Повеќе вести како оваа (25)


Американските вооружени сили ја потврдија својата загриженост од можните закани кон своите војници во Ирак од силите кои што ги поддржува Иран. Поради тоа, ...
| | веќе видена | слични

Вооружените милиции на ирачките Курди пешмерга зазеле територија од над 100 квадратни километри, што досега беше под контрола на Исламска држава (ИД) во Ирак, соопшти генерал Џејмс Тери, командантот на воената операција на САД и сојузниците „Непоколеблива решителност“ (Inherent Resolve) против оваа радикална група, пренесе ТАСС. Американскиот генерал, на прес конференција во Пентагон, забележа дека курдските војници тоа го постигнале со помош на силите на меѓународната коалиција. Тери додаде дека оваа поддршка конкретно се состои од над 50-те воздушни напади во последните денови, што се изведени од авијацијата на сојузниците во реонот на Синџар, во северозападен Ирак, во близина на границата со Сирија, соопшти ТАСС. Американскиот генерал на средбата со новинарите изрази мислење дека на американските сили, кои учествуваат во операцијата во Сирија и Ирак, ќе им бидат неопходни минимум три години за да постигнат превласт во војната против ИД. На прашањето за реалната ситуација на терен, тој изјави дека првите ...
| | веќе видена | слични

Вооружените милиции на ирачките Курди пешмерга зазеле територија од над 100 квадратни километри, што досега беше под контрола на Исламска држава (ИД) во Ирак, соопшти денеска генерал Џејмс Тери, командантот на воената операција на САД и сојузниците „Непоколеблива решителност“ (Inherent Resolve) против оваа радикална група, пренесе ТАСС. Американскиот генерал, на прес конференција во Пентагон, забележа дека курдските војници тоа го постигнале со помош на силите на меѓународната коалиција. Тери додаде дека оваа поддршка конкретно се состои од над 50-те воздушни напади во последните денови, што се изведени од авијацијата на сојузниците во реонот на Синџар, во северозападен Ирак, во близина на границата со Сирија, соопшти ТАСС. Американскиот генерал на средбата со новинарите изрази мислење дека на американските сили, кои учествуваат во операцијата во Сирија и Ирак, ќе им бидат неопходни минимум три години за да постигнат превласт во војната против ИД. На прашањето за реалната ситуација на терен, тој изјави ...
| | веќе видена | слични

Силите на коалицијата предводена од САД се пошегуваа со ИСИС со снимка објавена на интернет, а на која едно возило на терористите е погодено од проектил, пишува Меил Онлајн. На снимката се гледа камион на ИСИС како забрзува на автопат во пустина недалеку од градот Кајарах во Ирак. Но, возилото во тој момент е погодено од проектил и се се завршува со голема експлозија. Со црно белото видео доаѓа и натписот „можеш да бегаш, но не можеш да се сокриеш“ што претставува закана, но и потсмевање кон терористите. ICYMI: When can't quite get up to 88 mph... MORE STRIKES: — Inherent Resolve (@CJTFOIR)
| | веќе видена | слични

Вашингтон нареди повлекување на својот персонал што не е неоходен од Ирак, соопшти Амбасадата на САД во Багдад во средата, пренесува „РТ“. Овој чекор следи по ...
| | веќе видена | слични

„NY TIMES“ публицирал измислени докази за да ја продаде приказната за Третата светска војна. На сликите на неодамнешно издание се прикажува група на припадник на специлајните сили во Грузија, а не руски специјалци. Сликата е уште од 2008 година. NY TImes се извини на јавноста за лагата во Ирак и хушкањето и манипулациите со информирањето преку мејнстрим медиумите во Сирија поврзани со хемиското оружје. Манипулацијата и лажните американски известувања од масовните медиуми и хушкањето на војната продолжува сега за Украина... „NY TIMES“ публицирал измислени докази за да ја продаде приказната за Третата светска војна. На сликите на неодамнешно издание се прикажува група на припадник на специлајните сили во Грузија, а не руски специјалци. Сликата е уште од 2008 година. NY TImes се извини на јавноста за лагата во Ирак и хушкањето и манипулациите со информирањето преку мејнстрим медиумите во Сирија поврзани со хемиското оружје. Манипулацијата и лажните американски известувања од масовните медиуми и ...
| | веќе видена | слични

