Повеќе вести како оваа (25)


Актерката Мила Јовович јавно го изрази својот револт по повод законот против абортус, кој беше донесен во државите Џорџија и Алабама. Актерката сподели ...
| | веќе видена | слични

Жените во Полска денеска протестираа против владините мерки за целосна забрана на абортусот. Се уште нема официјални информации за бројот на жените кои протестираа, но организаторите проценуваат дека се придружиле близу 6 милиони жени и го поддржале протестот, објави „Вашингтон пост“. Активистиките беа облечени во црно додека протестираа, а имаше е контра протест на кој учесниците носеа бело. Законите за абортус во Полска се едни од најстрогите во Европа. Жените можат да абортираат само ако бременоста е последица на инцест или силување или пак ако е загрозен животот на трудницата или фетусот. Според новата предложена законска легислатива нема да има исклучоци. Жените кои ќе абортираат ќе се соочат со петгодишна затворска казна. Докторите ќе бидат обвинети на затвор ако се процени дека помагале при абортус. Предлогот е поддржан од католичката црква и десницата во државата. Но, организациите за човекови права, како „Амнести интернешнл“, строго ги критикуваат плановите, велејќи дека е „опасно назадување за ...
| | веќе видена | слични

Жените во Полска денеска протестираа против владините мерки за целосна забрана на абортусот. Се уште нема официјални информации за бројот на жените кои протестираа, но организаторите проценуваат дека се придружиле близу 6 милиони жени и го поддржале протестот, објави „Вашингтон пост“.Активистиките беа облечени во црно додека протестираа, а имаше е контра протест на кој учесниците носеа бело.Законите за абортус во Полска се едни од најстрогите во Европа. Жените можат да абортираат само ако бременоста е последица на инцест или силување или пак ако е загрозен животот на трудницата или фетусот.Според новата предложена законска легислатива нема да има исклучоци. Жените кои ќе абортираат ќе се соочат со петгодишна затворска казна. Докторите ќе бидат обвинети на затвор ако се процени дека помагале при абортус.Предлогот е поддржан од католичката црква и десницата во државата. Но, организациите за човекови права, како „Амнести интернешнл“, строго ги критикуваат плановите, велејќи дека е „опасно назадување за жените и ...
| | веќе видена | слични

Подршшка на жените во Полска поради одлуката целосно да се забарни абортусот денеска дадоа македонските активисти кои излегоа на протест пред амбасадата на Полска во државата. Протестот, наречен „Црн понеделник“ (Black Monday), е во знак на поддршка на Полјачките. Демонстрантите со себе носеа транспаренти на кои пишува „Мое тело, мој избор“, „Надвор од мојата матка“, „Солидарност“. Активистите транспарентите ги закачија на амбасадата. Со ова тие се приклучија на протестите кои се случија во поавеќе градови во светот. Поддршка на жените во Полска дадоа и политичарки од опозицијата. Денеска илјадници жени во Полска не се појавија на работа, тие најавија дека ќе се откажат од работи во домаќинството и ќе апстинираат од секс како протест поради планираните законски измени во земјата за криминализација на сите абортуси. Жените цел ден беа облечени во црно во знак на одбивањето на предложените измени на законот за абортус, а преку воздржувањето од секакви активности, целта е да ја запрат полската економија. ...
| | веќе видена | слични

Жестоката расправа околу законот за абортус во Полска каде што е силно влијанието на католичката црква, ќе продолжи во четвртокот кога парламентот ќе расправа за спротиставените иницијативи, првата за либерализација на законот за абортус и втората за уште построг закон, иако сегашниот се смета за еден од најригоризните во Европа. Владејачката десничарска партија Право и справедливост (PiS), која има мнозинство во парламентот, генерално заговара забрана на абортусот, но нејзините челници се свесни дека голем дел од Полјаците го поддржуваат сегашниот закон. Усвоен во 1993 година, сегашниот закон дозволува абортус само во случаите на силување или инцест, доколку бременоста претставува ризик за здравјето на мајката или доколку фетусот е тешко деформиран. Испитувањето на јавното мнение објавено оваа седмица во списанието Newsweek Polska, покажува дека 74 отсто од Полјаците сакаат актуелниот закон да остане на сила. Меѓутоа, активистите од кампањата „За живот“ би дозволиле абортус само доколку животот на мајката е ...
| | веќе видена | слични

