Повеќе вести како оваа (25)

Вчера во Тел Авив се одржа првата полуфинална вечер од Евровизија 2019 година. Свеченото отворање започна со победничката претставничка од минатата година Нета ...
сите 2 | | | веќе видена

Вчера во Тел Авив се одржа првата полуфинална вечер од Евровизија 2019 година. Свеченото отворање започна со победничката претставничка од минатата година Нета ...
| | веќе видена | слични

Вчера во Тел Авив се одржа првата полуфинална вечер од Евровизија 2019 година. Свеченото отворање започна со победничката претставничка од минатата година Нета ...
| | веќе видена | слични

Минатогодишната победничка на „Евровизија“, Нета од Израел, ја отвори првата полуфинална вечер со песната „Toy“, која на нејзината држава и овозможни одржување ...
| | веќе видена | слични

Победничката на минатогодишната Евровизија израелската претставничка Нета Барзилај веќе една година е вистинска сензација како и во нејзината земја така и во ...
| | веќе видена | слични

Победничката на минатогодишната Евровизија израелската претставничка Нета Барзилај веќе една година е вистинска сензација како и во нејзината земја така и во ...
| | веќе видена | слични

Организаторите на музичкото натпреварување Евровизија, соопштија дека е донесена конечна одлука, според која следната година Евровизијата ќе се одржи во Тел ...
| | веќе видена | слични

По примерот на својата мајка, принцезата Дијана, принц Вилијам (36) се дружи и со „обични“ луѓе, па за време на службеното патување во Тел Авив се прошетал и ...
| | веќе видена | слични

Традиционално, ланскиот победник Нета ја отвори првата полуфинална вечер на овогодинешното издание на „Евровизија“ во Израел. На прекрасната сцена во „Експо“ ...
| | веќе видена | слични

Под мотото “Осмели се да сонуваш (Dare to dream)”, вечерва во 21 часот ќе започне 64-иот по ред избор за Песна на Евровизија. За прв пат во историјата, домаќин ...
| | веќе видена | слични

Во неделата Израел ја славеше својата прва евровизиска победа уште од 1998 година, кога Нета Барзилај со песната „Toy“ ја однесе победата во Лисабон и ја остави конкуренцијата зад себе. Всушност, Дорон, композитоторт на победничката песна на Евровизија, е и главниот виновник за успехот на Нета, бидејќи тие двајца се познаваат уште од пред неколку години кога работеле на една театарска претстава на универзитет во Тел Авив. Тој и од порано сметал дека оваа песна би можела на најдобар начин да ја изведе само една силна и талентирана женска личност, токму како 25-годишната Нета. „Таа има неверојатен глас, а покрај тоа таа е личност која инспирира. Нејзиниот продуцент е исто така одличен и тие се неверојатно дуо“, вели тој. Јехуда Едер, директорка на музичкото училиште „Римон“, изјави дека Нета уште во моментот кога за прв пат влегла во ова училиште „ги освоила професорите“. Таа студираше соло пеење и електронска музика во училиште кое има 500 студенти и е дел од бостонскиот колеџ за музика Беркли. Нета во ...
| | веќе видена | слични

Со одбирањето на последните десет финалисти во рамките на вчерашната втора полуфинална вечер, комплетиран е списокот со претставниците на 26-те земји, чии композиции утревечер ќе се натпреваруваат за титулата Песна на Евровизија за 2018 година. Од осумнаесетте полуфиналисти вчера, пласман за финалето си обезбедија: Србија, Молдавија, Унгарија, Украина, Шведска, Австралија, Норвешка, Данска, Словенија и Холандија, а натпреварот е завршен за: Романија, Сан Марино, Русија, Грузија, Полска, Малта, Летонија и Црна Гора.На вчерашната конференција за медиумите беше утврден и редоследот за настапи за саботното финале, така што вечерта ќе ја отвори украинскиот претставник Меловин, а последни, 26. по ред ќе настапат италијанските претставници Ермал Мета и Фабрицио Моро. Од земјите од соседството што се квалификуваа за финале, повторно ќе ја видиме словенската претставничка Леа Сирк, која настапува под реден број 3, српската група „Балканика“ ќе ја видиме десетта, Албанецот Еугент Бушпепа е 12., а бугарската група ...
| | веќе видена | слични

