Повеќе вести како оваа (25)


Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Сочи изрази подготвеност да се сретне со неговиот американски колега Доналд Трамп за време на Самитот на Г-20 кој ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Сочи изрази подготвеност да се сретне со неговиот американски колега Доналд Трамп за време на Самитот на Г-20 кој ...
| | веќе видена | слични

Сè уште е можно да се одржи посебен состанок на рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Доналд Трамп на маргините од самитот на Г-20 во Осака, но ...
| | веќе видена | слични

Сè уште е можно да се одржи посебен состанок на рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Доналд Трамп на маргините од самитот на Г-20 во Осака, но ...
| | веќе видена | слични

Кремљ објави во понеделникот дека е прерано да се зборува за каков и да е договор со САД за укинување на санкциите против Русија, но и дека претседателот Владимир Путин би можел да се сретне со американскиот претседател Доналд Трамп пред самитот Г20 во јули. Претседателите Путин и Трамп телефонски речиси еден час разговараа во саботата вечерта, а Кремљ и Белата куќа оценија дека минал во позитивна атмосфера. „Малку е веројатно дека може да се зборува за некаков вид договор (за санкциите)“, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков одговарајќи на новинарско прашање. „За почеток, мораме да го одредиме датумот и местото на средбата на двајцата претседатели. Соработниците работат на тоа“, рече портпаролот на Кремљ и додаде дека би можеле да се сретнат пред самитот на групата земји од Г20 кој е предвиден за 7-ми и 8-ми јули во германски град Хамбург. Песков рече дека Путин и Трамп не разговарале за санкциите во телефонскиот разговор, првиот по инаугурацијата на американскиот претседател. Но дека ...
| | веќе видена | слични

Кремљ објави дека е прерано да се зборува за каков и да е договор со САД за укинување на санкциите против Русија, но и дека претседателот Владимир Путин би можел да се сретне со американскиот претседател Доналд Трамп пред самитот Г20 јули. Претседателите Путин и Трамп телефонски речиси еден час разговарале во саботата вечерта, а Кремљ и Белата куќа оценија дека разговорот минал во позитивна атмосфера. „Малку е веројатно дека може да се зборува за некаков вид договор (за санкциите)“, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков одговарајќи на новинарско прашање. „За почеток, мораме да го одредиме датумот и местото на средбата на двајцата претседатели. Соработниците работат на тоа“, рече портпаролот на Кремљ и додаде дека би можеле да се сретнат пред самитот на групата земји од Г20 кој е предвиден за 7-ми и 8-ми јули во Хамбург. Песков рече дека Путин и Трамп не разговарале за санкциите во телефонскиот разговор, првиот по инаугурацијата на американскиот претседател. Но, додаде дека виделе ...
| | веќе видена | слични

Кремљ објави во понеделникот дека е прерано да се зборува за каков и да е договор со САД за укинување на санкциите против Русија, но и дека претседателот Владимир Путин би можел да се сретне со американскиот претседател Доналд Трамо пред самитот Г20 јули. Претседателите Путин и Трамп телефонски речиси еден час разговараа во саботата вечерта, а Кремљ и Белата куќа оценија дека минал во позитивна атмосфера. „Малку е веројатно дека може да се зборува за некаков вид договор (за санкциите)“, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков одговарајќи на новинарско прашање. „За почеток, мораме да го одредиме датумот и местото на средбата на двајцата претседатели. Соработниците работат на тоа“, рече портпаролот на Кремљ и додаде дека би можеле да се сретнат пред самитот на групата земји од Г20 кој е предвиден за 7-ми и 8-ми јули во германски град Хамбург. Песков рече дека Путин и Трамп не разговарале за санкциите во телефонскиот разговор, првиот по инаугурацијата на американскиот претседател. Но додека ...
| | веќе видена | слични

Кремљ објави во понеделникот дека е прерано да се зборува за каков и да е договор со САД за укинување на санкциите против Русија, но и дека претседателот Владимир Путин би можел да се сретне со американскиот претседател Доналд Трамо пред самитот Г20 јули. Претседателите Путин и Трамп телефонски речиси еден час разговараа во саботата вечерта, а Кремљ и Белата куќа оценија дека минал во позитивна атмосфера. „Малку е веројатно дека може да се зборува за некаков вид договор (за санкциите)“, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков одговарајќи на новинарско прашање. „За почеток, мораме да го одредиме датумот и местото на средбата на двајцата претседатели. Соработниците работат на тоа“, рече портпаролот на Кремљ и додаде дека би можеле да се сретнат пред самитот на групата земји од Г20 кој е предвиден за 7-ми и 8-ми јули во германски град Хамбург. Песков рече дека Путин и Трамп не разговарале за санкциите во телефонскиот разговор, првиот по инаугурацијата на американскиот претседател. Но додека ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Сочи изрази подготвеност да се сретне со неговиот американски колега Доналд Трамп за време на Самитот на Г-20 кој ...
| | веќе видена | слични

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денес кога го примил својот американски колега Мајк Помпео во Сочи, рекол дека е време Русија и САД да ...
| | веќе видена | слични

