Повеќе вести како оваа (25)

Организацијата бара Меѓународниот кривичен суд во Хаг да размисли да презеде мерки против Владата во Венецуела Амнести интернешнл вели дека верува оти режимот ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица загинаа во Венецуела за време на насилните протести против владата, објави невладина група. Во сиромашните населби во Каракас синоќа трета ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 12 лица загинаа во Венецуела за време на насилните протести против владата, објави невладина група. Во сиромашните населби во Каракас синоќа трета ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 12 лица загинаа во Венецуела за време на насилните протести против владата, објави невладина група. Во сиромашните населби во Каракас синоќа трета ...
| | веќе видена | слични

Шест земји од Северна и Јужна Америка побараа од Меѓународниот кривичен суд да почне истрага за злосторства против човештвото во Венецуела. Барањето го ...
| | веќе видена | слични

Шест земји од Северна и Јужна Америка побараа од Меѓународниот кривичен суд да почне истрага за злосторства против човештвото во Венецуела. Барањето го ...
| | веќе видена | слични

Шест земји од Северна и Јужна Америка побараа од Меѓународниот кривичен суд да почне истрага за злосторства против човештвото во Венецуела. Барањето го ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 12 лица загинаа во Венецуела за време на насилните протести против владата, објави невладина група.Во сиромашните населби во Каракас синоќа трета ...
| | веќе видена | слични

Бидејќи Гадафи на изненадување на анкетарите изби на прво место, Амнести интернешнл одеднаш го прекина трагањето по херојот и на официјалната веб-страница објави дека наводно истекло времето за предлагање на кандидати! Според интернет-анкетата на американскиот огранок на Амнести интернешнл, организацијата која во светот се бори за човековите права, херој на годината е Моамер Гадафи. На прашањето Кој најмногу ве инспирираше да се борите за човековите права", неочекувано, на прво место се најде соборениот и погубен либиски лидер Моамер Гадафи, пренесуваат хрватските и српските медиуми. Бидејќи Гадафи на изненадување на анкетарите изби на прво место, Амнести интернешнл одеднаш го прекина трагањето по херојот и на официјалната веб-страница објави дека наводно истекло времето за предлагање на кандидати. Гадафи беше убиен во октомври минатата година во реонот на неговиот роден град Сирт. Во акцијата за преземање на овој град преодните власти го убија шеесет и деветгодишниот либиски лидер, кој повеќе од четири ...
| | веќе видена | слични

Свет „Амнести интернешнл“: Моќните се над законот Организацијата „Амнести интернешнл“ ги критикува САД, Кина и Русија поради недоволната борба за заштита на човековите права.Покрај трите големи сили, на листата на критики се најдоа и Индонезија, Индија и Турција. Според „Амнести интернешнл“, овие земји, се уште, не го признале Меѓународниот суд за човекови права.„Сакаме да бидеме сигурни дека никој нема да биде над законот. Но, нашиот извештај покажува дека моќните земји, сепак, се над законот, ги заштитуваат своите сојузници, додека правдата ја спроведуваат само кога им е потребна“, изјави Клаудио Кордоне, генерален секретар на „Амнести интернешнл“.
| | веќе видена | слични

Јавниот обвинител на Венецуела, Вилијам Саб побара денеска на опозицискиот лидер, кој се самопрогласи за времен претседател, Хуан Гуаидо да му се забрани излез ...
| | веќе видена | слични

Јавниот обвинител на Венецуела, Вилијам Саб побара денеска на опозицискиот лидер, кој се самопрогласи за времен претседател, Хуан Гуаидо да му се забрани излез ...
| | веќе видена | слични

Јавниот обвинител на Венецуела, Вилијам Саб побара денеска на опозицискиот лидер, кој се самопрогласи за времен претседател, Хуан Гуаидо да му се забрани излез ...
| | веќе видена | слични

