Повеќе вести како оваа (25)


Именувањето на Џон Болтон за национална безбедност докажува дека американскиот претседател Доналд Трамп „сака да ги примири ционистите (Израел) и Саудиска Арабија“, оцени во саботата ирански парламентарен функционер повикувајќи на јакнењето на врските на Техеран со Кина и со Русија. „Користењето на радикални елементи непријателски расположени кон Иран покажува дека Американците сакаат да го засилат притисокот врз Иран“, додава Алаедин Буриџерди, претседател на парламентарната Комисија за национална безбедност и надворешна политика, кого го цитира новинската агенција Isna. Според влијателниот ирански политичар, Техеран поради тоа „мора да ги зајакне своите врски со Кина и со Русија коишто, исто така, се под американски санкции и се соочуваат со големи предизвици, особено откако Трамп нареди воведување на царини на кинеските производи“. Станува збор за прва официјална реакција на ирански функционер на новото именување во САД, додека министерството за надворешни работи и владата во Техерен сѐ уште не го ...
| | веќе видена | слични

И покрај тоа што преговорите во Женева досега не дадоа резултати, има јасни сигнали дека наскоро ќе заврши едно од последните ривалства од Студената војна, оценува „Стратфор“ Нова рунда преговори за иранската нуклеарна програма Американскиот претседател Барак Обама ги повика членовите на американскиот сенат да не воведуваат нови санкции против Иран, за да им се даде доволно време на светските сили да постигнат договор за иранската нуклеарна програма. Белата куќа предупреди дека доколку не биде постигнат договор со Техеран, иранските власти ќе продолжат со нуклеарната програма, односно со збогатување на ураниумот. Претставниците на групата „П5+1“ и на иранската дипломатија вчера во Женева почнаа нова рунда преговори за ова прашање, за чие решавање, според „Стратфор“, интерес имаат и соседите на Иран, но и Русија и Кина. На средбата со сенаторите, на која присуствувале и шефот на американската дипломатија Џон Кери и советничката за национална безбедност Сузан Рајс, изрази оптимизам дека може да се обезбеди ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД ќе ја прифати иницијатива на Иран доколку сака преговори. – Ако сакаат да разговараат, јас сум ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД ќе ја прифати иницијатива на Иран доколку сака преговори. – Ако сакаат да разговараат, јас сум ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД ќе ја прифати иницијатива на Иран доколку сака преговори. – Ако сакаат да разговараат, јас сум ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД, Доналд Трамп, веднаш по преземањето на должноста одбрал курс кон подобрување на односите со Русија. Се претпоставува дека Вашингтон подготвува голем договор со Москва, меѓутоа, изгледа дека тие планови нема да се остварат, пишува британски "Economist". Пријателството на САД и Русија е многу корисно за Доналд Трамп. Таков сојуз би му овозможил на Вашингтон да реши неколку важни проблеми: на пример, да пронајде излез од украинската криза, да ја совлада Исламската држава, да го постави Иран на место, па дури и да биде конкуренција на Кина во борба за светската доминација. Сепак, меѓународните експерти се согласуваат дека "големиот договор" кој го смислил Трамп е осуден на пропаст. Проблемот е во тоа што американските и руските стратешки цели се спротивни, смета колумнистот на Economist , а пренесува Sputnik . Првата работа која ќе му пречи на Трамп се пријателските односи на Москва со Дамаск и Техеран. Премногу е мала веројатноста дека Русија ќе ги остави источните сојузници на цедило за ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД, Доналд Трамп, веднаш по преземањето на должноста одбрал курс кон подобрување на односите со Русија. Се претпоставува дека Вашингтон подготвува голем договор со Москва, меѓутоа, изгледа дека тие планови нема да се остварат, пишува британски "Economist" . Пријателството на САД и Русија е многу корисно за Доналд Трамп. Таков сојуз би му овозможил на Вашингтон да реши неколку важни проблеми: на пример, да пронајде излез од украинската криза, да ја совлада Исламската држава, да го постави Иран на место, па дури и да биде конкуренција на Кина во борба за светската доминација. Сепак, меѓународните експерти се согласуваат дека "големиот договор" кој го смислил Трамп е осуден на пропаст. Проблемот е во тоа што американските и руските стратешки цели се спротивни, смета колумнистот на Economist, а пренесува Sputnik . Првата работа која ќе му пречи на Трамп се пријателските односи на Москва со Дамаск и Техеран. Премногу е мала веројатноста дека Русија ќе ги остави источните сојузници на цедило за ...
| | веќе видена | слични

