Повеќе вести како оваа (25)


Есенските врнежливи денови се идеални за подготовка на овие вкусни и топли сендвичи… 4-5 парчиња леб 2 јајца 150 гр сирење 200 гр павлака Пекабела 2 кисели пиперки 150 гр сувомеснато Пекабеско оригано кечап малку млеко Лебот исечете го на парчиња. Разматете јајца, додајте издробено сирење и павлака, сечкано сувомеснато, кисели пиперки и убаво изедначете. Секое парче леб благо натопете го во млеко од едната страна. На парчињата леб од горе ставајте по една полна лажица фил и распоредете. Од горе ставете кечап, малку оригано и рендано сирење. Печете во рерна на 200 стеени 15 минути убаво да поруменат лепчињата. Послужете со јогурт или кисело млеко. Добар апетит! Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки
| | веќе видена | слични

Доколку немате идеја што да подготвите за доручек, ви предлагаме целосно поинаков, но многу вкусен начин на подготовка на тост сендвич. 1 пакување тост леб 200 гр шункарица 3 домати 200 гр павлака 3 јајца 200 гр сирење 100 мл млеко сусам 200 мл јогурт 100 гр кашкавал Најпрво издробете го сирењето, додајте јајца, млеко и јогурт и смесата изедначете ја. Подгответе плех и на него ставете хартија за печење. Секое парче тост леб намачкајте го со павлака, а помеѓу парчињата ставете по 1-2 листови шункарица и тенко сечено парче домат. Полека, преку тост лебот прелијте го филот од сирење и јајца, па од горе додајте изрендан пармезан или кашкавал и сусам. Печете на 200 степени околу 20-30 минути убаво да порумени. Послужете со кисело млеко или јогурт. Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован ...
| | веќе видена | слични

Овој намаз ќе го подготвите за 10 минути, а вкусот ќе го памтите! 300 гр сирење 100 гр крупно мелени ореви 200 гр кајмак или кисела павлака Пекабела 3 чешниња лук 1 лажица сечкан магдонос Сирењето изгмечете го со вилушка и измешајте го со ореви и ситно сечкан лук. Додајте кисела павлака и магдонос и сè заедно соединете. Послужете како намаз или како прилог со печење. Добар апетит! Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки
| | веќе видена | слични

Домашно тесто за доручек, ужина или вечера… 600-700 гр брашно 200 гр путер 200 мл јогурт 200 мл млеко сол 1 лажица шеќер 30 гр квасец 200 гр сирење 3-4 јајца семки Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки
| | веќе видена | слични

Доколку не знаете што да подготвите за вечера или пак за доручек, ви предлагаме да се потсетите на добриот вкус на топлите сендвичи од рерна. стар леб 1 јајце исечкана шунка бело сирење или фета 1 чаша јогурт 1 лажица павлака сол зачини (по желба) малку млеко за омекнување на лебот Пред да ги ставите парчињата леб во плех омекнете ги во млеко, само од едната страна. Таа страна ставете ја на дното на плехот, а сувата страна премачкајте ја со смеса од горенаведените состојки. Печете околу 15 минути. Сервирајте ги топли, а за уште подобар вкус ви предлагаме сендвичите да ги украсите со кечап! На здравје! Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки
| | веќе видена | слични

Сланина во обвивка од лиснато тесто – одличен избор за предјадење или вечера. 250 гр лиснато тесто 70 гр тенко сечкана сланина Пекабеско 1 јајце за премачкување 50 гр рендано сирење сусам Тестото одмрзнете го на собна температура, растегнете го со сукало во правоаголник со дебелина од околу 3 мм. На едната половина редете сечкана сланина и прекријте со другата половина од тестото. Со остар нож сечете стапчиња на должина од 10 см, а ширина од 2,5 см. Премачкајте ги стапчињата со разматено јајце и свиткајте ги. Наредете ги на намастен плех и посипете ги со рендано сирење и сусам. Печете во рерна додека не поруменат. Добар апетит! Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки
| | веќе видена | слични

Крцкав леб полнет со јајца, сланина и неодолив пармезан… 6 парчиња леб 6 јајца 1/2 шолја ситно сечкана сланина 1/2 шолја пармезан 2 лажици павлака зачини сол, бибер Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕОТО: Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки
| | веќе видена | слични

