Повеќе вести како оваа (25)


Премиерот Зоран Заев информира дека денеска ќе има состаноци во Министерството за правда за да ги добие последните сублимати за работните средби во врска со ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев изјави дека денеска ќе има состаноци во Министерството за правда за да ги добие последните сублимати за работните средби во врска со ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев информира дека денеска ќе има состаноци во Министерството за правда за да ги добие последните сублимати за работните средби во врска со ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев информира дека денеска ќе има состаноци во Министерството за правда за да ги добие последните сублимати за работните средби во врска со ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев информира дека денеска ќе има состаноци во Министерството за правда за да ги добие последните сублимати за работните средби во врска со ...
| | веќе видена | слични

Нова лидерска средба ако има исчекор во преговарањето за идниот статус на Специјалното јавно обвинителство – најави денеска премиерот, Зоран Заев. Тој вели ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев информира дека денеска ќе има состаноци во Министерството за правда за да ги добие последните сублимати за работните средби во врска со ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев информира дека денеска ќе има состаноци во Министерството за правда за да ги добие последните сублимати за работните средби во врска со ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев најави дека денеска ќе има состаноци во Министерството за правда за да ги добие последните информации за работните средби за новиот закон ...
| | веќе видена | слични

СЈО се изроди од лидерските средби во Пржино на кои се бараше решение на политичката криза по објавувањето на прислушуваните материјали, а на лидерска ќе се ...
| | веќе видена | слични

Викендов најверојатно лидерите на двете најголеми партии во државата ќе седнат на иста маса . Највена е лидерска средба на која главна тема ќе биде ...
| | веќе видена | слични

СЈО ќе биде во фокусот на работните групи кои од денеска почнуваат со пазарот околу институцијата која произлезе од Пржинскиот договор. Работни групи на СДСМ ...
| | веќе видена | слични

Повторно одложена комисиската расправа за извештајот на Катица Јанева. Експресно и денеска претседателот на комисијата Влатко Ѓорчев ја одложи седницата поради отсуство на Катица Јанева и претставниците на Специјалното јавно обвинителство. „Јанева не смее да се става над законот и уставот и треба пред сите пратеници да даде образложение за својата работа“ – порача Ѓорчев. Специјалната обвинителка според него била уредно поканета, а покана ќе добие и за утрешната седница. Од опозициската СДСМ велат дека е очигледен стравот на ВМРО-ДПМНЕ од ОДГОВОРНОСТ за криминалот и затоа бегаат од дебата за извештајот на СЈО. Пратеничката Десковска го повика Ѓорчев да си го препорочита членот 121 од Деловникот кој точно го прецизира присуството на седницата. Од Специјалното обвинителство велат дека немаат законска обврска да присуствуваат на разгледување на извештајот. За утре е закажана и седницата на Советот на јавни обвинители на која ќе се разгледува извештајот на СЈО. Специјалната обвинителка Катица Јанева ...
| | веќе видена | слични

На последната седница пред распуштање на Собранието, со 56 гласови „против” беа отфрлени законските измени кои ги побара Катица Јанева, за измена на Законот за заштита на сведоци и за продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинителство. На последната седница пред распуштање на Собранието, со 56 гласови „против” беа отфрлени законските измени кои ги побара Катица Јанева, за измена на Законот за заштита на сведоци и за продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинителство.Поддршка на предлогот дале 50 пратеници, а „против” гласаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.Од документот објавен на страницата на Собранието пак, може да се види дека за барањата на Јанева, не гласале тројца пратеници на СДСМ. За предлогот не гласале пратениците Милена Ѓоргиева, Миле Андонов и Ален Георгијев, а биле присутни на седницата.Инаку, предлогот за законските за СЈО еднаш „падна” во Собрание кога беше поднесен од страна на СДСМ, а денеска повторно пред пратениците го достави Павле Трајанов.
| | веќе видена | слични

Голем број на граѓани денеска се собираат во Охрид за да го изразат незадоволството од работењето на Специјалното јавно обвинителство и непрофесионалноста на Катица Јанева. Граѓаните го изразуваат својот револт мирно, но со себе носат транспаренти на кои пишува: „Каде ви е Заев?“, „СЈО е слуга на Заев“, „СЈО против Македонија“, „СЈО=СОРОС“, алудирајќи на селективното и незаконско постапување на СЈО. извор: курир.мк
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...