Повеќе вести како оваа (25)


Оваа мусака од зеленчук можете да ја направите и во голем сад, но вака ќе изгледа поинтересно. 2 помали тиквици 2 бели компири 2 цвета брокули 2 моркови 1 средна главица кромид 1 лажица путер 2 јајца 1 лажица сечкан магдонос 150 гр исцедено свежо сирење 50 гр рендан пармезан 1 мускатно оревче сол бибер Тиквиците, варените компири и морковите исечкајте ги на кругови. Брокулите кратко бланширајте ги. Загрејте ја рерната на 180 степени. Кромидот исечкајте го на коцки и пропржете го на путер. Измешајте жолчки, магдонос и потоа со лажица измешајте белки кои сте ги разматиле во цврст снет. Посолете ја смесата, побиберете и додајте мускатно оревче. Намастете 4 помали калапи и наредете ги со ред зеленчук (наизменично), а помеѓу зеленчукот фил од сирење и јајца. На крај посипете со пармезан и запечете 15 минути. Добар апетит! Прочитај Gotvi.mk рецепти: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Супер ...
| | веќе видена | слични

Искористете го сезонското овошје и направете ја оваа вкусна торта… 100 гр пишкоти 200 мл слатка павлака 200 гр кисела павлака 200 гр малини 100 гр јагоди 100 гр вишни 300 гр шлаг 100 мл млеко На послужавник наредете пишкоти кои малку сте ги потопиле во млеко. Разматете слатка павлака. Разматете шлаг и додајте кисела павлака па убаво измешајте. Со слатката павлака премачкајте ги пишкотите, па од горе наредете овошје. Преку овошјето премачкајте половина од шлагот со павлака па повторно додајте овошје преку, а потоа премачкајте со другиот дел од шлагот. Обликувате ја и украсете ја тортата по желба. Добро изладете ја пред послужување. Уживајте! Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Кое е омиленото ...
| | веќе видена | слични

За следниот ручек подгответе го ова вкусно јадење – ќе бидете воодушевени! 400 гр печурки лисичарки 8 компири 100 гр кромид 50 гр праз (само белиот дел) 100 мл павлака Пекабела 1 лажичка брашно 20 мл масло 50 гр путер 1 веза магдонос 1 чешне лук 1/2 лажичка бибер 1 лажичка сол Измијте ги печурките, исушете ги и исечете ги на листови. Кромидот и празот ситно исечкајте ги, ставете на масло со малку доливање вода. Кога кромидот ќе омекне, додајте печурки и гответе додека течноста не испари. Посолете и побиберете по вкус, додајте брашно измешано со павлака, сечкан магдонос и сечкан лук. Компирите излупете ги и измијте ги. Отстранете ги долните делови одкомпирите за остатокот да стои рамно. Така подготвените компири наредете ги во тепсија и печете ги во печка, но внимавајте да не се распаднат или да не се препечат. Печените компири извадете ги од печка и изладете, а со лажица издлабете ја средината, малку посолете и ставете во секој компир по лист путер, наполнете ги со фил и повторно запечете. Добар апетит! ...
| | веќе видена | слични

Освежете го своето мени со оваа необична комбинација од компири, кисела зелка и риба. 300 гр цврсти компири сол бибер 3 главици кромид 3 киселкасти јаболка 750 гр филети бела риба по избор 2 лажици путер 400 гр кисела зелка 1 веза власец 4 јајца 300 гр кисела павлака Пекабела Варете ги компирите во лушпа 20 минути, излупете ги и исечете ги на кругови, како и кромидот. Излупете ги и исечкајте ги јаболката на коцки. Испржете ја рибата на тава. Во тенџере загрејте путер и испржете го кромидот, па додајте ја киселата зелка и јаболката. Вклучете ја рерната на 220 степени. Во плех наредете компир, зелка, кромид и риба. Исечкајте власец и посипете преку. Поклопете со ред компири. Измешајте јајца, павлака, сол и бибер, па прелијте го јадењето. Печете околу 20 минути и украсете по желба. Добар апетит! Прочитај Gotvi.mk рецепти: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Супер брз и вкусен домашен сос ...
| | веќе видена | слични

