Повеќе вести како оваа (25)

Израелската интернет страница која преку „стримиг“ во живо ја пренесуваше првата полуфинална вечер од „Евросонг“ во Израел беше хакирана со анимирани слики од ...
сите 26 | | | веќе видена

Преносот од првото полуфинале на натпреварот за песна на „Евровизија“, кое се одржа во израелскиот главен град Тел Авив, во вторникот беше прекинат за некои ...
| | веќе видена | слични

Двеминутна видео-снимка со порака: „Израел не е безбеден, ќе видите“, е испратена за време на првото полуфинале од изборот за Песна на Евровизија преку ...
| | веќе видена | слични

Двеминутна видео-снимка со порака: „Израел не е безбеден, ќе видите", е испратена за време на првото полуфинале од изборот за Песна на Евровизија преку ...
| | веќе видена | слични

Двеминутна видео-снимка со порака: „Израел не е безбеден, ќе видите“, е испратена за време на првото полуфинале од изборот за Песна на Евровизија преку ...
| | веќе видена | слични

Тел Авив Радикалното палестинско движење Хамас истрела пробна ракета, што од Појасот Газа може да стигне до Тел Авив, предупреди висок израелски претставник. Ракетата, за која што се смета дека е произведена во Иран има дострел од 60 километри и може да стигне до големите градови во Израел, рече генерал мајор Амос Јадлин, раководител на израелското воено разузнавање. Тој посочи дека движењето Хамас, што го контролира Појасот Газа, успешно успеа да истрела пробна ракета во морето. Последните неколку години Хамас истрела илјадници ракети во јужниот дел на Израел, но поголемиот дел беа со дострел од само неколку километри.
| | веќе видена | слични

Четиринаесет Палестинци беа убиени во израелски воздушни напади во Појасот Газа во текот на ноќта. Палестински групи испукаа ракети врз Тел Авив, од кои две беа уништени над израелскиот град, јавуваат локални медиуми. - Израелската армија уништила над 300 објекти на Хамас во Појасот Газа во текот на ноќта - изјави нивни портпарол. Според Петер Лернер, биле уништени 322 цели на исламистичкото движење кое го контролира Појасот Газа. Со тоа се уништени 750 објекти на Хамас. Најмалку 64 луѓе се убиени во израелските напади врз палестинска територија. Голем дел од нив се цивили. Од нив 14 загинаа во ноќешните напади. Осум ракети беа испукани од Појасот Газа врз Израел во текот на ноќта. Со тоа вкупниот број ракети испукани од палестинска територија од почетокот на израелската операција е речиси 300. Според Израел, Хамас има околу 10.000 ракети во Појасот Газа. Палестински радикални групи во текот на ноќта испукале проектили и врз Тел Авив, јави израелското воено радио. Најмалку две биле уништени над градот од ...
| | веќе видена | слични

Ерусалим Радикалното палестинско движење Хамас истрела пробна ракета, што од Појасот Газа може да стигне до Тел Авив, предупреди висок израелски претставник. Ракетата, за која што се смета дека е произведена во Иран има дострел од 60 километри и може да стигне до големите градови во Израел, рече генерал мајор Амос Јадлин, раководител на израелското воено разузнавање. Тојпосочи дека движењето Хамас, што го контролира Појасот Газа, успешно успеа да истрела пробна ракета во морето. Последните неколку години Хамас истрела илјадници ракети во јужниот дел на Израел, но поголемиот дел беа со дострел од само неколку километри./крај/бгнес/амп
| | веќе видена | слични

Израел во вторникот ноќта нападна повеќе од 160 цели во Појасот Газа како реакција на ракетирањето од Палестинците, изјави портпарол на израелската армија, генерал Моти Алмоз за „Џерусалем пост“. Од почетокот на израелската офанзива во ноќта меѓу понеделникот и вторникот, авијацијата и морнарицата нападнале 435 цели. Во истиот период, Палестинците од Појасот Газа во насока на Израел истрелале 225 ракети, од кои Израел пресретнал околу 40. Ракети кон Тел Авив и Ерусалим Израелската авијација во текот на ноќта ја погодила куќата на бригадите „Ал Kудс“, вооруженото крило на Исламски Џихад, во градот Беит Ханун, северно од градот Газа. Kомандантот и пет члена на неговото семејство притоа се убиени, велат палестински извори. Израелскиот министер за одбрана Моше Јалон најави вчера дека воената кампања против Хамас во Појасот Газа ќе се прошири во следните денови. - Ги продолжуваме нападите со кои се наплаќа висока цена од Хамас. Уништуваме оружје, терористичка инфраструктура, командните и контролните системи, ...
| | веќе видена | слични

