Повеќе вести како оваа (25)

Речиси 50 Палестиници се повредени откако ја нападнаа израелската армија на границата помеѓу Појасот Газа и Израел. Палестинците денеска го одбележуваат Денот ...
сите 20 | | | веќе видена

Речиси 50 Палестиници се повредени откако ја нападнаа израелската армија на границата помеѓу Појасот Газа и Израел. Палестинците денеска го одбележуваат Денот ...
| | веќе видена | слични

Речиси 50 Палестиници се повредени откако ја нападнаа израелската армија на границата помеѓу Појасот Газа и Израел. Палестинците денеска го одбележуваат Денот ...
| | веќе видена | слични

Речиси 50 Палестиници се повредени откако ја нападнаа израелската армија на границата помеѓу Појасот Газа и Израел. Палестинците денеска го одбележуваат Денот ...
| | веќе видена | слични

Амбасадата на САД во Израел објави безбедносно предупредување за сите американски граѓани во Израел. Американската амбасада апелира Американците да бидат ...
| | веќе видена | слични

Израелската армија распореди тенкови и снајперисти долж границата помеѓу Израел и Појасот Газа очекувајќи нови, трети масовни демонстрации од страна на Палестинците. Израелската армија распореди тенкови и снајперисти долж границата помеѓу Израел и Појасот Газа очекувајќи нови, трети масовни демонстрации од страна на Палестинците. Израелски медиуми објавија дека Палестинците подготвиле запаливи бомби и затоа денешните демонстрации ги нарекоа „Ден на Молотов“. Но, организаторите на демонстрациите ги негираат таквите наводи, истакнувајќи оти планираат ненасилен протест. Демонстрациите под мото „Марш за враќање“ почнаа на 30 март и беше најавено дека ќе траат шест недели, до 15 мај, Денот на независност на Израел, што Палестинците го нарекуваат „Накба“ (Катастрофа). Тогаш стотици илјади Палестинци ги напуштија домовите поради војната, по што е формирана еврејската држава во 1948 година. Во демонстрациите на 30 март загинаа 34 Палестинци, а над илјада беа повредени од боева муниција. Израел тврди дека ...
| | веќе видена | слични

Околу 30.000 Палестинци долж границата со појасот Газа со Израел вчера учествуваа на демонстрациите против израелската окупација. 15 лица се убиени, а 1.400 повредени. Тоа е ден со најмногу жртви во Газа од војната на израелската војска и Хамас во летото 2014 година, која траеше 50 дена. Израелската војска соопшти дека стотици Палестинци фрлале камења и тркалале запалени гуми кон војниците распоредени на другата страна од граничната ограда. Војската ги обвини екстремистите дека се обиделе да изведат напади под закрила на масовниот протест, тврдејќи дека во еден случај, вооружени Палестинци отвориле оган на војниците, пренесе АП. Израелската војска, исто така, рече дека нема да толерира штети на границата и дека Хамас ќе го смета одговорен за тоа. Голем одзив на протестите на исламскиот екстремистички Хамас се смета за потврда на организациските способности на ова движење кое владее во појасот Газа. Тоа е исто така знак на очајот на жителите на појасот поради децениската блокада на Израел и Египет. Лидерот на ...
| | веќе видена | слични

Израелските сили денеска убија двајца Палестинци, од кои едно дете, на традиционалните петочни протести што се одржуваат на границата помеѓу Израел и Појасот ...
| | веќе видена | слични

Израелските сили денеска убија двајца Палестинци, од кои едно дете, на традиционалните петочни протести што се одржуваат на границата помеѓу Израел и Појасот ...
| | веќе видена | слични

Израелските сили денеска убија двајца Палестинци, од кои едно дете, на традиционалните петочни протести што се одржуваат на границата помеѓу Израел и Појасот ...
| | веќе видена | слични

Израелските сили денеска убија двајца Палестинци, од кои едно дете, на традиционалните петочни протести што се одржуваат на границата помеѓу Израел и Појасот ...
| | веќе видена | слични

