Повеќе вести како оваа (25)


Мартин Вучиќ со силна поддршка за Тамара Тодевска и нејзиното учество на „Евровизија“. Актуелниот директор на Националниот aнсамбл за народни игри и песни на ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот директор на Националниот aнсамбл за народни игри и песни на Македонија, „Танец“, Мартин Вучиќ, по првата полуфинална вечер на Евровизија во Израел, ...
| | веќе видена | слични

Се ожени Мартин Вучиќ Музичарот Мартин Вучиќ сношти се ожени со неговата долгогодишна девојка Сања, објави порталот Женски магазин . Сликата со младоженците, на својот фејсбук профил ја објави Нора Шаќири, блиска пријателка на семејството Вучиќ. На свадбената фотографија со Мартин и со Сања е Нора со нејзиниот сопруг Марко, и брат и Бени Шаќири со сопругата Лиса. Свадбата се одржа во познат скопски ресторан. Честитки за убавиот настан, се објавуваат и на профилот на Весна Вучиќ, мајката на Мартин, сопруга на познатиот музичар и водител Драган Вучиќ. Мартин и Сања се заедно четири години, а веќе некое време живеат заедно. Мартин, кој во 2008 година се повлече од поп-естрадата е еден од најсупешните наши музичари на ударни инструменти. На јавна сцена, тој може да се види на концертите на Македонската филхармонија каде што работи. Пред седум години, тој одржа успешен концерт во Универзалната сала наречен „Песни за душа“, каде што изведе повеќе традиционални македонски песни. Дел од нив, тој му ги посвети на ...
| | веќе видена | слични

Музичарот Мартин Вучиќ сношти се ожени со неговата долгогодишна девојка Сања, објави порталот Женски магазин. Сликата со младоженците, на својот фејсбук профил ја објави Нора Шаќири, блиска пријателка на семејството Вучиќ. На свадбената фотографија со Мартин и со Сања е Нора со нејзиниот сопруг Марко, и брат и Бени Шаќири со сопругата Лиса. Свадбата се одржа во познат скопски ресторан. Честитки за убавиот настан, се објавуваат и на профилот на Весна Вучиќ, мајката на Мартин, сопруга на познатиот музичар и водител Драган Вучиќ. Мартин и Сања се заедно четири години, а веќе некое време живеат заедно. Мартин, кој во 2008 година се повлече од поп-естрадата е еден од најсупешните наши музичари на ударни инструменти. На јавна сцена, тој може да се види на концертите на Македонската филхармонија каде што работи. Пред седум години, тој одржа успешен концерт во Универзалната сала наречен „Песни за душа“, каде што изведе повеќе традиционални македонски песни. Дел од нив, тој му ги посвети на својот дедо од страна на ...
| | веќе видена | слични

Музичарот Мартин Вучиќ сношти се ожени со неговата долгогодишна девојка Сања, објави порталот Женски магазин. Сликата со младоженците, на својот фејсбук профил ја објави Нора Шаќири, блиска пријателка на семејството Вучиќ. На свадбената фотографија со Мартин и со Сања е Нора со нејзиниот сопруг Марко, и брат и Бени Шаќири со сопругата Лиса. Свадбата се одржа во познат скопски ресторан. Честитки за убавиот настан, се објавуваат и на профилот на Весна Вучиќ, мајката на Мартин, сопруга на познатиот музичар и водител Драган Вучиќ. Мартин и Сања се заедно четири години, а веќе некое време живеат заедно. Мартин, кој во 2008 година се повлече од поп-естрадата е еден од најсупешните наши музичари на ударни инструменти. На јавна сцена, тој може да се види на концертите на Македонската филхармонија каде што работи. Пред седум години, тој одржа успешен концерт во Универзалната сала наречен „Песни за душа“, каде што изведе повеќе традиционални македонски песни. Дел од нив, тој му ги посвети на својот дедо од страна на ...
| | веќе видена | слични

Музичарот Мартин Вучиќ синоќа се ожени со неговата долгогодишна девојка Сања. Сликата со младоженците, на својот фејсбук профил ја објави Нора Шаќири, блиска пријателка на семејството Вучиќ. На свадбената фотографија со Мартин и со Сања е Нора со нејзиниот сопруг Марко, и брат и Бени Шаќири со сопругата Лиса. Свадбата се одржа во познат скопски ресторан. Чееститки за убавиот настан, се објавуваат и на профилот на Весна Вучиќ, мајката на Мартин, сопруга на познатиот музичар и водител Драган Вучиќ. Мартин и Сања се заедно четири години, а веќе некое време живеат заедно. Мартин, кој во 2008 година се повлече од поп-естрадата е еден од најуспешните наши музичари на ударни инструменти. На јавна сцена, тој може да се види на концертите на Македонската филхармонија каде што работи. Пред седум години, тој одржа успешен концерт во Универзалната сала наречен „Песни за душа“, каде што изведе повеќе традиционални македонски песни. Дел од нив, тој му ги посвети на својот дедо од страна на мајка му, легендарниот музичар ...
| | веќе видена | слични

