Повеќе вести како оваа (25)


На ден 15.05.2019 година врз основа на Наредба за претрес на дом издадена од судија на предходна постапка од Основен суд Битола, од страна на полициски ...
| | веќе видена | слични

Полицијата откри арсенал оружје и марихуана кај Велешанец Струмичката полиција откри арсенал оружје и марихуана во семејна куќа што нелегално ги поседувал 35-годишен Велешанец. Во домот и помошните простории на лицето идентификувано со иницијали Б.Ѓ. од Велес полицијката пронашла ловна пушка калибар 16 мм, ловна пушка карабин калибар 7,57 мм, полуавтоматска пушка, ловен карабин ЦЗ со оптички нишан, три пушки преправени и адаптирани за функционирање, и еден придушувач за пушка. Исто така, Велешанецот нелегално поседувал 121 куршум различни калибри, топовски удар, две бомби ЦС, флеш бомба и бомба кашикара, парче пластичен експлозив, 68 детонаторски каписли, пет фитили за експлозив, една самоизработена експлозивна направа, мала количина црн барут и девет куршуми маневарска муниција. Полицијата открила 17 стебла „канабис сатива“ засадени во скришни места околу и внатре во куќата. Против Велешанецот ќе биде поднесена кривична пријава за „недозволено држење на оружје или распрскувачки материи“ и ...
| | веќе видена | слични

СВР Струмица ќе поднесе кривична пријава против 35-годишниот Б.Ѓ. од Велес поради „недозволено држење на оружје или распрскувачки материи“ и „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори“. Во домот и помошните простории на пријавениот, биле пронајдени: ловна пушка калибар 16 мм, ловна пушка карабин калибар 7,57 мм, полуавтоматска пушка, ловен карабин ЦЗ со оптички нишан, три пушки преправени и адаптирани за функционирање, еден пригушувач за пушка, 121 куршум различни калибри, топовски удар, две бомби ЦС, флеш бомба и бомба кашикара, парче пластичен експлозив, 68 детонаторски каписли, пет фитили за експлозив, една самоизработена експлозивна направа, мала количина црн барут, девет куршуми маневарска муниција како и 17 растенија „канабис сатива“ засадени во скришни места во и околу куќата. Лицето и претходно е кривично пријавувано за овие кривични дела. (Крај)
| | веќе видена | слични

СВР Битола до Основното јавно обвинителство-Битола против лицата А.Ј. (64) и С.Ј. (40) и двајцата од ресенското село Лева Река, поднесе кривична пријава поради основано сомнение дека сториле кривично дело – „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. Истражен судија на двајцата им одреди мерка притвор од по 30 дена. Првопријавениот А.Ј. подолг временски период, во својот дом и објектот кој го користи во село Лева Река, неовластено држел поголемо количество огнено оружје, муниција и експлозивни материи кои на граѓаните им се забранети. На 31 минатиот месец од страна на ПС од ОКП – ОНТДО при СВР Битола, по претходно добиена Наредба за претрес на дом на пријавениот од страна на ИС на Основен Суд Битола беше извршен претрес при што беа пронајдени и одземени: автоматски пиштол калибар 7,65 мм, Карабин марка „СТЕЅЕР М.95“, Ловен карабин НН марка, автоматска пушка М-70 АВ 2 кал. 7,62 мм, четири котури различна големина со фитил, една запалка за рачна бомба, три парчиња ...
| | веќе видена | слични

БИТОЛА Фатени татко и син со оружје Кај татко и син во Битола е пронајдено оружје. Според полицијата кај К.Ч. (52) и неговиот син И.Ч. (22), двајцата од село Трн, Битолско, по извршен претрес во нивниот дом биле пронајдени пиштол ЦЗ со калибар 7,65 мм, ловна пушка со калибар 16мм, ловен карабин и 25 куршуми за пиштолска муниција за кои не поседувале одобрение. Полицијата против двајцата поднела кривична пријава за сторено кривично дело "недозволено производство, држење и тргување со оружје и распрскувачки материи".
| | веќе видена | слични