Најмалку шест Палестинци се повредени на границата на помеѓу Израел и Појасот Газа. Палестинските демонстранти фрлале камења и запалени гуми врз граничната ограда, а израелската армија отворила оган врз нив.Според палестинските здравствени власти еден Палестинец е потешко повреден.Портпаролот на израелската армија изјави дека војниците „одговориле со средства за разбивање на нереди, а пукале во согласност со правилата за ангажирање“.Повеќе илјади Палестинци денеска се собраа во камповите под шатори, што беа поставени долж границата на Појасот Газа со Израел на 30 март.Пред почетокот на протестот израелската армија распореди тенкови и снајперисти долж границата, а израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман предупреди дека секој кој ќе се доближи до граничната ограда го доведува животот во опасност. Белата куќа ги повика Палестинците да протестираат мирно и на 500 метри од границата.Демонстрациите под мото „Марш за враќање“ почнаа на 30 март и беше најавено дека ќе траат шест недели, до 15 мај, Денот на ...
| | веќе видена | слични

Израелските сили денеска убија двајца Палестинци, од кои едно дете, на традиционалните петочни протести што се одржуваат на границата помеѓу Израел и Појасот ...
| | веќе видена | слични

Израелските сили денеска убиле еден Палестинец во близина на границата со Појасот Газа, соопштија локалните медиуми повикувајќи се на медицински извори. Израелските сили денеска убиле еден Палестинец во близина на границата со Појасот Газа, соопштија локалните медиуми повикувајќи се на медицински извори. Палестинецот (51) бил застрелан кај границата во Појасот Газа, со што смртниот биланс од вчерашните протести се искачи на 59 лица, вклучувајќи и едно бебе. Денеска илјадници Палестинци присуствуваа на погребите на десетици лица кои вчера беа убиени од страна на израелската војска. Протестот во Газа, предводен од Хамас, е дел од кампањата за уривање на блокадата на границата меѓу Израел и Појасот Газа која трае веќе 11 години, но и протест против отворањето на американската Амбасада во Ерусалим. Преместувањето на американската амбасада од Тел Авив ги разгневи Палестинците, кои го сметаат Источен Ерусалим за нивна идна престолнина.. Протестите се кулминација на кампањата, предводена од Хамас и поттикнати од ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, побара независна истрага по крвавите настани во Газа во кои загинаа шеснаесет Палестинци во судирите со израелските војници, а стотици беа повредени. Судирите се случија во вчера – тоа беше најсмртоносниот ден во израелско-палестинскиот конфликт од војната во појасот Газа во 2014 година. Советот за безбедност на ОН го осуди насилството на итна седница. Шефот на заменик-министерот за политички прашања на ОН, Тај-Брук Зерихоун, изјави дека ситуацијата во Газа „може да се влоши во наредните денови“ и повика во судирите да бидат заштитени цивилите,особено децата. „Израел мора да ги почитува своите обврски според меѓународните човекови права и хуманитарното право“, рече тој. Во писмена изјава пред состанокот на Советот за безбедност, израелскиот амбасадор во ОН, Дени Данон, ја обвини милитантната група Хамас за крвопролевањето. Палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави дека израелските власти имаат „целосна одговорност“ за крвавите судири. Илјадници Палестинци ...
| | веќе видена | слични

Во судирите во палестинските енклави Западниот брег (на реката Јордан) и во Појасот Газа, коишто избувнаа во петокот меѓу палестинските демонстранти и израелските војници, ранети се 21 лице, соопштија палестински извори. Најжестоки биле судирите во Рамала и во Наблус на северот од палестинските територии, а по именувањето на новата израелска влада и на денот кога Палестинците ја одбележуваат 67-годишнината на Накба, Денот на катастрофата, којашто им се случила кога е основана Државата Израел во 1948 година и за нив претставува трагедија на палестинските бегалци. Годишнината од Накба редовно се одбележува со демонстрации на Западниот брег, кои често прераснуваат во насилство. Во протестите пред израелскиот воен затвор „Офер“ во близината на Рамала, повеќе десетици демонстранти фрлаа каења врз војниците кои одговорија со солзавец и гумени куршуми, пренесуваат агенциите, Протока, според палестински извори, повредени биле седум Палестинци. Уште десет се повредни претходно во текот на денот во судирите во ...
| | веќе видена | слични

Бројот на жртвите од вчерашните судири помеѓу Палестинците и израелската армија во пограничниот регион на Појасот Газа се искачи на 17, а 1.400 лица се повредени. Тоа е најголем број на жртви во Појасот Газа од војната на израелската армија против Хамас во летото 2014 година, што траеше 50 денови. Илјадници Палестинци вчера го почнаа шестнеделен протест под шатори долж границата со Израел со барање да им се дозволи на палестинските бегалци да се вратат во Израел. Тие поставија десетици шатори на пет локации долж границата. Организатор на протестите е Хамас. Првиот ден од протестите се совпадна со „Денот на земјата“ кога Палестинците им оддаваат почит на шестмина невооружени Палестинци, кои беа убиени во судир со израелските сили за време на демонстрации против конфискувањето земјиште на 30 март 1976 година. Според израелската армија Палестинците ги нападнале припадниците на израелската армија, распоредени долж границата, со запалени гуми и камења, а израелските војници возвратија со солзавец и огнено ...
| | веќе видена | слични