Ако ви здосадија класичните прженици, со вкус на препржено масло, јајца и млеко, време е да го испробате овој фантастичен рецепт од бајат леб – прженици од рерна! стар леб исечен на парчиња 100 гр сирење 50 гр кајмак 50 гр павлака неколку парчиња кашкавал 2 јајца Разматете ги јајцата со грубо издробено сирење, додајте кајмак и павлака и посолете по вкус. Секое парче леб извалкајте го во смесата, па наредете ги во плиток, широк плех. На секое парче леб ставете по едно парче кашкавал и поклопете со уште едно парче леб извалкано во смесата со јајца. Остатокот од смесата прелијте го преку наредениот леб и печете во рерна додека не добие златно-жолта боја. По желба, пржениците посипете ги со сусам, ким или магдонос. Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал Рецепт за 2 брзи соса ...
| | веќе видена | слични

Фит јадење од кое ќе ги излижете прстите. Фитнес мусака за сите сетила. Одлично нутритивно богато јадење, сецкате, печете и добивате деликатес. Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки
| | веќе видена | слични

Направете еден поинаков сендвич од она што сте го пробале до сега. Похован сендвич со моцарела е супер рецепт за вас и вашите најмили. 12 тост лепчиња 200 гр моцарела 200 мл млеко 1 лажичка вегета 200 гр презла 300-400 мл масло за пржење Исечете ги тост лепчињата и моцарелата на половинки. Ставете го моцарела сирењето на средина и преклопете, па сендвичот убаво поминете го во млеко, па ставете вегета и презла. Пржете во загреана тава со масло додека да не се испече од двете страни. Добар апетит! Поврзани вести на Gotvi.mk: Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Source: Gotvi.mk
| | веќе видена | слични

Идеален начи за подготовка на јагоди. 1/2 кг јагоди 30 гр шеќер 1 лажица екстракт од ванила Измијте ги и исчистете ги јагодите, па исечкајте ги на половини. ...
| | веќе видена | слични

Пикантно лут намаз со необична состојка – ореви. 800 гр големи црвени пиперки 1 лута пиперка феферони 2 чешниња лук сок од половина лимон 50 гр ореви прстофат мелен ким 1/2 лажичка сол 50 мл маслиново масло 30 гр презла Пиперките добро измијте ги, избришете ги и ставете ги на решетка во рерна која сте ја загреале на 200 степени. Печете 50 минути со повремено превртување. Печените пиперки излупете ги и исчистете ги од семки. Иситнете ги исчистените пиперки, лутата пиперка, лукот, додајте сок од лимон, ким и претходно благо пропечени ореви. Кога смесата ќе стане глатка додајте сол, маслиново масло и презла, уште малку измешајте и намазот е готов. Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки
| | веќе видена | слични

Од бајатиот леб кој ви останал дома може да подготвите вкусно мезе или појадок во кој ќе уживат сите генерации 1 бајат леб 100 гр путер растопен 200 гр сирење по желба 2 чешниња лук сол масло Исечете го лебот на парчиња . Исечете го лукот и тријте ги парчињата со него за да добијат шмек и потоа намачкајте ги со путер. Изрендајте сирење одозгора и наросете сол. Ставете ги вака премачканите парчиња леб во тепсија со масло и печете ги 5 минути на 250 степени. Добар апетит! Поврзани рецепти на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Source: Gotvi.mk
| | веќе видена | слични

Верувајте ни – нема да можете да дочекате овој вкусен доручек да се испече! Полнетата плетенка е интересен и вкусен доручек кој сигурно ќе ги воодушеви вашите блиски, а потребно е само малку воља. 300 гр лута колбасица 5 јајца 1 шолја рендано чедар сирење 1/2 шолја сечкан кромид 1 шолја сечкана пиперка 2 лажици масло тесто за кекс малку брашно Начинот на подготовка погледнете го во видеото во прилог: Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки
| | веќе видена | слични

Оваа салата со свеж крцкав леб со рузмарин може да биде и лесен ручек! 2 краставици 3 поголеми домати 1 главица кромид 16 маслинки 200 гр фета сирење 4 гранчиња свеж рузмарин 1 лажица маслиново масло оригано вински оцет 8 листови зелена салата Зеленчукот исчистете го и измијте го. Исечете ги краставиците на коцки, доматите на парчиња и кромидот на кругови. Измешајте сѐ, ставете рузмарин и додајте маслинки. Додајте масло, оцет и оригано. Додајте фета и лесно измешајте. Оставете малку да отстои за рузмаринот да пушти мириси. Сервирајте во чинии со подлога од зелена салата. Добар апетит! Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки
| | веќе видена | слични