СВР Битола до ОЈО Битола против лицата А.Ј. (64) и С.Ј. (40) и двајцата од ресенското село Лева Река, поднесе кривична пријава поради основано сомнение дека сториле кривично дело – “недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. Истражен судија на двајцата им одреди мерка притвор од по 30 дена. Првопријавениот А.Ј. подолг временски период, во својот дом и објектот кој го користи во село Лева Река, неовластено држел поголемо количество на огнено оружје, муниција и експлозивни материи кои на граѓаните им се забранети. Така на 31 минатиот месец од страна на ПС од ОКП – ОНТДО при СВР Битола, по претходно добиена Наредба за претрес на дом на пријавениот од страна на ИС на Основен Суд Битола беше извршен претрес при што беа пронајдени и одземени: еден автоматски пиштол кал. 7,65 мм; еден Карабин марка “STEYER М.95“; еден Ловен карабин НН марка; една автоматска пушка М-70 АВ 2 кал. 7,62 мм; четири котури различна големина со фитил; една запалка за рачна бомба; три парчиња ...
| | веќе видена | слични

СВР Битола до Јавното обвинителство, против лицата А.Ј. (64) и С.Ј. (40) и двајцата од ресенското село Лева Река, поднесе кривична пријава поради основано сомнение дека сториле кривично дело – “недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. Истражен судија на двајцата им одреди мерка притвор од по 30 дена. Како што јавува полицијата, првопријавениот А.Ј. подолг временски период, во својот дом и објектот кој го користи во село Лева Река, неовластено држел поголемо количество на огнено оружје, муниција и експлозивни материи кои на граѓаните им се забранети. Така на 31 минатиот месец од страна на ПС од ОКП – ОНТДО при СВР Битола, по претходно добиена Наредба за претрес на дом на пријавениот од страна на ИС на Основен Суд Битола беше извршен претрес при што беа пронајдени и одземени: еден автоматски пиштол кал. 7,65 мм; еден Карабин марка “СТЕЅЕР М.95“; еден Ловен карабин НН марка; една автоматска пушка М-70 АВ 2 кал. 7,62 мм; четири котури различна големина со фитил; една ...
| | веќе видена | слични

Велешанец дома нелегално чувал оружје и одгледувал засади од канабис засадени во скришни места во и околу куќата. По претходно обезбедена наредба за претрес на дом, од страна на полицајци извршен бил претрес во семејната куќа на лицето Б.Ѓ (35) од Велес каде биле пронајдени ловна пушка калибар 16 мм; ловна пушка карабин калибар 7,57 мм; полуавтоматска пушка; ловен карабин ЦЗ со оптички нишан; три пушки преправени и адаптирани за функционирање; еден пригушувач за пушка; 121 куршум различни калибри; топовски удар; две бомби ЦС, флеш бомба и бомба кашикара; парче пластичен експлозив; 68 детонаторски каписли; пет фитили за експлозив; една експлозивна направа – самоизработена; мала количина црн барут како и девет куршуми маневарска муниција. Покрај недозволеното оружје, Б.Ѓ во домот одгледувал и 17 растенија “канабис сатива“ засадени во скришни места во и околу куќата. Од МВР соопштуваат дека лицето и претходно било пријавувано за овие кривични дела. Струмичката полиција до ОЈО ...
| | веќе видена | слични