За сите љубители на тестенини… 150 гр тиквици 500 гр домати 500 гр грашок сол 1/2 веза магдонос 50 гр сувомеснато Пекабеско 3 лажици путер бибер 2 лажици брашно 250 мл инстант супа од зеленчук 250 мл мелко 100 гр рендано гауда сирење 500 гр резанци Измијте го и исчистете го зеленчукот. Грашокот бланширајте го минута во солена вода, исцедете го, прелијте го со студена вода. Тиквиците исечете ги на кругови, доматите на парчиња. Магдоносот измијте го и исечкајте го. Сувото месо исечете го на тенки ленти и испржете го во тава. Извадете, ставете го на страна. На лажица путер пет минути динстајте ги тиквиците и доматите. После две минути додајте го грашокот и уште динстајте. Посолете и побиберете. На две лажици путер пропржете брашно (треба да остане бело). Налијте супа и млеко, оставете да зоврие. Додајте сирење да се растопи. Посолете и побиберете по вкус. Резанците згответе ги во посолена вода. Процедете ги, прелијте ги со студена вода, оставете ги да се исцедат и измешајте ги во сосот. Додајте сувомеснато и ...
| | веќе видена | слични

Не може да се каже дека овој ручек е баш „лесна“ верзија што се однесува на калориите, но подготовката е едноставна, а вкусовите вистинска експлозија! 1 лажица маслиново масло 1 чаден колбас 1 помала главица кромид 3 чешниња лук 3 шолји пилешка супа 300 мл доматно пире 1/2 шолја млеко 250 гр тестенини 1 лажичка сол 1 лажичка бибер изрендано тврдо сирење 1/4 лажичка црвена пипер малку млад кромид (по желба) На маслиново масло издинстајте кромид и колбаси исечкани на кругови околу пет минути. Додајте лук и зачини, па гответе уште две минути. Додајте пилешка супа, доматно пире, млеко и тестенини па оставете да се готви 15 минути. На врвот изрендајте сирење и тргнете ја тавата од оган. Посипете со сечкан млад кромид. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати и ...
| | веќе видена | слични

Подгответе вкусна мусака на малку поинаков начин… 4 средни тиквици исечкани на кругови 300 гр брашно 3 јајца 1 шолја ориз 1 главица кромид 600 мл млеко сол бибер црвена пипер 400 гр мелено месо маст масло Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ: Прочитај Gotvi.mk рецепти: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко
| | веќе видена | слични

Направете вкусна и брза летна тава со тестенини и многу зеленчук. Макарони, брокула и туна – совршено! Прочитај Gotvi.mk рецепти: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко
| | веќе видена | слични

Овој вкусен сос одлично оди со пилешко месо или зеленчук на скара. 200 гр печени кикирики 1 главица кромид 2 чешниња лук 1 лажица ѓумбир, изрендан 1 лажица масло кокосово млеко 2 лажици соја сос прстофат бибер сол Сомелете ги кикириките во блендер. Исечкајте го кромидот и пропржете го на масло. Додајте ситно сечкан лук и ѓумбир и пржете заедно уште една минута. Додајте мелени кикирики, кокосово млеко, соја сос и гответе неколку минути. Посолете и побиберете по вкус. Уште топол, сосот послужете го со зеленчук на скара или пилешко месо. Уживајте! Повеќе поврзани статии на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас? ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса 10 „убијци“ на вишокот калории Како да ослабете според хороскопскиот знак? ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – ...
| | веќе видена | слични

Вкусот на чоколадо, кикирики и слатка павлака се топи во уста. Ќе го обожавате овој десерт! Благо запечете обложени мелени бисквити со путер во тепсија на 180 степени. Во посебен сад измешајте крем сирење со шеќер и слатка павлака. Додајте брашно, малку сол, екстракт од ванила, јајца и матете додека смесата не се соедини. Полијте смесата со растопено чоколадо, измешајте и додајте кикирики. Прелијте го пандишпанот од мелени бисквити и наизменично додајте топено црно и бело чоколадо (како што е прикажано во видеото). Украсете го колачот и запечете го. Деталите за подготовка поглднете ги во видеото: Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Добра идеја – ...
| | веќе видена | слични

Направете вкусна пица со пилешко, како италијанските мајстори! пилешки гради, без кожа и коски 2 лажици путер или маргарин + малку за премачкување 2 чешниња ситно сечкан лук 2 лажици ситно сечкан млад кромид 1/2 лажичка сув босилек подлога за пица или домашно тесто 2 домати сечкани парчиња 20 гр сечкан магдонос 50 гр рикота сирење 25 гр рендан пармезан Пилешките гради ставете ги во тенџере и прекријтесо вода. Оставете да зоврие, па гответе околу 20 минути. Исцедете ги и малку изладете ги, па исечкајте ги. Во посебен сад растопете путер или маргарин со лук, млад кромид и босилек. Кога ќе се растопи, префрлете во изладениот сад и ставете во фрижидер. Загрејте ја рерната на 180 степени. Поставете подлога во плех, а потоа премачкајте со растопен маргарин или путер. Преку тоа распоредете парчиња пилешко, а потоа посипете рикота сирење. Завршете со парчиња домати, магдонос и пармезан. Печете околу 15-20 минути во загреана рерна, односно додека рабовите на кората не добијат убава, браун боја. Добар апетит! Повеќе ...
| | веќе видена | слични