Жестоката расправа околу законот за абортус во Полска каде што е силно влијанието на католичката црква, ќе продолжи во четвртокот кога парламентот ќе расправа за спротиставените иницијативи, првата за либерализација на законот за абортус и втората за уште построг закон, иако сегашниот се смета за еден од најригоризните во Европа. Владејачката десничарска партија Право и справедливост (PiS), која има мнозинство во парламентот, генерално заговара забрана на абортусот, но нејзините челници се свесни дека голем дел од Полјаците го поддржуваат сегашниот закон. Усвоен во 1993 година, сегашниот закон дозволува абортус само во случаите на силување или инцест, доколку бременоста претставува ризик за здравјето на мајката или доколку фетусот е тешко деформиран. Испитувањето на јавното мнение објавено оваа седмица во списанието Newsweek Polska, покажува дека 74 отсто од Полјаците сакаат актуелниот закон да остане на сила. Меѓутоа, активистите од кампањата „За живот“ би дозволиле абортус само доколку животот на мајката ...
| | веќе видена | слични

Жестоката расправа околу законот за абортус во Полска каде што е силно влијанието на католичката црква, ќе продолжи во четвртокот кога парламентот ќе расправа за спротиставените иницијативи, првата за либерализација на законот за абортус и втората за уште построг закон, иако сегашниот се смета за еден од најригоризните во Европа. Владејачката десничарска партија Право и справедливост (PiS), која има мнозинство во парламентот, генерално заговара забрана на абортусот, но нејзините челници се свесни дека голем дел од Полјаците го поддржуваат сегашниот закон. Усвоен во 1993 година, сегашниот закон дозволува абортус само во случаите на силување или инцест, доколку бременоста претставува ризик за здравјето на мајката или доколку фетусот е тешко деформиран. Испитувањето на јавното мнение објавено оваа седмица во списанието Newsweek Polska, покажува дека 74 отсто од Полјаците сакаат актуелниот закон да остане на сила. Меѓутоа, активистите од кампањата „За живот“ би дозволиле абортус само доколку животот на мајката е ...
| | веќе видена | слични

По каталонскиот референдум, за следната година уште една земја најави референдум. Ќе се гласа во мај или јуни идната година, во пресре на посетата на Папата Фрањо. Но, нема да се гласа за отцепување, туку за абортус, чувствително прашање во земјата. Овој референдум е дел од рефрендуми кои планираат да направат измени во Уставот. Абортусот е дозволен само ако е во прашање здравјето на трудницата, а не е дозволен во случај на инцест или силување. Во Ирска „цвета“ пазарот со нелегални абортуси.
| | веќе видена | слични

Неколку илјади луѓе излегоа во саботата на улиците на полската престолнина Варшава на протест против ограничувањето на правото на абортус. Здруженијата за правата на жените го организираа саботниот протест како одговор на предлог законот за целосна забрана на абортусот во Полска, за што наскоро треба да се одржи парламентарна расправа. Премиерката Беата Шидло и челникот на нејзината владејачка партија Право и справедливост (PiS), Јарослав Качински ја поддржуваат забраната за абортусот во земјата која е мнозински католичка. Демонстрантите, меѓу кои биле млади луѓе и семејства со деца, како што пренесуваат агенциите, бараат либерализација на сегашниот закон за да се заштитат трудниците кои ги ризикуваат животите поради нелегалните абортуси. Меѓу транспарентите најчест бил со натписот „Мое тело. Моја одлука“. „Тука сме и во името на жените од помалите градови и од селата, жените кои немаат пари за безбеден абортус во Германија или други земји“, изјавила портпаролката на едно женско здружение за Reuters. ...
| | веќе видена | слични

Транспарентот „#ЦрнПонеделник“ од 15 часот може да се забележи пред полската амбасада во Скопје. Група граѓани, главно облечени во црно, излегоа да се солидаризираат со жените од Полска и да порачаат „Безбеден и достапен абортус за сите!“. Ваквиот собир доаѓа откако се прошири информацијата дека илјадници жени во Полска денеска нема да се појават на работа, ќе се откажат од работи во домаќинството и ќе апстинираат од секс како протест поради планираните законски измени во земјата за криминализација на сите абортуси. Протестот беше најавен во 60 различни полски градови. Полска и досега имаше еден од најрестриктивните закони за абортус во Европа. Прекинот на бременоста беше дозволена само во рана фаза кога е загрозен животот или здравјето на мајката, кога има веројатност бебето да има трајни последици по здравјето и во случај кога бременоста настапила како последица на силување или инцест. Доколку стапат во сила новите измени, сите абортуси би биле криминализирани и жените кои би абортирале би се соочиле со ...
| | веќе видена | слични

