Повеќе вести како оваа (25)


Американскиот советник за национална безбедност рече дека танкерите биле погодени од поморски мини Советникот за национална безбедност Џон Болтон изјави дека ...
| | веќе видена | слични

Ако Израел одлучи да го нападне Иран, неговите пилоти ќе мора да летаат повеќе од 1.600 километри низ непријателски воздушен простор, да се снабдуваат со гориво по воздушен пат, да стојат понастрана од иранската одбрана, да нападнат повеќе подземни локации истовремено и да користат најмалку 100 авиони. Ова е оценка на американските официјални претставници на одбраната и воени аналитичари, според кои, евентуален напад на Израел за да се спречи Иран во натамошниот развој на нуклеарна програма е голема и многу сложена операција. Шпекулациите дека Израел ќе го нападне Иран се засилија во последните месеци, откако тензиите меѓу двете земји ескалираа, а можните последици од нападот станаа главна тема на дебатите во Вашингтон, каде што некои аналитичари се прашуваат дали Израел има воен капацитет да се справи со тоа. Недостиг на авиони и танкери - Воздушните напади за спречување на иранската нуклеарна програма се надвор од капацитетите на Израел, делумно поради растојанието на кое треба да патуваат авионите и ...
| | веќе видена | слични

Клучниот саудиски нафтовод е нападнат со дронови, по што има прекин на протокот – саудискиот министер порача дека ова не е напад само на Саудиска Арабија, туку ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот заменик-министер за надворешни работи, Абас Арагчи, ги негира обвиненијата дека Исламската Република е вмешана во нападот врз танкерите за нафта на ...
| | веќе видена | слични

Советникот за национална безбедност на САД, Џон Болтон, изјави дека е „речиси сигурно” оти Иран стои зад нападите врз танкери на нафта близу ОАЕ претходно овој ...
| | веќе видена | слични

Советникот за национална безбедност на САД, Џон Болтон, изјави дека е „речиси сигурно“ оти Иран стои зад нападите врз танкери на нафта близу ОАЕ претходно овој ...
| | веќе видена | слични

Видеото покажува дека екипажот од иранскиот патролен брод ја отстранува мината од јапонскиот танкер, додека норвешкиот е веќе во пламен Американската морнарица ...
| | веќе видена | слични

Брифингот во Белата куќа ќе се одржи денеска, соопштија официјални претставници Пентагон ќе ја брифира Белата куќа за можноста да бидат испратени илјадници ...
| | веќе видена | слични

Против-воздушната одбрана на Саудиска Арабија собори дрон-бомба кој летал кон аеродромот „Крал Абдула“ во градот Јизан на југозападот на земјата. Според ...
| | веќе видена | слични

Американскиот советник за национална безбедност, Џон Болтон, го обвини Иран за нападот врз танкерите во Обединетите Арапски Емирати. Тој рече дека танкерите ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...