Јавниот обвинител на Венецуела, Вилијам Саб побара денеска на опозицискиот лидер, кој се самопрогласи за времен претседател, Хуан Гуаидо да му се забрани излез ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Венецуела, Уго Чавез денеска е обвинет пред Меѓународниот кривичен суд во Хаг за злосторства против човештвото, поради давањето азил во Венецуела на колумбиските борци на ФАРК. Веста е објавена од Јаиме Гранадос, личен адвокат на колумбискиот претседател Алваро Урибе, кој инаку после осум години владеење ја препушти власта на својот наследник Хуан Мануел Сантос. Адвокатот Гранадос рече дека Урибе не е потписник на тужбата, иако е повикан како сведок против Чавез. Од исти причини, во име на група жртви на герилските напади на границата меѓу двете земји, адвокатот на Урибе против Венецуела поднесе тужба и до Американскиот суд за човекови права.
| | веќе видена | слични

Меѓународната невладина организација Амнести Интернешнал го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) да ги испита можните злосторства против човештвото во ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната невладина организација Амнести Интернешнал го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) да ги испита можните злосторства против човештвото во ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната невладина организација „Амнести интернешнал“ го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) да ги испита можните злосторства против човештвото во ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната невладина организација Амнести Интернешнал го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) да ги испита можните злосторства против човештвото во ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната невладина организација „Амнести интернешнал“ го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) да ги испита можните злосторства против човештвото во ...
| | веќе видена | слични

Текстот беше одобрен од 47-члениот Совет со 36 гласови „за“ и еден „против“ (Венецуела), а осум држави беа воздржани. Две земји не го искористија правото на глас. Русија и Кина, кои го поддржуваат режимот во Дамаск на гласањата во Советот за безбедност на ОН, оваа година не се членки на Советот за човекови права. Резолуциите на Советот за човекови права немаат задолжителен карактер. Текстот, внесен од САД, Катар и Турција, повикува за целосна, независна и непристрасна истрага на случувањата во Кусеир. Истрагата треба да ја спроведе комисијата на ОН за истражување на можните нарушувања на човековите права во Сирија, формирана во 2011 година. Со резолуцијата се бара одговорноста на виновниците за убиствата во Кусеир, но по барање на САД и Велика Британија во неа не е споменат изрично Меѓународниот кривичен суд во Хаг. Сирија ја осуди резолуцијата, предупредувајќи дека таа може да ја поткопа меѓународната мировна конференција за земјата, која треба да се одржи следниот месец во Женева. На денешните дебати ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната организација за човекови права ова барање му го испратила и на премиерот Никола Груевски, потсетувајќи дека македонскиот устав гарантира почитување на човековите права во согласност со меѓународното право и дека сите меѓународни договори од овој вид имаат предност над домашното законодавство Одлуката за амнестија ги остава жртвите и нивните семејства без пристап до правдата Да се тргне политиката настрана и македонските власти итно да ја поништат одлуката на Собранието за амнестија на хашките случаи. Со вакво барање вчера преку соопштение се обрати меѓународната организација за човекови права Амнести интернешенл. Организацијата посочува дека одлуката е во директен судир со меѓународното право и дека ги остава жртвите и нивните семејства без пристап до правдата. Ова барање од Амнести интернешенл го испратиле и до премиерот Никола Груевски и му посочиле дека мора, без одложувања, да инсистира хашките случаи да имаат судска завршница, како што впрочем тоа го барал и Меѓународниот кривичен суд ...
| | веќе видена | слични

Обвинителка на Меѓунарониот кривичен суд (ИЦЦ), Фату Бенсуда побара да се одобри истрага за наводите за кршење на човековите права во Авганистан, вклучително и обвиненијата против армијата на САД и ЦИА за силување и мачење, потоа за злосторствата на талибанците против човештвото и воените злосторства на авганистанските безбедносни сили.Првпат ИЦЦ бара истрага против Американците поради наводите за воени злосторства. САД не се членки на Меѓународниот кривичен суд, но американски државјани можат да бидат обвинети за воени злосторства направени во држави кои се членки на Судот.Американскиот Стејт департмент соопшти дека го анализира барањето на Бенсуда за истрага, додавајќи оти е против мешање на Меѓународниот кривичен суд во Авганистан.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...