Повеќе вести како оваа (25)


Вашингтон нареди повлекување на својот персонал што не е неоходен од Ирак, соопшти Амбасадата на САД во Багдад во средата, пренесува „РТ“. Овој чекор следи по ...
| | веќе видена | слични

Американските републикански пратеници предупредија на опасноста од распадот во Ирак стравувајќи дека оваа земја би можела да стане „зоната за подготовки на следниот 11-ти септември“, додека официјален Вашингтон по најавите за новите напредувања на џихадистите во оваа земја најавија дека брзо ќе испратат засилување на безбедноста на американската амбасада во Багдад.Во неделата навечер во Вашингтон претставниците во Конгресот и Сенатот и поранешни воени функционери разговараа за разните опции на администрацијата претседателот Барак Обама во спречувањето на напредувањето на џихадистите од групацијата Исламска република во Ирак и на Левантот (ISIL) којашто има намера да го обнови средновековниот сунитски калифат кој опфаќа територии од медитеранскиот брег на Либан преку Сирија до ирачката планина Загрос. Од минатата година ISIL, исто така, е една од најсилните бунтовнички сили кои заедно со другите групи на сунитската опозиција во Сирија, кај, пак, ја има поддршката од Западот, се борат против сирискиот ...
| | веќе видена | слични

Во неделата навечер во Вашингтон претставниците во Конгресот и Сенатот и поранешни воени функционери разговараа за разните опции на администрацијата претседателот Барак Обама во спречувањето на напредувањето на џихадистите од групацијата Исламска република во Ирак и на Левантот (ISIL) којашто има намера да го обнови средновековниот сунитски калифат кој опфаќа територии од медитеранскиот брег на Либан преку Сирија до ирачката планина Загрос. Од минатата година ISIL, исто така, е една од најсилните бунтовнички сили кои заедно со другите групи на сунитската опозиција во Сирија, кај, пак, ја има поддршката од Западот, се борат против сирискиот претседател Башар ал-Асад кој потекнува до алавитската (шиитска) заедница. Сенаторот Линдси Греам, кој е познат како наклонет кон воздушни напади, ја повика администрацијата на претседателот да дејствува „бидејќи Ирак и Сирија е станат зоните за подготовка на следниот 11-ти септември, доколку ништо не сториме". „Луѓето коишто ја држат територијата во свои раце во Ирак, се ...
| | веќе видена | слични

САД евакуираа дел од својот дипломатски персонал во Ирак, соопшти американскиот Стејт департмент. Министерството за надворешни работи на САД префрли ограничен број службеници од Амбасадата во Багдад и од Генералниот конзулат во Ербил во Генералниот конзулат во Басра и во одделот за поддршка на Ирак, со седиште во јорданскиот главен град Аман. Амбасадата во Багдад и Конзулатот во Ербiл остануваат отворени и работат.
| | веќе видена | слични

САД евакуираа дел од својот дипломатски персонал во Ирак, соопшти американскиот Стејт департмент. Министерството за надворешни работи на САД префрли ограничен број службеници од амбасадата во Багдад и генералниот конзулат во Ербил во генералниот конзулат во Басра и одделот за поддршка на Ирак, со седиште во јорданскиот главен град Аман. Амбасадата во Багдад и конзулатот во Ербил остануваат отворени и работат. Извор: МИА
| | веќе видена | слични

САД евакуираа дел од својот дипломатски персонал во Ирак, соопшти американскиот Стејт департмент. Министерството за надворешни работи на САД префрли ограничен број службеници од амбасадата во Багдад и генералниот конзулат во Ербил во генералниот конзулат во Басра и одделот за поддршка на Ирак, со седиште во јорданскиот главен град Аман. Амбасадата во Багдад и конзулатот во Ербiл остануваат отворени и работат.
| | веќе видена | слични

САД евакуираа дел од својот дипломатски персонал во Ирак, соопшти американскиот Стејт департмент.Министерството за надворешни работи на САД префрли ограничен број службеници од амбасадата во Багдад и генералниот конзулат во Ербил во генералниот конзулат во Басра и одделот за поддршка на Ирак, со седиште во јорданскиот главен град Аман.Амбасадата во Багдад и конзулатот во Ербiл остануваат отворени и работат.
| | веќе видена | слични

САД евакуираа дел од својот дипломатски персонал во Ирак, соопшти американскиот Стејт департмент. САД евакуираа дел од својот дипломатски персонал во Ирак, соопшти американскиот Стејт департмент. Министерството за надворешни работи на САД префрли ограничен број службеници од амбасадата во Багдад и генералниот конзулат во Ербил во генералниот конзулат во Басра и одделот за поддршка на Ирак, со седиште во јорданскиот главен град Аман. Амбасадата во Багдад и конзулатот во Ербiл остануваат отворени и работат.
| | веќе видена | слични

