Повеќе вести како оваа (25)


Позади нас имаме доста возбудлива година во смартфон светот со неколку моќни смартфони кои ја потврдија доминацијата на веќе етаблираните брендови Apple и Samsung кои понудија и најмногу иновации, но не помалку квалитет демонстрираа и брендовите во налет како Huawei. Во врвот место има и за претставниците на LG и Motorola кои имаат големо реноме и историја, па годинава се обидоа со специфични иновации да привлечат внимание од страна на корисниците. 2017 немаше толку пресврти и скандали како лани, но понуди неколку интересни моменти како преземањето на хардверскиот бизнис на HTC од страна на Google, како и камбекот на брендот Nokia овој пат со Android оперативен систем за што повеќе ефекти ќе видиме догодина. Затоа да ги погледнеме апсолутните шампиони кои ја одбележаа годинава. Motorola Moto Z2 Force Motorola направи одлична симбиоза откако ги спои силите со Lenovo и ја искристализира понудата, па така има одлична стратегија за напаѓање на средната премиум класа со доста атрактивни модели кои се поевтини ...
| | веќе видена | слични

Кинеската агенција TENNA ги откри првите детални информации за новиот смартфон на HMD Global, Nokia X6 кој ќе послужи како „среден“ уред според можностите помеѓу Nokia 6 92018) и Nokia 7 Plus. Nokia X6 ќе располага со 5.8 инчен Full дисплеј со Quad HD+ резолуција, размер од 19:9, а ќе работи со осум-јадрен Snapdragon 636 процесор, избор од 3,4 и 6 GB RAM, 32 и 64 GB вградена меморија, дуо камера на задната страна, 16 мегапикселна селфи камера, Android 8.1 Oreo оперативен систем и батерија со капацитет од 3000 mAh. Новиот Nokia X6 планирано е да пристигне следната среда со цена од околу 250 долари.
| | веќе видена | слични

Познатиот ликстер од evleaks Еван Блас кој има секогаш добри извори блиски до HTC и овој пат успеа предвреме да ги открие првите официјални рендери кои најверојатно му припаѓаат на претстојниот премиум смартфон HTC U12 +. Како што може да се забележи HTC U12 + ќе има Full дисплеј со размер од 18:9 со големина од 6 инчи со Quad HD+ резолуција, со поддршка за HDR10, ќе работи со супер моќниот Snapdragon 845 осум-јадрен процесор, со 6 GB RAM и 64 GB вградена меморија. За HTC U12 + исто така е познато дека ќе има дуо главна камера на задната страна, скенер за отпечатоци, UltraSpeed Autofocus 2, 8 мегапикселна селфи камера и супер издржлива батерија со капацитет од 3500 mAh.
| | веќе видена | слични

Meizu го промовираше супер смартфонот Meizu Pro 5 кој ќе биде предводник на новата Pro класа, а најдобро што може да се опише е дека е евтиниот Galaxy S6 бидејќи има неколку заеднички, па дури и подобро компоненти, по цена која изнесува само 439 долари или за речиси 300 долари поевтини од најзвучните конкуренти. Meizu ја користи Super AMOLED технологијата за дисплејот на Meizu Pro 5 која е карактеристична за Samsung, но овој модел има големина од 5.7 инчи со Full HD резолуција. Вториот важен елемент е најмоќниот осум-јадрен Exynos 7420 процесор и изборот на 3 или 4 GB RAM, со 32 или 64 GB меморија. Meizu Pro 5 се истакнува и со 21 мегапикселна камера со сензор на Sony, 5 MP селфи камера, побрз USB type C конектор, батерија со капацитет од 3050 mAh, mCharge технологија за брзо полнење, како и Android Lollipop систем со новиот Flyme 5.0 интерфејс. Телото е супер тенко и е изработено од метал, а дисплејот има 2.5D за продлабочен ефект при внес на командите во интерфејсот.
| | веќе видена | слични

Lenovo и Motorola имаат големи проблеми со одржување на тајноста на нивните претстојни смартфони до кои постојано протекуваат нови слики, а таков е и случајот со Moto G5S Plus за кого се појавија нови информации. Moto G5S Plus треба да понуди 5,5 инчен Full HD IPS LCD дисплеј, неговиот хардвер ќе биде предводен од осум-јадрен Snapdragon процесор, избор од 3 и 4 GB RAM, како и 32 или 64 GB комбинација на вградена меморија, ќе има двојна 13 мегапикселна камера, скенер за отпечацоти и батерија со капацитет од 3000 mAh. Наскоро се очекува и официјалната промоција на Moto G5S Plus заедно со повеќе смартфони од Moto сериите.
| | веќе видена | слични

