Повеќе вести како оваа (25)

Замир Мехмети, еден од активистите на Шарената револуција, преку социјалните мрежи застана во одбрана на пратеникот Павле Богоевски, за кого вчера беше објавен ...
сите 248 | | | веќе видена

Замир Мехмети, еден од активистите на Шарената револуција, преку социјалните мрежи застана во одбрана на пратеникот Павле Богоевски, за кого вчера беше објавен ...
| | веќе видена | слични

Замир Мехмети, еден од активистите на Шарената револуција, преку социјалните мрежи застана во одбрана на пратеникот Павле Богоевски , за кого вчера беше ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот активист на „Шарената револуција“, Замир Мехмети, застана во одбрана на пратеникот на СДСМ и коалицијата Павле Богоевски, по критиките во врска со ...
| | веќе видена | слични

Замир Мехмети, еден од борците против режимот на Никола Груевски и активист на Шарената револуција, преку социјалните медиуми застана во одбрана на пратеникот ...
| | веќе видена | слични

Замир Мехмети, истакнат борец против режимот на Никола Груевски и активист на Шарената револуција застана во одбрана на пратеникот Павле Богоевски. Тој вели ...
| | веќе видена | слични

По признанието на пратеникот Павле Богоевски дека во снимениот разговор не договарал продажба на кокаин, туку на масло од канабис (по нелегален пат), бројни ...
| | веќе видена | слични

Протестот на „Шарената револуција“ денеска заврши со апсење на активисти. На плоштадот беа приведени актерката Симона Спировска и активистот Павле Богоевски од „Шарена револуција“. „Имаме информација дека се уапсени Павле и Симона. За Павле е прекршочна, а за Симона затоа што немала лична карта кога ја легитимирале. Сега одиме кон полициската станица Беко“, изјави за Стандард.мк., активистот на „Шарена револуција“, Замир Мехмети. Инаку, денеска на протестите полицијата повторно го застана па го пушти комбето на „шарените револуционери“.
| | веќе видена | слични

Полицијата спречи еден од активистите на „Шарената револуција“ во обидот пушти транспарент од Камениот мост и со тоа да исценира инцидент. Според информациите од терен, предводници на групата биле директорот на Паркинзи на општина Центар (ПОЦ) Саша Богдановиќ, истакнатите активисти на шарената револуција Замир Мехмети, Павле Богоевски, синот на актерот Драган Спасов – Дац и други платеници на СОРОС. Тие се обидоа да направат инцидент и да ја испровоцираат полицијата која ги спречи. Целата случка се одвиваше на другата страна од Вардар, карши музејот на ВМРО каде лидерот на владејачката партија Никола Груевски имаше свое обраќање по повод 26 роденден на партијата.
| | веќе видена | слични

Марјан Забрчанец, еден од најактивните во Шарената револуција не планира да се натпреварува за кандидат на изборите. Активистот Замир Мехмети за кого се вели дека ќе биде на пратеничката листа, остро го навредува Тито Петковски. Остри расправии на социјалните мрежи околу пратеничките места на опозицијата. Марјан Забрчанец, еден од најактивните во Шарената револуција на Фејсбук пишува дека не планира да се натпреварува како кандидат на изборите. Активистот Замир Мехмети за кого се шпекулира дека ќе биде на пратеничката листа, остро го напаѓа и навредува Тито Петковски. На социјалните мрежи се отвори жестока дебата околу тоа дали граѓански активисти од Шарената револуција треба да бидат на пратеничките листи на СДСМ. Оваа дискусија се вжешти по изјавата на лидерот на НСДП Тито Петковски, дека ако СДСМ ги стави на кандидатските листи и шарените, треба да отстапи некои од своите пратенички места. Расправијата стигна и до таму што активистот на „шарените", Замир Мехмети напиша дека зборовите на Тито Петковски ...
| | веќе видена | слични

Марјан Забрчанец, еден од најактивните во Шарената револуција не планира да се натпреварува за кандидат на изборите. Активистот Замир Мехмети за кого се вели дека ќе биде на пратеничката листа, остро го навредува Тито Петковски. Остри расправии на социјалните мрежи околу пратеничките места на опозицијата. Марјан Забрчанец, еден од најактивните во Шарената револуција на Фејсбук пишува дека не планира да се натпреварува како кандидат на изборите. Активистот Замир Мехмети за кого се шпекулира дека ќе биде на пратеничката листа, остро го напаѓа и навредува Тито Петковски. На социјалните мрежи се отвори жестока дебата околу тоа дали граѓански активисти од Шарената револуција треба да бидат на пратеничките листи на СДСМ. Оваа дискусија се вжешти по изјавата на лидерот на НСДП Тито Петковски, дека ако СДСМ ги стави на кандидатските листи и шарените, треба да отстапи некои од своите пратенички места. Расправијата стигна и до таму што активистот на „шарените“, Замир Мехмети ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот Павле Богоевски, како претседател на Комисијата за деловнички и имунитетно-мандантни прашања за утре ја закажа седницата на која што треба да се ...
| | веќе видена | слични