Музичарот Мартин Вучиќ синоќа се ожени со неговата долгогодишна девојка Сања, објави порталот Женски магазин. Сликата со младоженците, на својот фејсбук профил ја објави Нора Шаќири, блиска пријателка на семејството Вучиќ. На свадбената фотографија со Мартин и со Сања е Нора со нејзиниот сопруг Марко, и брат и Бени Шаќири со сопругата Лиса. Свадбата се одржа во познат скопски ресторан. Честитки за убавиот настан, се објавуваат и на профилот на Весна Вучиќ, мајката на Мартин, сопруга на познатиот музичар и водител Драган Вучиќ. Мартин и Сања се заедно четири години, а веќе некое време живеат заедно. Мартин, кој во 2008 година се повлече од поп-естрадата е еден од најсупешните наши музичари на ударни инструменти. На јавна сцена, тој може да се види на концертите на Македонската филхармонија каде што работи. Пред седум години, тој одржа успешен концерт во Универзалната сала наречен „Песни за душа“, каде што изведе повеќе традиционални македонски песни. Дел од нив, тој му ги посвети на својот дедо од страна на ...
| | веќе видена | слични

Пејачот и тапанар Мартин Вучиќ на 9 јуни ќе стапне на лудиот камен со својата избраничка Сања со која веќе долги године е во врска. Мартин никогаш отворено не зборувал за својот приватен живот и за своите врски, па токму поради тоа медиумите за нивната врска дознаа дури една година откако ја започнаа врската. Блиски пријатели на Мартин велат дека свадбата се подготвувала од поодамна и дека на неа се поканети блиски пријатели на двете семејства, но и луѓе од јавниот живот кои се пријатели на Мартин и на неговиот татко Драган Вучиќ. Свадбата ќе се одржи во „Камник”, а двојката е заедно од 2014 година и веќе подолго време живеат заедно, па така и истата не е некое изненадување. Мартин Вучиќ од 2008 година не е активен на музичката сцена, од 7 годишна возраст почнал да свири на тапани и зад себе има повеќе песни, а ја во 2005 година ја претставуваше Македонија на Евровизија со песната „Make my day“. Извор: Репортер
| | веќе видена | слични

Вчеравечер рчиси целата естрада, познати јавни личност беа на свадбата на поранешниот пејач Мартин Вучиќ кој се ожени со својата долгогодишна девојка Сања. Свадбата била во винаријата „Камник“. На свадбента веселба биле многу познати личности, се играло и пеело на народни и модерни песни, а највесел бил таткото на Мартин, познатиот пејач и водител Драган Вичиќ, кој направил штимунг за гостите. Но и гостите не останале рамнодушни на забавата, па многумина се фатиле за микрофонот да отепат по нешто. Бени Шаќири, Бубо Каров, Роберт Билбилов…па дури и Здравко Чолиќ директно со видеобим бил дел од свадбената журка на поранешниот пејач. Блиски пријатели на Мартин за „Репортер“ раскажаа дека свадбата на Мартин се подготвувала од поодамна. Биле поканети блиски пријатели на двете семејства, но и луѓе од јавниот живот кои се пријатели на Мартин и на неговиот татко Драган Вучиќ. Мартин никогаш не зборувал јавно за приватниот живот и за своите девојки. Сања долго време ја криеше од јавноста, а медиумите првпат ...
| | веќе видена | слични

