Повеќе вести како оваа (25)


Американскиот државен секретар Мајк Помпео ја предупреди Русија да не се меша во претседателските избори во 2020 година. Помпео, кој пристигна во земјата во ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Путин оцени дека телефонскиот разговор што деновиве го имал со американскиот претседател Доналд Трамп го охрабрил да мисли дека односите меѓу ...
| | веќе видена | слични

Помпео и Лавров на состанокот во Сочи речиси и да немале заднички став по ниту едно глобално прашање. На состанокот Помпео ја предупредил Москва да не се меша ...
| | веќе видена | слични

Москва е заинтересирана за нормализирање на односите со Вашингтон врз основа на меѓусебно почитување, изјави во вторникот рускиот министер за надворешни работи ...
| | веќе видена | слични

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го предупредил во средата својот американски колега Мајк Помпео на „разорното влијание“ на САД во ...
| | веќе видена | слични

Вашингтон, 25 мај 2019 (МИА) – Државниот секретар Мајк Помпео ја предупреди Русија дека САД нема да „стојат настрана” додека Москва распоредува воен персонал ...
| | веќе видена | слични

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денес кога го примил својот американски колега Мајк Помпео во Сочи, рекол дека е време Русија и САД да ...
| | веќе видена | слични

Државниот секретар Мајк Помпео денеска ја предупреди Русија дека САД нема да „стојат настрана” додека Москва распоредува воен персонал во Венецуела за поддршка ...
| | веќе видена | слични

Државниот секретар Мајк Помпео денеска ја предупреди Русија дека САД нема да „стојат настрана” додека Москва распоредува воен персонал во Венецуела за поддршка ...
| | веќе видена | слични

Државниот секретар Мајк Помпео денеска ја предупреди Русија дека САД нема да „стојат настрана” додека Москва распоредува воен персонал во Венецуела за поддршка ...
| | веќе видена | слични

Државниот секретар Мајк Помпео денеска ја предупреди Русија дека САД нема да „стојат настрана” додека Москва распоредува воен персонал во Венецуела за поддршка ...
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска изјави дека Соединетите Држави сакаат да работат со Русија и оти е бесмислено да се прекинат врските поради нивните несогласувања. Тој ова го изјави по неговата средба со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Манила. Тилерсон им изјави на новинарите дека му кажал на Лавров оти мешањето на Москва во минатогодишните претседателски избори во Соединетите Држави доведе до „сериозна недоверба“ меѓу двете земји. „Се обидов да му помогнам да сфати каков сериозен инцидент е ова и како сериозно им наштети на меѓусебните односи“, рече Тилерсон кој додаде дека му кажал на Лавров оти американската администрација решава за одговорот на одлуката на Кремљ да нареди значително намалување на американскиот дипломатски персонал во Русија. До овој потег дојде по најновите дополнителни американски санкции врз Русија. И покрај ова, Тилерсон изјави дека Соединетите Држави се уште сакаат да работат со Москва и оти би било бескорисно да се прекинат врските само за ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...