Марјан Забрчанец, еден од најактивните во Шарената револуција не планира да се натпреварува за кандидат на изборите. Активистот Замир Мехмети за кого се вели дека ќе биде на пратеничката листа, остро го навредува Тито Петковски.Остри расправии на социјалните мрежи околу пратеничките места на опозицијата. Марјан Забрчанец, еден од најактивните во Шарената револуција на Фејсбук пишува дека не планира да се натпреварува како кандидат на изборите. Активистот Замир Мехмети за кого се шпекулира дека ќе биде на пратеничката листа, остро го напаѓа и навредува Тито Петковски.На социјалните мрежи се отвори жестока дебата околу тоа дали граѓански активисти од Шарената револуција треба да бидат на пратеничките листи на СДСМ. Оваа дискусија се вжешти по изјавата на лидерот на НСДП Тито Петковски, дека ако СДСМ ги стави на кандидатските листи и шарените, треба да отстапи некои од своите пратенички места. Расправијата стигна и до таму што активистот на „шарените", Замир Мехмети напиша дека зборовите на Тито Петковски денес ...
| | веќе видена | слични

Се погласните шпекулации за тоа дека се подготвува терен дел од активистите на Шарената револуција да се најдат на пратеничките листи на СДСМ ја отвори дебатата – што ќе значи тоа за коалиционите партнери од опозицијата. Дебатата се вжешти и на социјалните мрежи. Еден дел од нив оценуваат дека активистите имаат голема заслуга во борбата за проемни и затоа заслужуваат да бидат на пратеничките листи, додека пак други коментираат дека на граѓанскиот сектор треба да биде коректор на политичките елити. Претседателот на НСДП Тито Петковски, вели дека досега тие не биле дел ниту од некакви разговори, а не пак за преговори за учество на шарените во листите. Иако се уште неофицијално, се тврди дека на опозициските изборни листи ќе се најдат претседателката на Хелсиншкиот комитет Уранија Пировска, потоа познатиот активист Павле Богоевски, Марјан Забрчанец, како и Замир Мехмети. Сепак некои од нив велат дека немаат намера да бидат на пратеничките листи на СДСМ. Целиот текст може да го прочитате тука
| | веќе видена | слични

Полицијата спречи еден од активистите на „Шарената револуција" во обидот пушти транспарент од Камениот мост и со тоа да исценира инцидент.Не успеа обидот на таканаречените "шарени револуционери" да исценираат инцидент за време на прославата на 26. роденден на владејачката ВМРО-ДПМНЕ во Музејот на ВМРО.Полицијата спречи еден од активистите на „Шарената револуција" во обидот пушти транспарент од Камениот мост и со тоа да исценира инцидент.Според информациите од терен, предводници на групата биле директорот на Паркинзи на општина Центар (ПОЦ) Саша Богдановиќ, истакнатите активисти на шарената револуција Замир Мехмети, Павле Богоевски, синот на актерот Драган Спасов – Дац и други платеници на СОРОС.Тие се обидоа да направат инцидент и да ја испровоцираат полицијата која ги спречи. Целата случка се одвиваше на другата страна од Вардар, спроти музејот на ВМРО каде лидерот на владејачката партија Никола Груевски имаше свое обраќање по повод 26 роденден на партијата.
| | веќе видена | слични

Демонстрантите од граѓанската иницијатива #Протестирам кои се дел од таканаречената Шарена револуција најавија протест за утре поради неисполнувањето на нивните ултимативни барања. На социјалните мрежи се повикува на масовност под паролата „Ние не простуваме!Ќе има правда, ќе има мир.“ Во најавата е наведено дека нема да дозволат преговори за иднината на граѓаните зад затворени врати и дека се лути и гневни на политичките елити што предолго ги држат граѓаните во статус кво со неуспешни и нетранспарентни преговори без учество на граѓаните. А вечерва во Скопје активистот Павле Богоевски, еден од најактивните на протестите на Шарената револуција е приведен од полицијата во обид да биде дел од герила акција за време на прославата на ВМРО-ДМНЕ, потврди за НОВА еден од активистите кои биле дел од акцијата, Замир Мехмети. Според Мехмети, активистите од Шарената Револуција се обиделе да направат мирна герила акција во која ќе спуштат платно од Камениот мост, за време на партиската прослава на ВМРО-ДПМНЕ, но ...
| | веќе видена | слични

