Повеќе вести како оваа (25)


Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф денеска изјави оти американскиот претседател Доналд Трамп се лаже ако мисли дека Иран ќе се врати ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го смени советникот за национална безбедност, Х.Р. Мекмастер, и на негово место го постави Џон Болтон. Како што тоа го направи и неколку пати претходно, Трамп за смената во неговиот кабинет ја извести јавноста преку „Твитер“. „Драго ми е да најавам дека од 9 април Џон Болтон ќе биде мој нов советник за национална безбедност“, напиша Трамп. Болтон бил член на владата на претседателот на Џорџ Буш помладиот и коментатор на американската телевизија „Фокс њуз“. Болтон (69) кој заговарал употреба на воена сила против Иран и Северна Кореја, исто така, е следбеник на тврдиот курс кон Русија, објави „Ројтерс“. Исто така, тој е поранешен амбасадор на САД во Обединетите нации. Болтон е трет советник за национална безбедност на Трамп во последните 14 месеци. Оваа последна промена во администрацијата на Трамп доаѓа десет дена по смената на државниот секретар Рекс Тилерсон на чие место е поставен поранешниот директор на ЦИА, Мајк Помпео.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го смени советникот за национална безбедност, Х.Р. Мекмастер, и на негово место го постави Џон Болтон. Како што тоа го направи и неколку пати претходно, Трамп за смената во неговиот кабинет ја извести јавноста преку „Твитер“. „Драго ми е да најавам дека од 9 април Џон Болтон ќе биде мој нов советник за национална безбедност“, напиша Трамп. Болтон бил член на владата на претседателот на Џорџ Буш помладиот и коментатор на американската телевизија „Фокс њуз“. Болтон (69) кој заговарал употреба на воена сила против Иран и Северна Кореја, исто така, е следбеник на тврдиот курс кон Русија, објави „Ројтерс“. Исто така, тој е поранешен амбасадор на САД во Обединетите нации. Болтон е трет советник за национална безбедност на Трамп во последните 14 месеци. Оваа последна промена во администрацијата на Трамп доаѓа десет дена по смената на државниот секретар Рекс Тилерсон на чие место е поставен поранешниот директор на ЦИА, Мајк Помпео.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го смени советникот за национална безбедност, Х.Р. Мекмастер, и на негово место го постави Џон Болтон. Како што тоа го направи и неколку пати претходно, Трамп за смената во неговиот кабинет ја извести јавноста преку „Твитер“. „Драго ми е да најавам дека од 9 април Џон Болтон ќе биде мој нов советник за национална безбедност“, напиша Трамп. Болтон бил член на владата на претседателот на Џорџ Буш помладиот и коментатор на американската телевизија „Фокс њуз“. Болтон (69) кој заговарал употреба на воена сила против Иран и Северна Кореја, исто така, е следбеник на тврдиот курс кон Русија, објави „Ројтерс“. Исто така, тој е поранешен амбасадор на САД во Обединетите нации. Болтон е трет советник за национална безбедност на Трамп во последните 14 месеци. Оваа последна промена во администрацијата на Трамп доаѓа десет дена по смената на државниот секретар Рекс Тилерсон на чие место е поставен поранешниот директор на ЦИА, Мајк Помпео.
| | веќе видена | слични

Директорот на ЦИА Мајк Попео и советникот за национална безбедност на американскиот претседател Трамп, Херберт Мекмастер, изјавија дека САД и нивните сојузници не можат веќе да стојат настрана, додека Северна Кореја продолжува да развива интерконтинентални балистички ракети со нуклеарна боева глава. Тие оценија дека воениот судир со Северна Кореја може да се избегне, но предупредија, дека можноста за војна сега е поголема од пред десет години. Помпео и Мекмастер ја поддржаа острата реторика на американскиот претседател Доналд Трамп во врска со Северна Кореја. Мекнмастер додаде дека администрацијата на Трамп била подготвена на воена акција против Северна Кореја ако таа биде неопходна.
| | веќе видена | слични

