Повеќе вести како оваа (25)

Адвокатот и поборник за легализација на канабисот, Јанаки Митровски, го осуди пратеникот Павле Богоевски за замјување на јавноста. Митровски повтори дека ...
сите 10 | | | веќе видена

Адвокатот и поборник за легализација на канабисот Јанаки Митровски го осуди пратеникот Павле Богоевски за замјување на јавноста.Митровски повтори дека маслото ...
| | веќе видена | слични

Јанаки Митровски, адвокат на Моника Ристовска која неколкупати беше приведувана за производство и дистрибуција на опојни дроги но и еден од борците за ...
| | веќе видена | слични

Откако пред два дена во јавноста излезе „бомба”, односно аудио снимка на која може да се слушне како пратеникот Павле Богоевски, поранешен активист на Шарена ...
| | веќе видена | слични

Комисијата за економски прашања на Собранието одржа јавна расправа на тема: „Економските и здравствените придобивки од легализација на канабисот во Република ...
| | веќе видена | слични

Декриминализација на употребата на канабисот може да има економски бенефит за граѓаните, за земјоделството и за државата, порача учесниците на јавната расправа ...
| | веќе видена | слични

Декриминализација на употребата на канабисот може да има економски бенефит за граѓаните, за земјоделството и за државата, порача учесниците на јавната расправа ...
| | веќе видена | слични

Декриминализација на употребата на канабисот може да има економски бенефит за граѓаните, за земјоделството и за државата, порача учесниците на јавната расправа ...
| | веќе видена | слични

Декриминализација на употребата на канабисот може да има економски бенефит за граѓаните, за земјоделството и за државата, порача учесниците на јавната расправа ...
| | веќе видена | слични

Декриминализација на употребата на канабисот може да има економски бенефит за граѓаните, за земјоделството и за државата, порача учесниците на јавната расправа ...
| | веќе видена | слични

Декриминализација на употребата на канабисот може да има економски бенефит за граѓаните, за земјоделството и за државата, порача учесниците на јавната расправа ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 22 февруари 2019 (МИА) – Декриминализација на употребата на канабисот може да има економски бенефит за граѓаните, за земјоделството и за државата, ...
| | веќе видена | слични

По признанието на пратеникот Павле Богоевски дека во снимениот разговор не договарал продажба на кокаин, туку на масло од канабис (по нелегален пат), бројни ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот Павле Богоевски вели дека неговиот разговор објавен вчера на руската социјална мрежа „Вконтакте“ е нелегално снимен од таксист пред неколку месеци и ...
| | веќе видена | слични

Адвокатот и основач на здружението за канабис и зелени политики „Билка“, Јанаки Митровски, во дебата на „ 360 Степени “, зборуваше за моделите на легализација ...
| | веќе видена | слични

Здружението за канабис и зелени политики и Здружението на млади кривичари на 12 декември организираа научна расправа на тема „Легализација на канабисот – ДА или НЕ?“ на која ќе учествуваат адвокатот Јанаки Митровски, судијата Владимир Туфегџиќ, јавната обвинителка Ленче Ристоска, професорите Александра Деаноска, Драгана Кипријановска и Никола Тупанчевски. „На темата поканетите ќе ја посочат потребата од измена на наркоинкриминациите“, пишува во поканата.
| | веќе видена | слични

Канабисот за медицински цели ќе биде легален на македонскиот пазар од февруари 2016 година. Иако сметаат дека се работи за значаен исчекор, граѓанските здруженија кои што се занимаваат со оваа тематика, се скептични околу ефективноста на законските решенија и реалната корист за пациентите, наспроти профитот за фармацевтските компании. Предлог-законот предвидува канабис да можат да одгледуваат само правни лица и тоа под строго контролирани услови, а финалните продукти од канабис ќе одат и за извоз, пишува утрешен „Слободен печат“. - Малку ЕПП за министерството, малку фалби од доктори и фармацевти (кои буквално до вчера врескаа дека канабисот е штетна психотропна супстанца) и замолкнување на секоја иницијатива која мисли поинаку. За жал, основано се поставува прашањето дали е ова легализација на канабис во медицински или во предизборни цели? – вели за „Слободен печат“ адвокатот Јанаки Митровски, кој магистрирал на темата „Легализација како начин на сузбивање на трговијата со наркотици“. Тој смета дека сега ...
| | веќе видена | слични

Научна расправа на темата “Легализација на канабис, да или не?”, ќе се оддржи во вторник, на Правниот факултет Јустинијан Први во Скопје. На расправата, шестмина панелисти, обвинителката Ленче Ристоска, судијата Владимир Туфегџиќ, професорите Никола Тупанчевски и Александра Деаноска, адвокатот Јанаки Митровски и доктор Драгана Кипријановска ќе ги изнесат своите ставови за легализацијата на канабисот. Научната расправа е во организација на Здружението за канабис и зелени политики „БИЛКА“- Скопје и Здружението на млади кривичари.
| | веќе видена | слични

Норвешкиот парламент го декриминализираше канабисот за лична употреба до 15 грама, а на корисниците им се пружа медицинска помош наместо санкции и глоби. Израел го класифицираше одгледувањето на медицински канабис како земјоделска гранка, а одгледувачите добиваат средства и обуки како сите фармери. Во Вашингтон, произведителите, преработувачите и легалните продавници на канабис од 2014 до 2017 година генерирале безмалку 30 милијарди долари. Ова се дел од податоците кои повеќе јавни личности деновиве ги изнесуваат пред македонската јавност, како дел од новата кампања на „Билка“ за декриминализација на канабисот. „Декриминализација СЕГА“ е уште еден обид да се актуелизира нужноста за нови законски решенија, како и многуте потенцијали кои ги нуди ова растение во поглед на негово одгледување, државен прилив на средства, намалување на стапка на криминал и медицински бенефити. Според Јанаки Митровски од Здружението „Билка“, целта е да ја подигне свеста кај граѓаните, но пред се кај надлежните за потреба од ...
| | веќе видена | слични

ЛДП ќе иницира закон со кој ќе се регулира употребата на канабисот во рекреативни и медицински цели. Таа појава постои и не можеме ние да го игнорираме, туку ...
| | веќе видена | слични

Декриминализација на употребата на канабисот може да има економски бенефит за граѓаните, за земјоделството и за државата, порача учесниците на јавната расправа ...
| | веќе видена | слични

Легализација на канабисот, но со строга законска процедура. Ова е ставот на обвинителката Ленче Ристоска која беше една од петте панелисти на трибината „Легализација на канабис, да или не“ што се одржа во организација на Здружението за канабис и зелени политики „Билка“ и Здружението на млади кривичари. Ристоска истакна дека канабисот се смета за опојна дрога од прва категорија и е строго забранет, но нагласи а дека таа е за негова легализација, во строга законска процедура. „Државата би требало да го декриминализира канабисот, но треба сто пати повеќе од сега да врши контрола на опојните дроги“, изјави Ристоска. Таа потенцираше дека не е јасно зошто канабисот е дозволен само за медицински цели, а не и за лична употреба. Ристоска рече дека не е познато и дали употребата на канабис генерира криминалитет. Според , Владимир Туфегџиќ, употребата на канабис е лична одлука на секој поединец и потсети дека во минатото и тутунот се сметал за дрога, а денес е достапен на сите. „Користењето на канабис до 15 грама во ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...