Повеќе вести како оваа (25)


По неколку недели гласини, протечени информации и тизери, кинеската компанија OnePlus официјално го претстави својот најнов премиум телефон – OnePlus 5. Најголем дел од гласините се испоставија точни, а еве и офиицијални детали за карактеристиките на телефонот, кој е претставен под мотото “Never Settle”. OnePlus 5 има 5,5-инчен Optic AMOLED дисплеј, со резолуција 1920 х 1080, Gorilla Glass 5 заштита и поддршка за sRGB, DCI-P3 спектар на бои. Телефонот го покренува најновиот Snapdragon 835 (10nm) процесор до 2.45GHz, а ќе биде достапен во две верзии – првата со 6GB RAM и 64 GB простор за складирање и втората со огромни 8 GB RAM и 128 GB интерна меморија. Телефонот користи UFS 2.1, но нема microSD слот за проширување. Кога се камерите во прашање, OnePlus доста внимание му посвети на овој сегмент. Новиот сегмент стигнува со две камери на задната страна: главната камера има 16MP Sony IMX 398 сензор со f/1.7 отвор на блендата, а тука е и Telephoto камерата со 20MP Sony IMX 350 сензор. OnePlus истакнува дека ...
| | веќе видена | слични

OnePlus не е типична компанија за смартфони и нема милионски буџет за маркетинг, нема синџир на продавници низ цел свет и нема многу модели на телефони за избор. Како и да е, прифатливо е за корисниците тоа што OnePlus го нуди, кој успешно се промовира преку тизери, натпревари, и други уникатни видови на кампањи. Најмногу се познати по својот чуден систем со покана за купување. За да купите OnePlus мобилен телефон, мора да имате покана, која може лесно да се добие. Истите правила важат и за OnePlus Х - трет и најнов паметен телефон од портфолиото на компанијата. Претходните два мобилни телефона OnePlus One и OnePlus 2 се произведени за да се натпреваруваат со предводниците на познатите брендови, а OnePlus X се семта како голем придонес во категоријата на телефони од средната класа. Се работи за ценовно прифатлив телефон, кој во Европа чини 269 евра. Телефонов е добра зделка, затоа што има перформанси како оние на премиум Android смартфоните од 2014 година. Сепак, нам не ни се чини како уред од средна класа. ...
| | веќе видена | слични

Кинеските производители на паметни телефони почнаа да се шират се почесто на меѓународните пазари, откако локалниот пазар достигнува ниво на презаситеност и растот во продажба се забави. Водечките производители, како „Xiaomi“ и „Lenovo“, добиваат се поголема популарност, но мора да работат уште доста за измазнување на својот имиџ. Еве некои од најдобрите уреди понудени во моментов на кинескиот пазар, од кои некои можат да се најдат и на меѓународните пазари, вклучувајќи и кај нас: „Xiaomi Mi4“ „Xiaomi“ успеа да се наметне како компанија, која продаде најмногу смартфони во Кина во изминатата година, надминувајќи го „Samsung“ на лидерската позиција. Компанијата бележи сериозни успеси и на растечкиот индиски пазар, благодарение на уреди како моделот „Mi4“. Тој нуди 5-инчен екран со резолуција од 1080 пиксели, со процесорот „Snapdragon 801“, како и 3 GB RAM меморија. Сето ова во еден уред кој многу наликува на „iPhone“ и тоа за цена од само 370 долари. „Lenovo Vibe Z2 Pro“ „Lenovo“ асоцира во поголема мера со ...
| | веќе видена | слични

„OnePlus“ неодамна го претстави освежениот модел на смартфонот „OnePlus 3“ – „OnePlus 3T“. Новиот уред како што знаете не донесе премногу новитети – само понов „SoC“ (Snapdragon 821), поголем капацитет на интерната меморија (128 GB) и квалитетна предна камера од 16 MP. Се друго е во рамките на уредот „OnePlus 3“ што е недоволен напредок за нова нумеричка ознака, но е доволно да се додаде буква во името (T). Но, се чини дека следната година „OnePlus“ ќе донесе некои одлуки поврзани со редизајнот на уредите со кои ќе се оправда новата нумеризација во името и тоа не за еден, туку за два броја. Имено, следната година нема да го видиме „OnePlus 4“, туку „OnePlus 5“. Причината за тоа е кинеското верување дека бројот 4 е несреќен. Со цел да го оправда прескокнувањето на едната бројка, „OnePlus“ според информациите при изработката куќиште од метал ќе преминат повторно на керамика, како што беше случај со моделот „OnePlus X“. Неколку добри причини за враќање на керамиката во оптек – керамиката подобро поднесува ...
| | веќе видена | слични