Совршен крцкав вкус на тост, препржено сирење и лут снеф! 150 гр млеко 1,5 лажица брашно 400 гр тврдо сирење 160 гр презла 1 лажица сенф 120 мл темно пиво 2 јајца (жолчки) кромид 6 парчиња тост леб Загрејте млеко во тенџере и разматете го во брашно. Продолжете да мешате додека не зоврие. Кога ќе почне да врие, намалете ја температурата. Млекото треба малку да згусне. Додајте сирење и мешајте на ниска температура додека не се растопи. Додајте презла, сенф и темно пиво. Продолжете да мешате додека смесата не се соедини. Тргнете го тенџерето од оган и оставете малку да се излади. Откако ќе се излади, додајте жолчки и добро измешајте ги состојките. На крај додајте и кромид. Ставете од смесата на тост леб, а потоа добро загрејте да порумени. Добар апетит! Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот ...
| | веќе видена | слични

Има ли нешто поубаво од вкусен, крцкав доручек, кој мириса на препечен леб, вкусна шунка и топен кашкавал? Секако дека не! Ви претставуваме рецепт по кој интернетот „полуде“ – го погледнале повеќе од 50 милиони луѓе, а го споделиле 500 илјади корисници на Фејсбук. Ќе ви бидат потребни меко варени јајца, неколку парчиња шунка, печеница или вашиот омилен сувомеснат производ, леб и кашкавал. А во видеото во прилог погледнете како да го подготвите овој вкусен доручек: Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки
| | веќе видена | слични

Оваа салата има многу богат вкус, а можете да ја послужите и како лесен оброк. 150 гр ориз сол 2 големи пиперки 1 мало јаболко 200 гр колбас Пекабеско 1 главица кромид 200 гр јогурт 1 лажичка лутеница бибер Згответе го оризот. Исчистете ги пиперките. Излупте го јаболкото, исчистете го од семки и исечкајте го. Пиперките и колбасите исечкајте ги на парчиња. Процедете го оризот, оставете го да се излади и измешајте го со подготвените состојки. За прелив ситно исечкајте кромид, па измешајте со јогурт, лутеница, малку сол и бибер. Прелијте ја салатата и добро измешајте ги сите состојки. Држете ја салатата околу 30 минути во фрижидер за состојките да ги впијат вкусовите од преливот. Сервирајте по желба со зачински билки, кромид или лута пиперка. Добар апетит! Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во ...
| | веќе видена | слични

Вкусните залаци неодоливо потсетуваат на омиленото јадење на Македонците… 450 мелено месо (најдобро мешано) 1 главица кромид 450 гр расол, добро исцеден 220 гр крем сирење 2 шолји зачинета презла 1 јајце На масло пропржете исечкан кромид и мелено месо (околу 10 минути). Прженото месо процедете го и тргнете го на страна. Во месото додајте ситно исечкан и процеден расол и крем сирење. Сè добро измешајте. Покријте ја смесата и оставете ја во фрижидер околу 2 часа. Во мал сад разматете јајца, а во друг сад ставете презла зачинета по желба. Од смесата со расол и мелено месо обликувајте ќофтиња, па извалкајте ги во јајца, па во презла и редете ги на плех обложен со хартија за печење. Печете ги ќофтињата во рерна загреана на 180 степени околу 15 минути, додека убаво не поруменат. На здравје! Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за ...
| | веќе видена | слични

Уживајте во едни од најпознатите и најчесто користени видови печурки… 1 кг крупни шампињони 250 гр шунка Пекабеско 150 гр кашкавал 2 пакување кисела павлака Пекабела 2 јајца бибер сол сув зачин Печурките измијте ги и извадете ги дршките. Наредете ги во плех во кој ќе се печат. Дршките исечкајте ги, измешајте со исечкана шунка, изрендан кашкавал, павлака, разматени јајца и зачинете. Со подготвениот фил полнете ги печурките. Ставете ги во загреана рерна и печете 20 минути. Печурките печете ги на малку масло бидејќи така ќе ја сочуваат својата карактеристична арома. Добар апетит! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...