Големо количество оружје, муниција и бомби биле пронајдени во две куќи во ресенското село Лева Река, информира МВР. Полицијата ги уапсила А.Ј. (64) и С.Ј. (40) и против нив поднела кривична пријава за недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи. Истражен судија на двајцата им одредил притвор од 30 дена. Во петокот бил извршен претрес во домот на А.Ј., во кој биле пронајдени по еден автоматски пиштол, карабин, ловен карабин и автоматска пушка. Полицијата запленила и четири котури со фитиљ, запалка за рачна бомба, три парчиња експлозив, шест рачно изработени бомби, четири кашикари, гранати, кутија со барут, пневматски пиштол, еден пар лисици, дијаболи за воздушен пиштол, рачно изработен куршум, патрони од разна муниција, рамки за автоматско оружје и над 2.000 парчиња куршуми. Во домот на С.Ј. биле пронајдени ловна пушка, ловен карабин и поголема количина ловна муниција за кои сопственикот нема дозвола.
| | веќе видена | слични

При претрес во куќа на велешанец пронајдено е оружје и канабис. Против триесет и петгодишниот велешанец е поднесена кривична пријава за “недозволено држење на оружје или распрскувачки материи“ и “неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори“. „Пронајдени се: ловна пушка калибар 16 мм; ловна пушка карабин калибар 7,57 мм; полуавтоматска пушка; ловен карабин ЦЗ со оптички нишан; три пушки преправени и адаптирани за функционирање; еден придушувач за пушка; 121 куршум од различни калибри; топовски удар; две бомби ЦС, флеш бомба и бомба „кашикара“; парче пластичен експлозив; 68 детонаторски каписли; пет фитили за експлозив; една експлозивна направа – самоизработена; мала количина црн барут; девет куршуми маневарска муниција; 17 растенија “канабис сатива“ засадени во скришни места во и околу куќата“ соопштуваат од МВР.
| | веќе видена | слични

При претрес во куќа на велешанец пронајдено е оружје и канабис. Против триесет и петгодишниот велешанец е поднесена кривична пријава за “недозволено држење на оружје или распрскувачки материи“ и “неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори“. „Пронајдени се: ловна пушка калибар 16 мм; ловна пушка карабин калибар 7,57 мм; полуавтоматска пушка; ловен карабин ЦЗ со оптички нишан; три пушки преправени и адаптирани за функционирање; еден придушувач за пушка; 121 куршум од различни калибри; топовски удар; две бомби ЦС, флеш бомба и бомба „кашикара“; парче пластичен експлозив; 68 детонаторски каписли; пет фитили за експлозив; една експлозивна направа – самоизработена; мала количина црн барут; девет куршуми маневарска муниција; 17 растенија “канабис сатива“ засадени во скришни места во и околу куќата“ соопштуваат од МВР.
| | веќе видена | слични

Ресен, 2 јуни - Битолската полиција против 64-годишен и 40-годишен жител на ресенското село Лева Река, поднесе кривична пријава поради основано сомнение дека сториле кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи", а истражен судија на двајцата им одреди мерка притвор од по 30 дена. Кај двајцата се пронајдени големи количества огнени оружја, муниција, рачни бомби, експлозиви и експлозивни направи. Првопријавениот идентификуван како 64-годишниот А.Ј. подолг временски период, во својот дом и објектот кој го користи во село Лева Река, неовластено држел поголемо количество огнено оружје, муниција и експлозивни материи кои на граѓаните им се забранети. На 31-ви мај припадници на одделот за недозволена трговија и држење оружје во битолската полиција со налог за претрес од Основен Суд Битола бил извршен претрес при што беа пронајдени и одземени автоматски пиштол кал. 7,65 мм; крабин марка „Steyer М.95"; ловен карабин од непозната марка; една автоматска пушка М-70 ...
| | веќе видена | слични

Една полуавтоматска пушка, две ловни пушки, една пушка малокалибарка, еден ловен карабин, еден пиштол, еден револвер и 29 куршуми со различен калибар се пронајдени при претрес во куќата на Н.А. (47) во скопското село Раовиќ. Полицијата ќе поднесе кривична пријава за недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачи материи, а од МВР соопштуваат дека Н.А. веќе имал полициско досие поради кражби. (Г.А.)
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...