Сите знаеме колку е непријател мирисот на лук откако ќе го консумираме. Лукот е многу здрав, има бројни здравствени придобивки, но мириса многу лошо.Ако сакате да не мирисате по јадењето, трикот е следниов: По оброкот со лук, земете јаболко, зелена салата, целер, магдонос, босилек. Тие содржат екстракти кои ја убиваат миризбата. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко
| | веќе видена | слични

Брза, вкусна и неодолива салата која ќе стане дел од вашата празнична трпеза. Кремастите салати се омилени за многумина, особено во време на слави и празници. Таква е и оваа салата. Брзо и лесно се подготвува, а може да се јаде и со леб за доручек или вечера. пченка праз шунка мајонез павлака сол Пченката сварете ја. Празот и шунката исечкајте ги ситно и измешајте ги со изладената пченка. Додајте мајонез, павлака и сол и сè добро измешајте. На здравје! Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде ...
| | веќе видена | слични

Ова јадење ќе го воодушеви целото семејство – од најмлади до најстари! 400 гр свинско месо 400 гр суво мисиркино месо 50 гр путер 1 главица кромид 40 гр суви печурки (најдобро врган) 100 гр суви сливи 150-200 гр пченкарен гриз 1 лажица концентрат домати 1 лажичка слатка павлака 3 чешниња лук 2 компири 1 кесичка крем супа од печурки 2 дл павлака Пекабела сол бибер веза магдонос луто пиперче Печурките потопете ги во вода да набабрат. Згответе го месото, а одвоено подгответе супа од печурки по упатството на кесичката. На путер продинстајте ситно сечкан кромид, па додајте ги исцедените печурки. За време на динстањето налевајте од водата во која сте го зготвиле месото. Кога ќе омекнат, додајте суви сливи исечкани на четвртини, концентрат од домати, пипер, издробен лук, зготвено месо (исечкано на коцки) и компири (исечкани на коцки). Налијте супа од печурки, посолете, побиберете и по желба ставете луто пиперче. Гответе додека компирот не омекне. Префрлете го јадењето во земјен или огноотпорен сад, прелијте со ...
| | веќе видена | слични

Крем салатите се многу вкусни, но и вистински декор на секоја трпеза. Gotvi.mk ви открива рецепт за превкусна и свежа крем салата. 1 свежа краставица 100 гр кашкавал 100 гр шунка Пекабеско 100 гр пилешка шунка Пекабеско 2 парчиња свеж лук 1 лажица мајонез 300 мл кисела павлака Пекабела 100 гр пченка Исецкајте ги краставицата, кашкавалот и шунката на коцки, а пченката сварете ја според упатството на кесичката и додадете ја во истиот сад. Лукчињата исечкајте ги ситно и измешајте ги со сите состојки. Додајте ги павлаката и мајонезот и убаво промешајте. По избор можете да употребите и сецкани маслинки или печурки. Густината на салатата направете ја по ваша желба. Рецепт за макарони салата тука Рецепт за цезар салата + 2 рецепти за дресинг тука Повеќе Gotvi.mk рецепти за свежи и крем салати тука Доколку ставите повеќе павлака, салатата ќе биде помалку густа. Количината е за едно сервирање во помал длабок сад. Добар апетит Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки ...
| | веќе видена | слични

А сега малку поинаков сутлијаш кој ќе го обожавате… 1 л млеко 2 шолји ориз 3 лажици шеќер 1 лажица какао 120 гр чоколадо за готвење 50 гр маргарин или путер Начинот на подготовка погледнете го ВИДЕОТО: Повеќе на Готви.мк: Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината Прочитај Gotvi.mk рецепти: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко
| | веќе видена | слични