Активистот Павле Богоевски, еден од најактивните на протестите на Шарената револуција штотуку е приведен од полицијата во обид да биде дел од герила акција за време на прославата на ВМРО-ДМНЕ, потврди за НОВА еден од активистите кои биле дел од акцијата, Замир Мехмети. Според Мехмети, активистите од Шарената Револуција се обиделе да направат мирна герила акција во која ќе спуштат платно од Камениот мост, за време на партиската прослава на ВМРО-ДПМНЕ, но полицијата ги спречила и без никакво предупредување го привела Богоевски. „Ништо не нарушивме ниту направивме нешто и рипнаа почнаа да не маваа, имаше мал инцидент од неколку секунди во кој не удрија, и го однесоа Павле најверојатно во полициската станица „Пролет“, изјави Мехмети за НОВА. „Шарената Револуција“ и движењето „Протестирам“ преку Фејсбук и Твитер исто така потврдија дека Богоевски бил уапсен поради истакнување на платно и ги повикаа граѓаните за поддршка пред полициската станица „Пролет“. Активистот Павле Богоевски штотуку е пуштен од полициската ...
| | веќе видена | слични

Вчера на руска социјална мрежа беше објавено аудио кое авторот го нарече бомба и каде тврди дека нарачувам кокаин, но не беше кокаин туку нарачав масло од ...
| | веќе видена | слични

Неверојатна тепачка во студиото на Макфакс помеѓу куртонот Тони Шанац и претставникот на Шарената револуција, пратеникот Павле Богоевски.
| | веќе видена | слични

По објавувањето на аудио снимката, пратеникот Павле Богоевски поднесол пријава до полициската станица Центар за купување на масло од канабис, но го пријавил и ...
| | веќе видена | слични

По завршувањето на денешниот протест, активистите на „Шарената револуција“ биле запрени на крстосницата кај Соборниот храм од полицајци во цивилка, кои сакале да ги легитимираат. Откако активистите почнале да снимаат со своите мобилни телефони, полицајците се повлекле. „Еве како функционираат режимските послушници кои секојдневно непотребно не малтретираат. Чавков, не ти се плашиме… ќе ви шараме се по список! Да живее ‪#‎ШаренаРеволуција‬“, напиша Замир Мехмети на својот профил на Фејсбук. Вчера и активистот Павле Богоевски беше казнет затоа што учествуваше во герила акцијата пред Портата Македонија. Казната беше во вредност од 50 евра. Едно од барањата на „Шарената револуција“ е да се сопре со прогонот на демонстрантите и на сите оние кои ја искажуваат својата несогласност со погубните политики на актуелната власт на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Активистите Ирена Стерјова и Замир Мехмети, учесници во Шарената револуција, кои денеска беа повикани на информативен разговор во полиција, говорат за делата за кои се товарат, за тоа дека се следени од некои полицајци, но пак од други поддржани, а говорат и за новите активности и на кој начин ќе се променат методите на отпор.
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ синоќа обвини дека неколкумина припадници на Шарената револуција организирале демонстрации против претседателот на Србија, Александар Вучиќ во Белград. „Кога граѓаните на Македонија организираа протести против Вучиќ, Србија не реагираше никако. Чекајте да ви го прочитам ова. Веско Чачановски, Павле Богоевски, Бранимир Јовановиќ, Замир Мехмеди, сите од Скопје. Тие учествуваа во сите демонстрации и ја помагаа организацијата на протестите против Вучиќ“, изјави Дачиќ, пренесе РТС. Министерот за надворешни работи на Србија ова го изјави после интересот на јавноста за присуството на припадник на српската БИА и советник во амбасадата на Србија во Македонија Горан Живаљевиќ во Собранието на Република Македонија за време на настаните од 27-ми април. МНР на Македонија ја повика на разговор амбасадорката на Србија Душанка Дивјак-Томиќ за да го објасни присуството на Зиваљевиќ во Собранието. Според Дачиќ, нивниот службеник не направил ништо што ја нарушува Виенската ...
| | веќе видена | слични

Се погласните шпекулации за тоа дека се подготвува терен дел од активистите на Шарената револуција да се најдат на пратеничките листи на СДСМ ја отвори дебатата - што ќе значи тоа за коалиционите партнери од опозицијата. Дебатата се вжешти и на социјалните мрежи. Еден дел од нив оценуваат дека активистите имаат голема заслуга во борбата за проемни и затоа заслужуваат да бидат на пратеничките листи, додека пак други коментираат дека на граѓанскиот сектор треба да биде коректор на политичките елити. Претседателот на НСДП Тито Петковски, вели дека досега тие не биле дел ниту од некакви разговори а не пак за преговори за учество на шарените во листите. Иако се уште неофицијално, се тврди дека на опозициските изборни листи ќе се најдат претседателката на Хелсиншкиот комитет Уранија Пировска, потоа познатиот активист Павле Богоевски, Марјан Забрчанец, како и Замир Мехмети. Сепак некои од нив велат дека немаат намера да бидат на пратеничките листи на СДСМ. За активистите на шарената револуција претходно се огласи ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...