Музичарот и наш претставник на „Евросонг“ во 2005, година, Мартин Вучиќ се ожени со неговата долгогодишна девојка Сања. Сликата со младоженците, на својот фејсбук профил ја објави Нора Шаќири, блиска пријателка на семејството Вучиќ. На свадбената фотографија со Мартин и со Сања е Нора со нејзиниот сопруг Марко, и брат и Бени Шаќири со сопругата Лиса. Свадбата се одржа во познат скопски ресторан, а и Драган Вучиќ „ја грабна“ гитарата да засвири за својот единец. Честитки за убавиот настан, се објавуваа и на профилот на Весна Вучиќ, мајката на Мартин, сопруга на познатиот музичар и водител Драган Вучиќ. Мартин и Сања се заедно четири години, а веќе некое време живеат заедно. Мартин, кој во 2008. година се повлече од поп-естрадата е еден од најсупешните наши музичари на ударни инструменти. На јавна сцена, тој може да се види на концертите на Македонската филхармонија каде што работи. Пред седум години, тој одржа успешен концерт во Универзалната сала наречен „Песни за душа“, каде што изведе повеќе традиционални ...
| | веќе видена | слични

Музичарот Мартин Вучиќ сношти се ожени со неговата долгогодишна девојка Сања, објави порталот Женски магазин. Сликата со младоженците, на својот фејсбук профил ја објави Нора Шаќири, блиска пријателка на семејството Вучиќ. На свадбената фотографија со Мартин и со Сања е Нора со нејзиниот сопруг Марко, и брат и Бени Шаќири со сопругата Лиса. Свадбата се одржа во познат скопски ресторан. Честитки за убавиот настан, се објавуваат и на профилот на Весна Вучиќ, мајката на Мартин, сопруга на познатиот музичар и водител Драган Вучиќ. Мартин и Сања се заедно четири години, а веќе некое време живеат заедно. Мартин и Сања со Нора и со Бени Шаќири и нивните семејства Мартин, кој во 2008 година се повлече од поп-естрадата е еден од најсупешните наши музичари на ударни инструменти. На јавна сцена, тој може да се види на концертите на Македонската филхармонија каде што работи. Пред седум години, тој одржа успешен концерт во Универзалната сала наречен „Песни за душа“, каде што изведе повеќе традиционални македонски ...
| | веќе видена | слични

По победата на Руслана и нејзините „диви танци“, следната 2005 година „Евровизија“ се одржа во украинската престолнина Киев, а по „дуелот“ со Александра Пилева за наш претставник беше избран Мартин Вучиќ. Песната „Make My Day“ беше изведена во полуфинална вечер под реден број 17, а со освоени 97 поени и 9. место, Македонија продолжи во финале каде што се натпреваруваше со останатите 24 земји, а со 52 поени заврши на 17. место. [embed]https://www.youtube.com/watch?v=BBKeUm2k6Qw[/embed]
| | веќе видена | слични

Изгледа дека песните не се единственото нешто кое што не ни поаѓа од рака кога станува збор за Евровизија. Македонските претставници, Еye Cue, оваа година ја добија наградата Барбара Декс и со тоа се прогласени за најлошо облечени учесници на овој музички натпревар. Со ова Македонија по втор пат ја доби наградата за најлош моден избор. Прв пат го добивме ова „признание“во 2005-та година кога настапуваше Мартин Вучиќ со песната „Make My Day“.
| | веќе видена | слични

Продолжуваме со потсетувањето на нашите претставници… Годината кога Македонската радио телевизија во одлучи наместо како до сега претставникот да се бира на „Скопски фестивал“ и на изборот за песна на Евровизија го испрати Тоше Проески, и Евросонгот претрпе промени. Во 2004-тата за прв пат се воведе и полуфинална вечер, на која Тоше освои 71 поен и и го обезбеди финалето на Македонија. Тоше Проески со „Ангел си ти“ Во финалето во Истанбул, Тоше ја пееше „Ангел си ти“ и го освои дотогаш највисокиот пласман за нашата земја, 14-тото место. По скандалите, кавгите и тепачките помеѓу семејствата на Александра Пилева и Мартин Вучиќ, за тоа дали е изборот бил наместен или пак во рамноправна борба помеѓу двајцата пејачи, публиката и жирито одлучија тоа да биде Мартин, тој замина на полуфиналето во Украина. Мартин Вучиќ со „Make my Day“ Мартин во 2005-та година пееше на англиски и песната „Ти си сон“ ја изведе како „Make my day“, влезе во финалето и со 52 поени го освои 17-тото место. Кратките тексас пантолончиња, ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот пејач Мартин Вучиќ на 9 јуни ќе се жени со својата долгогодишна девојка Сања. Блиски пријатели на Мартин ни раскажаа дека свадбата се подготвува од поодамна. Велат дека се поканети блиски пријатели на двете семејства, но и луѓе од јавниот живот кои се пријатели на Мартин и на неговиот татко Драган Вучиќ. Свадбата ќе се одржи во „Камник“. Мартин никогаш не зборувал јавно за приватниот живот и за своите девојки. Сања долго време ја криеше од јавноста, а медиумите првпат пишуваа дека Мартин и Сања се заедно скоро една година откако ја почнаа врската. Двојката е заедно од 2014 година. Тие веќе подолго време живеат заедно. Редакцијата на „Репортер“ го контактираше Мартин Вучиќ. Тој ни рече дека не сака да се зборува за неговиот приватен живот оти од 2008 година не е на музичката сцена. Мартин веќе долго време не е активен на музичката сцена и не снима нови песни. Тој беше еден од најпопуларните пајачи кај нас на почетокот на 2000те години кога македонската музиката доживеа најголема експанзија. ...
| | веќе видена | слични