Десетина лица облечени во црно денеска протестираа пред Амбасадата на Полска во Македонија. Протестот, кој е наречен „Црн понеделник“ (Black Monday), е во знак на поддршка на Полјачките, кои денеска протестираат поради одлуката целосно да се забрани абортусот. Демонстрантите со себе носеа транспаренти на кои пишува „Мое тело, мој избор“, „Надвор од мојата матка“, „Солидарност“. Откако заврши протестот, демонстрантите ги закачија транспарентите на амбасадата. На својот профил на „Фејсбук“ фотографија објави и заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска. Вакви протести денеска се одржуваат во повеќе градови низ светот. Илјадници жени во Полска денеска нема да се појават на работа, ќе се откажат од работи во домаќинството и ќе апстинираат од секс како протест поради планираните законски измени во земјата за криминализација на сите абортуси. Планирано е жените цел ден да носат црно во знак на одбивањето на предложените измени на законот за абортус, а преку воздржувањето од секакви активности, целта е да ...
| | веќе видена | слични

Избегната е масовна тепачка во понеделникот во центарот на полската престолнина Варшава за време на протестите против заострувањето на националното законодавството за абортусот, кога противничките на прекинот на бременоста се појавиле на местото на одржување на демонстрациите за да ја изразат својата спротивна позиција. Во еден момент во текот на блиската средба меѓу двете спротиставени групи, полицијата морала да интервенира за да ги раздели кога започнале да разменуваат тупаници, пренесува агенцијата ТАСС. „Ние го браниме правото на животот. Ние сме против нацистичката политика на убиство на болните луѓе“, извикувале приврзаничките на построгиот закон за абортусот. „Ние се залагаме за слободата и сакаме самите да носиме одлуки за нашите судбини“, извикувале, пак, приврзаничките на слободата на изборот при прекинот на бременоста, пренесуваат полските медиуми. Протестите во Варшава се одржаа во рамките на вториот Сеполски штрајк на жените. Таа акција започна во неделата и продолжи во понеделникот во повеќе ...
| | веќе видена | слични

Избегната е масовна тепачка во понеделникот во центарот на полската престолнина Варшава за време на протестите против заострувањето на националното законодавството за абортусот, кога противничките на прекинот на бременоста се појавиле на местото на одржување на демонстрациите за да ја изразат својата спротивна позиција. Во еден момент во текот на блиската средба меѓу двете спротиставени групи, полицијата морала да интервенира за да ги раздели кога започнале да разменуваат тупаници, пренесува агенцијата ТАСС. „Ние го браниме правото на животот. Ние сме против нацистичката политика на убиство на болните луѓе“, извикувале приврзаничките на построгиот закон за абортусот. „Ние се залагаме за слободата и сакаме самите да носиме одлуки за нашите судбини“, извикувале, пак, приврзаничките на слободата на изборот при прекинот на бременоста, пренесуваат полските медиуми. Протестите во Варшава се одржаа во рамките на вториот Сеполски штрајк на жените. Таа акција започна во неделата и продолжи во понеделникот во ...
| | веќе видена | слични

Гувернерот на американската сојузна држава Луизијана, Џон Бел Едвардс, синоќа потпиша нов рестриктивен закон за абортус, кој ја забранува процедурата откако ќе ...
| | веќе видена | слични

Илјадници жени во Полска денеска нема да се појават на работа, ќе се откажат од работи во домаќинството и ќе апстинираат од секс како протест поради планираните законски измени во земјата за криминализација на сите абортуси. Планирано е жените цел ден да носат црно во одбивањето на предложените измени на законот за абортус, а преку воздржувањето од секакви активности целта е да ја запрат полската економија. Полска и досега имаше еден од најрестриктивните закони за абортус во Европа. Прекинот на бременоста беше дозволена само во рана фаза кога е загрозен животот или здравјето на мајката, кога има веројатност бебето да има трајни последици по здравјето и во случај кога бременоста настапила како последица на силување или инцест. Доколку стапат во сила новите измени, сите абортуси би биле криминализирани и жените кои би абортирале би се соочиле со затворски казни до пет години. Со затвор би се соочувале и медицинските лица кои би го вршеле или помагале абортусот. Противниците на законот се плашат дека жените кои ...
| | веќе видена | слични

Беспилотно летало со апчиња кои предизвикуваат абортус, која полетала од Франкфурт на Одра во близина на германско-полската граница, слетало во саботата во полското место Слубице. Апчињата, коишто ги испратиле холандски активисти од здружението Women on Waves, веднаш ги земале две Полјачки. Целта на оваа акција била да се предупреди на рестриктивните закони во полска во врска со прекинот на бременоста. Овие апчиња се користат за предизвикување абортус во раниот период на бременоста, Абортусот беше легален во Полска во времето на комунизмот, но е вон законот во повеќето случаи од 1993 година. Дозволен е само во случаи на силување или инцест, тешки малформации на фетусот или доколку во опасност е животот на мајката. Конзервативниот католички дневен весник Nasz Dziennik ја нарече оваа акција „дрон на смртта“. Се огласи и здружението Women on Waves кое соопшти дека полските рестриктивни закони ги терале жените на опасни илегални абортуси, како и дека лекарите и болниците понекогаш не сакаат да извршат абортус ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...