Бројот на жртвите од вчерашните судири помеѓу Палестинците и израелската армија во пограничниот регион на Појасот Газа се искачи на 17, а 1.400 лица се повредени. Тоа е најголем број на жртви во Појасот Газа од војната на израелската армија против Хамас во летото 2014 година, што траеше 50 денови. Илјадници Палестинци вчера го почнаа шестнеделен протест под шатори долж границата со Израел со барање да им се дозволи на палестинските бегалци да се вратат во Израел. Тие поставија десетици шатори на пет локации долж границата. Организатор на протестите е Хамас. Првиот ден од протестите се совпадна со „Денот на земјата“ кога Палестинците им оддаваат почит на шестмина невооружени Палестинци, кои беа убиени во судир со израелските сили за време на демонстрации против конфискувањето земјиште на 30 март 1976 година. Според израелската армија Палестинците ги нападнале припадниците на израелската армија, распоредени долж границата, со запалени гуми и камења, а израелските војници возвратија со солзавец и огнено ...
| | веќе видена | слични

Бројот на жртвите од вчерашните судири помеѓу Палестинците и израелската армија во пограничниот регион на Појасот Газа се искачи на 17, а 1.400 лица се повредени. Тоа е најголем број на жртви во Појасот Газа од војната на израелската армија против Хамас во летото 2014 година, што траеше 50 денови. Илјадници Палестинци вчера го почнаа шестнеделен протест под шатори долж границата со Израел со барање да им се дозволи на палестинските бегалци да се вратат во Израел. Тие поставија десетици шатори на пет локации долж границата. Организатор на протестите е Хамас. Првиот ден од протестите се совпадна со „Денот на земјата“ кога Палестинците им оддаваат почит на шестмина невооружени Палестинци, кои беа убиени во судир со израелските сили за време на демонстрации против конфискувањето земјиште на 30 март 1976 година. Според израелската армија Палестинците ги нападнале припадниците на израелската армија, распоредени долж границата, со запалени гуми и камења, а израелските војници возвратија со солзавец и огнено ...
| | веќе видена | слични

Бројот на жртвите од вчерашните судири помеѓу Палестинците и израелската армија во пограничниот регион на Појасот Газа се искачи на 17, а 1.400 лица се повредени.Тоа е најголем број на жртви во Појасот Газа од војната на израелската армија против Хамас во летото 2014 година, што траеше 50 денови.Илјадници Палестинци вчера го почнаа шестнеделен протест под шатори долж границата со Израел со барање да им се дозволи на палестинските бегалци да се вратат во Израел. Тие поставија десетици шатори на пет локации долж границата.Организатор на протестите е Хамас. Првиот ден од протестите се совпадна со „Денот на земјата“ кога Палестинците им оддаваат почит на шестмина невооружени Палестинци, кои беа убиени во судир со израелските сили за време на демонстрации против конфискувањето земјиште на 30 март 1976 година.Според израелската армија Палестинците ги нападнале припадниците на израелската армија, распоредени долж границата, со запалени гуми и камења, а израелските војници возвратија со солзавец и огнено ...
| | веќе видена | слични

Бројот на жртвите од вчерашните судири помеѓу Палестинците и израелската армија во пограничниот регион на Појасот Газа се искачи на 17, а 1.400 лица се повредени.Тоа е најголем број на жртви во Појасот Газа од војната на израелската армија против Хамас во летото 2014 година, што траеше 50 денови.Илјадници Палестинци вчера го почнаа шестнеделен протест под шатори долж границата со Израел со барање да им се дозволи на палестинските бегалци да се вратат во Израел. Тие поставија десетици шатори на пет локации долж границата.Организатор на протестите е Хамас. Првиот ден од протестите се совпадна со „Денот на земјата“ кога Палестинците им оддаваат почит на шестмина невооружени Палестинци, кои беа убиени во судир со израелските сили за време на демонстрации против конфискувањето земјиште на 30 март 1976 година.Според израелската армија Палестинците ги нападнале припадниците на израелската армија, распоредени долж границата, со запалени гуми и камења, а израелските војници возвратија со солзавец и огнено ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...