Второто полуфинале на Евровизија 2017 ќе се одржи вечерва. Музичкиот натпревар оваа година се одржува во Киев, а Македонија ќе ја претставува Јана Бурческа со песната „Dance Alone“. Во продолжение да се потсетиме на настапите на сите изведувачи кои досега ја имаат претставувано Македонија на Евровизија. Владо Јаневски: „Не зори зоро“ 1998 година ХХЛ: „100% Те Љубам“ 2000 година Каролина Гочева: „Од нас зависи“ 2002 година Тоше Проески: „Life“ 2004 година Мартин Вучиќ: „Make my day“ 2005 година Елена Ристеска: „Нинанајна“ 2006 година Каролина Гочева: „Мојот свет“ 2007 година Тамара, Адријан и Врчак: „Let me love you“ 2008 година Next time: “Нешто што ќе остане“ 2009 година Ѓоко Таневски: „Јас ја имам силата“ 2010 година Влатко Илиевски: „Русинка“ 2011 година Калиопи: „Црно и Бело“ 2012 година Есма и Влатко: „Пред да се раздени“ 2013 година Тијана Дапчевиќ: „То the sky“ 2014 година Даниел Кајмакоски: „Аutum Leaves“ 2015 година Калиопи: „Дона“
| | веќе видена | слични

Второто полуфинале на Евровизија 2017 ќе се одржи вечерва. Музичкиот натпревар оваа година се одржува во Киев, а Македонија ќе ја претставува Јана Бурческа со песната „Dance Alone“. Во продолжение да се потсетиме на настапите на сите изведувачи кои досега ја имаат претставувано Македонија на Евровизија. Владо Јаневски: „Не зори зоро“ 1998 година ХХЛ: „100% Те Љубам“ 2000 година Каролина Гочева: „Од нас зависи“ 2002 година Тоше Проески: „Life“ 2004 година Мартин Вучиќ: „Make my day“ 2005 година Елена Ристеска: „Нинанајна“ 2006 година Каролина Гочева: „Мојот свет“ 2007 година Тамара, Адријан и Врчак: „Let me love you“ 2008 година Next time: “Нешто што ќе остане“ 2009 година Ѓоко Таневски: „Јас ја имам силата“ 2010 година Влатко Илиевски: „Русинка“ 2011 година Калиопи: „Црно и Бело“ 2012 година Есма и Влатко: „Пред да се раздени“ 2013 година Тијана Дапчевиќ: „То the sky“ 2014 година Даниел Кајмакоски: „Аutum Leaves“ 2015 година Калиопи: „Дона“
| | веќе видена | слични

Вечерва со почеток од 21 часот ќе се одржи првото полуфинале на 60то издание на Евровизија, во кое меѓу 16те изведувачи под реден број осум за влез во финале ќе се бори и нашиот претставник Даниел Кајмакоски со песната „Кога лисјата паѓаат“, која ќе ја изведува на англиски јазик. Веднаш по него ќе настапи и Србија, а во првата полуфинална вечер ќе ги видиме и соседите – Албанија и Грција.На сцената во Штадхале Кајмакоски ќе биде придружуван од американското трио Мерџ, чии членови биле дел од аренби групата Блекстрит, инаку негови идоли. Инаку, изминативе неколку недели обожавателите на евровизија гласаа за својот фаворит и според коефициентите во обложувалниците главен фаворит за победа на овогодинешниот избор за песна на евровизија е Шведска, а според ОГАЕ-клубовите, мрежата на фанови на „Песна на Евровизија” од 41 земја кои секоја година организираат гласање, годинава на тронот се најде Италија. Според „букмејкерите“ на трето место би требало да се пласира Австралија, која годинава за првпат учествува на ...
| | веќе видена | слични

