Повеќе вести како оваа (25)

Додека се зголемуваат тензиите меѓу Вашингтон и Техеран, интернетот за миг ја сфати иронијата на дел од старите твитови на американскиот претседател Доналд ...
сите 172 | | | веќе видена

Додека се зголемуваат тензиите меѓу Вашингтон и Техеран, интернетот за миг ја сфати иронијата на дел од старите твитови на американскиот претседател Доналд ...
| | веќе видена | слични

Додека се зголемуваат тензиите меѓу Вашингтон и Техеран, интернетот за миг ја сфати иронијата на дел од старите твитови на американскиот претседател Доналд ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот претседател на САД, Барак Обама, беше на гости во шоуто на Џими Кимел, каде по втор пат читаше злобни твитови. Најинтересна реакција на твитовите Обама имаше на твитот на кандидатот за иден претседател Доналд Трамп. -Обама ќе си замине како најлошиот претседател во историјата на САД, стоеше во твитот на Трамп кој го прочита Обама, на што му врати: „Барем ќе си заминам како претседател”. Погледнете го видеото за најверојатно последното издание на злобните твитови со Барак Обама како претседател…
| | веќе видена | слични

Актуелниот претседател на САД, Барак Обама, беше на гости во шоуто на Џими Кимел, каде по втор пат читаше злобни твитови. Најинтересна реакција на твитовите Обама имаше на твитот на кандидатот за иден претседател Доналд Трамп. -Обама ќе си замине како најлошиот претседател во историјата на САД, стоеше во твитот на Трамп кој го прочита Обама, на што му врати: „Барем ќе си заминам како претседател”. Погледнете го видеото за најверојатно последното издание на злобните твитови со Барак Обама како претседател…
| | веќе видена | слични

Актуелниот претседател на САД, Барак Обама, беше на гости во шоуто на Џими Кимел, каде по втор пат читаше злобни твитови. Најинтересна реакција на твитовите Обама имаше на твитот на кандидатот за иден претседател Доналд Трамп. "Обама ќе си замине како најлошиот претседател во историјата на САД", стоеше во твитот на Трамп кој го прочита Обама, на што му врати: "Барем ќе си заминам како претседател". Погледнете го видеото за најверојатно последното издание на злобните твитови со Барак Обама како претседател...
| | веќе видена | слични

Претседателот Барак Обама го посети Џими Кимел за по втор пат да прочита злобни твитови за себе. Покрај тоа Обама најде начин и да го „пецне“ Трамп со одговор на еден од твитовите на републиканскиот претседателски кандидат.
| | веќе видена | слични

Ако американскиот претседател Доналд Трамп се реши на прекин на договорот за иранската атомска програма, Иран располага со повеќе опции кои за САД, но делумно и за ЕУ би можеле да бидат непријатни, доколку се реализираат Предупредувањето беше јасно. Ако американскиот претседател Доналд Трамп го раскине договорот, САД ќе зажалат „како никогаш досега во нивната историја”, изјави претседателот Хасан Рохани изминатиов викенд во обраќање што во живо го пренесуваа иранските медиуми. „Трамп треба да знае дека народот ни е обединет”, додаде тој. Истовремено нагласи дека неговата земја повеќе ќе се насочи кон Европа отколку кон Америка. „Трамп или ќе го одбие договорот, или и натаму ќе го саботира”, вели Рохани. Затоа за Иран било поважно „дали Европејците ќе се дистанцираат од неговиот пат или не”, рече при обраќањето во градот Сабсевар во Североисточен Иран. Забелешката покажува која би била една од можните реакции на Иран на раскинувањето на атомскиот договор. Во Техеран би можеле да се обидат да ги искористат ...
| | веќе видена | слични

Ново видео направено за емисијата на Џими Кимел во кое славните читаат злобни твитови, што твитерџиите ги напишале за нив. Меѓу нив се наоѓаат Џорџ Клуни, Мет Дејмон, Бенедикт Камбербач, Џенифер Гарнер и многу други.
| | веќе видена | слични

ОСВРТ НА "ЛОС АНЏЕЛЕС ТАЈМС" НА ДВАТА МАНДАТА НА БАРАК ОБАМА САД (Лос Анџелес тајмс) - Пред да дојде на претседателската функција во 2008 година, Барак Обама вети дека ќе стави крај на крвавите конфликти на Америка во Ирак и Авганистан. Во текот на неговиот втор мандат, вети дека ќе ја извлече земјата од, како што тој го нарече, постојаното војување, стои во анализата на американскиот весник "Лос Анџелес тајмс" за двојниот мандат на Обама. "Нашите систематски напори да ги разнебитиме терористичките организации мора да продолжат. Меѓутоа, оваа војна, како и сите војни, мора да заврши. Тоа ни го советува историјата. Тоа го бара нашата демократија", рече тој во мај, 2013 година. Меѓутоа, Обама остава многу поинакво наследство додека се подготвува да му ја предаде одговорноста на врховен командант на Доналд Трамп. Вооружените сили на САД војуваат сите осум години откако Обама дојде на функција, со што тој стана првиот претседател со два последователни мандата со ваква "одлика". Тој нареди воздушни напади и ...
| | веќе видена | слични