Нема крај на крвопролевањето на Блискиот Исток. Откако четворица Израелци на југот на земјата загинаа од граната на Хамас, Израел реагираше со масовни напади врз цели во Газа. Во Тел Авив се огласија сирените. Жителите на градот Газа говорат за досега најтешките напади од почетокот на офанзивата пред три недели. Над куќите летале израелски беспилотни летала, и секоја минута градот го потресувале тешки експлозии, раскажуваат тие. Според медиумски извештаи, во Газа биле нападнати околу 150 цели со артилерија, воени бродови и од воздух. Според спасувачките екипи, 16 лица загинале, а голем број луѓе биле повредени. Привиден мир Во текот на денот Израел и Хамас, без официјален прекин на огнот, во голема мера ги прекинаа борбените дејствија на почетокот на исламскиот празник Бајрам на крајот на месецот на постот - Рамазан. Меѓутоа надежта за намалување на тензиите и евентуален подолг прекин на огнот се покажа како лажна. При напад со минофрлачи на милитантните Палестинци во пограничниот регион кон Појасот Газа ...
| | веќе видена | слични

Исламистичкиот Хамас се закани дека ќе исфрли уште ракети на меѓународниот аеродром Бен Гурион кај Тел Авив, предупредувајќи ги авиокомпаниите да го избегнуваат. Напоменувајќи дека во израелските воздушни удари во вторникот се убиени најмалку три лица, откако ракети се исфрлени на Израел од Газа и е прекршен прекинот на огност, командирот на Хамас соопшти дека организацијата „одлучила да одговори на израелската агресија“, одредувајќи го аеродромот како „мета на напад“ тој ден. Хамас рекол дека претходно исфрлиле ракета на аеродромот во времето кога десетици ракети се исфрлени на југот од Израел и подрачјето на Тел Авив. Немало жртви во тие напади.
| | веќе видена | слични

Четиринаесет Палестинци беа убиени во израелски воздушни напади во Појасот Газа во текот на ноќта. Палестински групи испукаа ракети врз Тел Авив од кои две беа уништени над израелскиот град, јавуваат локални медиуми. - Израелската армија уништила над 300 објекти на Хамас во Појасот Газа во текот на ноќта, изјави нивни портпарол. Според Петер Лернер биле уништени 322 цели на исламистичкото движење кое го контролира Појаст Газа. Со тоа вкупно се уништени 750 објекти на Хамас. Најмалку 64 луѓе се убиени во израелските напади врз палестинска територија. Голем дел од нив се цивили. Од нив, 14 загинаа во ноќешните напади. Осум ракети беа испукани од Појасот Газа врз Израел во текот на ноќта. Со тоа вкупниот број ракети испукани од палестинска територија од почетокот наизраелската операција е речписи 300. Според Израел, Хамас има околу 10.000 ракети во Појасот Газа. Палестински радикални групи во текот на ноќта испукале проектили и врз Тел Авив, јави израелското Воено радио. Најмалку две биле уништени над градот од ...
| | веќе видена | слични

Израелски специјални единици во текот на ноќта започнаа копнена операција во северниот дел на Појасот Газа, која е прва откако во вторникот е започната офанзива против палестинското движење Хамас, јави израелското радио. Мета на краткиот упад на палестинска територија било место за лансирање ракети. Военото крило на Хамас, Бригадите Изадин ал Касам, потврди дека израелски командоси започнале престрелка со палестинските борци. Израелски воен портпарол истакна дека четворица израелски војници биле полесно повредени за време на оваа операција. Претходно, израелската војска им нареди на Палестинците, кои живеат во северниот дел на Појасот Газа да се евакуираат поради сопствена безбедност. Бригадниот генерал Моти Алмоз, кој е главен воен портпарол, изјави дека Израел планира да го нападне тоа подрачје во следните 24 часа, со цел да ја зајакне офазивата против екстремистите во Појасот Газа, од каде се истрелуваат ракети кон Тел Авив. Извор: МИА
| | веќе видена | слични