Силите на коалицијата предводена од САД си играат мајтап со Исламска држава во снимка објавена на интернет, а на која возило на терористичката група е погодено од проектил, пишува Mail Online. На снимката се гледа камион на ИД како забрзува на автопат во пустина во близина на градот Кајараха во Ирак. Но, во истиот момент автомобилот е погоден од проектил и се` завршува со голема експлозија. Со црнобелото бидео доаѓа и натпис „можеш да бегаш, но не можеш да се сокриеш“, што е закана, но и играње мајтап со екстремистите. ICYMI: When #daesh can't quite get up to 88 mph... MORE STRIKES: https://t.co/CLKyzCpYqQ #defeatdaesh #bttf pic.twitter.com/ZLaQJXTD7D — Inherent Resolve (@CJTFOIR) September 3, 2016
| | веќе видена | слични

Пентагон поведе истрага за утврдување на причините за смртта на 19-годишниот американски морнар Конор Макуаги во Црвеното Море, кој учествувал во операцијата „Непоколеблива решителност“ (Inherent Resolve) во Ирак против екстремната сунитска организација Исламска држава (IS), соопшти во саботата министерството за одбрана на САД. „Министерството за одбрана денеска соопшти за смртта на еден морнар во операцијата… Се спроведува истрага во врска со инцидентот“, се наведува во соопштението. Морнарот почнал во четвртокот, на 26-ти мај, како последица од здобиена повреда која „не е поврзана со рани од борбени активности“ во Црвеното Море. Воена операција на вооружените сили на САД, кои ја предводат меѓународната коалиција, во Ирак против џихадистичката Исламска држава започна на 8-ми август 2014 година.
| | веќе видена | слични

Пентагон поведе истрага за утврдување на причините за смртта на 19-годишниот американски морнар Конор Макуаги во Црвеното Море, кој учествувал во операцијата „Непоколеблива решителност“ (Inherent Resolve) во Ирак против екстремната сунитска организација Исламска држава (IS), соопшти во саботата министерството за одбрана на САД. „Министерството за одбрана денеска соопшти за смртта на еден морнар во операцијата... Се спроведува истрага во врска со инцидентот“, се наведува во соопштението. Морнарот почнал во четвртокот, на 26-ти мај, како последица од здобиена повреда која „не е поврзана со рани од борбени активности“ во Црвеното Море. Воена операција на вооружените сили на САД, кои ја предводат меѓународната коалиција, во Ирак против џихадистичката Исламска држава започна на 8-ми август 2014 година.
| | веќе видена | слични

Пентагон поведе истрага за утврдување на причините за смртта на 19-годишниот американски морнар Конор Макуаги во Црвеното Море, кој учествувал во операцијата „Непоколеблива решителност“ (Inherent Resolve) во Ирак против екстремната сунитска организација Исламска држава (IS), соопшти во саботата министерството за одбрана на САД. „Министерството за одбрана денеска соопшти за смртта на еден морнар во операцијата... Се спроведува истрага во врска со инцидентот“, се наведува во соопштението. Морнарот почнал во четвртокот, на 26-ти мај, како последица од здобиена повреда која „не е поврзана со рани од борбени активности“ во Црвеното Море. Воена операција на вооружените сили на САД, кои ја предводат меѓународната коалиција, во Ирак против џихадистичката Исламска држава започна на 8-ми август 2014 година.
| | веќе видена | слични

Американското воено присуство во Персиски Залив некогаш беше сериозна закана, сега е можност, ако тргнат на нас да ги удриме право во глава, изјави командантот ...
| | веќе видена | слични