Барак Обама во последните денови од својот мандат протерува руски дипломати. Рускиот претседател Путин парира на нему својствен начин - ладно и трпеливо, коментира Миодраг Шориќ. Шахот е руски национален спорт. Газдата на Кремљ, Путин , сепак посебно сака азиски боречки вештини кај кои, слично како кај шахот, кон противникот парира така што на нападот не одговара секогаш со контранапад, туку прво ескивира. Ова спортско правило деновиве најде примена и во политиката. Барак Обама нареди протерување на руски дипломати од САД. По стрелбата на Обама пред заминувањето од Белата куќа, сите очекуваа Русија да одговори со иста мерка. Но, ништо од тоа. Путин очигледно сфати што е првенствената цел на Обама: да изврши влијание врз надворешната политика на идниот американски претседател Доналд Трамп. Газдата од Кремљ парираше на нему својствен начин: сите американски дипломати ги повика со своите семејства и децата да дојдат во Кремљ на новогодишна прослава. Москва соодветните телевизиски снимки ќе ги испрати низ цел ...
| | веќе видена | слични

Русите имаа големи надежи кога Трамп беше избран за претседател на САД затоа што односите помеѓу Вашингтон и Москва за време на мандатот на Барак Обама паднаа на односите кои што двете земји ги имаа во времето на Студената војна. Кремљ е незадоволен поради тоа што е во центарот на политичката бура во САД која што се заканува да го смени Доналд Трамп и го спречува да прави било какви договори со Русија, оценува „Блумберг“. „Додека Вашингтон врие околу можното отповикување на претседателот откако специјалниот советник е именуван да ја истражи врската на Трамп со Русите, властите од Москва се загрижени дека тој тајкун кој стана политичар ќе биде толку обземен со политичката криза дома, така што нема да има шанса да изгради нормални односи со Путин“, пишува „Блумберг“. Четири месеци после изборната победа која еуфорично беше дочекана во Москва, сега „неговата судбина е се понеизвесна“ сметаат политичарите од Кремљ. „Блумберг“ оценува дека јавното незадоволство во САД поради наводното мешање на Русија во ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Путин оцени дека телефонскиот разговор што деновиве го имал со американскиот претседател Доналд Трамп го охрабрил да мисли дека односите меѓу ...
| | веќе видена | слични

Русија принуди стотици вработени во американската амбасада да ја напуштат земјата, по што САД драстично го намалија бројот на издадени визи за Руси. Со тоа САД си нанесуваат штета пред сѐ себеси, оценува Миодраг Шориќ. Колку кратковидо, а и контрапродуктивно: Русите кои сакаат да патуваат во САД во иднина својата виза може да ја добијат исклучиво во Москва, а не и во генералните конзулати на САД во другите руски градови. Војната со санкции меѓу САД и Русија влегува во нова рунда, станува нешто вообичаено, сѐ повеќе им лизга на политичарите од раце. На крајот ќе се случи токму она што соколите во американскиот Конгрес всушност сакаа да го спречат - од нив ќе биде погодено исклучиво руското цивилно општество. И уште полошо - тие ќе им бидат од помош на оние политичари кои сакаат да ја изолираат Русија што е можно повеќе. Илјадници километри за виза? Зашто, што ќе се случува сега, кога еден руски студент од Екатеринбург или бизнисмен од Владивосток ќе може да добие американска виза само во Москва? Многумина ...
| | веќе видена | слични

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров при средбата со американскиот претседател Доналд Трамп имаше широка насмевка: политичкиот хаос во Вашингтон во моментов ѝ оди во прилог на Москва, смета Миодраг Шориќ. Последно што сега може да му треба на американскиот претседател Доналд Трамп е преговарачки успех со Русија. Не треба ни да се помислува што ќе се случи ако Москва и Вашингтон во моментов постигнат согласност за примирје во Сирија или најдат некакво решение за иднината на Украина. Секој договор меѓу Трамп и рускиот претседател Владимир Путин само натамошно би ја зголемил огромната недоверба кај Демократите и многумина Републиканци во Конгресот кон нивниот претседател. Значи, Трамп мора да ја моли Москва и натаму да се стрпува, пред да може да започне процес на некој вид топење на мразот во односите. Тоа никој не го разбира подобро од рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. 67-годишниот политичар веќе пречекал и испратил бројни американски политичари, но ваков хаос во ...
| | веќе видена | слични

Санкции од една, контрасанкции од друга страна. Во конфликтот околу труењето со боен отров на поранешниот двоен агент Скрипал, незапирливо се врти спиралата на санкции. Миодраг Шориќ коментира: Доста веќе со тоа! Прилично деловно и без да покаже емоции министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, во Санкт Петербург објави затворање на американскиот конзулат. Американците и нивните западни сојузници сметаа на ваква реакција. Единствено што не се знаеше беше времето кога Кремљ ќе ги протера западните дипломати. Со затворањето на конзулатот Москва стави акцент на темата која ќе биде во фокусот на информативнити емисии за Велигден. Значајно е тоа што Русите споменаа воведување санкции само за Американците - Британците, Французите, Германците и Канаѓаните ќе мораат уште да стравуваат. Во руското Минситерство за надворешни работи не се случува ништо случајно, а особено кога Лавров се обраќа во светските медиуми. Неговата порака гласи: Москва на Вашингтон гледа како на главен противник во оваа криза, ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...