Израелски специјални единици во текот на ноќта започнаа копнена операција во северниот дел на Појасот Газа, која е прва откако во вторникот е започната офанзива против палестинското движење Хамас, јави израелското радио. Мета на краткиот упад на палестинска територија било место за лансирање ракети. Военото крило на Хамас, Бригадите Изадин ал Касам, потврди дека израелски командоси започнале престрелка со палестинските борци. Израелски воен портпарол истакна дека четворица израелски војници биле полесно повредени за време на оваа операција. Претходно, израелската војска им нареди на Палестинците, кои живеат во северниот дел на Појасот Газа да се евакуираат поради сопствена безбедност. Бригадниот генерал Моти Алмоз, кој е главен воен портпарол, изјави дека Израел планира да го нападне тоа подрачје во следните 24 часа, со цел да ја зајакне офазивата против екстремистите во Појасот Газа, од каде се истрелуваат ракети кон Тел Авив.
| | веќе видена | слични

Израелски специјални единици во текот на ноќта започнаа копнена операција во северниот дел на Појасот Газа, која е прва откако во вторникот е започната офанзива против палестинското движење Хамас, јави израелското радио. Мета на краткиот упад на палестинска територија било место за лансирање ракети. Военото крило на Хамас, Бригадите Изадин ал Касам, потврди дека израелски командоси започнале престрелка со палестинските борци.Израелски воен портпарол истакна дека четворица израелски војници биле полесно повредени за време на оваа операција.Претходно, израелската војска им нареди на Палестинците, кои живеат во северниот дел на Појасот Газа да се евакуираат поради сопствена безбедност.Бригадниот генерал Моти Алмоз, кој е главен воен портпарол, изјави дека Израел планира да го нападне тоа подрачје во следните 24 часа, со цел да ја зајакне офазивата против екстремистите во Појасот Газа, од каде се истрелуваат ракети кон Тел Авив.
| | веќе видена | слични

Израелски специјални единици во текот на ноќта започнаа копнена операција во северниот дел на Појасот Газа, која е прва откако во вторникот е започната офанзива против палестинското движење Хамас, јави израелското радио. Мета на краткиот упад на палестинска територија било место за лансирање ракети. Военото крило на Хамас, Бригадите Изадин ал Касам, потврди дека израелски командоси започнале престрелка со палестинските борци. Израелски воен портпарол истакна дека четворица израелски војници биле полесно повредени за време на оваа операција. Претходно, израелската војска им нареди на Палестинците, кои живеат во северниот дел на Појасот Газа да се евакуираат поради сопствена безбедност. Бригадниот генерал Моти Алмоз, кој е главен воен портпарол, изјави дека Израел планира да го нападне тоа подрачје во следните 24 часа, со цел да ја зајакне офазивата против екстремистите во Појасот Газа, од каде се истрелуваат ракети кон Тел Авив.
| | веќе видена | слични

Израелски специјални единици во текот на ноќта започнаа копнена операција во северниот дел на Појасот Газа, која е прва откако во вторникот е започната офанзива против палестинското движење Хамас, јави израелското радио. Мета на краткиот упад на палестинска територија било место за лансирање ракети. Военото крило на Хамас, Бригадите Изадин ал Касам, потврди дека израелски командоси започнале престрелка со палестинските борци. Израелски воен портпарол истакна дека четворица израелски војници биле полесно повредени за време на оваа операција. Претходно, израелската војска им нареди на Палестинците, кои живеат во северниот дел на Појасот Газа да се евакуираат поради сопствена безбедност. Бригадниот генерал Моти Алмоз, кој е главен воен портпарол, изјави дека Израел планира да го нападне тоа подрачје во следните 24 часа, со цел да ја зајакне офазивата против екстремистите во Појасот Газа, од каде се истрелуваат ракети кон Тел Авив.
| | веќе видена | слични