Компанијата OnePlus е позната по телефони со одлични перформанси, благодарение на кои може да им конкурира на најмоќните уреди на пазарот, но со достапна цена. Неодамна беше презентирана помоќната верзија од OnePlus 5 наречена “OnePlus 5T” со која оваа компанија уште еднаш докажа дека добрите и квалитетни телефони не мора да чинат илјада долари. OnePlus 5T го користи истиот процесор како и претходно претставениот модел (Snapdragon 835), но има подобри камери (задна камера од 16 и 20MP и предна oд 16MP), а благодарејќи на помалите рабови околу екранот, овој телефон сега има 6.01-инчен AMOLED екран (Full HD резолуција), иако по димензии е скоро идентичен со 5.5-инчниот модел OnePlus 5. Паметниот телефон работи на оперативниот систем Android 7.1.1 Nougat, а компанијата истакнува дека надоградбата на најновата верзија на мобилниот оперативен систем Oreo ќе биде достапна во текот на следната година. Цената на основниот модел кој доаѓа со 6GB RAM и 64GB простор за складирање на податоци изнесува 499 долари на ...
| | веќе видена | слични

Откако неодамна беше претставен моделот „OnePlus 5“, вчера беше презентирана и неговата помоќна верзија „5T“ со која оваа компанија уште еднаш докаша дека добрите и квалитетни телефони не мора да чинат илјада долари. „OnePlus 5T“ го користи истиот процесор како и претходно претставениот модел (Snapdragon 835), но има подобри камери (задна камера од 16 и 20MP и предна oд 16MP) и благодарејќи на помалите ивици на околу екрано, овој телефон сега има 6.01-инчен „AMOLED“ екран (Full HD резолуција), иако по димензии е скоро идентичен со 5.5-инчниот модел „OnePlus 5“. Смартфонот ја користи верзијата „Android 7.1.1 Nougat“, а компанијата истакнува дека надоградбата на најновата верзија на мобилниот оперативен систем „Oreo“ ќе биде достапна во текот на следната година. Цената на основниот модел кој пристигнува со 6GB RAM и 64GB простор за складирање на податоци изнесува 499 долари на американскиот пазар, а кој сака модел со повеќе меморија (8GB) и повеќе место за складирање на податоци (128GB), ќе мора да издвои ...
| | веќе видена | слични

Откако неодамна беше претставен моделот „OnePlus 5“, вчера беше презентирана и неговата помоќна верзија „5T“ со која оваа компанија уште еднаш докаша дека добрите и квалитетни телефони не мора да чинат илјада долари. „OnePlus 5T“ го користи истиот процесор како и претходно претставениот модел (Snapdragon 835), но има подобри камери (задна камера од 16 и 20MP и предна oд 16MP) и благодарејќи на помалите ивици на околу екрано, овој телефон сега има 6.01-инчен „AMOLED“ екран (Full HD резолуција), иако по димензии е скоро идентичен со 5.5-инчниот модел „OnePlus 5“. Смартфонот ја користи верзијата „Android 7.1.1 Nougat“, а компанијата истакнува дека надоградбата на најновата верзија на мобилниот оперативен систем „Oreo“ ќе биде достапна во текот на следната година. Цената на основниот модел кој пристигнува со 6GB RAM и 64GB простор за складирање на податоци изнесува 499 долари на американскиот пазар, а кој сака модел со повеќе меморија (8GB) и повеќе место за складирање на податоци (128GB), ќе мора да издвои ...
| | веќе видена | слични

Оваа година настанаа радикални промени во мобилната индустрија со смартфони од средната класа. Некои од пионерите што направија промени на пазарот се Alcatel OneTouch Idol 3, ASUS Zenfone 2 и Microsoft Lumia 640 XL, кои го придобија вниманието на почетокот на годинава. Сега можете да додадете уште еден модел на листата - BLU Pure XL. Оваа компанија досега лансираше само телефони од ниската класа, но овој модел е наменет за да го подобри стандардот на понудата и побарувачката. Дали ова е уредот што ќе го издигне BLU во големата лига? Дизајн BLU телефоните досега беа солидно изработени, па така е и овој. Изгледа дека компанијата поминала многу време и посветила многу внимание на Pure XL, делумно поради тоа што располага со пластичен заден капак со алуминиумски рамки и метални рабови. Како и да е, квалитетот овој пат е значително посупериорен. Дизајнот потсетува малку на OnePlus 2 кога ја гледате обвивката со мала заобленост од задната страна, но има остри рабови од страните. Пластичниот материјал од задната ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...