Повеќе вести како оваа (25)

САД играат „многу опасна игра“ во обидите да го вовлечат Иран во непотребна војна, изјави Хамид Баеидинеџад, амбасадорот на Иран во Велика Британија, јавува ...
сите 159 | | | веќе видена

Иранските пратеници го отфрлија планот, предложен од Обединетите нации, за извезување на поголем дел од иранскиот нискозбогатен ураниум во странство заради натамошно збогатување. Претседателот на парламентарната Комисија за национална безбедност Аладин Боруџерди изјави дека Парламентот целосно се противи на идејата за извоз на нискозбогатен ураниум од Иран во друга држава во замена за нуклеарно гориво. Оваа позиција ја става под знак прашалник веројатноста дека Иран ќе го одобри предлогот на ОН, кој предвидува Техеран да испрати во Русија до крајот на годината 70 проценти од својот нискозбогатен ураниум.
| | веќе видена | слични

Иранскиот врховен лидер појасни дека не се однесува кон народот, туку кон американската политика, објави на неговата официјална интернет - страница. Ајатолах Али Каменеи, дискутирал за овој слоган за време на средба со ирански ученици, пред јубилејот од заземањето на американската амбасада во Техеран, на 4-ти ноември, 1979 година. Милитантни студенти извршија напад врз објектот и заробија 52 Американци, кои ги држеа во заробеништво - 444 дена. Од тој датум, двете земји немаат дипломатски односи. Сегашниот претседател Хасан Рухани, се обиде да ги поправи односите, вклучувајќи го и склучувањето на важниот нуклеарен договор, којшто беше постигнат со светските сили изминатото лето. Каменеи изјави дека „суштината на слоганот не е смрт за американскиот народ. Тој се однесува на американската политика и ароганција“, изјави тој и додаде дека слоганот има „силна поддршка“ во Иран. Каменеи и други „тврдокорни сили“ од иранската власт, се сомневаат во намерите на САД и на нејзината политика гледаат како закана по ...
| | веќе видена | слични

Али Хамнеи порача дека преговарањето со американската влада е „отровно“ затоа што тоа не се добронамерни луѓе и не почитуваат ништо. Според врховниот лидер на ...
| | веќе видена | слични

Врховниот лидер на Иран, Али Хамнеи изрази благодарност до новиот претседател на САД Доналд Трамп за тоа дека го открил „вистинското лице на Америка“. “Благодарни сме му на овој господин ... тој гo покажа вистинското лице на Америка“, изјавил Иранскиот врховен водач ајатолахот Али Каменеи во говорот пред воени офицери, во Техеран. „Она што го кажуваме повеќе од 30 годиниа - дека постои политичка, економска, морална и социјална корупција во владејачкиот систем на САД - овој господин дојде и да го покажа откриеното во изборите и по нив“, коментира Каменеи .
| | веќе видена | слични

На состанок на главните советници за безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, кој бил одржан минатиот четврток, вршителот на должност министер за ...
| | веќе видена | слични

На состанок на главните советници за безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, кој бил одржан минатиот четврток, вршителот на должност министер за ...
| | веќе видена | слични

На состанок на главните советници за безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, кој бил одржан минатиот четврток, вршителот на должност министер за ...
| | веќе видена | слични

Заменик командантот на Револуционерната гарда на Иран изјавил дека американската флота во Заливот е веќе во дострелот на иранските ракети, додавајќи дека САД ...
| | веќе видена | слични

На состанок на главните советници за безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, кој бил одржан минатиот четврток, вршителот на должност министер за ...
| | веќе видена | слични

На состанок на главните советници за безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, кој бил одржан минатиот четврток, вршителот на должност министер за ...
| | веќе видена | слични

На состанок на главните советници за безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, кој бил одржан минатиот четврток, вршителот на должност министер за ...
| | веќе видена | слични

На состанок на главните советници за безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, кој бил одржан минатиот четврток, вршителот на должност министер за ...
| | веќе видена | слични