Владејачката коалиција во Ирак го повикуваа премиерот Хајдер ал Абади да побара руски воздушни напади врз „Исламска држава“, која контролира значителен дел од територијата во земјата, изјавија денеска нивни претставници. Претседателот на Советот на генералштабовите на американските вооружени сили генерал Џозеф Данфорд рече за време на посетата на Багдад вчера, дека Ирак ги уверил САД, дека нема да бара вакви напади. Абади, неговата Влада и милициите поддржани од Иран, изразуваат разочарување од темпото и опсегот на американската операција врз ИД, и најавија дека планираат да се потпрат на Русија. Русија, Иран, Сирија и Ирак формираа разузнавачки центар во Багдад со цел да го зајакнат отпорот против ширењето на Исламска држава во регионот.
| | веќе видена | слични

Владејачката коалиција во Ирак и влијателни шиитски милиции го повикуваат премиерот Хајдер ал Абади да побара руски воздушни напади врз „Исламска држава“, која контролира значителен дел од територијата во земјата, изјавија денеска нивни претставници.Претседателот на Советот на генералштабовите на американските вооружени сили генерал Џозеф Данфорд рече за време на посетата на Багдад вчера, дека Ирак ги уверил САД, дека нема да бара вакви напади.Абади, неговата Влада и милициите поддржани од Иран, изразуваат разочарување од темпото и опсегот на американската операција врз ИД, и најавија дека планираат да се потпрат на Русија.Русија, Иран, Сирија и Ирак формираа разузнавачки центар во Багдад со цел да го зајакнат отпорот против ширењето на Исламска држава во регионот.
| | веќе видена | слични

„NY TIMES“ публицирал измислени докази за да ја продаде приказната за Третата светска војна. На сликите на неодамнешно издание се прикажува група на припадник на специлајните сили во Грузија, а не руски специјалци. Сликата е уште од 2008 година. NY TIme s се извини на јавноста за лагата во Ирак и хушкањето и манипулациите со информирањето преку мејнстрим медиумите во Сирија поврзани со хемиското оружје. Манипулацијата и лажните американски известувања од масовните медиуми и хушкањето на војната продолжува сега за Украина...
| | веќе видена | слични

Саудискиот генерал Ахмед ал Асири го предупреди денеска официјален Техеран дека е „дојдено време да се смени однесувањето на Иран во регионот“, не споменувајќи притоа како ќе се изврши „дисциплинирањето“. Во интервју за Би-Би-Си, генералот Ал Асири изјави дека „мора да се запре мешањето на иранските власти во соседните земји“, како Ирак, Сирија и Јемен. Овој бригаден генерал на саудската армија, кој е ангажиран како специјален советник во Министерството за одбрана на Саудиска Арабија, порача дека „Иран ќе мора да се врати во неговите граници“. Шиитски Иран и сунитската вехабистичка Саудиска Арабија се повеќедецениски ривали во битката за политичко и религиозно влијание во регионот на Блискиот Исток. Предупредувањето од Ријад доаѓа речиси во исто време со одлуката на новата Администрација во Вашингтон за воведување санкции кон Техеран, како последица на извршената ракетна проба на иранската армија и во период кога САД испраќаат еден разурнувач близу до брегот на Јемен, со цел, како што најавија, да обезбедат ...
| | веќе видена | слични

Саудискиот генерал Ахмед ал Асири го предупреди денеска официјален Техеран дека е „дојдено време да се смени однесувањето на Иран во регионот“, не споменувајќи притоа како ќе се изврши „дисциплинирањето“. Во интервју за Би-Би-Си, генералот Ал Асири изјави дека „мора да се запре мешањето на иранските власти во соседните земји“, како Ирак, Сирија и Јемен. Овој бригаден генерал на саудската армија, кој е ангажиран како специјален советник во Министерството за одбрана на Саудиска Арабија, порача дека „Иран ќе мора да се врати во неговите граници“. Шиитски Иран и сунитската вехабистичка Саудиска Арабија се повеќедецениски ривали во битката за политичко и религиозно влијание во регионот на Блискиот Исток. Предупредувањето од Ријад доаѓа речиси во исто време со одлуката на новата Администрација во Вашингтон за воведување санкции кон Техеран, како последица на извршената ракетна проба на иранската армија и во период кога САД испраќаат еден разурнувач близу до брегот на Јемен, со цел, како што најавија, да обезбедат ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...