Владата во Ирак бара американска воена помош за борбата со Ал Каеда, неполни две години откако побара американските трупи да ја напуштат ирачката територија. Официјален Багдад сега бара авиони, ракети, разузнавачка помош, обука за безбедносните сили на земјата, како и американски специјални сили на теренот, за пресметка со тероризмот, признавајќи дека не може да се справи со Ал Каеда и со распалената меѓуверска војна, што доведе, ситуацијата во Ирак да биде налик на времето од најжестоките судирања меѓу сунитите и шиитите. Над 5.000 лица се убиени и загинаа во Багдад и во Ирак, во насилствата и од подметнатите бомби, од април оваа година. Радикалната промена во позицијата на ирачката Влада ја навести амбасадорот на Ирак во Вашингтон, Лукман Фајли кој во разговор за медиумите, пред утрешната средба на американскиот претседател Барак Обама, со ирачкиот премиер Нури ал Малики во Белата куќа, откри дека на земјата и е итно потребна „подршка и помош за справување со се посериозната закана“. - Ние (во Ирак) ќе ...
| | веќе видена | слични

Владата во Ирак бара американска воена помош за борбата со Ал Каеда, неполни две години откако побара американските трупи да ја напуштат ирачката територија. Официјален Багдад сега бара авиони, ракети, разузнавачка помош, обука за безбедносните сили на земјата, како и американски специјални сили на теренот, за пресметка со тероризмот, признавајќи дека не може да се справи со Ал Каеда и со распалената меѓуверска војна, што доведе, ситуацијата во Ирак да биде налик на времето од најжестоките судирања меѓу сунитите и шиитите. Над 5.000 лица се убиени и загинаа во Багдад и во Ирак, во насилствата и од подметнатите бомби, од април оваа година. Радикалната промена во позицијата на ирачката Влада ја навести амбасадорот на Ирак во Вашингтон, Лукман Фајли кој во разговор за медиумите, пред утрешната средба на американскиот претседател Барак Обама, со ирачкиот премиер Нури ал Малики во Белата куќа, откри дека на земјата и е итно потребна „подршка и помош за справување со се посериозната закана“. - Ние (во Ирак) ќе ...
| | веќе видена | слични

Американскиот Стејт департмент нареди враќање на поголемиот дел од американскиот персонал од дипломатските мисии во Ирак поради растечките тензии меѓу ...
| | веќе видена | слични

Помогнати од американските воздушни удари, курдските сили во неделата вратиле под своја контрола два града во северен Ирак истиснувајќи ги џихадистичките борци на Исламската држава, при што загубиле околу 50 борци. Високиот курдски функционер Хошијар Зебари за Reuters предупредил дека оваа воена победа сѐ уште не значи и пресврт во судирот. Додал дека Курдите повторно ги освоиле градовите Гуваир и Махмур во северните области на Ирак. Запрашан, колку американските воздушни удари ќе им помагаат на курдските борци – Пашмергите во борбата против добро вооружените и бројни борци на Исламската држава, одговорил „Како што (американскиот) претседател (Барак) Обама рече, нема временско ограничување“. Обама во саботата навечер објави дека во американските бомбардирања на позициите на сунитските екстремисти било уништено вооружувањето и опремата со кои џихадистите од Исламската држава би можеле да го нападнат Ербил, главниот град на полуавтономната област Курдистан во северен Ирак, на кој бунтовниците се доближија на ...
| | веќе видена | слични

Помогнати од американските воздушни удари, курдските сили во неделата вратиле под своја контрола два града во северен Ирак истиснувајќи ги џихадистичките борци на Исламската држава, при што загубиле околу 50 борци. Високиот курдски функционер Хошијар Зебари за Reuters предупредил дека оваа воена победа сѐ уште не значи и пресврт во судирот. Додал дека Курдите повторно ги освоиле градовите Гуваир и Махмур во северните области на Ирак. Запрашан, колку американските воздушни удари ќе им помагаат на курдските борци – Пашмергите во борбата против добро вооружените и бројни борци на Исламската држава, одговорил „Како што (американскиот) претседател (Барак) Обама рече, нема временско ограничување“. Обама во саботата навечер објави дека во американските бомбардирања на позициите на сунитските екстремисти било уништено вооружувањето и опремата со кои џихадистите од Исламската држава би можеле да го нападнат Ербил, главниот град на полуавтономната област Курдистан во северен Ирак, на кој бунтовниците се доближија на ...
| | веќе видена | слични