На социјалната мрежа „Твитер“ излегоа многу „твитови“ кои се шегуваат на сметка на Барак Обама заради неисполнетите ветувања за време на неговиот втор мандат. Меѓу нив, убедливо најсподелуван е оној од моменталниот кандидат во трката за претседател на престојните избори, Доналд Трамп, кој напиша: Претседателот Обама ќе замине веројатно како најлошиот претседател во историјата на САД.  На тоа Барак Обама одговори: Па, господине Трамп, јас барем ќе заминам во историјата како претседател. По оваа изјава во просторијата завладеа смеа и громогласен аплауз за репликата на Обама кон веројатно најконтраверзниот претседателски кандидат кој САД некогаш го имале. Погледнете го видеото кое го насмеа целиот свет, а на Барак Обама му го даде епитетот „најкул претседател“.  
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп најави во понеделникот дека би можел да ја укине помошта за Пакистан, додека во врска со Иран оцени дека „дошло времето за промени“, во своите први твитови во 2018 година. „САД глуп. аво последните 15 години дале 33 милијарди помош на Пакистан, а тие за возврат не дале ништо освен лаги и дволичност, мислејќи дека нашите челници се идиоти. Тие ги штитат терористите коишто ние ги гониме во Авганистан. Доста беше!“, напиша американскиот претседател Доналд Трамп во првиот свој твит во новата 2018 година објавен малку по 7 часот наутро по локално време. Весникот The New York Times минатата седмица објави дека американската администрација сериозно ја разгледува можноста да не исплати помош во износ од 255 милиони долари, сметајќи дека Пакистан не прави доволно во борбата против тероризмот на својата територија. Американско-пакистанските односи се влошија уште за време на администрацијата на претходниот претседател Барак Обама ккојашто, исто така, ја осудуваше „дволичноста“ на ...
| | веќе видена | слични

Американскиот магазин Форбс, втора година по ред, го прогласи рускиот претседател, Владимир Путин за највлијателен човек во светот. Никој не може да го нарече Владимир Путин добар човек. Тој во 2014 година со моќна армија го освои Крим и разгоре страшна војна во Украина. Сепак, како неумолив, непредвидлив и неодговорен лидер на моќна нуклеарна држава, богата со енергетски ресурси, никој не би можел да го нарече слаб, пишува на официјалната страница на Форбс. Исто како и минатата година, на второто место на листата највлијателни е американскиот претседател, Барак Обама. Свет
| | веќе видена | слични

По објавата на „Фејсбук“ на експремиерот Никола Груевски дека е во Будимпешта оти добивал закани по живот, твитерџиите прашаа „колку чекал на маџарска граница“ ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот претседател на САД, Барак Обама, беше на гости во шоуто на Џими Кимел, каде по втор пат читаше злобни твитови. Најинтересна реакција на твитовите Обама имаше на твитот на кандидатот за иден претседател Доналд Трамп. „Обама ќе си замине како најлошиот претседател во историјата на САД”, стоеше во твитот на Трамп кој го прочита Обама, на што му врати: “Барем ќе си заминам како претседател”.
| | веќе видена | слични

За поранешниот американски претседател Барак Обама одлуката на актуелниот претседател Доналд Трамп да се повлече од иранскиот нуклеарен договор претставува сериозна грешка што ќе го намали кредибилитетот на Америка во светот. Администрацијата на Обама учествуваше во постигнувањето договорот во 2015 година, со кој на Иран му беа укинати санкциите во замена за спречување на развојот на нуклеарната програма. Според него, без тој договор САД би можеле на крајот да бидат оставени пред негативен избор меѓу Иран кој е вооружен со нуклеарно оружје и уште една војна на Блискиот Исток. Договорот со Иран останува модел на она што дипломатијата може да го постигне, вклучително и прашањето за Северна Кореја, оценува Обама.
| | веќе видена | слични

Првиот натпревар на Македонија на Светското првенство во ракомет и победата против Јапонија, што се играше во исто време додека се одржува седницата за промена ...
| | веќе видена | слични

Откако на бизнисменот Орце Камчев му беше изречен 30-дневен притвор во Шутка, твитерџиите почнаа да го коментираат неговото одење во затвор. Тие пишуваат дека ...
| | веќе видена | слични

Facebook е доминантна мрежа во Македонија, но твитерџиите иако ги има далеку помалку, сепак се неуморни во пишување твитови и креирање на јавното мислење. Само во последните шест месеци се напишани околу 5,7 милиони твитови, покажува статистиката на Time.mk/twitter кој следи околу 59.265 профили, од кои 9,915 се македонски. Споделени на , статистиката покажува дека твитерџиите можеби претеруваат со твитањето, но и дека бројките само ќе продолжат да раснат како што се зголемува бројот на твитерџии. Еве ги статистиките: Околу 9,915 македонски твитерџии; 5.704.574 уникатни твитови во последните шест месеци; или 950.762 твитови месечно; или 31.344 твитови дневно, од кои македонските портали твитаат околу 4.000 твитови; или 1,306 твитови секој час; или околу 22 твитови во минута! Нa Time.mk/twitter ќе може да ги најдете најпопуларните твитови во последните 6 часа, но доколку сакате да дознаете повеќе за кој има најмногу следбеници, најмногу твитови, или е највлијателен тогаш вреди да ја разгледате ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...