Мартин Вучиќ на 9 јуни ќе се жени со својата долгогодишна девојка Сања. Блиски пријатели на Мартин раскажаа дека свадбата се подготвува од поодамна. Велат дека се поканети блиски пријатели на двете семејства, но и луѓе од јавниот живот кои се пријатели на Мартин и на неговиот татко Драган Вучиќ. Свадбата ќе се одржи во „Камник".Мартин никогаш не зборувал јавно за приватниот живот и за своите девојки. Сања долго време ја криеше од јавноста, а медиумите првпат пишуваа дека Мартин и Сања се заедно скоро една година откако ја почнаа врската. Двојката е заедно од 2014 година. Тие веќе подолго време живеат заедно.Мартин Вучиќ не сака да се зборува за неговиот приватен живот оти од 2008 година не е на музичката сцена.Тој беше еден од најпопуларните пајачи кај нас на почетокот на 2000те години кога македонската музиката доживеа најголема експанзија. Во 2005 година Мартин ја претставуваше Македонија на Евровизија со песната Make My Day.извор reporter.mk
| | веќе видена | слични

Македонија нема да биде дел од Евровизија 2018, која ќе се одржи во Лисабон! Имено, името на нашата земја го нема на списокот меѓу 42. земји-учеснички, објавен од страна на ЕБУ, а како причина за тоа што догодина ќе немаме претставник во Лисабон деновиве во јавноста се споменуваше долг на јавниот сервис кон ЕБУ. Потврда за оваа информација не успеавме да добиеме, бидејќи сите лица кои до лани работеа на Евровизија во текот на вчерашниот ден не одговараа на нашите повици. Инаку, најголемиот европски музички натпревар ќе се одржи под слоганот All Aboard!, и тоа во периодот од 8 до 12 мај, односно двете полуфинални вечери се закажани на 8 и 10 мај, а големото финале ќе се случи на 12 и дел од него ќе бидат 26 земји од вкупно 42 земји учеснички. Еве ги земјите учеснички: Албанија, Ерменија, Австралија, Австрија, Азербејџан, Белорусија, Белгија, Бугарија, Хрватска, Кипар, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Франција, Германија, Грузија, Грција, Унгарија, Исланд, Ирска, Израел, Италија, Латвија, Литванија, Малта, ...
| | веќе видена | слични

Македонија нема да биде дел од Евровизија 2018, која ќе се одржи во Лисабон! Имено, името на нашата земја го нема на списокот меѓу 42. земји-учеснички, објавен од страна на ЕБУ, а како причина за тоа што догодина ќе немаме претставник во Лисабон деновиве во јавноста се споменуваше долг на јавниот сервис кон ЕБУ. Потврда за оваа информација не успеавме да добиеме, бидејќи сите лица кои до лани работеа на Евровизија во текот на вчерашниот ден не одговараа на нашите повици. Инаку, најголемиот европски музички натпревар ќе се одржи под слоганот All Aboard!, и тоа во периодот од 8 до 12 мај, односно двете полуфинални вечери се закажани на 8 и 10 мај, а големото финале ќе се случи на 12 и дел од него ќе бидат 26 земји од вкупно 42 земји учеснички. Еве ги земјите учеснички: Албанија, Ерменија, Австралија, Австрија, Азербејџан, Белорусија, Белгија, Бугарија, Хрватска, Кипар, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Франција, Германија, Грузија, Грција, Унгарија, Исланд, Ирска, Израел, Италија, Латвија, Литванија, Малта, ...
| | веќе видена | слични

Непосредно пред 59-тото издание на најголемиот музички настан на стариот континент, решивме да споделиме неколку интересни податоци поврзани со Евровизија од самиот почеток во 1956 година сè до сега. Изборот за песна на Евровизија е годишен натпревар формиран од Европската Радиодифузна Унија (European Broadcasting Union) во чии рамки се натпреваруваат земји членки на Унијата. Настанот е пренесуван во живо секоја година, а покрај европските земји во последно време се емитува и во САД, Јужна Америка, Канада, Кина, Египет, Јапонија, Јужна Кореја, Тајван, Тајланд и други. Се проценува дека во изминатите години на интернационално ниво манифестацијата ја следеле од 100 до 600 милиони гледачи, а од 2000 година е овозможен и пренос на Интернет, преку официјалната веб страна на Евровизија.Голем број светски познати музичари ја започнале својата интернационална кариера токму на евровизиската сцена; Доменико Модуњо се прослави со третопласираната „Nel blu dipinto di blu (Volare)“ во 1958 година, легендарните АББА го ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...