Повеќе вести како оваа (25)


По неколку недели гласини, протечени информации и тизери, кинеската компанија OnePlus официјално го претстави својот најнов премиум телефон – OnePlus 5. Најголем дел од гласините се испоставија точни, а еве и офиицијални детали за карактеристиките на телефонот, кој е претставен под мотото “Never Settle”. OnePlus 5 има 5,5-инчен Optic AMOLED дисплеј, со резолуција 1920 х 1080, Gorilla Glass 5 заштита и поддршка за sRGB, DCI-P3 спектар на бои. Телефонот го покренува најновиот Snapdragon 835 (10nm) процесор до 2.45GHz, а ќе биде достапен во две верзии – првата со 6GB RAM и 64 GB простор за складирање и втората со огромни 8 GB RAM и 128 GB интерна меморија. Телефонот користи UFS 2.1, но нема microSD слот за проширување. Кога се камерите во прашање, OnePlus доста внимание му посвети на овој сегмент. Новиот сегмент стигнува со две камери на задната страна: главната камера има 16MP Sony IMX 398 сензор со f/1.7 отвор на блендата, а тука е и Telephoto камерата со 20MP Sony IMX 350 сензор. OnePlus истакнува дека ...
| | веќе видена | слични

Sharp официјално го претстави својот најнов смартфон, наречен Aquos S2. Главаната одлика на телефонот е 5,5-инчниот екран, со тенка рамка околу екранот и импресивен 84,95% screen-to-body однос. Дисплејот користи Free Form Display технологија, која на производителите им овозможува во екранот прецизно да напарават мали отвори за предната камера и рисиверот. Sharp Aquos S2 ќе биде достапен во црна, бела, сина и зелена варијанта, по цена од околу 370 долари. Моделот од лимитираната едиција чини 520 долари и стигнува со Snapdragon 660 чипсет, 6GB RAM и 128 GB простор за складирање. Стандардниот модел има Snapdragon 630 14nm чипсет, 4GB RAM и 64GB простор за складирање проширлив до 128 GB со microSD. На задната страна се наоѓа 12 MP камера + 8 MP секундарна камера, додека од предната страна е сместен 8 MP сензор. Телефонот има и сензор за отисоци, хибриден Dual SIM, 2930mAh / 3020mAh батерија со Quick Charge 3.0 поддршка и Android 7.1.1 перативен систем.
| | веќе видена | слични

HMD Global официјално го претстави својот нов паметен телефон Nokia X6, првиот модел од освежената серија X. Овој телефон од средниот сегмент во премиум куќиште е претставен во Кина Nokia X6 има 5,8-инчен FHD+ дисплеј (1080 x 2280p), со сооднос од 19:9 и заштита Corning Gorilla Glass 3. Ова е првата Nokia со „заб“ на врвот од екранот, со 16MP f / 2.0 предна камера и функции за препознавање со помош на скен на лицето. На задната страна се наоѓа систем од две камери кој се состои од стандарден сензор од 16 МР и f / 2.0 бленда и монохроматски сензор од 5МР со f / 2,2 отвор на бленда. Сите камери имаат корисни AI трикови, како што се замаглување на позадината, препознавање на лице, динамичка експресија и филтри. Назад е сензорот за отпечатоци. Телефонот работи со чипсет Snapdragon 636, во спрега со 4GB RAM и 32GB / 64GB простор за складирање, односно 6GB RAM и 64GB простор за складирање. Хибридниот слот може да се користи за да се прошири просторот за складирање или да се додаде друга СИМ картичка. Батеријата на ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...