После вторничното прво полуфинале, вечерва во арената „Алтис“ во Лисабон ќе се одржи и втората полуфинална вечер од 63. издание на „Евровизија“, во чии рамки за влез во финалето ќе се натпреваруваат уште 18 земји, а само 10 од нив повторно ќе ги видиме и в сабота, кога ќе го дознаеме и победникот на годинашниот фестивал. Меѓу полуфиналистите оваа вечер се и нашиот сосед Србија, Црна Гора и Словенија, чии бои ќе ги бранат Сања Илиќ со групата „Балканика“, Вања Радовановиќ и Леа Сирк.Десетте финалисти што ќе бидат избрани вечерва, ќе им се придружат на Австрија, Естонија, Кипар, Литванија, Израел, Чешка, Бугарија, Албанија, Финска и Ирска, како и на земјите од „големата петка“ – Франција, Италија, Германија, Шпанија и Обединетото кралство и земјата домаќин, Португалија. Обложувалниците овој пат им предвидуваат влез во финале на норвешкиот претставник и победник на фестивалот од 2009 година, Александар Рибак и Швеѓанецот Бенџамин Ингросо, кои се на првите две места на листата, а балканските земји, според нив, ...
| | веќе видена | слични

„Навистина си посебна, сите сме горди на тебе“ и рекол во телефонскиот разговор израелскиот премиер Нетанахју. Нејзиното видео денес има повеќе од девет милиони лајкови…На израелската пејачка Нета Барзилаи (25) многу гледачи и прогнозирале победа што и’ се остварило на 63. издание на „Песна на Евровизија“ во Португалија. Симпатиите на публиката ги освоила со комбинацијата од пеење на битбоксинг и „кокодакање“. На минатогодишниот победник Салвадор Собрал не му било лесно да и честита и да и ја предаде статуетката на микрофон со оглед на тоа дека нејзината музика минатата недела ја нарекол „грозна бучава“.We are here to have fun! Bring Eurovision to ISRAEL – #vote #22A post shared by netta barzilai (@nettabarzi) on May 12, 2018 at 9:09am PDTКоја е Нета? Барзилаи (25) е родена во 1993. година во израелскиот град Ход ХаШарон, каде и денес живее. Кога била малечка, семејството со три деца се преселило во Нигерија каде пејачката минала четири години. Таму ја одгледувале локални дадилки од кои учела за ...
| | веќе видена | слични

Кралицата на попот Мадона (60) ќе биде специјален гостин на претстојната Евровизија во Израел која ќе се одржи од 14-ти до 18-ти мај. Мадона ќе изведе две ...
| | веќе видена | слични

Новата евровизиска кралица , Нета Барзилај, ги запали социјалните мрежи со својот победнички говор повикувајќи ги гледачите в година да дојдат во Ерусалим, пренесува „Раша тудеј“. Нета ги повика сите да дојдат во окупираниот Ерусалим, а не во меѓународно признатиот израелски град Тел Авив. Барзилај, која беше главна кандидатка за победата на натпреварувањето, го освои првото место со својата песна „Toy“. Песната е со текст во кој се посочува и зајакнува феминизмот. Но, освен чудната музика, твитер-корисниците беа изненадени од исклучителната поларизирана изјава што таа ја даде на бината кога беше прогласена за победничка. „Ви благодарам што ја избравте различноста, ви благодарам што ги прифативте разликите меѓу нас, ја сакам мојата земја, следниот пат се гледаме во Ерусалим!“, изјавила пејачката. Некои од корисниците бргу нагласиле дека Нета Барзилај ја испратила пораката за прифаќање и разноликост, така што својата изјава ја завршила во согласност со израелската пропаганда. „Како Евровизија може да ги ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...