Разговорите следат по сомнежите дека Иран е одговорен за минатонеделните напади на две саудиски нафтени станици, како и претходно саботирање на четири танкери ...
| | веќе видена | слични

Иран ќе „одговори со целата моќ“ на секоја агресија или воена закана од САД и Израел, изјави денеска врховниот ирански водач ајатолах Али Хаменеи во обраќање пред офицери од армијата. Израелски претставници во изминатите денови ја истакнаа можноста за воен напад врз ирански нуклеарни постројки, а Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) изрази во извештајот објавен во вторникот „сериозни стравувања“ за „можни воени размери“ на иранската нуклеарна програма. - Непријателите, особено САД, нивните слуги и ционистичкиот режим, треба да знаат дека иранската држава не сака да напаѓа ниту една земја, но ќе одговори на секоја воена агресија и на секоја закана, така што агресорите да бидат уништени одвнатре“, изјави ајатолах Хаменеи. - Иранскиот народ не е народ, кој ќе биде скршен и пасивно ќе се помири да биде заплашуван од кревки материјалистички сили, разјадувани одвнатре од црви, истакна духовниот лидер на муслиманите во Иран.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД ќе ја прифати иницијатива на Иран доколку сака преговори. – Ако сакаат да разговараат, јас сум ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД ќе ја прифати иницијатива на Иран доколку сака преговори. – Ако сакаат да разговараат, јас сум ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД ќе ја прифати иницијатива на Иран доколку сака преговори. – Ако сакаат да разговараат, јас сум ...
| | веќе видена | слични

Реакцијата на Техеран на каква било воена акција против Иран ќе биде „многу остра“, изјави иранскиот врховен лидер, ајатолах Али Хамнеи. Тој истакна дека научил оти иранските непријатели се обидуваат да го вовлечат Иран во војна. Хамнеи, исто така, нагласи дека Иран нема да се согласи со никакви „неразумни барања“ од страна на шесте светски сили со кои преговара за ограничување на својата нуклеарна програма. - Доколку биде потребно Иран е подготвен да го продолжи крајниот рок за постигнување на овој договор - изјави портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Марзиех Афхам. Тој најави дека Техеран нема да се согласи со барањата на Западот во врска со инспекцијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Преговорите за иранската нуклеарна програма продолжуваат денеска во Виена. Двете страни во разговорите на 2 април во Лозана постигнаа рамковен договор за ограничување на иранската нуклеарна програма во замена за постепено ублажување на меѓународните санкции кон оваа земја. Засега ...
| | веќе видена | слични

Повлекувањето на претседателот на САД, Доналд Трамп од нуклеарниот договор со Иран би можело да предизвика воен судир и да ја влоши кризата со Северна Кореја, предупреди денеска министерот за надворешни работи на Германија Зигмар Габриел на самитот на мали и средни претпријатија во Луксембург. - Како Европејци, многу сме загрижени од тоа што одлуката на претседателот на САД би можела да не врати назад во воен судир со Иран, рече Габриел. Тој најави дека ќе разговара со своите колеги од ЕУ во врска со тоа како да се спаси нуклеарниот договор од 2015 година, кој, покрај Иран, го потпишаа и Велика Британија, Франција, Германија, Русија, Кина и ЕУ.
| | веќе видена | слични

Повлекувањето на претседателот на САД, Доналд Трамп од нуклеарниот договор со Иран би можело да предизвика воен судир и да ја влоши кризата со Северна Кореја, предупреди денеска министерот за надворешни работи на Германија Зигмар Габриел на самитот на мали и средни претпријатија во Луксембург.– Како Европејци, многу сме загрижени од тоа што одлуката на претседателот на САД би можела да не врати назад во воен судир со Иран, рече Габриел.Тој најави дека ќе разговара со своите колеги од ЕУ во врска со тоа како да се спаси нуклеарниот договор од 2015 година, кој, покрај Иран, го потпишаа и Велика Британија, Франција, Германија, Русија, Кина и ЕУ.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...