Повеќе вести како оваа (25)


Направете ги најбрзите кифлички кои се топат во уста и шират совршен мирис низ целиот дом. Ова е рецептот: 600 гр брашно 1 прашок за печиво 1 лажичка сол 1 дл масло 1 кисело млеко 1 квасец 2 дл топло млеко 1 јајце за премачкување сусам Квасецот се става во млекото и се остава малку да отстои за да нарасне. Потоа се додаваат сите состојки, освен јајцето и сусамот и се меси тесто. Се развлекува во круг и од него се сечат триаголници кои се виткаат во кифлички. Загрејте ја рерната на 180 степени, а во меѓувреме оставете ги кифличките на плех да отстојат. Премачкајте ги со јајце и печете 15 минути. Додајте им горе и сусам. На здравје! Повеќе рецепти на Gotvi.mk : Кокос кифлички Чоколадни кифлички Слатки кифлички кои се топат во уста Кифли со месо меки како душа Кифлички со кајсии Лиснати кифлички полни кашкавал Интегрални кифлички
| | веќе видена | слични

Вака подготвен компир е хит на Интернет, може да се експериментира, да се додава што сакате по вкус и навистина е брзо, лесно и вкусно. 8-10 компири 45 гр. ...
| | веќе видена | слични

Направете си домашен лек со помош на лушпите од јајца, наместо да ги фрлате. На врв на нож ставете измелени лушпи јајца и измешајте ги со две лажици лимонов ...
| | веќе видена | слични

Брзи кифлички кои нараснуваат додека се загрева рерната. Навистина брз и лесен појадок или мезе за цел ден, ручек за работа или вечера. 600 гр. брашно 1 лажиче сол 1 дл. масло 1 кисела павлака 1 сув квасец 2 дл. топло млеко 1 јајце за премачкување сусам за горе Од сите состојки кои се ставаат во вангла се замесува тесто (освен јајцето и сусам). Се растегнува тестото во круг, се сечат триаголници и се замотуваат кифлички. Се загрева рерната на 180 степени, а за тоа време тие нараснуваат. Се премачкуваат со едно јајце, им се става сусам по желба и се печат додека не поруменат. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече За секоја прослава – Тигар торта ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Вистинска уметност: Рецепт за солена торта
| | веќе видена | слични

Утрото нека започне со кифлички. Ќе замириса домот. ½ л. млеко 800 гр. брашно 1 квасец 1 јајце 1 шолја масло (мала шолја) 1 лажиче сол 1 маргарин Се раствора ...
| | веќе видена | слични

Вкусен ручек на трпеза од само неколку состојки. Направете супер вкусен ручек со млади компирчиња. 1 кг. млад компир 1 литар млеко 2 лажици сецкан магдонос 100 гр. маргарин вегета Компирите се чистат и сечат на пола и се ставаат во огноотпорен сад, а врз нив се става млеко. Се става и сечен магдонос и вегета. Ставете ја тавата да се пече во рерна, а кога компирот малку ќе омекне, ставете и маргарин, па допечете на 200 степени. Компирите се готови кога ќе изврие млекото. Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Мусака со спанаќ Мусака од карфиол Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко
| | веќе видена | слични

Направете вкусни домаќински кифлички во вашиот дом. Ова е рецептот: ½ кг. брашно 1 лажиче шеќер 1 квасец 100 мл. топла вода 100 мл. топло млеко 50 гр. растопен маргарин 1 лажичка оцет 1 јајце сусам Квасецот се става со шеќер и 50 милилитри вода да се активира, па во меѓувреме во вангла се ставаат брашното, сол, надојдениот квасец, млекото и оцет, маргарин и водата, па се замесува тесто. Намачкајте ја ванглата со малку масло, па оставете го тестото еден час да нарасне. Повторно се замесува малку, се прават топчиња и се расукуваат, па се прават кифли и се оставаат малку да нараснат, а потоа се загрева рерната на 200 степени , се премачкуваат со изматено јајце и сусам и се печат додека не поруменат. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk : Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб кој не дебелее Појадок во шолја Појадок со кој ќе топите килограми
| | веќе видена | слични

