Повеќе вести како оваа (25)

Американската армија синоќа ја повтори загриженоста од евентуални непосредни закани по своите војници во Ирак од силите кои имаат поддршка од Иран и го зголеми ...
сите 2 | | | веќе видена

Американската армија синоќа ја повтори загриженоста од евентуални непосредни закани по своите војници во Ирак од силите кои имаат поддршка од Иран и го зголеми ...
| | веќе видена | слични

Американските вооружени сили ја потврдија својата загриженост од можните закани кон своите војници во Ирак од силите кои што ги поддржува Иран. Поради тоа, ...
| | веќе видена | слични

Иранските пратеници со големо мнозинство денеска го усвоија предлог законот со кој американските сили на Блиски Исток се прогласени за терористи.Од 207 ...
| | веќе видена | слични

Иранските пратеници со големо мнозинство денеска го усвоија предлог законот со кој американските сили на Блиски Исток се прогласени за терористи. Од 207 ...
| | веќе видена | слични

Иранските пратеници со големо мнозинство денеска го усвоија предлог законот со кој американските сили на Блиски Исток се прогласени за терористи. Од 207 ...
| | веќе видена | слични

Иранските пратеници со големо мнозинство денеска го усвоија предлог законот со кој американските сили на Блиски Исток се прогласени за терористи. Од 207 ...
| | веќе видена | слични

Иранските пратеници со големо мнозинство денеска го усвоија предлог законот со кој американските сили на Блиски Исток се прогласени за терористи. Од 207 ...
| | веќе видена | слични

Командантот на воздушните сили на иранската Револуционерна гарда, упати закана до американската армија која распоредува свои сили во Персискиот залив. Иако ...
| | веќе видена | слични

Иранската армија се закани дека ќе собори два авиона на американската морнарица во Персискиот залив. Иранските сили ги предупредиле американските авиони кои летале во меѓународниот воздушен простор дека ќе истрелаат ракети врз нив ако не го сменат курсот, соопшти Пентагон, наведувајќи дека авионите ја игнорирале заканата и ја продолжиле мисијата. Ова, според Стејт департментот, била 30 блиска средба меѓу двете страни годинава. Во меѓувреме Исламската Револуционерна гарда објави нов брз брод кој има за цел да го одвраќа присуството на американски бродови во Персискиот залив.
| | веќе видена | слични

Ситуацијата во близина на сирски Ат Танф е напната - во близина на американската база пристигна Касем Солеимани, командант на Кудс силите при иранската Револуционерна гарда. Како што пренесува иранската новинска агенција „Тасним“, командантот на Кудс силите при иранската Републиканска гарда - Касем Солеимани лично пристигнал на сириско-ирачката граница каде што се распоредени сириските про-режимски сили кои што два пати беа на удар на американските авиони. Овие сили кои што се поддржани од Иран, и покрај американското бомбардирање и фактот дека во непосредна близина се наоѓа американска воена база кај градот Ат Танф, успеаа да се пробијат од Сирија кон Ирак. Иранските медиуми објавија и фотографии од Солеимани на терен, а самиот факт дека тој пристигнал на ова подрачје е многу значаен за про-режимските сили. Имено, Американците се обидоа физички да го спречат спојувањето на иранските парамилитантни групи во Сирија со оние во Ирак, но се чини дека не успеаа во тоа. На фотографиите се гледа Солеимани со ...
| | веќе видена | слични

Ситуацијата во близина на сирски Ат Танф е напната - во близина на американската база пристигна Касем Солеимани, командант на Кудс силите при иранската Револуционерна гарда. Како што пренесува иранската новинска агенција „Тасним“, командантот на Кудс силите при иранската Републиканска гарда - Касем Солеимани лично пристигнал на сириско-ирачката граница каде што се распоредени сириските про-режимски сили кои што два пати беа на удар на американските авиони. Овие сили кои што се поддржани од Иран, и покрај американското бомбардирање и фактот дека во непосредна близина се наоѓа американска воена база кај градот Ат Танф, успеаа да се пробијат од Сирија кон Ирак. Иранските медиуми објавија и фотографии од Солеимани на терен, а самиот факт дека тој пристигнал на ова подрачје е многу значаен за про-режимските сили. Имено, Американците се обидоа физички да го спречат спојувањето на иранските парамилитантни групи во Сирија со оние во Ирак, но се чини дека не успеаа во тоа. На фотографиите се гледа Солеимани со ...
| | веќе видена | слични

САД и официјално ја прогласија Иранската револуционерна гарда за странска терористичка организација, се наведува во соопштението објавено денеска во ...
| | веќе видена | слични

Портпаролот на Советот за национална безбедност на Иран, Кејван Косрави, изјави дека претходните изјави на американските официјални претставници во врска со ...
| | веќе видена | слични

Портпаролот на Советот за национална безбедност на Иран, Кејван Косрави, изјави дека претходните изјави на американските официјални претставници во врска со ...
| | веќе видена | слични

САД денеска официјално ја прогласија иранската Исламска револуционерна гарда за странска терористичка организација. Првпат американската администрација во ...
| | веќе видена | слични

САД денеска официјално ја прогласија иранската Исламска револуционерна гарда за странска терористичка организација. Првпат американската администрација во ...
| | веќе видена | слични

САД денеска официјално ја прогласија иранската Исламска револуционерна гарда за странска терористичка организација. Првпат американската администрација во ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...