Motorola како што се очекуваше престави три нови Moto смартфони кои се всушност трето по ред продолжување на X и G сериите. Во повисоката класа доаѓаат Moto X Style и Moto X Sport, додека пак во средната класа Moto G3 ќе биде новиот фаворит со ниска цена и достојни перформанси. Moto X Style е елегантен знаменосец со огромен 5.7 инчен TFT LCD дисплеј со Quad HD резолуција, опремен со шест-јадрен Snapdragon 808 процесор, 3 GB RAM, 32 GB меморија, 21 мегапикселна камера со f/2.0 апаратура, батерија со капацитет од 3000 mAh и најнова верзија на Android Lollipop надополнета со голем број на гласовни команди преку Moto Assist. Moto X Style е еден од помоќните смартфони, но со многу достапна цена од само 400 долари. Следен во класата е Moto X Sport кој ќе биде поевтин со цена од 300 долари, а ќе понуди 5.5 инчен Full HD дисплеј, работи со осум-јадрен Snapdragon 615 процесор, 32 GB меморија, 21 мегапикселна камера, но изненадувањето лежи во батеријата со огромен капацитет од 3650 mAh. Најевтин е Moto G3 кој ...
| | веќе видена | слични

Huawei пред самиот старт на новогодишната празнична сезона го најави новиот супер метален фаблет Huawei Mate 8 кој поседува 6 инчен Full HD дисплеј и тенко тело од 7.9 милиметри, тенка рамка околу дисплејот за поефикасно држење и скенер за отпечатоци сместен на задната страна. Huawei Mate 8 работи со најновиот осум-јадрен HiSilicon Kirin 950 процес од сопствено производство со Mali T880MP4 GPU, импресивни 4 GB RAM, избор од 64 или 128 GB вградена меморија, 16 мегапикселна камера, како и мега батерија со капацитет од 4000 mAh. Интернационалната верзија на Huawei Mate 8 ќе биде промовирана во јануари за време на CES 2016, па пишете ни како ви се допаѓа за почеток.
| | веќе видена | слични

Motorola ја претстави четвртата генерација на G смартфоните составена од два модела со 5,5 инчен Full HD дисплеј со тоа што Plus моделот се разликува само по подобрата 16 наместо 13 мегапикселна камера. Moto G4 и Moto G4 Plus се доста ефикасно креирани смартфони со потентен хардвер и ниски цени, работат со осум-јадрен Qualcomm Snapdragon 617 процесор, 2 GB RAM, 16 GB меморија, батерија со капацитет од 3000 mAh и Android 6.0 Marshmallow оперативен систем.
| | веќе видена | слични

Motorola потврди дека нема да го изгуби својот идентитет откако прејде во сопственост на Lenovo и ќе продолжи со лансирање на сопствените смартфони од Moto серијата. Тие ќе учествуваат на претстојниот главен настан во мобилната индустрија MWC 2017 кој се одржува во Барселона кон крајот на февруари. Тука Motorola ќе има одлична можност да го претстави одличниот Moto G5 Plus со 5.5 инчен Full HD 1080p дисплеј, 13 мегапикселна главна камера, 5 мегапикселна селфи камера, ќе работи со осум-јадрен Snapdragon 625 процесор, 4 GB RAM, 32 GB меморија, батерија со капацитет од 3080 mAh, како и Android 7.0 Nougat оперативен систем.
| | веќе видена | слични

Motorola го претстави новиот смартфон Motorola Moto 1S кој во суштина ги има истите хардверски компоненти како и неодамна презентираниот модел Moto G6, но се разликува најмногу во софтверот со новиот ZUI кориснички интерфејс базиран на Android 8.0 Oreo оперативниот систем. Motorola Moto 1S доаѓа со 5.7 инчен дисплеј со резолуција од 1080 x 2160 пиксели, размер од 18:9 и IPS LCD технологија, работи со поскромниот Snapdragon 450 процесор со 4 GB RAM и солидни 64 GB вградена меморија, додека пак батеријата има капацитет од 3,000 mAh со можност за брзо полнење. Motorola Moto 1S може да се пофали и со квалитетна главна камера со 12 мегапиксели со леќа од f/1.8 и селфи камера со сензор од 5 мегапиксели.
| | веќе видена | слични

OnePlus 3 е новиот модел на кинескиот стартап кој има мисија да ја „руши“ премиум класата со многу достапна цена од само 400 долари. OnePlus 3 е претставен со 5.5 инчен Full HD AMOLED дисплеј, работи со моќен осум-јадрен Snapdragon 820 процесор, 6 GB RAM, 64 GB меморија, 16 мегапикселна камера, батерија со капацитет од 3000 mAh и Android 6.0 Marshmallow оперативен систем.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...