Повеќе вести како оваа (25)


Поглаварот на римокатоличката црква повторно ја изненади јавноста со своето неформално однесување.Имено тој за време на аудиенција, додека се возеше со својот папамобил на плоштадот Свети Петар, го забележа аргентинскиот свештеник Фабијан Баеза, го сопре возилото и испрати полицајци да го донесат Баеза, кој што беше надвор од просторот резервиран за учесниците на аудиенцијата. Откако Баеза дојде до папамобилот, папата го повика да му се придружи и продолжи да ги поздравува верниците, кои што беа на плоштадот. Свештеникот беше изненаден, бидејќи не се надевал дека папата во текот на аудиенција ќе го дочека како пријател и ќе го земе со себе. -Мајко моја. Се прашувам сам себеси што правам овде – им рече Баеза на новинарите по аудиенцијата.Елена Георгиевска
| | веќе видена | слични

Бенедикт 16 за последен пат во „папамобил“ Последната генерална аудиенција на папата Бенедикт шеснаесетти започна пред половина час. На неа се очекува папата и официјално да се прости од верниците во целиот свет. Според проценките, се очекува на аудиенцијата да присуствуваат повеќе од 100.000 посетители. Папата стигна на плоштадот Свети Петар во „папамобил“ и се поздравуваше со верниците./С.П.
| | веќе видена | слични

Папата Франциск уште еднаш го прекрши протоколот за да го повика во својот папамобил стариот познаник за време на општата аудиенција, пишува Белингам Хералд. Свештеникот од Буенос Аиерес, родниот град на папата, немал ВИП влезница на аудиенцијата која би му обезбедила место блиску до олтарот, но кога Франциск го здогледал меѓу илјадниците луѓе на плоштадот Свети Петар им наредил на жандармите да му помогнат да ја прескокне оградата. Потоа го повикал во папамобилот да се повозат по плоштадот додека им мафтал на верниците и ги бакнувал децата. Свештеникот Баез кој се знае со папата уште од деведесеттите години од минатиот век бил шокиран од повикот. - Папата се насмевма и ми рече. Дојди седни. Се прашував што правам тука? Мама миа!, раскажувал Баез по средбата со Франциск.
| | веќе видена | слични

На селфито кое го направил се наоѓа папата Франциско, а Себастијан бил во улога на негов возач. Папата знаел дека при посетата на Парагвај ќе бидат снимен многу негови фотографии, но не очекувал дека една од нив ќе биде снимена директно од неговиот папамобил. Неговиот возач одлучил да направи селфи со папата и од возачкото место, додека папата се гледа во позадина, низ задниот прозорец на папамобилот.
| | веќе видена | слични

Автомобилскиот гигант Mercedes во чест на посетата на папата Бенедикт XVI на Германија, одлучи да произведе хибриден Папамобил кој ќе биде базиран на новата М-класа. Според информациите хибридниот Папамобил ќе разива брзина од 25,7 километри на час, ако го користи само електричниот погон. Со едно полнење на батеријата ќе може да помине 30 километри. Покрај електричниот, Папамобилот ќе има и 3,5 литарски V6 мотор земен од концептот Mercedes Vision S 500 Plug-in Hybrid. Во секој случај, ние преферираме Бетмобил пред Папамобил :) Д.П. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Папата Фрањо ја започна првата посета на Мексико со долга турнеја во папамобил минувајќи покрај воодушевени толпи, пренесе АП. Радосни извици се слушнаа кога папамобилот на Фрањо ја напушти резиденцијата каде престојува. Папата постојано се поздравуваше со возрасни, болни и хендикепирани лица, кои се собраа . Тој им раздаде молитвени бројаници на луѓе во инвалидски колички и прегрна мало момче со хируршка маска на лицето. Уште десетици илјади се собраа по патот по кој мина конвојот кон центарот на главниот град Мексико. После Франсиско се сретна во Националната палата со мексикански официјални лица и амбасадори. Тој ги повика мексиканските политички водачи да им обезбедат правда и безбедност на Мексиканците, пренесоа АФП и АП. Папата одржа говор во претседателската палата пред претседателот Енрике Пенја Нието и уште 1.200 политички лидери и претставници на граѓанското општество. Тој ги повика„раководителите на јавниот, културниот и политичкиот живот да им обезбедат на сите граѓани вистинска праведност, ...
| | веќе видена | слични

За да се прослави враќањето на папата Бенедикт XVI во Германија, производителот на автомобили "Mercedes" ќе развие уникатен"Папамобил" базиран на новата М-класа. Според последните информации, новиот "Папамобил" ќе биде хибрид, кој ќе може да развие брзина од 25,7 километри на час користејќи само електрична енергија. Со едно полнење на батериите хибридот ќе поминува 30 километри. Освен електричниот мотор од 59 КС, "Папамобилот" ќе има и 3,5 литарски V6 мотор, кој е позајмен од концептот на "Mercedes Vision S 500 Plug-in Hybrid".
| | веќе видена | слични

Фотографијата која на социјалната мрежа Твитер пред да дена ја поставил Себастијан Гонзалес е ретвитувана над 1.000 пати. На селфито кое го направил се наоѓа папата Франциско, а Себастијан бил во улога на негов возач. Папата знаел дека при посетата на Парагвај ќе бидат снимен многу негови фотографии, но не очекувал дека една од нив ќе биде снимена директно од неговиот папамобил. Неговиот возач одлучил да направи селфи со папата и од возачкото место, додека папата се гледа во позадина, низ задниот прозорец на папамобилот.
| | веќе видена | слични