Техеран, 18 јануари – Интензивирање на билатералните односи меѓу Иран и Русија бараат претседателите на двете земји, Махмуд Ахмадинеџад и Дмитриј Медведев. Според државната телевизија во Иран, Ахмадинеџад рекол дека "Иран и Русија треба да бидат пријатели и колеги“. „Исламската Република Иран гледа позитивно во зајакнување на односите меѓу двете земји во сите сфери", рече Ахмадинеџад. И Москва е подготвена за соработка со Техеран, потврдил Медведев, пред се во сферата на енергетиката, горивата и транспортот. За два дена, во Истанбул, треба да продолжат преговорите меѓу Иран и 5+1 групата (САД, Франција, Велика Британија, Русија, Кина и Германија) околу нуклеарната програма.
| | веќе видена | слични

Џон Болтон за време на дводневната посета на Москва меѓу другото, имаше и 90-минутна средба со Владимир Путин. Притоа, како што рече Болтон, станало збор за ...
| | веќе видена | слични

Њузвик Иран и Венецуела одговорија на заканите на САД за воена акција на нивна територија, со тоа што врвни дипломати предупредија дека советникот за ...
| | веќе видена | слични

Советникот за национална безбедност на САД, Џон Болтон, изјави дека е „речиси сигурно” оти Иран стои зад нападите врз танкери на нафта близу ОАЕ претходно овој ...
| | веќе видена | слични

Советникот за национална безбедност на САД, Џон Болтон, изјави дека е „речиси сигурно“ оти Иран стои зад нападите врз танкери на нафта близу ОАЕ претходно овој ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на првиот ден од посетата на францускиот претседател, Емануел Макрон, го опиша нуклеарниот договор со Иран како катастрофален и луд. Лидерот на Вашингтон изрази загриженост дека договорот потпишан пред три години од страна на САД, Европа, Иран, Русија и на Кина не придонесува со ништо за справување со програмата за балистичките ракети на Техеран или за поддршката што Техеран им ја дава на разни групи од Блискиот Исток. Една од причините за посетата на Макрон во Вашингтон е да го убеди Трамп да не се повлекува од договорот за што САД конечната одлука ќе ја донесат до 12 мај.
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на првиот ден од посетата на францускиот претседател, Емануел Макрон, го опиша нуклеарниот договор со Иран како катастрофален и луд. Лидерот на Вашингтон изрази загриженост дека договорот потпишан пред три години од страна на САД, Европа, Иран, Русија и на Кина не придонесува со ништо за справување со програмата за балистичките ракети на Техеран или за поддршката што Техеран им ја дава на разни групи од Блискиот Исток. Една од причините за посетата на Макрон во Вашингтон е да го убеди Трамп да не се повлекува од договорот за што САД конечната одлука ќе ја донесат до 12 мај.
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД, Доналд Трамп за време на првиот ден од посетата на францускиот претседател, Емануел Макрон, го опиша нуклеарниот договор со Иран како катастрофален и луд.Лидерот на Вашингтон изрази загриженост дека договорот потпишан пред три години од страна на САД, Европа, Иран, Русија и Кина, не придонесува со ништо за справување со програмата за балистичките ракети на Техеран или за поддршката што Техеран им ја дава на различни групи од Блискиот Исток.Една од причините за посетата на Макрон во Вашингтон е да го убеди Трамп да не се повлекува од договорот, за што САД конечната одлука ќе ја донесе до 12-ти мај.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...