската Република (Иран). Американските власти треба да сфатат дека со заканите против Иран нема да постигнат ништо, изјави Велајати. – На Иран не му треба дозвола од ниту една земја за да се брани себе си, дополни тој.
| | веќе видена | слични

Иран денеска ги негираше американските тврдења дека неговата балистичка ракета, што беше лансирана во неделата, се распаднала набрзо по полетувањето, нагласувајќи дека тестот бил успешен. - Тестирањето на ракетата во неделата беше успешно. Со тоа не е прегршен Договорот за нуклеарната програма со светските сили или која било резолуција на ОН, изјави денеска иранскиот министер за одбрана, Хосеин Дехган. Во истовреме, советникот на иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хаменеи, Али Акбар Велајати денеска изјави дека Иран „нема да биде запрен од заканите од САД“ поради тестот. - Не е првпат неискусна личност, каков што е претседателот на САД Доналд Трамп, да и се заканува на Исламската Република (Иран). Американските власти треба да сфатат дека со заканите против Иран нема да постигнат ништо, изјави Велајати. - На Иран не му треба дозвола од ниту една земја за да се брани себе си, дополни тој.
| | веќе видена | слични

Во извештајот за процена на светските закани, подготвен од шефовите на американските разузнавачки агенции, се предупредува дека мали се изгледите Северна ...
| | веќе видена | слични

Лоренс Вилкерсон Пред 15 години, Колин Пауел, тогашниот државен секретар на САД, се обрати во ОН за да ја продаде идејата за превентивна војна против Ирак. Како шеф на неговиот кабинет, му помогнав на секретарот Пауел да ја прикаже војната како единствено решение.- Кога се соочуваме со режим што ги поддржува амбициите за регионална доминација, крие оружје за масовно уништување и им дава засолниште и активна поддршка на терористите, ние се соочуваме со сегашноста. Освен ако не преземеме некакви мерки, ќе се соочиме со уште пострашна иднина - порача тој.По излагањето на Пауел на тој студен ден, почнав да размислувам што направивме. Тогаш помислив дека целата наша работа била залудна и дека покрај неговите напори не добивме значителна меѓународна поддршка. Но анкетите подоцна во текот на денот и на неделата покажаа дека тој успеа да убеди многу Американци. Знаев зошто токму тој беше избран да ја претстави идејата, затоа што имаше цврста позиција кај американскиот народ за разлика од кој било друг член на ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави вчера дека неговиот американски колега Доналд Трамп со неодамнешната изјава дека американските сили остануваат во ...
| | веќе видена | слични

Британското разузнавање тврди дека иранската нуклеарна програма датира од крајот на 2004 или од почетокот на 2005 година и според тоа оти Техеран е пред крај на создавањето на нуклеарниот потенцијал. „Фајненшл тајмс“ наведува дека иранскиот нуклеарен проект напредува побрзо од очекуваното. Но американските разузнавачки служби тврдар дека Иран ја замрзнал нуклеарната програма во 2003 година и оти најверојатно од 2007 година не работи на создавање на нуклеарно оружје. Извештајот на британската разузнавачка служба објавен е пред утрешните разговори на Иран со петте постојани земји-членки на Советот за безбедност на Обединетите нации (САД, Русија, Кина, Франција, Велика Британија) плус Германија, што ќе се одржат во Женева. Британското разузнавање тврди дека иранската нуклеарна програма датира од крајот на 2004 или од почетокот на 2005 година и според тоа оти Техеран е пред крај на создавањето на нуклеарниот потенцијал. „Фајненшл тајмс“ наведува дека иранскиот нуклеарен ...
| | веќе видена | слични

САД соопштија дека испратиле повеќе авиони бомбардери Б-52 на Блискиот Исток како одговор на евентуален планиран напад од Иран. Во понеделникот ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...