И натаму расте напнатоста на границата меѓу појасот Газа што го контролира палестинското движење Хамас и Израел, откако денеска се убиени двајца припадници на Исламистичкиот џихад од страна на израелските сили. Двајцата припадници на радикалната палестинска група Исламистички џихад загинале утрово на југ од појасот Газа во престрелка со израелските војници, соопштија денеска од групата Врифадите на Ал-Кудс кој е вооружено крило на исламистичката организација. Портпаролката на израелската армија во Тел Авив за АФП потврдила дека војниците гаѓале „терористичка група“ која се обидувала да постави експлозивна направа на приод од безбедносниот појас кој го дели Израел од појасот Газа. Зголемувањето на насилството се случува во пресрет на одбележувањето на двегодишнината од израелската офанзива „Лиено олово“ на преминот од 2008 во 2009 г. кога загинаа околу 1.400 Палестинци и 13 Израелци. Израелската армија последните денови ги интензивираше воздушните напади на палестинските вооружени групи во Газа, ...
| | веќе видена | слични

И натаму расте напнатоста на границата меѓу појасот Газа што го контролира палестинското движење Хамас и Израел, откако денеска се убиени двајца припадници на Исламистичкиот џихад од страна на израелските сили. Двајцата припадници на радикалната палестинска група Исламистички џихад загинале утрово на југ од појасот Газа во престрелка со израелските војници, соопштија денеска од групата Врифадите на Ал-Кудс кој е вооружено крило на исламистичката организација. Портпаролката на израелската армија во Тел Авив за АФП потврдила дека војниците гаѓале „терористичка група“ која се обидувала да постави експлозивна направа на приод од безбедносниот појас кој го дели Израел од појасот Газа. Зголемувањето на насилството се случува во пресрет на одбележувањето на двегодишнината од израелската офанзива „Лиено олово“ на преминот од 2008 во 2009 г. кога загинаа околу 1.400 Палестинци и 13 Израелци. Израелската армија последните денови ги интензивираше воздушните напади на палестинските вооружени групи во Газа, ...
| | веќе видена | слични

Во офанзивата против палестински Хамас во Појасот газа, израелката армија за првпат краткотрајно употреби копнени специјални единици. Советот за безбедност на ОН побара прекин на огнот и деескалација на насилството. Израелски специјални единици во текот на ноќта започнаа копнена операција во северниот дел на Појасот Газа, која е прва откако во вторникот е започната офанзива против палестинското движење Хамас, јави израелското радио. Цел на краткиот упад на елитните единици на морнарицата на палестинска територија било место за лансирање ракети. Следува пообемна копнена операција? Военото крило на Хамас, Бригадите Изадин ал Касам, ги потврди вооружените престрелки со израелски командоси. Израелски воен портпарол истакна дека четворица израелски војници биле полесно повредени за време на оваа операција. Претходно, израелската војска им нареди на Палестинците, кои живеат во северниот дел на Појасот Газа, да се евакуираат поради сопствена безбедност. Бригадниот генерал Моти Алмоз, кој е главен воен портпарол, ...
| | веќе видена | слични

Четиринаесет Палестинци беа убиени во израелски воздушни напади во Појасот Газа во текот на ноќта. Палестински групи испукаа ракети врз Тел Авив од кои две беа уништени над израелскиот град, јавуваат локални медиуми.- Израелската армија уништила над 300 објекти на Хамас во Појасот Газа во текот на ноќта, изјави нивни портпарол. Според Петер Лернер биле уништени 322 цели на исламистичкото движење кое го контролира Појаст Газа. Со тоа вкупно се уништени 750 објекти на Хамас.Најмалку 64 луѓе се убиени во израелските напади врз палестинска територија. Голем дел од нив се цивили. Од нив, 14 загинаа во ноќешните напади.Осум ракети беа испукани од Појасот Газа врз Израел во текот на ноќта. Со тоа вкупниот број ракети испукани од палестинска територија од почетокот наизраелската операција е речписи 300.Според Израел, Хамас има околу 10.000 ракети во Појасот Газа.Палестински радикални групи во текот на ноќта испукале проектили и врз Тел Авив, јави израелското Воено радио. Најмалку две биле уништени над градот од ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...