Од кога папата Франциск го почна својот понтификат го привлече вниманието со својата скромност и откажување од луксузот кој инаку беше достапен на сите папи. Една од тие привилегии, или подобро кажано потреби е и препознатливиот папамобил. Со тек на времето ликот на папамобилот се менуваше, од луксузни продолжени лимузини до камиони, па се до посебно прилагоден СУВ возила. Mercedes-Benz M-Klasa 2013 Самиот поим за папамобил се појавува дури за време на понтификатот на папата Иван Павле втори, но таквите автомобили и превозни средства биле во употреба на официјални посети на папите и пред тоа. Првиот папамобил бил седло на гестатон, или поточно столица која придружувачите на папата го носеле на своите рамена. Откако папата Павле шести ја укинал оваа традиција, уште од почетокот на 20 век многу производители на автомобили подготвувале посебни автомобили за превоз и посета на папата. Папамобилот М класа кој претходниот папа Бенедикт шеснаесети неодамна го презема на користење, само е последен во долгиот ...
| | веќе видена | слични

Автомобилот за папата досега го испорачуваше Mercedes. Папата Франциско сепак преферира поевтини автомобили и од неодамна користи посебно преработен Hyundai Santa Fe како папамобил. Папата се одликува со скромност и тоа го знае цел свет. Според него, луксузните автомобили не им припегаат на свештените лица. При посетата на Турција, папата Франциско одби да се качи во блиндиран Volkswagen Passat и место тоа крстосуваше низ Истанбул во локално произведениот Renault Symbol. Скромноста на папата сега го зафати и папамобилот. Досегашниот Mercedes од класата G во специјална изработка за папата, заменет е со Hyundai Santa Fe. На неделната миса на плоштадот Свети Петар, папата Франциско се појави во уникатен кабриолет изработен врз база на корејскиот теренец. Hyundai Santa Fe е модифициран во кабриолет со четири седишта и две врати, лак за држење пред папата и странични платформи за стоење за обезбедувањето. Стаклената купола како кај претходниците отсуствува
| | веќе видена | слични

Европа би требало да ги ‘интегрира’ мигрантите кои доаѓат на нејзината територија, но не ‘ширум да ја отвори вратата на ирационален начин’, оцени папата Франциск во разговор за францускиот весник La Croix во бројот за вторник. Запрашан дали Европа ноже „да прими толку мигранти“, папата одговори: „Тоа е вистинско и одговорно прашање бидејќи не можат ширум да се отворат вратите на ирационален начин“. Папата на 16 април го посети островот Лезбос, влезот на мигрантите во Европа, и се врати со 12 Сиријци во Ватикан, што агенцијата AFP го оцени како моќен гест во моментот додека Европа минува низ миграциската криза која и политички ја подели. „Но, основното прашање што денес треба да си го поставиме е зошто има толку мигранти“, продолжи папата. Според него, иницијалниот проблем се војните на Блискиот исток и Африка, како и слабиот развој на африканскиот континент, што доведува до глад. „Но најлошо е да се гетоизираат, а би требало сосем спротивно, да се интегрираат“, рече папата Франциск. „Во Брисел терористи беа ...
| | веќе видена | слични

Од почетокот на годинава досега во Европа пристигнале 522.134 мигранти преку Средоземно Море, соопшти Меѓународната организација за миграција, со седиште во Женева.Во обид да дојдат до европските земји животот го загубиле 2.892 лица.Најмногу мигранти и бегалци пристигнале во Грција – 388.324, додека во Италија допатувале 130.891 лице.Во Грција најголем број од нив се Сиријци и Авганистанци, а во Италија се државјани на Еритреја и Нигерија.Според податоците на меѓународната организација, од 17 септември бројот на мигрантите и бегалците е зголемен во Европа речиси за 49.000.
| | веќе видена | слични

Од почетокот на годинава во Европа преку Средоземното Море пристигнале 557.899 мигранти и бегалци, соопшти Меѓународната организација за миграција. Најголем број мигранти и бегалци прифатила Грција – 421.341, а во Италија пристигнале 133.451 лице. Повеќето кои пристигнале во Грција се Сиријци (175.375), Авганистанци (50.177) и Пакистанци (11.289). Во Италија допатувале најмногу Еритрејци (30.708), Нигеријци (15.113) и Сомалијци (8.790). Според податоци на меѓународната организација, 2.987 лица загинале во Средоземно Море при обид да стигнат до Европа.
| | веќе видена | слични

Од почетокот на годинава во Европа преку Средоземното Море пристигнале 557.899 мигранти и бегалци, соопшти Меѓународната организација за миграција.Најголем број мигранти и бегалци прифатила Грција – 421.341, а во Италија пристигнале 133.451 лице.Повеќето кои пристигнале во Грција се Сиријци (175.375), Авганистанци (50.177) и Пакистанци (11.289). Во Италија допатувале најмногу Еритрејци (30.708), Нигеријци (15.113) и Сомалијци (8.790).Според податоци на меѓународната организација, 2.987 лица загинале во Средоземно Море при обид да стигнат до Европа.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...