Директорот на ЦИА Мајк Попео и советникот за национална безбедност на американскиот претседател Трамп, Херберт Мекмастер, изјавија дека САД и нивните сојузници не можат веќе да стојат настрана, додека Северна Кореја продолжува да развива интерконтинентални балистички ракети со нуклеарна боева глава. Тие оценија дека воениот судир со Северна Кореја може да се избегне, но предупредија, дека можноста за војна сега е поголема од пред десет години. Помпео и Мекмастер ја поддржаа острата реторика на американскиот претседател Доналд Трамп во врска со Северна Кореја. Мекнмастер додаде дека администрацијата на Трамп била подготвена на воена акција против Северна Кореја ако таа биде неопходна.
| | веќе видена | слични

Наместо решение, САД со жестока реторика кон глобалните нуклеарни сили Иран и Северна Кореја. Иранскиот претседател Рохани го осуди мешањето на Вашингтон во политиката на другите земји, а шефот на дипломатијата Џавад Зариф изрази незадоволство од најавените ригорозни санкции од САД. Неговиот американски колега Мајк Помпео нагласи дека се можни нови чекори само доколку Техеран се подготви за огромни промени. „ Претседателот Трамп се повлече од иранскиот нуклеарен договор бидејќи не успеа да ја гарантира безбедноста на американскиот народ од ризикот. Нуклеарната спогодба не го дистанцираше Иран од амбициите за развој на нуклеарниот сектор и за регионалната хегемонија. Лидерите го искористија како почетна точка за нивниот марш низ Блискиот исток. Ние ќе наметнеме финансиски притисок врз режимот, серија најстроги санкции во историјата. Иран веќе никогаш нема да има „карт бланш“ да доминира на Блискиот Исток “, изјави амерканскиот државен секретар, Мајк Помпео . По кусото затишје и оптимизмот за конечна разврска ...
| | веќе видена | слични

Германскиот министер за надворешни работи Кристофер Бургер денеска апелираше на воздржаност на лидерите на САД и на Иран по заострената реторика помеѓу ...
| | веќе видена | слични

САД соопштија дека испратиле повеќе авиони бомбардери Б-52 на Блискиот Исток како одговор на евентуален планиран напад од Иран. Во понеделникот ...
| | веќе видена | слични

САД не целеле на Европа кога се повлекоа од иранскиот нуклеарен договор минатата неделаСе уште не ставени во фиока акредитиви на новоименуваниот амбасадоро на САД Ричард Гренал во германското МНР, тој на својот Твитер објавил дека германски компании кои работат со Иран, треба да се повлечат, во спротивно ќе трпат последици.Логично што после неговата најава за евентуални санкции кон компании не само од Германија туку и компании од Европа кои работат со Иран, официјално се огласија и САД, односно советникот за национална безбедност во Белата куќа Џон Болтон."Можно е. Зависи од однесувањето на другите влади", рекол Болтон за ЦНН.Повлекувањето од нуклеарниот договор со Иран од 2015 година, американскиот претседател Доналд Трамп ги вознемири европските сојузници на Вашингтон кои сметаат дека иако договорот не е идеален засега гарантира дека Иран нема да дојде до атомска бомба и дека сакаат да продолжат со работење на свои компании во таа земја.Американскиот државен секретар Мајк Помпео се надева дека САД и Европа ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно во четвртокот го протресе својот надворешнополитички тим, заменувајќи го Херберт Рејмонд Мекмастер како советник за национална безбедност со Џон Болтон, кого го сметаат за „јастреб“ кој заговараше употреба на воена сила против Северна Кореја и Иран. Одлуката, објавена на Twitter и во соопштение на Белата куќа, доаѓа помалку од една седмица по смената на државниот секретар Рекс Тилерсон кого ќе го замени директорот на Централната разузнавачка агенција (CIA), Мајк Помпео. Промената на најблиските соработници покажува дека претседателот Трамп, кој е на должност 14 месеци, се опкружува со луѓе кои се залагаат со неговите ставови и коишто веројатно ќе водат потврда надворешна политика. Што тоа значи за најавената средба на Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун засега не е познато. Двајцата челници би требало да се сретнат до крајот на мај, а точниот датум и местото уште не се одредени. Именувањето на Болтон може да го осуди на пропаст и онака загрозен ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...