Вкусен ручек со пилешко и кисело млеко. Ова е рецептот: 1 кг. пилешко 2 шолји кисело млеко 2-3 кисели краставички брашно сол Се обработува месото со чекан, се ...
| | веќе видена | слични

Направете вкусна мусака со компири и спанаќ. Ова е рецептот: 800 гр. компир 400 гр. спанаќ 200 гр. сирење 3 дл. млеко 2 јајца масло магдонос 2 моркови бибер сол вегета Се лупи и ренда компирот, а потоа се става сол и бибер, а спанаќот кратко се обарува во солена вода, па се цеди и сецка ситно. Сирењето се ренда крупно, заедно со лупените моркови. Се сече ситно магдоносот. На малку масло се пржи компирот, се става половина во огноотпорен сад со масло, па спанаќ, па компир. Се матат во сад јајцата со млеко, моркови и магдонос, како и зачини и се става тоа преку мусаката. Се пече на 250 степени додека не порумени. Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Мусака со спанаќ Мусака од карфиол Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко
| | веќе видена | слични

Што мислите може ли да се направи пица од тестенини? Можеби во Италија не се спојуваат овие две намирници, но со мал експеримент ние ќе направиме деликатес. 200 гр. тестенини 300 гр. кечап 2 дл. кисела павлака 2 јајца 8 парчиња пилешка шунка 150 гр. кашкавал 2 лажички оригано 50 мл. маслиново масло малку сол Тестенините се варат во солена вода, па се цедат и се става маслиново масло, па се ставаат на хартија за печење и се распоредуваат тестенините. Се мешаат во сад кечапот со киселата павлака и јајца, па се премачкуваат макароните со оваа смеса. Се ставаат парчињата салама горе, па се ренда и кашкавалот. Се пече на 200 степени додека не порумени. Се вади од рерна кратко, се ставаат сол и оригано и се враќа уште малку. Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Мусака со спанаќ Мусака од карфиол Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук
| | веќе видена | слични

Рецепт за меки и превкусни домашни кифлички. Потребни состојки: 1 кг брашно 40 гр квасец 2 лажички шеќер 2 јајца 150 мл масло за јадење 100 мл млеко 2 лажички сол 300 мл вода 1 јајце за премачкување 100 гр маргарин 50 гр сусам Начин на подготовка: Квасецот се разматува со 1 чаша топла вода се додаваат шеќерот и 2 лажици од брашното и се остава да стасува. Стасаниот квасец се замесува со брашното,јајцата,маслото за јадење,млекото,солта и остатокот од водата.Убаво се меси додека не се добие мазно тесто,кое се остава на топло да нарасне за една половина од волуменот. Тестото се дели на 8 дела,се обликуваат топчиња.Се расукуваат во тркалезна кора,се сечат зрачесто на 8 дела и се виткаат кифлички. Се редат на подмачкана тепсија и се оставаат на топло околу 20 мин.Се премачкуваат со 1 разматено јајце,се посипуваат со сусам,меѓу нив се ставаат парченца маргарин и с епечат на темп од 220 до 250 степени околу 20 мин.
| | веќе видена | слични

Направете посебна мусака со мелено месо и макарони. Ова е деликатесот: 1 кг. мелено месо 400 гр. макарони 1 кромид 2 домати малку магдонос 1 лажиче црвен пипер бибер сол 2 лажици масло нане 2 јајца 1 шолја павлака Во 1 литар вода се става една лажица масло и сол, па се варат макароните на вообичаен начин. Се сече ситно кромидот, се пржи на масло, заедно со меленото месо, сол, бибер и црвен пипер, ситно сечен домат, нане и магдонос. Се става смесата со месото кога ќе биде готова, над исцедените макарони ставени во тава. Се става вода речиси до пола на тавата и се пече на 200 степени додека водата не испари. На крај се ставаат изматени јајца со кисело млеко, па се пече уште 10 минути да се стврдне преливот. Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Мусака со спанаќ Мусака од карфиол Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...