Сите ги сакаат тиквиците – и големи и мали. Еве предлог како на брз и едноставен начин да направите едно многу вкусно јадење со ова овошје. 1 голема тиквица 2 големи домати 1 голема главица кромид 200 гр фета сирење малку сол малку маслиново масло магдонос 1 чешне лук Тиквиците добро измијте ги и исчете ги како хармоника. Посолете помеѓу секој круг и редете наизменично: фета сирење, круг домат, круг кромид… Прелијте со маслиново масло, прекријте со фолија и печете на 220 степени околу 30 минути. Отстранете ја фолијата па запечете уште 8-10 минути. Направете маринада од лук, магдонос и сосот од тиквици. Прелијте го јадењето со маринадата и послужете. Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како Како да ослабете според ...
| | веќе видена | слични

Вкусна чорба со павлака како предјадење или како главно јадење… 500 гр шампињони 2 средни компири 1 главица кромид 20 гр путер 2 лажици кисела павлака Пекабела ...
| | веќе видена | слични

Направете зимница на најздравиот начин по рецепт на „Бабина кујна“. 2 кг пиперки оцет 3:1 сол (25 гр на 1 л течност) бибер во зрно 1 главица лук магдонос целер Пиперките измијте ги, извадете ги семките и благо испечете ги на шпорет. Пиперките ставете ги во сад, поклопете и оставете ги 1 час, додека не омекнат. Во садот исечкајте лук, листови од магдонос и целер и додајте сол па измешајте. Мешавината ставете ја во секоја пиперка, па повторно оставете малку да отстои. Во садот ставете 2 л вода, 25-30 гр сол и околу 600 мл алкохолен оцет. Добро измешајте. Пиперките редете ги во тегли и притискајте ги колку да ги собере во теглата. Додајте неколку зрна бибер и по едно чешне сечкан лук, малку магдонос и целер. Налијте со раствор од оцет и добро затворете со метални капачиња. Наредете ги теглите во рерна, вклучете ја на 90 степени и наместете го тајмерот на 90 минути. Вклучете ги двата греачи. Оставете ги теглите до наредното утро, а потоа наредете ги со останатата зимница. Повеќе поврзани вести на Готви.мк: ...
| | веќе видена | слични

Овие ќофтиња можете да ги подготвите брзо и лесно, а одлични се со шпагети и доматен сос. 1/2 кг бело пилешко месо 1 главица кромид 2 чешниња лук малку магдонос 2 компири сол бибер Исечкајте го ситно вареното бело месо, кромидот и лукот и изрендајте варен компир. Добро измешајте. Оваа смеса посолете ја и побиберете ја и додајте сечкан магдонос. Обликувајте топчиња или мини плескавици. Во претходно загреана рерна, во тепсија на која сте ставиле хартија за печење, наредете ги мини плескавиците. Печете додека не поруменат околу 15 минути на 180 степени. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со паста и песто сос Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки
| | веќе видена | слични

Здраво и сочно предјадење – може и за вечера! 600 гр компир 1 главица кромид 2 лажици маслиново масло 150 гр Тимко туна (конзерва) 4 лажици вински оцет 1 лажичка сенф 2 лажици мајонез сол бибер зелена салата за сервирање Компирите сварете ги во лушпа. Варените компири излупете ги и исечкајте ги на кругови. Додајте ситно сечкан кромид, 2 лажици млака вода и масло. Туната ставете ја во посебен сад, изгмечете ја со вилушка, потоа додајте ја во садот со компири. Добро измешајте сенф, мајонез, оцет, сол, бибер. Со таа мешавина прелијте ја салатата од туна со компири, измешајте и послужете со зелена салата. Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната – ...
| | веќе видена | слични

Вкусен и едноставен за подготовка! Можете да додадете и лажица-две посен мајонез и така да го засилите вкусот. 2 конзерви туна 1 главица кромид 3 варени компири 3 кисели краставици сол Туната исцедете ја од масло, кромидот ситно исечкајте го, варениот компир изрендајте го, а магдоносот исечкајте го. Сè соединете, добро измешајте, па додајте ситно сечкани краставици. Посолете по потреба. Совет плус: Мачкајте на препечен леб. Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате ФОТО: ...
| | веќе видена | слични

Пробајте како изгледа кога наместо со оцет, вака ќе ја зачините салатата… 500 гр компири 100 гр доматно пире 1 главица кромид Сварете ги компирите во солена вода. Изладените компири исечкајте ги на ситни парчиња и додајте една главица исечкан кромид. Додајте масло и 2-3 лажици доматно пире наместо оцет. Сè добро измешајте и по потреба посолете. Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ ВИДЕО: Драјв маркет ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...