Ирачката Ал Каеда ја презеде одговорноста за минатонеделните бомбашки напади во Багдад, во кои загина најмалку 71 човек. Главната организација на бунтовниците, коишто се тесно поврзани со Ал Каеда, доцна синоќа ја презеле одговорноста за нападите, преку исламистичките интернет страници. Нападите на бомбашите самоубијци и неколкуте експлозии на бомби поставени крај улиците, беа насочени главно кон шиитските квартови на ирачкиот главен град. Тоа беа првите напади во Ирак по официјалното повлекување на американските воени сили од земјата.
| | веќе видена | слични

САД се подготвени да испратат до 300 воени советници во Ирак да пружат помош во обука, помош во поддршката на ирачките сили кои сѐ потешко се справуваат со сунитските џихадисти, изјави во четвртокот навечер американскиот претседател Барак Обама додавајќи и дека е подготвен и за целени напади доколку бидат потребни. Американскиот советници, од специјалните сили, предупреди претседателот Барак Обама, нема да бидат единци кои влегуваат во борбени операции. По повеќе од осум години војна, од пролетта 2003 до есента 2011 година и речиси 4.500 загинати војници, „американските сили нема да се вратат во борба во Ирак, но ќе им помогнеме на Ирачаните во нивната борба против терористите кои му се закануваат на ирачкиот народ, регионот и на американските интереси”, изјави американскиот претседател. Вашингтон, исто така, е подготвен да формира заеднички оперативни центри во ирачката престолнина Багдад и на северот од Ирак каде ќе се споделуваат информациите и ќе се координира планирањето операцијата против џихадистите ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД, Доналд Трамп, вели дека „нема никакви судири“ во неговата политика за Блискиот Исток и дека додека тензиите со Иран продолжуваат, тој е ...
| | веќе видена | слични

Ирачките сили спречија непосредна закана за главниот град Багдад, што значи дека повеќе нема потреба од американски воздушни напади со цел да се спречи офанзивата на сунитските бунтовници, изјави доцна синоќа еден од блиските соработници на премиерот на Ирак, Нури ал Малики. Американскиот претседател, Барак Обама, претходно синоќа изјави дека ќе испрати околу 300 воени советници во Ирак, откако ирачките власти побараа воздушна поддршка за својата војска, која се бори против џихадистите од групата „Исламска држава во Ирак и Левантот“ (ИДИЛ). Ирачкиот политичар ја поздрави одлуката на Обама, истакнувајќи дека американските советници ќе помогнат да бидат идентификувани целите на ИДИЛ, врз кои во иднина би можело да бидат извршени воздушни напади. Според него, сега е намалена потребата од преземање итни мерки за заштита на ирачкиот главен град. - САД беа подготвени да бомбардираат определени позиции, но откако заканата за Багдад е надмината, имаме повеќе време - изјави анономниот политичар, кој е претставен како ...
| | веќе видена | слични

Ирачките сили спречија непосредна закана по главниот град Багдад, што значи дека повеќе нема потреба од американски воздушни напади со цел да се спречи офанзивата на сунитските бунтовници, изјави доцна синоќа еден од блиските соработници на премиерот на Ирак, Нури ал Малики. Американскиот претседател Барак Обама претходно синоќа изјави дека ќе испрати околу 300 воени советници во Ирак, откако ирачките власти побараа воздушна поддршка за својата војска, која се бори против џихадистите од групата Исламска држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ). Ирачкиот политичар ја поздрави одлуката на Обама, истакнувајќи дека американските советници ќе помогнат да бидат идентификувани цели на ИДИЛ, врз кои во иднина би можело да бидат извршени воздушни напади. Според него, сега е намалена потребата од преземање итни мерки за заштита на ирачкиот главен град. - САД беа подготвени да бомбардираат определени позиции, но откако заканата за Багдад е надмината, имаме повеќе време, изјави анономниот политичар, кој е претставен како еден ...
| | веќе видена | слични

Ирачките сили спречија непосредна закана по главниот град Багдад, што значи дека повеќе нема потреба од американски воздушни напади со цел да се спречи офанзивата на сунитските бунтовници, изјави доцна синоќа еден од блиските соработници на премиерот на Ирак, Нури ал Малики. Американскиот претседател Барак Обама претходно синоќа изјави дека ќе испрати околу 300 воени советници во Ирак, откако ирачките власти побараа воздушна поддршка за својата војска, која се бори против џихадистите од групата Исламска држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ). Ирачкиот политичар ја поздрави одлуката на Обама, истакнувајќи дека американските советници ќе помогнат да бидат идентификувани цели на ИДИЛ, врз кои во иднина би можело да бидат извршени воздушни напади. Според него, сега е намалена потребата од преземање итни мерки за заштита на ирачкиот главен град. - САД беа подготвени да бомбардираат определени позиции, но откако заканата за Багдад е надмината, имаме повеќе време, изјави анономниот политичар, кој е претставен како еден ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...